HANDEN EN ARMEN VOOR DE OOGST DE RUI BIJ HENNEN. Magazijnen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 14 OOGST 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1628 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Soldaten en werklozen in het veld De maand Augustus van dit jaar zal lang in het geheugen blijven van de bevolking, maar vooral in dat van onze boeren 12 Augustus 1954, op deze dag, dat de zon, evenals vorige dagen, achter de wolken moet blijven en dat de weerberichten nieuwe re genvlagen aankondigen, bevindt zich de ganse graanoogst nog te velde en staan nog de twee-derden van de graanvelden te pikken. Het wordt een ramp voor de landbouwers en voor de natie, het wordt een nationale ramp, indien niet spoedig ander weder opdaagt. Maar zelfs als het weer beter wordt, kunnen de boeren op de korte tijd die overblijft, en op de enkele zonnige dagen die we spijts alles toch verhopen, onmogelijk al het werk doen. Er zullen veel han den en armen te kort zijn op de boerderij en er dient vlug naar hulp uitgezien. De boeren vragen zich evenwel angstig af waar kan deze drin gende hulp op het passend ogen blik worden gevonden En toch bestaan er twee mogelijkheden le. De Minister van Landsverde diging zendt onmiddelijk alle boe renzonen zonder meer naar huis voor een paar weken. 2e. De Minister van Arbeid geeft toelating aan de werklozen om boven en buiten hun steungeld, en uit vrijen wil, enkele uren per dag aan de graanoogst te helpen. Dit zijn twee zeer uitzonderlijke maatregelen welke op eerste zicht moeilijk toe te passen zijn, maar het geldt hier een geval van heir- kracht, het geldt hier dringende hulp bij een nationale ramp. Onze ministers moeten in deze omstan digheid blijk geven van een dur vend ingrijpen om onmiddellijk hulp te bieden. We waren dan ook zo vrij aan bedoelde ministers een express- brief te zenden waarvan de tekst hier volgt Aan de heer Minister van Lands verdediging te Brussel Heer Minister, Bij deze nemen we de eerbie dige vrijheid uwe tussenkomst te vragen ten einde hulp te verlenen bij een nationale ramp welke op dit ogenblik dreigend boven ons land hangt. De droeve weersomstandighe den hebben tot heden het pikken en inhalen van de graanoogsten belet en de ganse oogst staat nog op het veld. De weerberichtendienst kon digt verdere regensaan, zodatwe het einde van deze rampspoedige toestanden niet kunnen voorzien. Toch hopen we af en toe op en kele uren of dagen zonneschijn en op dit ogenblik moeten niet alleen de boeren, maar moet onze ganse bevolking paraat staan om met man en macht te werken tot het redden van onze graanoog sten. Vooral de boerenzoons in legerdienst kunnen grote dien sten bewijzen en U zoudt onze landbouwers en de ganse natie een uitzonderlijke dienst bewij zen bij speciaal order alle boe renzonen voor een paar weken naar huis te zenden. We zijn overtuigd dat we U iets vragen dat op eerste zicht niet mogelijk is, maar in dit geval van heirkracht, bij deze dreigen de nationale ramp kunnen en moeten uitzonderlijke maatrege len te rechtvaardigen zijn. We durven aandringen op spoed en hopen, Heer Minister, dat U deze toestand ten volle zult verstaan en dat u een red dende hand zult willen uitsteken. Wil aanvaarden, Heer Minis ter, de verzekering onzer hoog achting. Aan de Heer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg Heer Minister, Bij deze nemen we de eerbie dige vrijheid uwe tussenkomst te vragen ten einde hulp te verlenen bij een nationale ramp welke op dit ogenblik dreigend boven ons land hangt. De droeve weersomstandighe den hebben tot heden het pikken en inhalen van de graanoogsten belet en de ganse oogst staat nog op het veld. (Zie vervolg 4' bladz. 3e kolom.) Onder rui verstaat men het uit vallen en vernieuwen van het ve renpakje. In de loop van haar le ven ruit een hen verscheidene malen. Als volwassen dier ruit een hen normaal éénmaal per jaar. Tegen de tijd dat de jonge hen volwassen is, dus wanneer zij aan de leg komt of net aan de leg is, is het verenkleed volledig en blijft normaal gedurende een gehele legperiode, dat wil dus zeggen ge durende 10 tot 12 maanden, intact. Het kan echter voorkomen dat hennen van nature tweemaal in een jaar ruien en zeldzamer dat zij dat eenmaal in de twee jaren doen. De uitwendige omstandigheden kunnen echter maken dat een hen, die van nature slechts eenmaal in een jaar zou ruien, dit een keer meer doet. Zo zien wij dat vroeg- geboren jonge hennen vaak geheel of gedeeltelijk ruien in de herfst of in de winter van haar eerste leg- jaar. Dit zal vooral het geval zijn, indien zij niet tijdig kunstmatig zijn verlicht. Een tussentijdse rui rui kan op treden als gevolg van een plotse linge verandering in het voer of in de voedermethode of door een wij ziging in de huisvesting, b.v. door het overplaatsen naar een ander hok. Ook kan een dergelijke rui vaak alleen beperkt tot een nekrui, optreden als gevolg van een ziekte, bv. tengevolge van snot, of dat het dier in conditie achteruit gaat. Bij de in het wild levende vogels, zo ook bij de wilde hoenders, be staat er geen rechtstreeks verband tussen de rui en de eierproductie. Onder invloed van de domesticatie d.w.z. van de huisdierwording, is geleidelijk aan en in de laatste tientallen jaren zelfs zeer snel, de legperiode verlengd en wel zoveel langer geworden dat deze legpe riode als het ware de periode van de natuurlijke rui overlapt. Onder invloed van de erfelijke factoren voor hoge eierproductie en in het bijzonder voor die, welke verband houden met lang door leggen, heeft een goede hen de natuurlijke neiging om zolang als zij maar kan in de herfst met leg gen door te gaan. Het gevolg is dat zij óf laat ruit, nadat haar lange legperiode afgelopen is óf dat zij ruit en legt tegelijkertijd. Daaren tegen zal de minder productieve hen met de leg in Juli of in Augus tus ophouden en wel tijdig, voordat de vorming van een nieuw veer- kleed begint. Nu hebben de verschijnselen, welke men zo gewoonlijk in een toom leggende hennen kan waar nemen velen tot een paar verkeer de conclussies, wat de rui betreft, gebracht. Een daarvan is, dat het ruien een oorzaak is van het stop zetten van de leg en een tweede, dat hennen nooit leggen en ruien tegelijk. De feiten wijzen echter op het tegendeel, namelijk dat een hen laat ruit, omdat zij lang door legt en dat hennen, die vooral in de richting van een hoge en lange productie zijn doorgefokt niet al leen kunnen leggen en ruien tege lijk, maar dit ook doen, maar dan is het wel nodig dat de hen in een prima conditie verkeert, welke o.a. daaruit blijkt, dat de hen zoal niet tijdens die hoge en lange productie in gewicht toeneemt, dan toch ze ker haar lichaamsgewicht op peil houdt. Toch bestaat er wel enig ver band tussen de rui en de eierpro ductie n.l. wat betreft het tijdstip waarop de rui begint en de duur van de rui. Slechte legsters ruien meestal vroeg en langzaam, daar entegen ruien zeer goede legsters gewoonlijk laat en verloopt de rui zeer snel, tenzij de hennen tijdens de rui door blijven leggen. In dit geval duurt de ruiperiode iets lan ger. Deze feiten past de practijk bij de selectie toe, want men kan in het algemeen wel zeggen, indien tenminste bijzondere uitwendige omstandigheden niet hun invloed op de rui en op de leg hebben kunnen uitoefenen, dat hennen, die vóór Augustus ruien, niet tot de beste legsters behoren, die in Au gustus tot half September ruien goede legsters zijn en dat de zeer goede productiehennen pas na half September met de rui beginnen. Of zoals de practijk het kortweg aangeeft Vroege ruisters zijn slechte legsters en lange ruisters, daarentegen zijn late ruisters goe de legsters en snelle ruisters. De volgorde, waarin de hennen bij de rui de verschillende veren laten vallen, is tamelijk vast. In het algemeen begint de rui bij de kop, daarna volgen de nek, het lichaam d.w.z. borst, rug en buik, vervolgens de vleugels en tenslotte de staart. (Zie vervolg 2e bladz. le kolom.) Ter gelegenheid van de hoog dag O. L. Vrouw Hemelvaart, is het Maandag 16 Augustus wet telijke verlofdag. Op die dag zullen onze maga zijnen en burelen gesloten zijn. i^i.^nr»! rrJiM>ii«irii- ri t nUff" "riT-nu -i^uuMaugetr De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1