Een wetsvoorstel tot verplichte ruilverkaveling van landeigendommen. MODDERPOELEN. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Onze Strijd tegen de AALST 21 OOGST 1954. Verschijnt iedere Zaterdag Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Land Orgaan van de lbouwersvereniging JEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De socialistische volksvertegen woordiger Chalmet heeft met en kele collega's op 10 Juni 1.1. bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers een wetsvoorstel ingediend betreffende de ruilverkaveling van landeigendommen. Zal dit voorstel eindelijk de basis vormen ener hervorming welke met het oog op een doelmatige uit bating onzer landbouwbedrijven sedert jaren, als noodzakelijk wordt aanbevolen door de landbouweco- nomisten, te meer dat de wet van 1949 waarbij de ruilverkaveling met vrijwillige instemming der be trokken eigenaars werd ingevoerd geen uitslagen heeft gegeven Er mag hierbij niet uit oog wor den verloren dat andere landen o.m. Nederland en Frankrijk sedert ruime tijd de verplichte ruilverka veling hebben ingevoerd en dat in het vooruitzicht van de oprichting der Europese landbouwgemeen- schap, waarvoor nog steeds ge ijverd wordt, de in ons land be staande aanzienlijke versnippering der landbouwgronden een ernstige hinderpaal is voor de opvoering van de productiviteit in onze land bouw. In de toelichting die het wets voorstel voorafgaat vat de heer Chalmet de redenen samen die pleiten voor de verplichte ruilver kaveling der landeigendommen. Zij werden meermaals uiteengezet in de geschriften en redevoeringen van vooraanstaande landbouw- economisten. De Heer Chalmet onderstreept dat België een land is met kleine landbouwbedrijven. De gemiddel de oppervlakte werd geraamd op ongeveer 6 ha per bedrijf. De verbrokkeling van de land bouwgronden werd in ons land tot het uiterste opgevoerd. Inderdaad, de ongeveer 2 millioen hectaren die voor de landbouw en de vee teelt aangewend worden omvatten zowat 5 millioen percelen. Men telt in ons land enkel 360 hoeven met meer dan 50 ha., die over het algemeen enkele mooie akkers bezitten welke een tamelijk goed geheel vormen. Doch tegen over deze zeldzame bevoorrechte bedrijven, die enkel 116.000 ha op de 2 millioen ha beslaan, staan de sterk versnipperde gronden van de middelmatige en kleine bedrijven die dooreen genomen enkel een oppervlakte hebben van ongeveer 35 tot 40 aren. De nadelen dezer verbrokkeling worden door de heer Chalmet aan getoond als volgtMen heeft uit gerekend dat deze landbouwers 25 tot 35 v°n hun tijd verliezen ingevolge het doorlopen, in alle richtingen, van de uitgebreide af standen die de verschillende per celen hunner bedrijven van elkan der scheiden. Het economisch en geldelijk na deel van dit tijdverlies komt tot uiting wanneer men weet dat het werk van mensen en dieren 35 tot 40 van de gemiddelde kostprijs der landbouwvoortbrengst verte genwoordigt. Voegt men daarbij de uitgaven veroorzaakt door de abnormale slijtage van het materieel welke het gevolg is van het uitgebreid gerij op doorgaans slechte buurt wegen, dan moet men tot het be sluit komen dat de ruilverkaveling van de landbouwgronden gepaard gaande met een technische groe pering der bedrijven een dringen de noodzakelijkheid is. Deze ruilverkaveling wordt op gedrongen omdat zij een hoofd voorwaarde uitmaakt van een ver laging der voortbrengstkosten die op haar beurt een hoofdfactor is voor de rentabiliteit onzer land bouwbedrijven envoor het behoud van een behoorlijk levenspeil der landbouwbevolking. De heer Chalmet verklaart oog te hebben voor de gehechtheid van de landbouwers aan hun gron den en wijst op de maatregelen welke in het wetsvoorstel zijn op genomen om te vermijden dat dit gevoel onnodig wordt gekrenkt. Doch deze gehechtheid mag niet indruisen tegen het belang van de landbouw en dit van de gemeen schap. Door op overdreven wijze reke ning te houden met deze gehecht heid, is de toepassing der wet 1949 waarbij de ruilverkaveling werd beperkt tot de verrichtingen die de instemming van alle belangheb benden verwierven een teleurstel ling geweest. Immers, op 48 inge diende aanvragen tot ruilverkave ling kwamen enkel twee tot een goed einde, en het ging daarbij slechts om een tiental hectaren op verscheidene honderd-duizenden. De heer Chalmet betoogt dat er geen sprake van kan zijn de ruil verkaveling af te dwingen zonder eigenaars noch uitbaters te raad plegen, doch de resultaten der wet van 1949 hebben aangetoond dat het even nadelig is de wensen van de meerderheid van de belang hebbenden afhankelijk te stellen van de blinde koppigheid van som migen. (Zie vervolg 4' bladz. 1' kolom.) Nu we midden de zomer op onze veldbanen tot over de en kels in de modder ploeteren, ge volg van de aanhoudende regen vlagen, komt het vraagstuk van de veldwegen meer en meer op het voorplan. «DeKoornbloem» heeft destijds tientallen bijdragen gewijd aan dit onderwerp en het ogenblik is ge- tomen om er voorgoed mee voor de pinnen te komen. Hoe het mogelijk is dat er nog modderwegen in ons land bestaan is een vraagstuk dat men niet op het eerste zicht kan oplossen. Overal werden bestaande kas seiwegen omgetoverd in flinke be- tonbanen waar alle voertuigen en vooral de autos een plezier aan be leven, zodat dan toch de stenen, op die banen weggenomen, moeten terechtkomen in de kleinere stra ten en in de veldwegen. Zodat tenslotte alle veldbanen verhard zijn geworden en dus alle slechte banen tot het verleden be horen. Als men zo redeneert houdt men geen rekening met sommige misbruiken die algemeen bestaan. Het is altijd voordeliger voor de aannemers die kasseien in kwestie als bedding te gebruiken of als aanvulsels voor grachtenen kuilen. Het is een echte schande wat op dit gebied soms gebeurt, en meermaals hebben we op die toe standen gewezen. De Burgemeesters van de ge meenten waar de betonbanen wor den gelegd zelfs als het staats of provinciebanen zijn hebben tot plicht na te gaan wat met de oude straatstenen gebeurt en er voor te zorgen dat ze terechtkomen op de vele veldbanen en binnen wegen. Er dient zelfs meer gedaan. Het is nodig nieuwe werken uit te schrijven. Vele hoofdwegen van talrijke gemeenten moeten ver nieuwd worden, nieuwe banen aangelegd, bestaande wegen moe ten verhard worden, enz. Waarom mogen deze wegen niet behoorlijk gelegd zijn Het is toch van algemeen belang dat iedereen ongestoord over de weg kan en vooral de landbouwers die met zware vrachten oogsten en mest over en weer moeten bollen. Hierbij komt nog het vraagstuk van de werkloosheid. Men klaagt steen en been dat er geen werk is, maar op het ge bied van bestrating onzer buitenge meenten, evenals van het reinigen van grachten en waterlopen is zo veel te doen. Zodat tenslotte van sociaal oogpunt gezien deze aangelegen heid een dubbel uitzicht heeft In eerste plaats recht geven aan de landbouwers en buitenlieden door het aanleggen van behoor lijke verkeerswegen, wat niet alleen een rechtvaardige maatre gel zou betekenen, maar boven dien een zaak van algemeen nut. Komt daarbij het zo nijpend vraagstuk der werkloosheid. Met genoemde werken van openbaar nut kunnen in elke gemeente tien tallen personen aan het werk wor den gesteld wat toch wel een niet te versmaden voordeel is voor de belanghebbenden. Alles goed beschouwd vragen we ons af hoe het mogelijk is dat men op onze dorpen en vooral in onze velden in de modder moet ploeteren, waar duizende personen met gekruiste armen moeten leven op de steun van de gemeenschap. Het is nu sinds 20 jaar dat we deze aangelegenheid aanpakken. Wij zullen blijven hameren tot we recht krijgen voor onze buiten lieden. Gezien de huidige taak voor de Openbare Besturen werk te ver schaffen komt zich een enige ge legenheid aanbieden, zodat we de heren durven toeroepen Maakt onze veldwegen en kuist grachten en beken en U doet een werk dat U tot eer zal strekken De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1