LANDBOUWBERICHTEN. Landbouwers, DE KOORNBLOEM 11 Sept. 1954 (Vervolg van le bladzijde) III) Personen vrijgesteld van de betaling der pensioenbijdrage. Volgende niet-loontrekkenden zijn niet bijdrageplichtig voor het pensioen 1) de personen (hoofdonderwor penen of helpers en helpsters) die meer dan 65 jaar oud zijn; De personen geboren in de loop van het eerste halfjaar 1889 zijn nog de bijdrage betreffende het eerste halfjaar 1954 verschuldigd; zij die geboren zijn tijdens het tweede halfjaar 1889, zijn de bijdra ge verschuldigd betreffende beide semesters van 1954. 2) de leden van de katholieke geestelijkheid, in zoverre zij kun nen genieten van een wettelijk pen sioenstelsel 3) de onderworpen (hoofdonder worpenen of helpers) die hun mili tieplicht vervullen voor de halfja ren tijdens dewelke zij onder de wapens zijn; 4) de personen die niet of niet meer onderworpen zijn aan de wet op de kinderbijslagen voor zelfstan digen, o.m. a) de meeste gewezen buiten dienstverbandstaande ar beiders en de gewezen helpers of helpsters; b) de helpers en helpsters van minder dan 21 jaar oud; c) de echtgenote-helpster, wier gezin tenminste 2 kinderen beneden de 18 jaar telt; d) de echtgenote-help ster, waarvan de echtgenoot tot de laatste of voorlaatste categorie bijdrageplichtigen behoort. IV) Personen die de pensioenbijdrage verschuldigd zijn, alhoewel zij niet bij drageplichtig zijn voor de kinderbijslag. Volgende personen, alhoewel vrijgesteld van de betaling der bij drage voor de kinderbijslag, zijn gehouden tot het betalen der pen sioenbijdrage 1) de weduwen-bedrijfshoofden, die behoren tot de laatste of voor laatste categorie bijdrageplichti gen 2) al de vrijgestelde helpers, als mede al de boventallige helpers van landbouwexploitanten 3) de onderworpenen (hoofdon derworpenen of helpers) die hun beroapniet kunnen uitoefenen uit oorzaak van ziekte of ongeval. V) Aanvullende pensioenbijdrage ver schuldigd door de zelfstandigen met een netto-bedrijfsinkomen van meer dan 40.000 frank. Zoals wij reeds in onze vorige bijdrage meedeelden, moeten de natuurlijke personen die een be lastbaar netto-inkomen hebben van meer dan 40.000 fr. bovendien, van het fiscaal dienstjaar 1954 af, een bijdrage betalen bepaald op 1,5 van het gedeelte van hun belastbaar netto-bedrijfsinkomen dat 40.000 fr. overtreft. Het maxi mum der bijdrage welke aldus wordt geïnd is vastgesteld op 2.400 fr. per jaar. Deze bijdrage wordt ingevorderd, samen met de be drijfsbelasting door het beheer der rechtstreekse belastingen. Deze personen betalen aldus een pen sioenbijdrage aan twee instellin gen, nl. aan de Onderlinge Kas voor Gezinsvergoedingen en aan de Ontvanger der rechtstreekse be lastingen. VI) Tijdstip vanaf hetwelkc de bijdrage verschuldigd is. De pensioenbijdrage is verschul digd van 1 Januari 1954 af. leest en verspreidt uw blad. Het indexcijfer der kleinhan delsprijzen voor Augustus 1954. Volgens een mededeling van het Ministerie van Economische Zaken in het Staatsblad van 2 Sep tember 1.1., bedroeg het indexcijfer der kleinhandelsprijzen in Augus tus 1.1. 423,5 punten tegen 422,4 in Juli, hetzij een stijging met 1,1 punt. Deze verhoging is te wijten hoofd zakelijk aan een stijging der prij zen van eieren, chocolade en var kensvlees. De prijzen der aardap pelen daalden verder. De index van de voedingswaren bereikte 408,6 in Augustus tegen over 406,9 in Juli. De index der niet eetbare producten bedroeg in Au gustus 1.1. 444,0 tegenover 444,2 in Juli. Als basis van vergelijking geldt het gemiddeld prijspeil der pro ducten opgenomen in de bereke ning van het indexcijfer, voor het tijdperk 1936-38 uitgedrukt door het cijfer 100. Uitvoermogelijkheden voor land- en tuinbouwproducten naar Duitsland. West-Duitsland heeft volgende contingenten vrijgegeven voor land- en tuinbouwproducten uit ons land 1.000.000 D. M. voor de invoer van tafelappelen. Invoervergun ningen kunnen aangevraagd tot uitputting maar ten laatste tot 30 Juni 1955. 500.000 D. M. voor de invoer van tafelperen. Invoervergunningen kunnen aangevraagd worden tot uitputting, maar ten laatste op 18 September 1954. Verder werden ook contingenten vrijgegeven voor de invoer van begonia- en gloxiniaknollen, in voervergunningen aan te vragen uiterlijk tot 15 Maart 1955 en voor de invoer van buik- en rugspek, invoervergunningen aan te vragen tot uitputting van het contingent, doch uiterlijk tot 28 October 1954. NEDERLAND. De fruit- en groente- conservennij verheid. Het Nederlands Bureau voor de Statistiek heeft voor enkele tijd de gegevens gepubliceerd betreffende de verwerking van groenten en fruit in Nederland tijdens het jaar 1952. De cijfers hebben betrekking op de fabrieken die minstens 250 ton groenten en van 70 tot 100 ton fruit verwerken. Deze fabrieken waren ten getalle van 110 die op 30 September 7.111 personen te werk stelden. Zij heb ben in 1952 102.050 ton groenten en 73.130 ton vers fruit verwerkt voor een waarde van respectieve lijk 18,4 millioen fl. en 20,9 millioen fl. De totale waarde der grondstof fen en bijkomende producten be droeg 90 millioen fl. De totale waar de der ingelegde groenten be droeg 56,6 millioen fl. en van het ingelegd fruit 77,2 millioen fl. De voortgebrachte producten door de Nederlandse conservenindustrie omvatten een zeer groot aantal variëteiten. FRANKRIJK. Reglementering van de handel in stekken, enten, fruitbomen enzovoort. In het "Journal Officiel Francais,, van 28 Juli 1954 is een besluit ver schenen, krachtens hetwelk het verboden is te vervoeren met het oog op de verkoop en de tekoop- stelling, of te verkopen stekken, enten, planten, loten en fruitbomen met inbegrip van aardbezieplan- ten, maar met uitzondering van wijnstruiken en -planten, die meer dan één percent onzuiverheden bevatten. De invoer van deze producten is onderworpen aan een voorafgaan de machtiging, die verleend wordt na advies van het vast technisch selectiecomité, alsmede aan de af levering door hef land van oor sprong, van een getuigschrift, dat de goederen vergezelt. De te koop geboden loten moe ten beantwoorden aan de in het besluit vastgestelde regelen. Voor de andere categoriën (stekken, en ten, planten en fruitbomen) zullen technische reglementen, vastge steld na advies van het vast tech nisch selectiecomitè, de eigen schappen bepalen waaraan deze producten moeten beantwoorden om geschikt te zijn voor de verkoop. De stekken, enten, planten, loten en fruitbomen, met inbegrip van deaardbezieplanten,mogenslechts in de handel worden gebracht on der de vermelding officiellement contrölés wanneer zij vergezeld zijn van een officieel controlege tuigschrift, algeleverd door een officiële commissie welke daarvoor bij besluit van de minister van land bouw is aangewezen. Wat de ingevoerde planten betreft, kan net door het land van oorsprong afgeleverde ge tuigschrift gelden als officieel controlegetuigschrift. Te beginnen van de vankracht- wording, door onderhavig besluit van een officiële catalogus met de variëteiten en variëteitstype voor een of meer van de beoogde soor ten, zal het verboden zijn te ver voeren met het oog op de verkoop en de tekoopstelling of te verkopen producten die behoren tot een va riëteit of een variëteitstype die niet opgenomen zijn in deze catalogus. Verkocht in loten of per stuk, zullen zij, in alle stadia van de handel, moeten voorzien zijn van een etiket met de vastgestelde ver meldingen. De verkoopscontracten, commis- siedubbels, facturen, enz, die voor bedoelde goederen worden opge steld alsmede de daarop betrekking hebbende reclamedocumenten, dienen dezelfde vermeldingen te bevatten. Elke persoon, die handel drijft in stekken, enten, planten, loten en fruitbomen, dient telken jare, aan de Service de la répression des fraudes 42bis, rue de Bourgogne, Parijs (7e), vóór de verspreiding, de modellen van zijn catalogussen en reclamedocumenten in tweevoud over te maken. De verplichting zal evenwel slechts van kracht worden één jaar na de publicatie van onderhavig besluit in het Journal Officiel NIEUW-ZEELAND. Bemesting vanuit vliegtuigen. Een tiental fabrikanten van het lichte vliegtuigtype in Europa, Amerika en Canada zijn bezig proto-typen vliegtuigen te bouwen ten behoeve van het steeds toene mend gebruik in Nieuw-Zeeland van vliegtuigen voor het uitstrooien van meststoffen. Exploitanten van deze bemestingsvorm schatten het areaal dat dit jaar met kunstmest zal worden bewerkt op 2 millioen acres. Thans worden 200 vliegtuigen tot dit doel gebruikt. De hoeveelheid uitgestrooide kunstmest steeg van circa 5.000 ton in 1950 tot 203.110 ton in 1954. Het aantal bewerkte acres steeg van 48.7000 in 1950 tot 1.929.000 in 1953. Zit vervolg onder,lan 4e kolom. (Vervolg van le bladzijde) Mijnheer Ik heb uw schrijven van 13 Augustus betreffende de moeilijk heden bij het inhalen van de graanoogsten in goede orde ont vangen en heb dadelijk aan de bevoegde dienst opdracht gege ven deze aangelegenheid zo spoe dig mogelijk te onderzoeken. Nochtans moge ik er uw aan dacht op vestigen datindien U hulp wenst te bekomen op natio naal plan, uw verzoek rechtstreeks aan de Minister van Landbouw dient gericht. Anderzijds dient er op gewezen dat de door U voorgestelde maat regelen inzake het tewerkstellen van werklozen niet stroken met de richtlijnen die uitgestippeld worden door het Kabinet voor opslorping der werkloosheid, ge hecht aan het Kabinet van de Eerste-Minister en waarbij voor namelijk tewerkstelling wordt be oogd die geen subsidiëring van wege de Staat met zich brengt. In deze omstandigheden spijt het mij ten zeerste U te moeten mededelen dat ik, binnen het kader van mijn departement, geen ruimer gevolg aan uw verzoek kan voorbehouden, Met de meeste hoogachting Voor de Minister, afwezig, De Kabinetsattaché, P. FRANTZEN. Indien in aanmerking wordt ge nomen, dat thans nog slechts 2 mil lioen van de geschatte 30 millioen acres wordt bewerkt, is het besluit gerechtvaardigd, dat voor deze bemestingsvorm nog een grote toe komst is weggelegd. ISRAËL. Uitbreiding van de bloementeelt. De bloementeelt in Israël breidt zich regelmatig uit en momenteel zijn omvangrijke plannen als werk verschaffingsobjecten in voorbe reiding vooral de gladiolenteelt staat op een hoog peil en is gedu rende het gehele jaar op koude grond mogelijk. Uitvoer van deze bloemen heeft, vooral in het koude seizoen, plaats naar Groot-Brittan- nië, Zwitserland en de Scandinaafse landen. Ook is reeds een begin ge maakt met de uitvoer van de gla- diolenbollen. Uitbreiding van de bananenteelt. De bananencultuur breidt zich in Israël regelmatig uitin 1948 was 2.685 dunam (1 flunam 0,1 ha) met bananen beplant tegen thans 14.000 dunam. In 1953 werden 1.200 ton bananen uitgevoerd. DUITSLAND. De invoer van slacht- varkens en vlees. Gedurende de eerste 6 maanden van 1954 werden in de Bondsrepu bliek 168.000 varkens voor slacht- doeleinden ingevoerd. De voor naamste leveranciers waren Dene marken met 72.000 stuks, Argentinië met 42.000, Hongarije met 14.500 en Zuidslavië met 10.700. De overblij vende hoeveelheid werd geleverd door Nederland, Zweden, Bulgarije, Finland, Portugal, Luxemburg en Frankrijk.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 2