Aardappelen in de Veevoeding. Weekblad De bijzonderste kenmerken van de jongste landbouwtelling. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 18 SEPTEMBER 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1633 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN De landbouwtellingen bieden het grote nut aanwijzingen te ver strekken betreffende de ontwik keling van de verschillende takken van onze land- en tuinbouw,, als ook betreffende de richting van de bedrij fsuitbating Aldus blijkt uit de uitslagen van de telling van 15 Mei 1.1. dat de mechanisatie van het landbouw bedrijf opnieuw sterke vorderin gen heeft gemaakt. Er werden inderdaad opnieuw 3.000 meer landbouwtractoren en jeeps voor het akkerwerk geteld. Het zijn in hoofdzake tractoren met half-dieseltype die worden aangewend. Ook de melkmachines gaan met bijna 2.000 stuks vooruit. Ook machines voor de suikerbietenteelt worden op toenemende schaal gebruikt en de sproeitoestellen voor de bestrijding van insekten en plantenziekten komen meer en meer in gebruik. De vergelijkende tabel over de jaren 1953 1954 welke wij hierna publiceren geven een beeld over de toename van het gebruik ma chines in de land- en tuinbouw. 1953 1954 Dorstractoren 1.689 1.464 Landbouwtractoren Benzinetype 2.180 2.246 Benzine en petroleum- type 7-274 8.436 Diesel en half diesel type 6.202 8.249 Jeeps gebruikt voor akkerwerk 4.641 4.762 Totaal 20.297 23.693 Pikdorsers (alle types) 874 855 Bietenkopsnijders 1.008 988 Bietenrooiers (bieten- lichters niet inbegr.) 911 1.027 Bietenoogstmachines (bietenrooierskoppers) 133 181 Sproeitoestellen 3.662 3.831 Melkmachines 15 16.059 Benevens de hoge opbrengsten per ha van de meeste teelten die ons land rangschikken tussen de meest vooruitstrevende landbouw- landen van de wereld, is deze vooruitgang van de mechanisatie het bewijs dat onze boeren geens zins vasthouden aan achterlijke bedrijfsmëthodes, verwijt dat hun zo dikwijls wordt toegestuurd door onwetenden of kwaadwilligen. De evolutie van de veestapel. De uitbreiding van de mechani satie heeft als natuurlijk gevolg de vermindering van het aantal land- bouwpaarden. Van 15 Mei 1953 tot 15 Mei 1954 is het aantal land- bouwpaarden afgenomen metruim 15.000 tot 205.846. Daarentegen is de veestapel toegenomen zowel in kwaliteit als in hoeveelheid. Talrijke stallen zijn reeds vrij van tuberculose. Het aantal melkkoeien is met ongeveer 20.000 toegenomen tot 913.382 en het overige rundvee met 27.000 stuks tot 1.387 millioen stuk. Onze varkensstapel omvat 1.207 duizend stuks, waaronder 161.158 fokzeugen of circ 9.000 meer dan verleden jaar. De teelten. De beteelde oppervlakte is dit jaar minder dan in 1953. Alleen de vroege, half-vroege en late aard appelen maken hierop uitzonde ring. Dit is maar goed, want de hogere opbrengst aan aardappe len zal amper het verlies goedma ken dat door verrotting en te hoog watergehalte werd veroorzaakt aan de aardappeloogst. Er is bijna 25.000 ha minder wintertarwe, doch dit wordt ge deeltelijk goedgemaakt door een grotere uitzaai van wisseltarwe en zomertarwe. Nochtans is het areeal besteed aan graan en meel- gewassen van 503.000 ha gedaald tot 492.000 ha in 1954. Bij de in dustriële gewassen wordt geno teerd dat de chicorei dit jaar 2.697 ha beslaat tegen 770 ha in 1953. De oppervlakte besteed aan de vlasteelt is schier ongewijzigd ge bleven op ongeveer 32.000 ha. De suikerbietenteelt bedraagt 57.000 ha, de hopteelt 510 ha en de ta bakteelt verliest 300 ha en be slaat nog enkel 1.633 ha. Ook de groententeelt is afge nomen met meer dan 3.000 ha tot 9.187 ha. Dit is ongetwijfeld het gevolg van de Nederlandse con currentie. (Zie vervolg 4e bladz. Ie kolom.) De aardappeloogst is dit jaar zeer overvloedig. De prijs van deze voortbrengst echter is op dit ogen blik verre van schitterend te noe men. We veronderstellen derhalve dat voor onze boeren de vraag mag gesteld worden wat we met al die aardappelen moeten aanvangen. Sommigen hebben er onmiddelijk een antwoord op gevonden alles wat eten kan op het bedrijf zal zo veel mogelijk volgepropt worden met aardappelen. Zowel paarden en runderen als varkens mogen zich eraan verwachten dat ze in de eerstkomende maanden een weinig afwisselend rantsoen zullen voorgeschoteld krijgen, groten deels bestaande uit de overvloedi ge knollenoogst van dit jaar. Het is in verband met deze over haaste beslissing dat we een erns tige waarschuwing willen laten horen. Het gaat niet op, omdat de aardappelen voor een prijske zou den moeten van de hand gedaan worden, de waarde ervan nog zo veel keren te verminderen door ze ondoordacht in de veevoeding in te schakelen. Allereerst een woordje over de goede eetaardappelen. We vinden het onverantwoord deze van nu af aan in 't wilde weg aan het vee te verkwisten. Rekenen we maar dat we voor ongeveer dezelfde voe dingswaarde van 1 kg graanmeel een 4 a 5 kg aardappelen moeten in de plaats stellen. Rekenen we daarbij nog de kookonkosten, waar het gaat om varkensvoeder en vooral ook het meerdere werk en slameur en we komen al vlug, zelfs bij zeer lage aardappelprijs, tot een getal dat de prijs van de granen overtreft. Daarbij komt nog dat we er min of meer rekening mogen mede houden dat in de loop van het winterseizoen de prijs van de aardappelen gevoelig kan stijgen. Wie goede eetaardappelen heeft raden we dus aan deze voorlopig op zij te houden om op het gepaste ogenblik op de markt te brengen. Niet alle aardappelen echter komen in aanmerking om verkocht te worden. Er zijn op sommige be drijven de eetaardappelen die een of ander gebrek vertonen zoals bv. schurftpokken, kringen in het vlees enz., waardoor ze ongeschikt zijn althans in perioden van overvloed in de handel opgenomen worden. Verder zijn er ook de specifieke voederaardappelrassen, welke geen aftrek kunnen vinden voor mensenvoeding en vanzelfsprekend mogenwe hieronderook rangschik ken de kleine en afvalknollen wel ke van ouds reeds hun weg vinden in de varkensvoeding. Deze aardappelen zijn dus be stemd voor de veevoeding. Het komt er echter op aan er een juist gebruik van te maken om er zoveel mogelijk profijt uit te halen. We zijn er geen voorstanders van aardappelen te gebruiken in de voeding voor melkkoeien. De rant soenen voor deze dieren zijn tijdens de stalperiode op onze bedrijven reeds zo eiwitarm zodat het geen aanbeveling verdient de eiwit-zet- meelverhouding nog meer in de war te sturen. Aardappelen zijn in hoofdzaak zetmeel. Wie toch aardappelen aan de melkkoeien wil voederen geve er dan best niet meer dan 10 a 15 kg (rauwe) per dag en per dier. Men lette er steeds op dat de ontlasting niet te dun worde. In zo'n geval de hoeveelheid aardappelen onmid dellijk verminderen of zelfs volledig weg laten. Mestvee kan heel wat aardappe len verdragen. Men doet er echter best aan voor deze dieren de aard appelen gekookt of gestoomd te ge ven daar ze dan beter werken op de vetaanzet. Het komt ons echter voor dat voederaardappelen het best tot hun recht komen inde varkensvoe ding. Varkens zijn wel het beste geschikt om aardappelen voorde lig om te zetten. Óp voorwaarde echter dat de bijvoedering volko men in orde is. We denken dat er nog weinig boeren zijn die het in hun hoofd krijgen uitsluitend en alleen aard appelen aan de varkens te geven. Wel zijn er nog die niet kunnen weerstaan aan de bekoring de die ren vol te steken met roggemeel en aardappelen, zoals in die goeie oude tijd Veel woorden zullen we daaraan niet verspillen. Het zijn diegenen die we binnenkort mogen verwach ten bij veearts, apotheker of Redt U Zeiven om een busje levertraan. Zulke varkens krijgt men nooit meer goed en zijn er zelfs enkele tussen die spijts alles toch nog op de poten gebleven zijn dan hebben deze na 5 a 6 maand een hoop geld meer gekost dan goed gevoederde varkens die op minder dan 4 maand reeds uit het hok zijn. Ze hebben dan reeds plaats gemaakt voor een volgende nest die al weerom flink aan 't groeien is. Aan een graanmeel-aardappel- rantsoen ontbreken vele stoffen die nodig zijn voor een goede groei en laag voederverbruik. Noemen we eiwitten, mineralen en vitaminen. (Zie vervolg 3' bladz. 4' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn O. CAUDRQN. I verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1