LANDBOUWBERICHTEN. Inkuilen van MergkooL Vervoer van melk kruiken per fiets BINNENLAND. Het landbouwvraagstuk op de jongste vergadering van het ministerieel Benelux-comité. Het ministerieel comité van de Beneluxlanden vergaderde de 7 September 1.1. Het stelde een werk groep in die voorstellen moet doen inzake de oprichting van een in stituut voor het onderzoek van de kostprijzen in de landbouw. Het Comité besloot insgelijks binnen de drie maanden een bij zondere vergadering te wijden aan de landbouwproblemen, de voorzitters van de commissies zul len hierover een voorafgaande studie maken. Er werd vernomen dat de Nederlandse Minister van Land bouw, de heer Mansholt, reeds een voorbereidende nota ter tafel heeft gebracht. Ook werd beslo ten dat de ministers van Land bouw voortaan zullen zetelen in het ministerieel Benelux-comité. Inmenging van inlandse tarwe in het broodgraan. Op haar bijeenkomst van 1 September 1.1. heeft de bevoegde Commissie besloten dat een in mengingspercentage van 45 verplichtend is van 20 September af. De maalderijen mogen echter reeds van 4 September af met de inmenging van inlandse tarwe be ginnen. De opgenomen hoeveel heden worden dan van de 45 afgetrokken. BUITENLAND. WEST-DUITSLAND. In- en uitvoer van vlees en- conserven. Gedurende het eerste halfjaar 1954 steeg de uitvoer van vlees- conserven van West-Duitsland, waarbij vooral de uitvoer van ham in blik naar de Verenigde Staten en Engeland een rol speelt, wederom aanzienlijk. In de eerste zes maanden van elk der onder staande jaren bedroeg de uitvoer van vlees en vleeswaren 1952 5.603 ton 27,4 mill. D.M. 1953 6.678 36,0 1954 8.345 45,3 De West-Duitse uitvoer van vleeswaren steunde tot dusverre voornamelijk op de invoer van goedkope varkens, voornamelijk uit Polen. Daar deze invoer tij dens de afgelopen maanden niet meer zo voordelig was en ook de concurrentie van andere landen op de markten van Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten toeneemt, gaan er stemmen op uit de kringen van de Westduitse vleeswarenindustrie om maatrege len ter begunstiging van de uit voer te verkrijgen. Ook de invoer van vlees in West-Duitsland nam toe in de eerste helft van dit jaar. De cijfers van de invoer gedurende de eerste zes maanden van de reeds ge noemde jaren beliepen ton millioen DM. 1952 19.910 45,4 1953 35.196 64,1 1954 42.533 84,1 DENEMARKEN. De kaasuitvoer 1953-54 gestegen. In 1953 voerde Denemarken 63.000 metrieke ton kaas uit ter waarde van 244 millioen kronen tegen 55.600 metrieke ton voor 238 millioen kronen in 1952-53. De kaas ging in 1952-53 en 1953- 1954 onder meer naar de volgende landen (in metrieke ton) 1952-53 1953-54 Groot-Brittanië W est-Duitsland Italië Oost-Duitsland Ver. Staten 14.000 11.000 20.000 24.000 5.000 12.000 1.800 3.600 2.000 2.000 CHILI. Landbouw en veeteelt. Enkel 17 van het gehele ge bied van Chili is voor landbouw en veeteelt in cultuur gebracht. De veeteelt voorziet slechts voor 50 in de binnenlandse vleesbe hoefte. De verbouw van suiker bieten, die van rijk suikergehalte zijn, voorziet enkel 12 in de binnenlandse vraag naar suiker. De Caja de Colonizacion Agricola zal vóór het einde van 1955 een bedrag van 400 millioen peso investeren in de ontwikkeling van ontgonnen gronden. VERENIGDE STATEN. De concurrentie van margarine voor de boter. Het verbruik van margarine is in de Ver. Staten de laatste jaren zozeer gestegen, dat het thans bij na even groot is als dit van boter. De oorzaken hiervan zijn verschil lend. In een groot aantal staten bestond de z.g no-colour ban d.w.z. het voorschrift, dat de mar garine, die verkocht werd, niet geel gekleurd mocht zijn. Dit ver bod, dat een paar jaar geleden o.a. nog in de staat New-York gold, is de laatste tijd geleidelijk opge heven. In 1953 geschiedde dit in 9 staten w.o. Californië, Iowa, Connecticut en Michigan. Diente- gevolge bestaat het thans nog slechts in de staten Minnosota en Wisconsin. Verder ishet prijsver schil, dat tussen beide producten bestaat, zo groot, dat in toenemen de mate aan margarine de voor keur wordt gegeven. De Ameri kaanse huisvrovw moet 75 dollar cent per pound geven voor Grade- A-boter en slechts 35 dollarcent voor de beste margarine» Een belangrijke factor is ook, dat de kwaliteit vanN margarine sterk is vooruitgegaan. In ver band met de ontwikkeling in het verbruik is de productie van boter de laatste jaren gedaald en die van margarine sterk gestegen. De boterproductie bedroeg in de oor log ongeveer 1,7 milliard lb per jaar en daalde na de oorlog tot 1,2 a 1,4 milliard pound. De mar garineproductie steeg echter van 0,4 milliard lb in 1938 tot 1 mil liard lb in 1951 en 1,3 milliard lb in 1953. [Zie vervolg onderaan hierneven) Ge weet het niet VRAAG Ik heb een vroege winter- gerststoppel bezaaid met mergkool. Ik zou dit groenvoeder willen inkuilen en kom U nu raad vragen op welke ma nier ik dit best zou doen met suiker beten, waarover ik beschik of met het inkuilzout, waarover ik in de Koorn- bloem nog gelezen heb. En hoe moet ik te werk gaan ANTWOORD Er bestaan ver scheidene methodes om groenvoe- ders, waaronder mergkool, in kuil of silo te bewaren. Van deze me thodes zijn zeker deze de beste waar gebruik gemaakt wordt van een bewaarmiddel. Dit geldt dan in de eerste plaats voor eiwitrijke voeders, die zo gemakkelijk aan bederf onderhevig zijn. Als bewaarmiddelen vernoemen we enkelminerale en organische zuren, melasse, suikerbeten, inkuil zout. We zullen er niet over rede twisten met welk bewaarmiddel de beste resultaten zouden te berei ken zijn. Ons oordeel is dat met al deze methodes een goed resultaat kan worden verkregen als maar degelijk en nauwkeurig genoeg wordt gewerkt. Wie een goede kuil of silo wil aanleggen, houde rekening met volgende punten 1) Het aanvoeren van het groen voeder en het aanbrengen van het gronddek op de silo moet zo vlug mogelijk, liefst in één dag, worden afgewerkt. 2) Het bewaarmiddel moet steeds in de aan het voedermiddel aange paste hoeveelheid aangewend worden en op een behoorlijke wijze met het groenvoeder worden ge mengd. 3) Tijdens het inkuilen moet het groenvoeder zo goed mogelijk worden aangedrukt. Voor sommige groenvoeders, zoals voor merg kool, wordt aangeraden deze te hakselen of toch minstens op een andere manier goed klein te ma ken. Wanneer gebruik gemaakt wordt van suikerbeten als bewaarmiddel zouden we aanraden deze in een verhouding van 10 met merg kool te gebruiken op voorwaarde dat ze beiden dooreen gemengd worden tijdens het hakselen. We veronderstellen echter dat op het bedrijf van onze vragensteller geen hakselmachine zal aanwezig zijn. In dat geval dient men er toch voor te zorgen de mergkool op een of andere manier klein te krijgen en alsdan zou men laagsgewijze 10 a 15 gemalen suikerbeten kunnen toevoegen. Op 20.000 kg mergkool bv. 2 a 3.000 kg suikerbeten. Men kan ook gebruik maken van suikerbeetkoppen en -loof, welke beide groenvoeders ook nog goed voorzien zijn van suiker. Als bewaarmiddel gebruikt kan men er een gelijke hoeveelheid eiwit rijk voeder mede bewaren. Wanneer gebruik wordt ge maakt van inkuilzout heeft men vooral veel minder werk. Wel moet men de mergkool ook klein ma ken doch het toevoegen van het bewaarmiddel is heel eenvoudig laagsgewijze wordt het met de blote hand uitgestrooid. Voor mergkool en andere eiwit rijke voeders dient men 230 gram inkuilzout per 100 kg in te kuilen groenvoeder te gebruiken. Men werkt als volgt 1) de bodem van kuil of silo wordt met een kleine hoeveelheid inkuilzout bestrooid 2) op iedere vastgedrukte laag van 15 a 20 cm wordt de nodige hoeveelheid zorgvuldig verdeeld; 3) op de bovenste laag strooit men dubbel zoveel als op de ande re lagen. Om alle misverstand te vermij den willen we nog opmerken dat waar hier sprake is over inkuilzout we daarmede niet bedoelen het gewone voederzout of keukenzout zoals door sommigen zou kunnen worden verstaan want dat is totaal ongeschikt voor het inkuilen. Wat wij hier bedoelen is een product dat speciaal voor het inkuilen werd samengesteld. Het is trouwens slechts sinds een paar jaar in de handel. VRAAG Mag een landbouwer, die naar de weide gaat melken, de melk kruik in de hand houden, als hij per pets rijdt ANTWOORD Ingevolge het huidige reglement op de politie van het wegverkeer (Koninklijk Besluit van 8 April 1954) is het een land bouwer niet verboden met één hand te rijden, terwijl hij in de an dere de melkkruik houdt, op voor waarde echter dat het gewicht van de melkkruik hem werkelijk toelaat de vrije hand ten volle te gebruiken voor het sturen van de fiets. Hij mag echter door de melkkruik die hij in de hand houdt, de door tocht van andere voertuigen of fietsen langs dezelfde weg niet hin deren en moet, daar hij gehouden is de verandering van richting bij kruispunten aan te duiden, met de hand welke niet aan het stuur is er op waken dat hij op kruispunten enkel van richting verandert, (dus een of andere straat indraait) na de zekerheid te hebben dat de weg of de baan vrij is. Verboden is het dus niet. Maar wanneer er ongevallen ontstaan ter oorzake van die melkkruik zal de landbouwer in kwestie bijna onvermijdelijk verantwoordelijk gesteld worden. Wanneer het echter regelmatig voorkomt dat iemand een melk kruik op de fiets heeft te vervoeren dan is het sterk aan te raden een speciale draagstoel achteraan de fiets te laten maken. Dit is in de vorm van een soort metalen korf die aan het stoeltje wordt gevestigd. Dat is zeer handiCj en vermijdt alle moeilijkheden. Intussen tracht de zuivelindus trie de achteruitgang weder in te halen en zij wordt hierin door de regering geholpen. De American Dairy Association maakt voor de boter veel reclame. Verder heeft de regering de steunprijs voor zuivelproducten van 90 tot 75 van de pariteitsprijs ver laagd, waardoor de groothandels- prijs van de boter 8 dollarcent per lb daalde en ook een verlaging van de detailprijs teweeg werd gebracht. Thans wil het congres een andere maatregel treffen, hierin bestaande, dat de steunprijs wordt vrijgelaten en de produ centen bovendien het verschil tus sen de markt- en de steunprijs krij gen uitbetaald.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 2