DE IND1 UNGER OP de t;ak. J 1. m VAN DE HA DE KOORNBLOEM 18 S?pt. 1954 Begin van vorige week werd Algerië (Noord-Afrika) geteisterd door een vre selijke aardbeving, die het leven gekost heeft aan meer dan 1200 mensen. Vooral de stad Orléansville heeft het erg te ver duren gehad, Ganse huizenblokken, scho len, ziekenhuizen en kerken stortten in een. Men betreurt in deze stad alleen 500 doden. Als gevolg van de ondraag - lijke hitte moesten de lijken de dag na de natuurramp in massagraven begra ven worden. Het observatorium van Llkkel kon de schok waarnemen. Volgens gegevens blijkt dat de aarde in België op dat ogenblik één millimeter bewogen heeft. In de baai van San Fruttuoso (Italië) hebben duikers vorige week een drie meter hoog Christusbeeld in de diepten van de zee neergelaten. Het beeld is he lemaal uit brons. De bedoeling is aan de vissers en aan al de mensen die hun leven op het water doorbrengen een goddelijke kwaker in hun gevaarlijk beroep te geven. De kranten melden dat koningin Eli sabeth van Engeland zeer tevreden is. Haar paarden wonnen dit jaar niet min der dan 13 koersen, wat haar de slordige winst van 5.000.000 fr. opgebracht heeft. We veronderstellen dat met de bij verdiensten die ze als koningin heeft, zij er wel in slagen zal op een behoorlijke manier door het leven te komen. Anderen moeten het met veel minder stellen. Wij bijvoorbeeld. De statistieken wijzen uit dat het we- reldverbruik van opium in een tijdspanne van een jaar gestegen is van 43.000 tot 52.000»ton. De geneesheren van alle landen als mede de onderscheidene regeringen ma ken zich grote zorgen om deze onrust wekkende verhoging. Uitgenomen de regering van China, die grote winsten boekt met de verkoop van dit gevaarlijk goedje. De beroemde Amerikaanse regen maker Irving Kriek werd naar Okla homa City gestuurd om daar aan de be woners regen te verschaffen. Men dient te weten dat het overgrote deel van de bevolking uit rijstplanters bestaat. De opdracht van Kriek schijnt buiten gewoon geslaagd te zijnhet regent er onafgebroken sinds 40 dagen. Dit schijnt niet volledig naar de zin te zijn van de omliggende gebieden daar de aanhoudende regens overstromingen veroorzaakt hebben die reeds voor meer meer dan 50.000.000 fr. schade aan hun bezittingen gebracht hebben. Hier in België hebben we geen re genmaker nodig. Regen krijgen we voor niets, we zouden wel geld geven om hier een regenstopper te krijgen De Japanse keizer Hirohito steunt persoonlijk de actie die er in bestaat de rijst in de voeding van zijn onderdanen gedeeltelijk te vervangen door aardap pelen. Als eerste maatregel heeft de keizer het aanplanten van aardappelen bevo len op alle gronden die hem toebehoren. Zoals ge weet is Brazilië het land van de maagdelijke wouden en ook van de koffie. Waar in ons land de koffie stuk ken van mensen kost is de laatste oogst in Brazilië zo overvloedig dat men niet goed weet wat er mede aan te vangen zonder de prijzen te moeten verlagen. De officiële instanties maken een ge weldige propaganda om het koffiever bruik aan te moedigen. Ze hebben zich tot de vrouwen gewend, niet alleen om dat deze graag een kopje van dat zwarte goed drinken maar ook omdat velen onder hen tamelijk ijdel zijn. De vork zit zo in de steelWilt gij mooi blij ven, zo moet ge een koffiebad nemen Dit is de oproep tot de mooie vrouwen. Zo een koffiebad zou maar eventjes 2.500 fr. kosten en zal zeker in ons land geen kans hebben tot enig welslagen. Een honderdtal Britse onderdanen zijn door gedeeltelijke blindheid be dreigd als gevolg van het feit dat zij met het blote oog de zonsverduistering van 30 Juni gevolgd hebben. Dit be richt wordt medegedeeld door het be heer van drie hospitalen. Het zegt ver der dat zekere slachtoffers een bescha diging van het netvlies opgelopen heb ben en dat ze slechts nog zullen kunnen zien vanuit de ooghoeken. Tweederden onder hen sloegen de zonsverduistering gade in het oostelijk gedeelte van Schotland waar de lucht zeer helder was. Dr R. Denicola uit Madrid (Spanje) deelt mede dat hij bij een operatie die hij bij een zieke, lijdend aan een zware hoest, uitvoerde, in de long van de pa tient een doktershandschoen vond die zich daar reeds meer dan 12 jaar moest bevonden hebben. De politie van Turlock (Californië) ging over tot de aanhouding van Jim Howthorne, nadat deze aan een rijke heer verklaard had Er iskiemand die mij duizend dollar wil betalen om u te vermoorden. Omdat gij een goede chris ten mens zijt, en wanneer ge mij 500 dollar geeft zal ik die andere vent zelf vermoorden Zoals ge weet zijn in Amerika de echtscheidingen dagelijkse kost. Dit komt omdat men daar veel te lichtzin nig de grote stap doet zonder dat men voldoende van elkaar afweet. In de stad Pasadena vroegenT. Kelley en zijn vrouw Daisy gelijktijdig de schei ding aan Het bleek dat zij alleen over volgende punten accoord gingende datum van hun huwelijk, de stad waar dit plaats vond, de datum van hun schei ding en het merk van hun auto. Meer dan Amerikaans Nu wij het toch over echtscheidingen hebben onlangs, als gevolg van een twist over een gebroken theeservies ver liet een Engelsman zijn huis en liet zich voor vijf jaar aanwerven in het Franse V reemdelingenlegioen. Het blad News Chronicle stelt volgende vraag Is het huwelijk een zo tere plant dat deze bij het minste windstootje neergehaald wordt Deze overweging bij de verschillende redenen die aangehaald werden tot het bekomen van de echtscheidingen in En geland. Onder deze vermelden wij mijn man snorkt. Tijdens de rantsoenerings- periode at mijn man meer dan zijn deel van het spek en van de confituur. Mijn vrouw verbiedt mij thee te drinken na het ontbijt en verplicht mij zo er in het geniep te gebruiken. Mijn man, die schilder is, heeft de gewoonte zich op Oosterse wijze te kleden, en hij verft de nagels van zijn tenen. Het gevolg van dit alles is één echtscheiding op drie binnen de acht jaren na de inzegening van het huwelijk. 14 door Leo Een paar keren in het jaar, als de mannen met hun stroppen en lichtbakken al te driest geworden zijn, komt er politie naar de Broek kant. Sture-Jef, de veldwachter, twee gendarmen, gewoonlijk de zelfde. 't Lijkt wel of op de Broek kant hebben ze hen geroken, want nergens is daar nog een manskerel te zien. Alleen vrouwen en kinde ren die hun tong verloren hebben. Wordt hun gevraagd waar vader is, dan wijzen ze met een breed ge baar het Broek in. En ga er daar maar eens achter zoeken. Hoe de mannen van de wet er ook rond- snuffelen, op de hele Broekkant is er geen geweer, geen lichtbak, zelfs geen eindeken koperdraad te vinden. Daar is Sture-Jef zelf voor iets tussen. Die loopt de Broekkan- ters liefst niet in de weg en weet waar hij niet zoeken moet.' Zo komen ze op een keer in de schuur van Massen-Gust. Ze kijken er wat rond, draaien er een bak en en een mand om en roeren eens met de gaffel in 't kafkot. Ze willen al verder gaan. Maar dan meent een van de gendarmen, een nieuwe is't, wat te horen op de hooitas. Kuchte daar iemand Sture-Jef hoorde het ook. We zullen eens kijken. Hij klimt de ladder op, die steil tegen de tas staat. Daarboven kijkt hij recht in die lelijke ogen van de Fret. Verder in het hooi ziet hij nog een half verdoken hoofd, een paar voeten en een achterwerk. Hij weet genoeg de gehele Broekkant is daar samengekropen. Hij daalt op zijn dooie gemakken de ladder af )P DE BEECK enplukt een paar hooisprietjes van zijn uniformjas. 't Zullen de katten geweest zijn, zegt hij. Sture-Jef is wel slimmer dan dat hij herrie zou gaan zoeken voor de ene of andere rijke sinjeur, die het hele jaar in Brussel woont. In het najaar komen ze een paar weken naar de buiten om er, puur voor hun plezier, wat hazen en konijnen kapot te schieten. En na de winter, van zo gauw de vorst uit de grond is, ploegt Toon Peters die akker om. Hij staat bij de tweesprong als de kinderen van de school komen. Voortaan langs ginder gaan, mannekens, zegt hij vriendelijk. Even dralen de bengels, kijken naar de boer en naar de omgere den akker en Sooi van de Fret bromt iets achter zijn tanden. Maar ze gaan gewillig langs de straat. Die nacht meent Toon Peters er gens een kar te horen. En 's morgens vindt hij sporen van twee karrewie- len, een os en zeven paar klompen dwars over zijn ploegland heen. Nu zou de Hazebergboer een klacht kunnen indienen. Daar re kenen de Broekkanters ook op. Maar hij doet het helemaal niet. Bij de oprij langs de Broekstraat heit hij twee dikke palen in de grond. De andere morgen zijn de palen daar weg. 't Is Zondag en na de middag gaat Toon Peters naar de Broek kant. Hij volgt de straat tot hij de huizekens in 't zicht heeft. Dan wips hij over de gracht en beent dwart door het vers geploegde land van Massen Gust, Bij Massen-Gust staan ze met hun zeven achter het venster te kijken. Hm... bromt Tjeen. Die vent is niet bang. Dunkt mij ook, zegt de Fret. De palen staan tegen de houtmijt. Toon Peters neemt er een bij het eind vast. Zo'n paal is wel ander halve meter lang en twee armen dik, zwaar eiken hout. Ze zien er Toon Peters mee staan zwaaien, net of 't maar een gaanstokje is. Straf, zegt Rooie Bunt. Die vent heeft macht in zijn handen. Van Rooie Bunt wordt er overal gezegd dat hij sterk is als een beer. Wat zal Toon Peters nu doen? Ze weten het dadelijk. Hij zet de paal terug en komt naar het huis toe. Op een wip zitten ze daar allemaal inde hoek. En Massen-Gust zet nog gauw een stoel bij de tafel. Toon Peters klopt, steekt de deur open en stampt op de dorpel het slijk van zijn voeten. Maar een vuile wandeling door zo'n akker, lacht hij. Maar ik ondervind dat het hier zo de ge woonte is en ik wil me aanpassen. Ja... teemt Massen-Gust, ter wijl de anderen niet goed weten welke houding aan te nemen. «Ja... kom maar binnen boer... en zit wat.» Die stoel is er zo een waar een kind zou doorvallen. Hij komt maar eens even goededag zeggen en dan wil hij een eindeken het Broek in. Misschien gaat er wel iemand met hem mee. 't Schijnt dat ge daar nogal gemakkelijk verloren loopt. En zo kunnen ze ook wat praten onderweg. Het Broek, och, wat hebben ze daaraan... Ook goed, ToonPeeters gaat dan maar alleen. Tegen de avond zien ze hem te rugkomen. Op zijn dooie gemakken over de hele Broekkant, van Rooie Bunt tot bij Massen-Gust. Bij elk huis blijft hij staan om het goed te bekijken. Daar lopen wat kinderen in de straat, maar het grote volk laat zich nergens zien. De palen staan daar nog tegen de houtmijt. De Hazebergboer wipt er een op elke schouder en gaat er mee weg, weer dwars over die akker. De zeven Broekkanters hebben het weer afgekeken. «Geen gemakkelijke vent,«meent de Fret' Toch geen verkeerde, zegt Massen-Gust. Van hun kinderen vernemen ze de andere dag dat die palen weer bij de oprij staan. Ze staan er een hele week. Dan haalt Toon Peeters ze zelf weg. Ze zijn er niet meer nodig. Er komen natte dagen nu en de lage Broekstraat ligt erg rot. Kwak kel komt tegen de avond nog met een zak meel van de molen. Een enkele zak maar en toch rijdt hij vast in de modder met zijn dempig osken. En Kwakkel staat er radeloos bij te vloeken en op zijn os te slaan. Toon Peeters komt daar plots als uit de grond gekropen. Kopschud- dend fkijkt hij naar die scheve kar en dat magere trekbeest. Een lelijke zonk is dat hier, zegt hij. Mocht wel eens bijgevuld worden. Ik heb daar achter mijn schuur een hoop afbraak liggen. Dat kon hier wel dienen. Dan kruien ze, Toon Peters en Kwakkel, elk aan een wiel. Ze ra ken ermee uit de modder. Als de Kwakkel thuiskomt, ver telt hij dat de Hazebergboer zijn kar gewoon ophief. En 's anderendaags kapt Toon Peeters een half dozijn karrebakken steengruis in de slijkstraat. (Wordt voortgezet) -- *«5^ v- 5

De Koornbloem | 1954 | | pagina 5