if Voornaamste kenmerken van de Nederlandse landbouweconomie. ROND DE WITLOOFTEELT. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Een zeer gevreesde ziekteHet Rotten. li 11 i ^h^sT-> AALST 25 SEPTEMBER 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1634 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de Lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Onder de titel L'agriculture aux Pays-Bas heeft professor Dr H.J. Frietema in het Bulletin nr 160 van ds Société Beige d'Etudes et d'Ex- pansion een interessante bijdrage gewijd aan de bijzonderste ken merken van de Nederlandse land bouw. Uit deze bijdrage nemen wij hier enkele gegevens over of vatten er andere samen ten behoeve van onze lezers. Rol van de Landbouw in de Nederlandse uitvoer. Op de totale uitvoer van Neder land die in 1953 een waarde be reikte van 8.060 millioen gulden be droeg het aandeel der landbouw producten niet minder dan 41 Ziehier de belangrijkste posten in de uitvoer van landbouwpro ducten in 1953 Melk en onderproducten 333,6 boter 233,4 kaas 197,1 eieren 262,9 1027,0 31,4 groenten, fruit en aardappelen 382,2 11,7 vlees 181,2 5,5 vlees- en vis- conserven 244,0 7,5 bloemen, bloem bollen, sierplanten 186,1 5,7 Deze uitvoer is merkwaardig in dien men rekening houdt enerzijds met de dichte Nederlandse bevol king en anderzijds met het feit dat, terwijl in 1850 nog minstens 50% van de bevolking haar bestaan vond in de landbouw, dit aantal bij de laatste volkstelling in 1947 ge daald was tot 19,6 Deze aanzienlijke uitvoer van landbouwproducten en inzonder heid van veeteeltproducten was enkel mogelijk mits een belangrijke invoer van broodgranen en vee voeder. De Nederlandse veeteelt verwerkt deze laatste grondstof tot veredelde of verfijnde producten. Intensieve landbouwproductie. Dezelfde uitvoer voor een be volkt land als Nederland impliceert ook een zeer hoge opbrengst der verschillende teelten per ha. Noch tans zijn de exploitatievoorwaar den niet zo gunstig. Immers van de totale oppervlakte besteed aan de landbouw wordt 61 benomen door bedrijven met minder dan 20 ha en 8 °/0 en enkel door bedrij ven van meer dan 50 ha. Van het totaal der landbouwgronden wor den 31 °lo bebouwd door boeren of tuiniers die minder dan 10 ha be werken. De landbouwbedrijven van minder dan 5 ha bedragen sa men 11 van de beteelde opper vlakte. Ziehier volgens hun oppervlakte de indeling der land- en tuinbouw- ondernemingen de bedrijven met 1 tot 10 ha bedragen 69 van het totaal aantal landbouwbedrijven de bedrijven met 1 tot 5 ha bedra gen 42 van het aantal landbouw ondernemingen. 52 van de landbouwbedrijven worden in pacht uitgebaat. Zij be slaan ongeveer 57 van de totale landbouwoppervlakte. Over het algemeen hebben de landbouw bedrijven een gemengd karakter. Het inkomen der landbouwers be staat overwegend uit melk, eieren en varkens. Het belang van de tuinbouw. De tuinbouw bekleedt een be langrijke plaats in de Nederlandse landbouweconomie. De uitvoer van tuinbouwproducten is van overwegende betekenis inde land- bouwexport. De voornaamste tuinbouwcentra zijn gelegen in de provinciën van het zuiden en het noorden van Nederland waar de grote steden een belangrijke afzet bieden. Wat de export betreft zijn Groot-Brit- tannië, Duitsland en België de bij zonderste afzetgebieden. Dc vakkennis der Nederlandse land- en tuinbouwers. De uitvoer van Nederlandseland en tuinbouwproducten is enkel mo gelijk dank hun kwaliteit en hun voordelige prijzen waardoor zij bij machte zijn met gunstige uitslag het hoofd te bieden aan de con currentie. Deze hoedanigheden werden bekomen dank zij de vakbekwaam heid en de degelijke organisatie van de land- en tuinbouwers. Deze vakbekwaamheid steunt in hoofdzake op een degelijk inge richte voorlichting van boeren en tuiniers door de Staat en de land bouwcoöperatieven. De Dienst voor Landbouwvoor lichting van de Staat telde op 1 Januari 1952 niet minder dan 1270 ambtenaren (consulenten, inge nieurs, adjunkt-ingenieurs, hoofd assistenten, assistenten, enz). Hierbij komt de voorlichting en vulgarisatie door de landbouwers- Zie vervolg onderaan 3e kolom. Het zal wel onnodig zijn deze ziekte in 't lang en in 't breed aan onze kwekers te beschrijven. De verschijnselen van Sclerotinia of rot van het witloof zijn overbekend. De sclerotinia is een grondpara- siet welke in de witloofstreek veel vuldig voorkomt. Er zullen weinig velden zijn die niet met deze erge kwaal besmet zijn. Op de inlegper- Celen en de groeven is het niet be ter om niet te zeggen honderdmaal slechter. Dit komt omdat de sclerotinia zeer speciaal overblijft in de grond. De scleVoten, dit zijn harde bruine zwarte korrels, zijn zeer weerstand biedend en kunnen veel weersin vloeden trotseren. Er zijn gevallen bekend waar na het wegblijven van een veld met witloof gedurende 6-7 jaren het achtste jaar bij een teelt van witloof nog een besmet ting optrad van 50 Deze zwarte korrels die zowel in 't open veld en meer nog op de in- legplaatsen voorkomen, leveren de besmettingsstof welke later uit groeit tot een mycelium, dit is een zeer uitgebreid dradennet. Vooral in natte jaren komen veel wortels besmet van het veld. verenigingen en inzonderheid door de meer gespecialiseerde vereni gingen voor beroepsvoorlichting ten getalle op 1 Januari 1953 van 182, groeperende 32.300 leden. Op het gebied van de afzet hun ner producten, beschikken de Ne derlandse land- en tuinbouw over degelijk ingerichte samenwerken de veilingen en verkoopsorganis men. De landbouwpolitiek. De Nederlandse regering streeft er naar door een doeltreffende landbouwpolitiek aan de land- en tuinbouwers een veilig bestaan te waarborgen. De Stichting voor de Landbouw heeft op de Nederlandse land bouwpolitiek een grote invloed uitgeoefend. Deze stichting is sa mengesteld uit een half dozijn landbouw- en tuinbouwverenigin- gen, uit de drie centrale landbou wersorganisaties (de algemene, de katholieke en de protestantse) en uit de drie centrale organisaties van landbouwarbeiders (socialistische, katholieke en protestantse). De geest van samenwerking tus sen werkgevers en werknemers was over het algemeen voortref felijk in de schoot van de Stichting voor de Landbouw. Deze aantasting is in de meeste gevallen moeilijk te zien omdat ze enerzijds niet erg is en tweedens omwille van de grondkleur der aan getaste wortels. Zodoende gaan veel primair aangetaste wortels in de kuilen waar ze het geschikte midden vinden om op korte tijd te woekeren. De groef vormt een ideale plaats voor besmetting om wille van de vochtigheid die er heerst en ook gezien de warmte die er wordt ontwikkeld. De wei nige sporen die er dan ook maar in aanwezig zijn nemen snel uitbrei ding en gans de groef loof moet er aan geloven. En dat is het treurige van de zaak naai die arbeid en het vele werk gaat op het laatste een algehele oogst verloren. Het is teleurstellend voor een hardwerkend witloofteler, in plaats van voor gezond veelopbrengend witloof te komen staan, te staan voor een witslijmerige vieze massa die de hele groef op overweldigen de wijze doorwoekerd. Deze witte schimmeldraden zullen er later voor zorgen dat de inleggroeven verder besmet blijven. Zodoende is de kans op verlies ook voor het volgend jaar nog vergroot. Is het dan te verwonderen dat van alle zijden naar middelen werd gezocht om die ziekte te bestrijden Bestrijding. Deze moet vooral en kan alleen voorbehoedend zijn. Onder de al gemene voorzorgen noemen we Geen witloof telen op besmette {jercelen - strenge vruchtafwisse- ing toepassen veel potas en fos- foormeststoffen gebruiken - aan getaste wortels verwijderen en diep onderwerken bestrooid met kalk - wortels nooit vochtig inleggen. Deze zorgen zijn zeer lofwaardig doch moeilijk van toepassing voor de meeste telers. Ze zijn nochtans zeer afdoend. De wetenschapsmensen hebben dan gezocht in de richting van chemische grondontsmetting. Hun opzoekingen hebben zeer hoop volle en gewettigde resultaten ge geven. Chemische grondontsmetting. Hierbij willen we wat langer stil staan omdat deze ontsmettings- wijze de laatste jaren er goed op vooruit is gegaan en er producten op de markt zijn gekomen welke alle aandacht waard zijn. (Zie vervolg 3' bladz. 4' kolom.) X >1' il'É;! 1 li! üasMïWw De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, in millioenen procent van gulden landbouwuitv. cpii

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1