Uierontstekingen. Spoken in Huis DE'KOORNBLCLM 25 Sep\ 1954 3 Ge weet het niet VRAAG Sinds verscheidene jaren voeder ik aan mijn mestvee het rund- veemestmeel van Redt U Zeiven. En ik moet zeggen, ik heb er mij steeds goed mee bevonden. Deze zomer echter ben ik gaan twijfelen. Een groot gedeelte van het vrouwelijk vee zit met uieront steking. Nu heb ik hier een gebuur, die beweert dat het goed mogelijk is dat er in het voeder stoffen voorkomen, die prikkelend werken op de uier, waardoor ze een slechte invloed zouden hebben op de ontstekingIk kan het moeilijk aannemen, daar ik vroeger jaren toch noqit iets van ontsteking heb gemerkt en toch juist hetzelfde meel voederde Kunt U me daar wat uitleg over geven ANTWOORD Het is soms op vallend hoe gemakkelijk geburen met een of ander weg weten. De moeilijkheden waarmee ge hebt te kampen, schijnen voor hen maar een peulschilletje... ten minste zo lang ze zelf niet in de miserie gera ken. Wat ge zegt is heel juist. Indien ge vroeger met het meel geen last had, waarom nu dan wel In het voeder komt geen enkele grond stof in voor, die een ongunstige werking op de uier uitoefent. Dat zou trouwens nog al erg zijn. De voeders worden immers door vak mensen gemaakt juist om te ver mijden dat er nadelige elementen in zouden voorkomen. Met die uierontstekingen zit het echter helemaal anders. Het moet zijn dat ze tegenwoordig een zeer versprei de kwaal zijn want langs alle zijden horen wij er over klagen. Wat de oorzaak er van zou zijn? Wij lazen hierover onlangs in «Het Boerenfront een bijdrage van een veearts. Wij drukken ze hier volle dig af, zodat U meteen een volle dige verklaring hebt van het on gewone optreden van de uieront steking. U zult daarenboven mer ken dat dergelijke ziekten meer vallen onder de bevoegdheid van een veearts dan onder die van een of ander bereidwillige gebuur. Als een veearts een collega uit een andere streek ontmoet is zijn eerste vraag komen er in uw streek ook zoveel gevallen voor van uier ontsteking, waarmee behandelt gij die uierontstekingen Welk resul taat bekomt gij met die behande ling Het is inderdaad opvallend hoe veel koeien met een dik gezwollen uierkwartier van de weide moeten gehaald worden. Die koeien lijden er erg onder en verliezen alle eet lust. Bij veel koeien is de dij, langs de kant van het zieke kwartier, daarbij ook nog zeer gezwollen, wat bijgevolg wijst op het feit dat wij niet met de gewone vorm van uierontstekingen te doen hebben, maar met een vorm waar het orga nisme heftig onder lijdt maar ook tegen reageert. Dat zwellen van de dijspieren wijst op een bloedver giftiging die uitgaat van de micro ben die in de uier zitten en meteen op het verweer dat uitgaat van de witte bloedcellen die zich verzet ten tegen die zeer gevaarlijke in dringers. Wij hebben hier immers te doen met de meest gevaarlijke vorm van uierontsteking, nl. de pyogenes- vorm. Vroeger kwam nu en dan een geval voor bij een te plots drooggezette koe. Nu komt die pyogenesmastitis zo veelvuldig voor dat elke veearts iedere dag zoveel koeien te behandelen krijgt als normaal op één jaar. De oorzaak kan aan niets anders te wijten zijn dan aan dit buiten gewoon nat seizoen waardoor de grond ook zo koud geworden is waarop de koeien 's nachts moe ten slapen. Elke boer weet dat een uier zeer gevoelig is voor koude en het kon dan ook niet uitblijven of er moest iets volgen uit dat voortdurend contact van de uier met die koude natte grond. Wat er dan uit gevolgd is be paalde microben die in de uier aanwezig waren in klein aantal en onder onschadelijke vorm, zijn zich in die verkoude uier gaan verme nigvuldigen en zijn er schadelijk geworden zowel voor het zieke kwartier als voor het dier zelf. Hier immers helpen geen anti biotica als penicilline of strep- tomycine waarmee wij de gewone vormen van uierontstekingen baas konden. Men gebruikt wel Chlo ramphenicol of Aureomycine maar met zeer wisselend resultaat. Over 't algemeen is het vooruit zicht op genezing van het zieke kwartier zeer matig. Dat kwartier mag men practisch als verloren aanzien. Daarbij heeft men later nog veel last met dat kwartier om dat de ene abces na de andere zich in dat kwartier vormt en open breekt, waarbij de uier en de melk bezoedeld worden met zeer ge vaarlijke microben. De melk van die koeien mag volgens bestaande wetgeving niet verkocht, noch aan de melkerij geleverd worden. Het is dus een zeer vervelende ziekte die deveehouders weer eens moet attent maken op het belang van de melkhygiëne. a) Het melken moet zacht gebeu ren stoten en kwetsuren vermijden. b) Volledig uitmelken. c) De melkmachines goed rege len vacuum en aantal zuigingen. d) Zorgen dat de koe op korte tijd uitgemolken is en dat de uier eerst gemasseerd wordt eer de tepelhouders afgetrokken worden, dit om volledig uitgemolken te zijn. e) De uiers controleren met bro- mothymolpapier, dit laat toe ver dachte koeien tijdig op te sporen en te behandelen en daardoor vermijdt men eveneens het over dragen met tepelhouder of hand van de nog niet zichtbare maar reeds aanwezige infectie van de ene koe naar de andere. f) De periode van het droogzet- ten meer dan ooit verzorgen men mag wel de melkingen geleidelijk verminderen maar nooit nalaten van volledig uit te melken. De veehouders moeten beseffen dat zij alle belang hebben bij rein heid bij 't melken reine koeien, reine uiers, reine handen, reine stallen laat toe gezonde melk te winnen, gezonde kalveren te kwe ken en is een afdoende verzekering dat uit de gezondblijvende uiers van uw koeien gedurende vele jaren volwaardige melk zal stro men. Als zich bij u een geval van Pyogenesmastitis moest voordoen haal er dan vlug een veearts bij alleen door zeer vroegtijdig in te grijpen kan uw dier misschien nog gered worden. Maar begin niet met zelf er aan te kwakzalveren dit kan het verlies van uw dier maar verhaasten. Melk vooral nooit de stinkende vuiligheid die in het zieke kwartier zit op de grond dit is het beste middel om die microben de gelegenheid te geven ook in de uiers van de an dere koeien in te dringen. Melk dat sekreet in een pannetje en giet het weg in de beirput. Veehou ders let vooral op dit punt Tot besluit zouden wij hier een raad willen bijvoegen ingeval van zulk nat en koud seizoen zou het niet aan te raden zijn in weiden waar de koeien overnachten, een afdak te plaatsen, opdat de dieren ten minste 's nachts op droge en minder koude grond zouden kun nen liggen En een paar bossen stro zullen er ook wel geen kwaad doen. VRAAG Sinds enkele tijd horen wij 's avonds, vooral als het heel stil is in de keuken, een zacht en snel kloppen of tikken, 't Is precies of er een horloge aan 't tikken is. Ik heb al horen beweren dat dit een voorteken zou zijn dat .er binnenkort een familielid zou sterven. Dat geloof ik natuurlijk niet, maar toch zou ik willen weten wat dat tikken bete kent. ANTWOORD Daar het tikken heel zacht is, ligt het voor de hand dat ge het alleen hoort als het heel rustig is in huis. En voor iemand die niet weet waardoor dit tikken wordt veroorzaakt, heeft het misschien wel iets spookachtigs. Het volksge loof heeft doorgaans niet zoveel vandoen om aan iets abnormaals te gaan geloven. Al naargelang de streek wordt aan dat tikken een verschillende betekenis toegekend hoewel het voorteken van de dood wellicht het meest is ver spreid. Dat kloppen is echter niets anders dan de lokroep van een zeer klein houtkevertje, waarvan de gaatjes in zachte houtsoorten overal te zien zijn. Men vindt ze in de meubels, in de deuren, plankenvloeren, trap pen, enz. Óp de slaapkamer vindt men onder bed soms van dat hout- meel. Dat is ook afkomstig uit die gaatjes, waar de larven van het kevertje zich gangen aan 't boren zijn. Dit spookachtig kloppen is dus niets anders dan het mannetje dat het wijfje lokt, door met zijn kop snel en regelmatig tegen de wand van het gaatje te tikken, waarin het zit zerborgen. Die kevertjes hebt ge ongetwij feld al gezien, want sommige dagen vliegen ze zo maar door het huis. Ze zijn echter zo klein en onooglijk dat de meeste mensen er geen aandacht aan besteden. Het zijn heel kleine, donkerbruine ineenge drongen kevertjes van slechts een paar millimeter lengte. Sommige mensen hebben de ge woonte aangenomen, terbestrijding van de vliegen wat DDT-poeder op de vensterrand te leggen. Daar treft men dan ook regelmatig van die kevertjes dood aan. Heeft het tikken op zichzelf niets te betekenen, toch moet er een woordje gezegd over de schade die deze kleine beestjes veroorzaken. Want wie heeft er van de molm geen schade? Wij hopen volgende week, in een speciaal artikel daar breedvoerig op terug te komen. Rond de Witloofteelt. Een zeer gevreesde ziekteHet Rotten. (Vervolg van le bladzijde) We hebben daar eerstens het product AA Witlo, een organisch kwikmiddel waarin de wortels moe ten worden ondergedompeld voor het inleggen. De gedompelde wor tels moeten binnen de twee dagen worden opgekuild. Het gebruiken van te sterke oplossingen of lan gere dompeltijden zijn gevaarlijk doordat ze groeiremmingen kun nen veroorzaken. Het product op basis van kwik is GIFTIG zodat het voederen van ontsmette wortels aan vee af te raden is en zelfs gevaarlijk. Interessanter lijkt ons dan ten slotte een product, dat weliswaar sinds jaren bestaat, maar de laatste tijd meer en meer wordt gebruikt BRASSICOL, op basis van penta- cloornitribenzeen, hetwelk speci fieke zwamdodende eigenschap pen bezit. De behandeling met dit product in poedervorm is veel eenvoudiger dan het hierboven aangehaalde AA Witlo. Het dient onder de grond gemengd of er op uitge strooid. HET GROOTSTE VOOR DEEL ECHTER IS DAT HET PRO DUCT BRASSICOL NIET GIFTIG IS NOCH VOOR MENS NOCH VOOR DIER, zodanig dat behan delde witloofwortels aan de dieren kunnen vervoederd worden. Behandeling. Inlegperceel. - Alvorens de inkuiling te beginnen zal het raad zaam zijn het ganse inlegperceel te bestuiven met 12-25 gr Brassicol per m2. Zorgvuldig inhakken in de bovenste 10 cm verdient aanbeve ling. Op elk bedrijf kan die behan deling met succes worden toege past. Dekaarde. - Deze wordt fijn verkruimeld en bestrooid met 200 gram Brassicol per m3 (kubieke meter) grond. Innig doorwerken is aan te bevelen. Op ingekuilde wortels. - Na de inkuiling of bij het inleggen I verstuift men 25 gr Brassicol per m2 vooraleer de dekaarde over te j brengen. Per gewone laag zal men j dus iets van 1 kg Brassicol nodig hebben. Een zeker resultaat mag worden verwacht bij combinatie van deze drie behandelingen samen. Het loont alleszins de moeite dit product eens te beproeven in onze witloofstreek. Voortgaande op de gunstige berichten sedert een paar jaar verkregen uit proeven in het Brusselse, brengt dit product een gunstige wending in de bestrijding van het rotten bij witloof. Het is geen wonder dat in deze streek dit soort ontsmetting reeds een ruim toegepaste practijk is. Beroepsleergangen in de Rijkszuivelschool te Gent. Met de e.k. winterperiode zal in de Rijkszuivelschool te Gent opnieuw een cyclus van beroepsleergangen of vakcursussen worden ingericht. Deze leergangen hebben tot doel vakkundige kennissen (scholing) te verschaffen aan het personeel van de zuivelfabrieken, of aan diegene die aldaar een werkgelegenheid zoeken. De cursussen zijn ingelijks voorbereidend voor jonge lieden die zich toeleggen tot het begeven ener betrekking in de diensten voor veeverbetering, melkcontrool, enz. Dit onderwijs omvat een theoretisch en practisch onderricht gedu rende twee opeenvolgende wintersemesters van October tot einde Maart. De lessen worden tweemaal per week gegeven namelijk de Dinsdag- en Donderdagnamiddag van 16 tot 19 uur. De lessen zullen aanvangen op Dinsdag 5 October 1954. De inschrijvingskosten bedragen 50 fr. per wintercursus. Een bewijs tot het bekomen van een spoorabonnement wordt bij de inschrijving afgeleverd. Verdere inlichtingen te bekomen bij de Direciie der Rijks zuivelschool, Coupure-links, 233, te Gent. m

De Koornbloem | 1954 | | pagina 3