Hoe een Landbouwblad lezen Voor en door de Landbouwers Weekblad Arbeid adelt Een wetsvoorstel tot regeling van het verkrijgen van grondeigendom door de landbouwers» Rechtskundige Dienst AALST 2 OKTOBER 1954. Verschijnt iedere'^ Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1635 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (lste bijdrage) Onder deze titel hebben de so cialistische volksvertegenwoordi gers Chalmet, Feyaerts en Bary op 10 Juni 1.1. bij de Kamer van Volks vertegenwoordigers een wetsvoor stel ingediend dat het dubbel doel nastreeft 1) voor te schrijven, dat de ver krijger van elke grond die bestemd is voor een landbouwbedrijf de hoedanigheid van beroepsland bouwer moet bezitten 2) aan de pachter een voorkeur recht te verlenen voor de aankoop van de grond die hij bebouwt. Ziehier vooreerst hoe de indie ners van het wetsvoorstel dit laatste motiveren Om de sociale vrede te bevorde ren alsook om de volle opbrengst van onze landbouw en het econo misch evenwicht van ons land te verzekeren, is het van belang dat de eigen exploitatie het overheer send regime worde van onze boe renstand. Op dat gebied is België ten achter tegenover de landen van West-Europa. In de tegenwoordige omstandig heden, aldus betogen de indieners van het voorstel, kan de Belgische landbouwer niet de hoop koesteren eigenaar te worden van zijn grond. Ons land bezit immers het op maat schappelijk gebied weinig benij denswaardig record dat de grond er het duurst is. Tengevolge van de aanzienlijke bevolkingsdichtheid en van de rijkdom van sommige klassen der burgerij, is sedert een eeuw de waarde der landeigendommen steeds gestegen, zelfs tot wat men in de naburige landen een astrono misch peil zou noemen. Talrijke rijk geworden hande laars, nijveraars die over reserves beschikken, voorzichtige financiers en sommige beoefenaars van vrije beroepen zijn afkerig van nijver heids- en handelsbeleggingen en zoeken om redenen van veiligheid hun gelden te beleggen in hoeven, weiden e n landbouwgronden, waar een achterlijke wetgeving het hun mogelijk maakt zich veeleer als landheer dan als eenvoudige eigenaar te gedragen. De stijging van de prijzen der landeigendommen die uit deze toe stand voortvloeid heeft ten gevol ge dat de landbouwers alle belang stelling verliezen voor de verkopen van gronden, daar zij er van over tuigd zijn dat zij niet kunnen mede dingen met de liefhebbers uit de steden. Deze toestand heeft een recht streekse terugslag op de algemene rentabiliteit van onze landbouw. Hij leidt inderdaad tot een over dreven opvoering van de pacht gelden, want de eigenaars stellen zich niet tevreden met het inkomen van het vroeger belegd kapitaal, maar trachten een inkomen te ver krijgen dat berust op de tegen woordige verkoopwaarde van hun goederen. Hun eisen nemen steeds toe en de pacht wordt ten slotte he.t bijzonderste bestanddeel van de kostprijs der landbouwproducten. In deze omstandigheden kan men van de Belgische boer niet verlangen, dat hij met zijn bedrijfs- genoten kan mededingen die in meer vooruitstrevend land voor eigen rekening exploiteren. Wanneer Nederland of Dene marken en andere landen ons voordelige prijzen maken moeten zij daarvoor het levenspeil van de voortbrenger niet verlagen, maar zij beschikken voor hunne land bouw over een economische orga nisatie, waarin het kapitalisme het productieapparaat niet heeft ver zwaard, zoals bij ons het geval is. Tot daar de algemene motive ring van het wetsvoorstel. Ziehier door welke bepalingen de auteurs het hierboven omschre ven dubbel doel willen verwezen lijken. I) Landbouwgronden kunnen enkel verkregen worden door landbouwers. Artikel 1 van het voorstel be paalt dat niemand een ongebouwd goed mag kopen dat, op om het even welk tijdstip tijdens de voor afgaande vijf jaar voor land bouw, veeteelt of tuinbouw heeft gediend, indien hij geen beroep uitoefent dat hem normaal in staat stelt het verkregen landeigendom rechtstreeks zelf te exploiteren. Artikel 2 bepaalt dat niemand dergelijk goed mag verkopen dan aan een persoon die een beroep uitoefent dat hem normaal in staat stelt de verkregen landeigendom zelf uit te baten. Door rechtstreekse exploitatie of uitbating verstaat artikel 3 van het voorstel de persoonlijke exploitatie of de exploitatie met behulp van loontrekkende landbouwarbeiders onder het dagelijks toezicht van de exploitant en met gebruikmaking van zijn landbouwwerktuigen, ma chines en vee. De verbodsbepalingen vermeld onder art. 1 en 2 hierboven gelden niet voor de verkoop met het doel van het bouwen van onroerende goederen. In dit geval wordt daar van melding gemaakt in de nota riële akte. Zie vervolg onderaan 3e kolom. Deze titel zal misschien enkelen of velen doen schokschouderen. Iedereen weet nu toch eenmaal hoe men een vakblad leest Welnu, onze ervaring heeft ons sedert jaren geleerd dat er op dit gebied, bijzonder bij onze boeren, nog heel wat te verbeteren valt. We hebben dit schijnbaar een voudig vraagstuk nagegaan als medewerker aan een tiental vak bladen zowel in binnen- als in bui tenland. Wij hebben het ook prak tisch bij de betrokkenen zelf nage gaan toen we elke dag, jaar in, jaar uit, ongeveer vijf a tien land bouwers bezochten. Tenslotte hadden we nog. in de loop der laatste maanden, de gele genheid onze vroegere ervaringen te toetsen aan de huidige toestand. Ziehier dan een samenvatting onzer bevindingen. Vakboeken en vakbladen. Vakboeken vormen een geheel, worden vaak nooit gelezen, wel gebruikt als schoolboek ofwel ter raadpleging. Hoe nuttig ze ook zijn De verkrijger is evenwel gehou den, binnen twee jaar na de datum van aankoop, gebouwen op te richten met een waarde welke ten minste gelijk is aan de aankoop prijs van de grond. Artikel 5 bepaalt dat, ingeval van inbreuk op de artikelen 1 en 2 voormeld, de rechtbank van de plaats waar het in strijd met dewet verkochte goed gelegen is, de ver nietiging van de verkoop uit spreekt, op benaarstiging van ie der persoon die in de vereiste voorwaarden verkeerde om het goed eventueel aan te kopen. De rechtbank beveelt bovendien dat het goed opnieuw zal verkocht worden bij dadelijke uitwinning en wijst tevens de notaris aan die met de verkoop wordt belast. De verkoopprijs wordt betaald aan de uitgewonnen koper die het recht heeft van de oorspronkelijke of eerste verkoper de terugbeta ling te eisen van de helft van het verlies dat hij mocht geleden heb ben. Artikel 6 bepaalt dat de vorde ring tot verbreking van de ver koop waarvan sprake in art. 5 dient ingesteld binnen het jaar dat .volgt op de datum van overschrij ving van de onregelmatige ver koop ten hypotheekkantoor. (Wordt voortgezet) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag op 3 Okt. tussen 10 en 12,30 u. in het lokaal «De Koorn bloem Grote Markt, Aalst. toch vertonen ze het nadeel, in de ze tijd, al te snel te verouderen. Deze leemte echter wordt prach tig gevuld door de vakbladen wel ke door opvatting en wijze van ver schijnen steeds aktuëler zijn en de nieuwste bevindingen veel meer op de voet volgen. Het tweede vult dus het eerste op bijna volmaakte wijze aan. Redaktie en lezers. De redaktie van een vakblad zo wel als de redaktie van welk dag- of weekblad ook moet er alles op zetten om gedurig, op levendige wijze in kontakt te blijven met de lezers. Dit kontakt vormt het ware leven van een blad. In deze zin was bijvoorbeeld het openen van een rubriek Vragen en antwoorden ook in «De Koorn bloem» een uitstekende gedachte. We durven verhopen dat de lezers hiervan ruim en bijzonder BESTEN DIG gebruik zullen maken. Waarom zou een blad ook niet eens de lezers om hun mening of hun wensen vragen Men publiceert bijvoorbeeld een lijst van onderwerpen welke kun nen behandeld worden en vraagt de lezers zelfs hun voorkeur aan te duiden. Lezen. We hadden nog heel wat plan nen in de pen inzake redaktie maar zullen deze geheimen en wensen niet verklappen. Wij vatten dus de stier bij de horens. LEZEN. Zo eenvoudig en dan toch weer zo ingewikkeld. Wie zich tevreden stelt met het lezen van titels, doodsberichten en kleine nieuwsjes van overal kan bezwaarlijk beweren dat hij het beste, laat staan, iets van een vak blad genoten heeft. In feite is hij niet rijker geworden aan kennissen dan zo hij GEEN vakblad ontvangen had. We geven grif toe dat u geen blad kunt lezen juist wanneer de postbode het brengt. U moet voor U zelf werkelijk het juiste moment hiertoe uitzoeken. Dit nu, is voor elkeen niet hetzelfde. U zult het best 's avonds na afge dane dagtaak lezen. Een ander verkiest een of ander uur op de Zondag. Nog een derde 's morgens vroeg. Een andere even na het middagdutje. Op dit gebied doet elk wat hij wil en best oordeelt. Hoofdzaak is en blijft dat hij alsdan de nodige geestes- en zelfs ge moedsgesteltenis bezit. Daarenbo ven is het best dat het rondom hem rustig is. Huisgenoten moeten als dan verstandig genoeg zijn om te laten lezen Ook dit is een kunst. (Zie vervolg 3' bladz. 4' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1