De winst van de Pluimveehouder. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Een wetsvoorstel tot regeling van het verkrijgen van grondeigendom door de landbouwers. AALST 9 OKTOBER 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1636 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRÖN. (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage hebben wij de motieven van algemene aard aangehaald welke door de heer Volksvertegenwoordiger Chalmet en consoorten worden ingeroepen tot staving van het wetsvoorstel dat zij onder de titel voormeld hebben ingediend bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers. Wij hebben vervolgens een toe lichting verstrekt van de bepalin gen die voor doel hebben de aan koop van landbouwgronden voor te behouden aan de landbouwers, dit is aan kopers die een beroep uitoefenen dat hen normaal in staat stelt het verkregen landei gendom zelf te exploiteren. De verdere bepalingen van het wetsvoorstel hebben als doel aan de pachter een voorkeurrecht te verlenen voor de aankoop van de grond die hij bebouwt. Voorkeurrecht voor de pachter bij aankoop. Artikel 7 bepaalt dat de verpach ter van een landeigendom aan de pachterexploitant een recht van voorkeur moet verlenen bij ver koop van dit eigendom. Dit voorkeurrecht wordt in vol gende voorwaarden toegekend 1) Geniet het recht van voorkeur de pachter die zelf, of wiens gezin, op de datum waarop het voorkeur recht wordt uitgeoefend, tenminste sedert drie jaren het te koop ge stelde landbouweigendom uitbaat indien hij niet reeds eigenaar is van percelen met een totale oppervlak te van 10 ha. 2) Het recht van voorkeur bestaat niet a) wanneer het een ruiling geldt zonder opleg b) wanneer het een overgang betreft ten voordele van een bloed of aanverwant tot en met de derde graad, behalve indien de pachter zelf een bloed- of aanverwant is van de eigenaar in gelijke of dich tere graad dan bedoelde verkrij ger. 3) De door verschillende pach ters uitgebate percelen en gebou wen moeten afzonderlijk worden verkocht, om aan elk hunner toe te laten van zijn voorkeurrecht gebruik te maken. Ziehier welke pleegvormen wor den opgelegd met het oog op de uitoefening van het voorkeurrecht door de pachter a) ln geval van verkoop uit de hand, moet de eigenaar aan de pachter die het voorkeurrecht ge niet, ten minste één maand vóór de datum van de voorgenomen verkoop, de prijs, de andere voor waarden alsmede de modaliteiten van de verkoop doen kennen. Deze kennisgeving geschiedt bij deurwaardersexploot en geldt als aanbod. De rechthebbende pach ter beschikt over een termijn van één maand om op dezelfde wijze zijn aanvaarding te betekenen van het goed tegen de aangegeven prijs en lasten te kopen. Zijn stil zwijgen gedurende deze termijn geldt als weigering van 't aanbod. Deze weigering geldt voor een jaar te rekenen van de datum der betekening van het aanbod door de eigenaar. Het aanbod moet herhaald worden na verloop van deze termijn (nl. indien het goed niet verkocht is), of wanneer de eigenaar de prijs, de voorwaarden of andere modaliteiten van de ver koop wil wijzigen. b) In geval van verkoop bij openbare toewijzing, moet de pachter die het recht van voor keur geniet voor deze verkoping worden opgeroepen door de nota ris of de magistraat belast met de verkoping, ten minste vijf dagen vóór de datum gesteld voor de toe wijzing. Er wordt hem een termijn van vijf dagen na de toewijzing toege staan, om aan de notaris of aan de magistraat die met de verkoop is belast, zijn beslissing mee te delen dat hij zich in de plaats stelt van hem aan wie het goed werd toege wezen. c) Ingeval de eigenaar-verpach ter zijn landeigendom aan een derde verkoopt, zonder het voor keurrecht van zijn pachter te heb ben geëerbiedigd, moet de recht bank waarbij de genothebber van het voorkeurrecht zijn eis aanhan gig maakt, de verkoop vernietigen en deze genothebber koper ver klaren in plaats van de derde, het zij tegen de medegedeelde voor waarden, hetzij tegen de voor waarden van de vernietigde ver koop, naar keuze van de genot hebbende. d) Deze vordering moet op straf fe van verjaring worden ingesteld binnen een termijn van zes maan den, te rekenen van de dag waar op de rechthebbende op de voor keur kennis gekregen heeft van de verkoop. e) Hij die gebruik heeft gemaakt van het recht van voorkeur is ver plicht, op straffe van schadever goeding tegenover de uitgewon nen verkrijger, het ingevolge dit recht verkregen goed ten minste gedurende vijf jaar te bewonen of uit te baten. Tegenwoordig wordt het resul taat van de pluimveehouderij in vele landen op een vakkundige manier berekend, met de bedoe ling over juiste gegevens te kunnen beschikken nopens de mate, waar in de bedrijven winstgevend zijn of niet. Daarom wordt op bepaal de tijden, bv. één keer per maand, van een groot aantal bedrijven, nadat vooraf een nauwkeurige in ventaris van ieder bedrijf afzonder lijk is gemaakt, de inkomsten en uitgaven opgenomen en verder alle bijzonderheden, die voor de berekening van belang zijn. Aan het eind, meestal na één jaar, wordt van ieder bedrijf een overzicht gemaakt en de overzich ten van de verschillende bedrijven worden dan in een verslag ver werkt. Zo komen de gegevens, die van al die verschillende bedrijven afkomstig zijn, naast elkaar te staan, zodat ze gemakkelijk kunnen ver geleken worden. Bedrijven waar zich ziekte of abnormale sterfte of andere afwijkende feiten hebben voorgedaan, worden buiten be schouwing gelaten. Al deze gegevens zijn uiterst be langrijk. Op de eerste plaats na tuurlijk voor de pluimveehouders zelf. Want de meeste onder hen weten van de stand van hun ver dienste bitter weinig af. Zij ontvan gen geld en geven geld uit en zo lang er nog wat in de kas is, vin den velen het reeds goed genoeg. Komen ze krap rond, waaruit ze dan besluiten dat ze te weinig ver dienen, dan kunnen ze gewoonlijk niet nagaan waardoor dat komt, tenzij in de gevallen waar ziekte of sterkte de oorzaak zijn. Uit bovenvermelde verslagen blijkt dat de grootste verschillen tussen de bedrijven onderling zit ten, voor wat de uitgaven be treft in de verzorgingskosten en voederkosten, en voor wat de inkomsten aangaat in de op brengst van de eieren en van de voor de slacht verkochte hennen. Zo blijkt uit Amerikaanse ver slagen, dat het rendement daar sterk afhankelijk is van het aan tal dieren dat op een bedrijf wordt gehouden. De verzorging kost het meest, natuurlijk per dier bere kend, op bedrijven met minder dan 300 hennen en het minst daar waar 900 tot 2.500 kippen worden ge houden, het maximumaantal dat door één man kan verzorgd wor den. Voor koppels beneden 300 is het aantal werkuren, die aan de verzorging worden besteed, bere kend op bijna 5 uur per kip en per jaar. Bij koppels boven de 900 be draagt dat iets minder dan 3 uur. Uit Hollandse verslagen blijkt dat men daar voor de verzorging per kip en per jaar gemiddeld 4 gulden werkloon heeft aangeno men (wat overeenstemt met 53 fr.). Dat gemiddelde geldt natuurlijk voor bedrijven van uiteenlopende grootte. Zodra vreemde werkkrach ten voor de verzorging van de dieren worden aangenomen, moet een bijkomend aantal hennen wor den gehouden ter betaling van deze vreemde krachten. Uit Hollandse verslagen blijkt ook dat 75 van de bedrijfsonkos- ten uit voederkosten bestaan. In de U.S.A. is dat percent iets lager. Het zal duidelijk zijn, dat de pluim veehouder, die op het gebied van de voeding het voordeligste werkt, ook de laagste voederkosten zal hebben. Het ligt dan ook voor de hand dat uit de verschillende ver slagen grote schommelingen naar voor treden al naar gelang de pluimveehouder ja dan neen, doel matig weet te voederen. Het voe- derverbruik per kop loopt soms heel ver uiteen, evenals de prijs die voor het voeder betaald wordt. Hier dient echter gewezen op een verkeerde opvatting, die wij bij sommige pluimveehouders nog aantreffen. Het goedkoopste voe der, gerekend per 100 kg, is lang niet altijd het voordeligste. Goed koop is zelfs heel dikwijls duurkoop. Als de kwaliteit ergens een rol speelt, dan is het zeker wel hier. De samenstelling van het voeder is het belangrijkste. En is die in orde, dan kan, zelfs bij een duurder voeder, het voederen goedkoper uitvallen, hetzij door een aanmer kelijk minder verbruik, hetzij door een hogere productie, dan bij een goedkoper voeder van minder waardige samenstelling. Bovendien moet de pluimvee houder alle voorzorgen nemen op dat zo weinig mogelijk voeder zou vermorst worden. Dat laat op veel bedrijven soms wel wat te wensen over. Zo ontstaan verliezen die vrij aanzienlijk kunnen zijn. Vooreerst kan er heel wat verlo ren gaan door meeëters in de vorm van ratten, muizen en mussen. Rat ten en muizen eten bij voorkeur 's nachts in de opslagplaats, maar het valt ook wel voor dat ze naar de voederbakken komen, soms wel bij tientallen. Van mussen heeft men het meest last, wanneer men het graan buiten voedert, hoewel ze ook wel in de hokken hun weg weten te vinden als ze niet afgeslo ten zijn met mussengaas. Moest men al het voeder, dat op die wijze wordt verloren, op een hoop zien, men zou wellicht versteld staan, terwijl men het nu totaal over het hoofd ziet. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (Zie vecolg 2e bladzijde onderaan 3e kolom)

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1