De nieuwe Amerikaanse landbouwwet Om uitstekende Broedeiers te bekomen Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t ■mamm AALST 16 OKTOBER 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1637 BeheerZeebergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De twee belangrijkste landbouw problemen waarvoor de Ameri kaanse regering gedurende de jongste jaren geplaatst was, zijn de pariteitsprijzen of prijssteun aan de bijzonderste landbouwproduc ten en de verkoop der aanzienlijke overtollige landbouwvoorraden. Deze aangelegenheden vergden van de Amerikaanse schatkist der gelijke offers dat een oplossing zich opdrong. Deze oplossing werd echter uitermate bemoeilijkt omdat zij werd beïnvloed door beweeg redenen van politieke aard. Men mag immers niet vergeten dat het blok der landbouwers of hetfarm- bloc een gewichtige rol speelt in de strijd tussen republikeinen en democraten om het bewind. Beide problemen blijken einde lijk geregeld door de nieuwe land bouwwet die op 28 Augustus 1.1. door president Eisenhower werd ondertekend. De prijssteun. Naar het oordeel van verschil lende Amerikaanse bladen heeft het gezond verstand met de aan neming van het betrokken wets ontwerp in het Congres gezege vierd, ondanks de tegenstand die door het farmbloc is geboden. In dit blok bestond echter ditmaal geen eenheid, wat zich uitte in het verschijnsel, dat de afgevaardig den uit de wol- en uit de zuivel- staten voor de nieuwe wet stem den. Deze zal nu op 1 Januari 1955 van kracht worden. In plaats van een vaste prijs steun van 90 van de pariteits prijzen behelst de nieuwe wet de invoering van een glijdende prijs steun tussen 82,5 en 90 °/0 van de pariteitsprijzen voor de vijf basis producten tarwe, maïs, katoen, rijst en grondnoten. Zoals onze lezers weten, hebben de pariteitsprijzen ten doel de boer een redelijke vergoeding voor zijn producten te geven in verhouding tot zijn kostprijs. De gekozen steungrenzen, voor zien door de wet vormen een over brugging tussen de starre steunprijs van 90 °/0 van de pariteit waaraan op 1 Januari e. k. een einde komt en de glijdende schaal van 75 tot 90 der pariteitsprijzen, die de overheid voorstond. Het moet als een belangrijke uit slag van de regering Eisenhower worden beschouwd, dat zij erin ge slaagd is de starre prijssteunpoli- tiek van 90 die in de tweede wereldoorlog werd ingevoerd, te doen opgeven. Tot dusver had het Congres het in vterking treden van een glijdende schaal tegen gehou den. Alleen tabak zal op 90 'V0 van zijn pariteitsprijs gesteund blijven, doch dit is geen strijdpunt geweest. De likwidatie der overtol lige landbouwproducten. De nieuwe wet machtigt de over heid tot het uit de markt nemen van 2,5 milliard dollar aan surplus-pro- ducten waarmede de regering van de Verenigde Staten zo moeilijk raad weet, ten behoeve van school- lunchprogramma's, van leniging van nood, van hulp aan andere landen en van het vormen van een voor raad voor gebruik in geval van oorlog of van een nationale noodtoestand. Deze goederen zijn in handen van de Commodity Credit Cor poration De betekenis van de af zondering van deze voorraden schuilt in de bepaling, dat de be trokken hoeveelheden bij de vast stelling van de steunprijzen onder de glijdende schaal niet worden meegerekend. Daar de prijssteun daalt, naarmate de beschikbare hoeveelheden groter worden, kan deze maatregel dus tot gevolg heb ben, dat de prijssteun in bepaalde gevallen hoger blijft dan zonder af zondering het geval zou zijn. Van de basisproducten vallen alleen katoen en tarwe onder de maatre gel. Ten bate van de wolproducen ten worden door de nieuwe wet rechtstreekse betalingen voorzien, zulks ter bevordering van de bin nenlandse wolproductie. De wolleveranciers zullen het verschil tussen de steunprijs, die in dit geval niet hoger dan 110 °/0 van de pariteit mag zijn, en de vrije marktprijs ontvangen. De directe toelagen gaan in op 1 April 1955 voor een duur van vier jaar. Met ingang van 1 Januari 1956 zal verder voor tarwe, voor katoen voor maïs en voor grondnoten, waarvoor de pariteitsprijzen nog worden berekend op basis van 1909-1914, een gemoderniseerde pariteitsformule van kracht wor den. De pariteitsprijzen zijn over 't algemeen lager, maar elke prijs daling zal begrenst blijven tot 9 °/0. Controle op de uitzaai. De controles op de bezaaide of beplante oppervlakte zullen wor den voortgezet en verscherpt. De boer moet ermede instemmen, als hij de hoge prijssteun wil ontvan gen. Areaalbeperkingen voor tarwe zijn reeds voor het volgend jaar goedgekeurd. Waar in 1953 de tar- weuitzaai nog 78,7 millioen acres bedroeg, zal hij volgend jaar tot 55 millioen acres worden beperkt. Zie vervolg onderaan hierneven) Leg, jadoch ook vitaliteit Verzwakt de fokdieren 's winters niet. De economische toestand en de vreemde concurrentie eisen, nu meer dan ooit, dat de Belgische hoenderhokken, zowel deze van de familiale kwekers en de boeren als die van de bedrijfspluimvee- houders, uitsluitend met prima leg- sters bevolkt wezen. We bedoelen hiermee rashennen (soms ook ze kere kruisingsproducten), kernge zond, flink bestand, streng uitgele zen op de leg, die 't vermogen be zitten hun voedsel volledig om te zetten in een groot aantal markt- eieren tegen een minimum kost prijs, en die bijgevolg toelaten aan zienlijke winst te maken. Bij gebrek aan zulke dieren is 't gewis beter er geen te houden. Bestaan dergelijke hennen? Zonder de minste twijfel De Nationale Jaarlijkse Officiële Leg- wedstrijd van Roeselare van het dienstjaar 1953-54, die komt te ein digen en 336 dagen geduurd heeft, levert er opnieuw een klaar en af doend bewijs van. Hij leert ons inderdaad dat op de 273 hennen, die de volledige cyclus van de prijskamp hebben doorgemaakt, 42, hetzij 15,3 p.h., meer dan 250 eiers gelegd hebben 132, hetzij 48 p.h., tussen 200 en 25071, hetzij 26 p.h., tussen 150 en 200, en slechts 28, hetzij 10,3 p.h., minder dan 150. Ziedaar voor de twijfelaars We achten het insgelijks nuttig de volgende statistieken aangaan de deze wedstrijd mede te delen, ze zijn zeer leerrijk. De zes beste legsters, alle Rhode Island Reds, legden onderscheiden lijk 287, 281, 281, 280, 274 en 273 eiers. Het gemiddeld verbruik van leg- meel en graan was respectievelijk 79 en 60 gram per dag en per kop. De gemiddelde kostprijs van 't voeder per dag en per kop beliep 0,596 fr. Voor maïs en katoen zal vermoe delijk ook eerstdaags de controle op de bezaaide oppervlakte wor den ingevoerd. Voor zuivelproducten zal de prijssteun op 75 °/0 van de pariteits prijzen gehandhaafd blijven. Aan de Minister van Landbouw zijn rui me bevoegdheden toegekend om van de huidige zuivelvoorraden te verkopen.. De Amerikaanse regering zal tenslotte voortgaan met het geven van hulp aan de boeren, die maat regelen nemen om hun grond te gen schadelijke bodeminvloeden (erosie) te beschermen. De gemiddelde verkoopprijs van 't ei was 1,70 fr. De sterfte bereikte 9,6 p.h. Een opwerping. Goed, zullen sommigen wellicht opperen. Doch te Roeselare leven de hennen in ideale voorwaarden van hok, uitloop, voeding en zor gen, en zulks is moeilijk of niet op de kleine neerhoven en, bijzonder, op de hoeven te verwezenlijken. In deze opwerping ligt wel een grond van waarheid, hoewel er geenszins mag overdreven worden. We geven gaarne toe dat de uitbatingsvoorwaarden op de klei ne neerhoven en de boerderijen minder gunstig zijn. Dit neemt noch tans niet weg dat ontelbare fami liale kwekers en talrijke boeren jaarlijks een gemiddeld legcijfer van 170 eiers enmeer boeken. Deze uitslag is zeker niet te versmaden. IntegendeelHoofdzaak is van de sleur af te zien en de moderne fok- methodes toe te passen zoals dit trouwens noodzakelijk is in al de sectors van de landbouw. Hetgeen mogelijk is bij de ene is 't ook bij de andere, maar men moet het willen. Ofwel moet de uitbating oordeelkundig gebeuren, ofwel moet men het opgeven. Onmisbare onderscheiding. De hoenderkweker kan twee soorten eieren voortbrengen 't consumptie-ei en 't broedei. Het eerste dient tot 's mensenvoeding, 't tweede tot het broeden en de voortplanting van de soort. Op 't eerste gezicht kan het mis schien wel kinderachtig blijken een onderscheid te maken tussen deze beide eieren die uiterlijk door niets verschillen. En nochtans, zo men een ogenblikje nadenkt, komt men dadelijk tot het besluit dat ze werkelijk grondig van elkaar ver schillen en dat het miskennen van dit onderscheid de uitslagen van 't broeden en 't eindsucces van gans de onderneming in qevaar brengt. Het broedei. 't Broedei ('t is uitsluitend hier over dat we in dit artikel zullen spreken) bevat een bevruchte kiem die in voedende bestanddelen baadt en na een twintigtal dagen broeden in een bekoorlijk wezen tje, 't kuiken, vervormd wordt. Hieruit volgt dat de vitaliteit van 't kuiken afhangt van deze van de kiem en ten slotte van die van de fokdieren. (Zie vervolg 2e bladz. Je kolom.) MflimmWPPflW De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1