De elementen ener doelmatige vleespolitiek Rantsoenberekening voor Rundvee. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst AALST 4 DECEMBER 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1644 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Zoals aangetoond in onze vorige bijdrage heeft onze inlandse vlees productie de behoeften der Bel gische bevolking overtroffen. Er dienen dus afzetmogelijkheden ge zocht voor het voortbrengstover- schot. Dit is van overwegend be lang wanneer men weet dat de vleesvoortbrengst een uitzonderlijk belang biedt voor de landbouw- Êroductie en het inkomen onzer oeren. Deze voortbrengst verte genwoordigt niet minder dan 1/3 de van de totale landbouwproductie, nl. 13 milliard frank waarvan 6.700 millioen voor het rundvlees. Voor deze verruiming van de af zet komen de binnenlandse en bui tenlandse markt in aanmerking, op voorwaarde dat aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, of anders gezegd dat de passende politiek worde gevolgd. Wat de binnenlandse markt betreft is naar onze mening de vol gende gedragslijn te volgen De veehouders moeten de kwa liteit van hun slachtvee opvoeren. Hiertoe moeten zij meer aandacht besteden aan de keuze der dieren hun slachtvee zoveel mogelijk jonger van de hand doen en meer belang hechten aan de hoedanig heid dan aan het gewicht der die ren. Dit laatste geldt inzonderheid voor de varkens. Het is nu eenmaal een feit dat de verbruiker de voor keur geeft aan jonger en malser vlees en met de smaak van de ver bruiker dient alleszins rekening te worden gehouden. Wie de vleesmarkt nagaat wordt getroffen door het aanzienlijk ver schil tussen de prijzen bekomen door de veehouder voor het slacht vee en deze welke de verbruiker voor het vlees moet betalen. Dit is een onoverkomelijke hinderpaal voor de uitbreiding van het vlees verbruik. Dit verschil wordt veroor zaakt door het overdreven aantal tussenpersonen die optreden tussen de veehouder en de verbruiker. Deze nadelige toestand kan naar onze mening enkel worden uitge schakeld door de landbouwcoöpe ratie. Denemarken heeft hier het voorbeeld gegeven. Hier hebben de landbouwers coöperatieve slachthuizen opgericht waaraan de landbouwers hun slachtvee leve ren. Deze coöperatieven verzorgen de uitvoer van vlees en hebben hun eigen vleeswinkels die leveren aan de ve-bruikers, op de binnen landse markt. Ook de andere vlees winkels bevoorraden zich bij de coöperatieve slachterijen die aan landbouwers toebehoren. Het baart verwondering dat onze grote landbouwersverenigingen dit aspect van de samenwerking in ons j land tot heden hebben veronacht zaamd. In België hebben we volgende tussenpersonen de veekoopman die bij de boeren koopt en voort- verkoopt hetzij op de markt, hetzij in het slachthuis aan de slager groothandelaar. Deze verkoopt dan de geslagen dieren bij kwar tieren aan de beenhouwers die in ons land veel te talrijk zijn om een economische verantwoorde distri butie te verzekeren. Alleszins zouden onze veehou ders, indien vooralsnog tot de op richting van samenwerkende slach terijen niet kan worden overge gaan, zich moeten groeperen in eigen organisaties voor de ver koop en het vervoer van het vee langs de bestaande slachthuizen. Wat de afzet op de buiten landse markten betreft waaraan onze vleesvoortbrengst behoefte heeft, dringen volgende maatrege len zich op De regering moet volstrekt een einde stellen aan de ééndaagse politiek inzake de exportregeling, waarbij de uitvoer dan eens toege laten wordt en dan weer wordt stopgezet. Onze regering heeft op dit gebied enkel oog voor de schommelingen van het indexcij fer, omdat de lonen hieraan wer den gekoppeld. Doch zij verliest hierbij uit het oog dat dergelijke politiek het verwerven van buiten landse afzetgebieden totaal onmo gelijk maakt. Het ergerlijke van deze politiek is dat de veehouder aldus het slachtoffer wordt van maatregelen tegen prijsoverdrij- ving waaraan hij geen schuld heeft. De uitvoer van vlees en vleeswa ren dient op ernstige wijze georga niseerd. Zulks beduidt dat een strenge controle dient uitgeoefend op de kwaliteit, de verpakking en de presentatie van de uitgevoerde vleeswaren- en conserven. Deze controle dient uitgevoerd door een officieel organisme dat zou bevoegd zijn strenge voor schriften uit te vaardigen betref fende de fabricage van vleeswa ren, monsters der uitgevoerde pro ducten te eisen, een controlemerk op te leggen en elke uitvoer te weigeren die niet beantwoordt aan de voorschriften van kwaliteit en presentatie voorgeschreven door bedoeld organisme. Men vergete niet dat uitvoer een kwestie van vertrouwen is. Oneer lijkheid of slechte verzorging door een exporteur volstaat om voor al len een markt te doen teloor gaan. In verband hiermede komt het ons voor dat niet voldoende de aandacht werd besteed aan de In onze rubriek Ge weet het niet... hebben we een vluchtige schets gegeven van de manier waarop een rantsoenberekening voor rundvee dient te geschieden. Voor diegenen welke er belang in stellen de berekening zelf te ma ken, drukken we hieronder nog maals de voedernormen af, van welke tabellen kan afgelezen wor den welke de behoeften zijn van de onderscheiden dieren. Voor diegenen welke onze hulp wensen in te roepen verwijzen we naar de schikkingen welke we daartoe hebben getroffen. Deze vindt men op een andere plaats in ditzelfde nummer. We houden er aan enkele be schouwingen te wijden aan het probleem van de rundveevoeding op onze bedrijven. Wanneer we het hebben over een probleem dan denken we niet in de eerste plaats aan een zekere schaarste aan ruwvoedermiddelen voor de komende winter op vele bedrijven. We denken vooral aan de weinige zorg welke veel boeren aan de voeding van het vee besteden tij dens de stalperiode, ook wanneer sommige ruwvoeders overvloedig voorhanden zijn. De doorsnee boer is al vlug tevre den wanneer hij aan het vee de buik vol kan geven. De dieren worden dan volgepropt met loof of mogelijkheden welke worden ge boden door onze kolonie voor de uitvoer van vleesconserven en pre paraten. Mits een doeltreffende organisa tie van de vleesexport op de wijze hoger aangeduid moet er moge lijkheid bestaan voor de uitbrei dingvan de vleesverwerkende nij verheid. Om aan de vreemde mededin ging het hoofd te bieden op de bui tenlandse markt zal in de huidige omstandigheden financiële steun van overheidswege dienen ver leend. Het wetsvoorstel van volks vertegenwoordiger Steps dat wij in ons vorig nummer hebben toege licht geeft hiertoe de vereiste mo gelijkheid en modaliteiten. Doch tevens dient een politiek op lange re termijn gevoerd welke er op ge richt is voor onze vleesproductie blijvende afzetgebieden te schep pen op de wijze welke wij hoger in brede lijnen hebben geschetst. Onze rechtskundig houdt zijn zitdag op Zondag 5 Dec. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal «De Koornbloem Grote Markt, Aalst. voederbeten en na het kalven wordt er wel een schepje lijnmeel of melkschilfers aan toegevoegd (liefst de goedkoopste welke er er gens te vinden zijn) en daarmede moeten de dieren het stellen. Daar mede moeten de dieren veel melk geven, liefst met een hoog vetge halte, moeten ze een flink kalf op de wereld brengen en moeten ze er maar voor zorgen niet te vlug ver sleten te zijn. Heel mooi ware het moest men zo kunnen boeren. En voordelig. Helaas, de ervaring leert (en wie niet reeds overtuigd is zal het vroeg of laat toch worden) dat, wie zo voedert, achteruit boert en veel winst niet maakt, die er wel had kunnen zijn. We vermoeden dat in vele van die gevallen het melkvee zeer weinig winst afwerpt zoniet reeds verlieslatend is. Zulks vinden we spijtig. Vooral voor onze bedrijven waar de men- sen het al zo uiterst moeilijk hebben om rond te komen, waar het beetje overschot zou moeten verdiend worden met de enkele melkkoeien welke op stal staan. We vinden zulks spijtig vooral omdat hedendaags aan die mensen toch zoveel gelegenheid geboden wordt om zich in hun vak te be kwamen. Omdat hun met handen en voeten voorgeschoteld wordt 1 hoe ze te voederen hebben, en niet willen luisteren. Niet iedereen die u raad en voorlichting geeft is een leugenaar of een sjacheraar... Wanneer we spreken over stiel kennis bedoelen we in dit geval niet dat iedere boer een voederdes- kundige hoeft te zijn. We weten hetdit is onmogelijk. We bedoe len wel dat men een zeker inzicht zou moeten hebben inde voedings leer, dat men tenminste zou weten dat de voedermiddelen bestaan uit droge stof en water, dat deze droge stof op haar beurt wordt ingedeeld in asbestanddelen of mineralen (hetgeen overblijft na verbranding) en andere voedingsstoffen, de or ganische bestanddelen. Deze organische bestanddelen bevatten de stikstofhoudende voe dingsstoffen (de eiwitten) en de stikstofvrije (koolhydraten, vetten en organische zuren). Wat de ei witten betreft moeten we dan nog weten dat ze niet in alle voeders dezelfde zijn, dus niet dezelfde ei genschappen vertonen en niet in gelijke mate door de dieren kunnen worden benut. We moeten daarbij overtuigd zijn dat de vitaminen een grote rol spelen. Verder moeten we aannemen dat een dier zowel als een mens om een volwaardige produktie te be- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) r rmt —rthtn n rir nwnni m -tmr ra uti r rauw 111 nam i rm n nj l De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (Zie vecolg onderaan 3e kolom)

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1