Dc begroting van landbouw in de Senaat. Draag zorg voor uw Plantaardappelen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 11 DECEMBER 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1645 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 I Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Uit het verslag over de begroting van landbouw dat werd uitge bracht namens de senaatscommis sie voor Landbouw door de heer Bouilly. vatten wij volgende gege vens samen die een kijk geven op de landbouwpolitiek van de huidi ge regering. Aan de hand van in lichtingen verstrekt door de Minis ter van Landbouw deelt de verslag gever het actieprogramma mede van het Departement van Land bouw. De Heer Bouilly citeert vooreerst de hervorming van de diensten van het Ministerie van Landbouw tot bevordering van het wetenschap pelijk onderzoek en de uitbreiding van de vulgarisatie der uitslagen van dit onderzoek ten voordele van de landbouwers. Een bijzondere commissie werd in de schoot van het Ministerie van Landbouw be last met de studie van de reorgani satie en hergroepering der diensten. De verslaggever maakt melding van de verklaringen van de Minis ter betreffende de aanzienlijke vooruitgang verwezenlijkt door on ze landbouw op gebied van pro ductie en productiviteit, zodat hij op gelijke hoogte is gekomen met de meeste vooruitstrevende land- bouwlanden, dit beduidt evenwel niet dat onze inspanning mag ver flauwen. Doch onze boeren hebben een tekort aan landbouwgronden. De nodige gronden kunnen hun verschaft worden door ontwatering van de moerassige of waterzieke gronden en door ontginning van braakland. Met dit doel heeft de regering het vervallen ontwerp van de vorige regering op de polders en waterin gen opnieuw ingediend en zal bij het parlement aandringen tot spoe dige behandeling van dit ontwerp. De regering is ook voornemens een wetsontwerp in te dienen om de sa nering der gronden mogelijk te maken, trots het verzet van som mige eigenaars. Daar de vriiwillige ruilverkave ling geen noemenswaardige uitsla gen heeft opgeleverd, zal een ont werp van wettelijke of verplichte ruilverkaveling eerlang bij het par lement worden ingediend. De minister deelde aan de com missie zijn bezorgdheid mede no pens de evolutie van de veeteelt en onderzoekt de maatregelen welke kunnen bijdragen tot valorisatie van de veeteeltproducten. Wat de paardenfokkerij betreft schijnt de toestand te verbeteren. De bestrijding van de veeziekten zoals tuberculose en mond- en klauwzeer zal worden versterkt. Er dienen strenge maatregelen ge troffen om de afslachting op bevel van de overheid mogelijk te maken van dieren clinisch bevonden aan getast te zijn door tuberculose en die behoren aan landbouwers die niet aangesloten zijn bij verenigin gen voor bestrijding der rundertu- berculose. Het behoud van runde ren aangetast door tuberculose is anti-economisch en levert voor de veehouder enkel nadeel op. De methodes ter bestrijding van mond- en klauwzeer dienen te worden herzien om ze doeltreffen der te maken. Dit is noodzakelijk daar sommige landen, waar de gezondheidstoestaud van het vee beter is, de invoer van rauw vlees van Belgische herkomst verbieden. De landbouwers dienen over tuigd van de noodzakelijkheid hun vee te doen inenten. De regering heeft gemeend het krediet voor Toelagen aan de zui- velproductie met 11 millioen frank te moeten verminderen. De Minis ter van Landbouw is evenwel van mening dat met de nieuwe steun verlening aan de zuivelproductie welke hij voorbereidt, dezelfde uit slagen zullen worden bereikt, zon der dat de gevraagde kredieten zullen moeten overschreden wor den. Wat de snijbloemen betreft, vraagstuk dat onze tuinders zo zeer bekommert, bereidt de regering een nieuwe overeenkomst met Ne derland voor, teneinde deze sector zoveel mogelijk te beschermen. Een gedeelte van de heffingen op de uitvoer door Nederland zou afgedragen worden aan de Natio nale Dienst voor de Afzet van land en tuinbouwproducten om een propagandafondstot stand te bren gen. Wat de inlandse tabaksteelt be treft, werd erkend dat toelagen niet de goede oplossing zijn. De regering is overtuigd dat men onze tabaksteelt te hulp kan komen hetzij door de verplichte verwer king door de tabaksindustrie van Belgische tabak, hetzij door bevor dering van kwaliteiten die de ver bruikers voldoening schenken. Dit zijn de enige middelen om de ren dabiliteit van deze teelt te verzeke ren. Alle mogelijke oplossingen zul len met de grootste zorg worden onderzocht. De hop- en cichoreiteelten zijn het voorwerp van de voortdurende zorg van de regering. In verband met Benelux, ver klaarde de Minister dat een sterke druk op hem wordt uitgeoefend om de Belgische politiek tegenover Nederland te wijzigen en tevens om ruimere vrijstellingen in het ka- (Zie vervolg 3e kolom hierneven.) De aardappeloogst en daarmee ook deze van de plantaardappelen is dit jaar zeker niet van een leien dakje gelopen. Dat voelen wij trou wens aan het tempo waarin de planters worden verzonden. De moeilijkheden waarmee de Hollandse telers te kampen hebben gehad kunnen wij ons misschien best voorstellen als we denken aan onze eigen graanoogst. Daarenbo ven heeft de onverbiddelijke keu ringsdienst de zaak zeker niet ver gemakkelijkt. Dat er aan de plantaardappelen zulke hoge eisen worden gesteld en dat er zovele zorgen aan wor den besteed, heeft zijn gegronde reden het is immers van de hoe danigheid dat een groot gedeelte van onze komende aardappeloogst zal afhangen. Onze boeren geven zich daar voldoende rekenschap van en ze hebben dan ook gelijk aan die hoedanigheid van de plan ters de hoogste eisen te stellen. Wanneer nu de planters goed en wel zijn afgeleverd en netjes in zakken op de boerderij zijn toege komen is de zaak nog niet in orde. Het kan wellicht verwondering wekken maar talrijk zijn de geval len waar de boer hemel en aarde verzet om planters te krijgen van de hoogste kwaliteit, maar waar hij ze, eens dat ze op zijn hof zijn, totaal aan hen zelf overlaat. Hoe verkeerd en nadelig die on begrijpelijke zorgeloosheid is wil len wij hier even aantonen. Iedere boer weet dat aardappe len, waaraan geen speciale zorg wordt besteed na enige tijd gaan schieten. Er zijn boeren die dat zo normaal vinden dat ze er zelfs niet aan denken daar iets tegen te doen. Wat is er nu eenvoudiger dan der van de O.E.E.S. toe te staan. Deze vraagstukken dienen echter behandeld met inachtneming van de mogelijkheden van de Belgische landbouw. De Minister verklaarde zich be zigde houden met het vraagstuk van de fruituitvoer. Er zijn reeds uitslagen bereikt voor de druiven, dank zij de kwaliteit en de verpak king. Tot daar del samenvatting van de algemene uiteenzetting gedaan door de verslaggever. Het verslag gaf aanleiding tot een uitvoerige besprekingin de schoot der senaats commissie en tot het stellen door de leden aan de Minister van tal rijke vragen om inlichtingen waar van sommige;niet vakbelang ont bloot zijn voor onze leden. Wij ko men hierop terugjin onze volgende nummers, aasmaan. de scheuten er af te doen, ze dan te kiemen te leggen en ze daarna met hun tweede kiem (of misschien met hun derde) te gaan planten. Velen vinden dat de normale gang van zaken en beseffen niet dat het voortijdig schieten een zeer groot krachtverlies voor de planter betekent. Dit krachtverlies valt nog al mee bij planters van de maat 35/45 omdat deze natuurlijk over een grote hoeveelheid reserve- voedsel beschikken. Anders is het echter gesteld met de maat 28/35. Deze zijn te klein om een groot verlies aan kracht te boven te ko men. Dus kleine planters moeten extra verzorgd worden. Een eerste vereiste om inde Lente over krachtig plantgoed te beschik ken is dus dat de knollen derwijze zijn bewaard geworden dat men voortijdig schieten heeft weten te voorkomen. Dit kan op verscheidene manie ren gebeuren. Er is bv. een metho de waarbij gebruik gemaakt wordt van chemische middelen, waar door de kieming geremd wordt zoals reeds veelvuldig wordt toe gepast bij eetaardappelen. Over deze middelen zullen we niet ver der uitweiden omdat er vooralsnog te veel gevaren aan verbonden zijn voor gebruik bij plantgoed. Een andere methode, en deze kan door iedereen met een weinig goede wil tot een goed einde ge bracht worden, bestaat erin de temperatuur van de bewaarplaats zodanig te regelen dat kiemvor- ming onmogelijk wordt, daarbij ook gebruik makende van licht, dat de eigenschap bezit op de kiem- vorming een remmende werking uit te oefenen. De plantaardappelen dienen dus bewaard te worden op een plaats waar de temperatuur niet lager wordt dan 0° C, doch er ook niet teveel boven komt. In de voorwin- ter kan dit nog geschieden onder een afdak of in een open wagen huis of iets dergelijks. Wanneer er gevaar komt voor vorst verplaatst men de knollen naar een goed ver luchte kelder of beter nog naar een speciaal daartoe ingerichte kamer waar het licht ruim naar binnen kan. Steeds ervoor zorgen deze plaatsen vorstvrij te houden. Het ligt voor de hand dat het beWaren van plantaardappelen in de zakken totaal verkeerd is ze krijgen al vlug een te hoge tempe ratuur terwijl ook het ontbreken van licht de kiemvormina bevor dert. De'plantaardappelen moeten dus zo vlug mogelijk uit de zakken. Zie vervolg 3e bladz. 4e kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1