De begroting van landbouw in de Senaat. De vestiging van Landbouwers in Kongo Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Het stelsel der school hoeven in Belgisch-Congo AALST 18 DECEMBER 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1646 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In ons vorig nummer gaven wij een beknopte samenvatting van het verslag uitgebracht namens de senaatscommissie voor Landbouw door de heer Bouilly. De begroting zelf en dit verslag gaven aanleiding in de senaat tot uitvoerige besprekingen. Meerdere senatoren kwamen aan het woord om hun mening te uiten nopens een of ander aspect van het landbouw vraagstuk en maatregelen aan te bevelen. De Minister van Land bouw hield een belangrijke rede om de politiek van zijn Departe ment toe te lichten. In het kader dezer bijdrage moe ten wij ons beperken tot een korte samenvatting van de bijzonderste punten van de rede van de Minister. Deze begon met een overzicht van de ontwikkeling van onze land bouw tijdens de jongste halve eeuw alsook van de bijzonderste kenmer ken der alsdan gevolgde land bouwpolitiek. De Minister bleef in zonderheid stil staan bij de maat regelen die werden getroffen tij dens de crisisperiode 1933-1940 nl. kontingenteringen, vergunnings taksen, toelagen aan bepaalde graanteelten, productiecontingen- tering voor de margarine. De ontwikkeling van onze land bouweconomie na de oorlog 1940- 1945 moeten beschouwd worden in het licht van twee verschillende perioden. De eerste van 1944 tot 1948 behelst het herstel der pro ductiecapaciteit van onze land bouw. Uit het oogpunt van rende ment kan dit tijdperk als bevredi gend beschouwd worden. Na 1948 is het rendement, behalve tijdens de hoogteperiode van de Korea- oorlog in de dalende lijn gegaan. Aldus bedroeg de index van de prijzen der landbouwproducten in September 1954 nog enkel 358,9 punten tegen 425 punten in 1948, terwijl de index der voortbrengst- kosten in September 494 punten bereikte tegen 406 punten in 1948. De verhouding verkoopprijzen-pro ductiekosten was dus 72,7. Gelukkig werd deze ongunstige verhouding grotendeels gecom penseerd door de technische voor uitgang van onze landbouw. Aldus bedroeg de productieindex van onze landbouw 106 in 1950, 109 in 1951, 108 in 1952 en 114 in 1953, te genover 100 in de periode 1936-38. De Minister betoogt evenwel dat de rendabiliteit thans ernstig wordt bedreigd doordat voor zuivelpro ducten en rundvlees het productie- peil de afzetmogelijkheden op de binnenlandse markt benadert en op bepaalde tijdstippen van het jaar overtreft, terwijl de kleinhan delsprijzen de daling van de groot- handelsprijzen enkel van verre volgen, wat nadelig is voor de verhoging van het verbruik. De Minister is evenwel de mening toegedaan dat, in aanmerking ge nomen het prijzenpeil op de wereld markt en het kader van Benelux, het niet mogelijk lijkt de Belgische prijzen nog te verhogen. De vermindering van de produc tiekosten dient naar zijn oordeel nagestreefd om de rendabiliteit van de landbouw te verzekeren. De verschillende land- bouwteelten of producten. De Minister schetst dan zijn poli tiek ten opzichte van de voornaam ste teelten en producten. Hij ver klaart dat het noodzakelijk is de tarwepolitek voort te zetten en de organisatie in overweging te ne men van een vooraf voor verschei dene jaren vastgesteld aankoop- en prijzenstelsel. Een verhouding van 150.000 tot 170.000 ha tarwe komt de minister redelijk voor. Ook de teelt van brouwerij gerst komt voor uitbreiding in aanmerking. De Belgische brouwerijen kunnen een jaarlijkse hoeveelheid van 250.000 ton verbruiken, wat over eenstemt met 80.000 ha. Doch thans in 1954 beslaat de teelt maar 10.000 ha. Hier bestaan dus nog grote mogelijkheden. Wat de nijverheidsteelten be treft, is de Minister van oordeel dat de suikerbietenteelt op het huidig peil moet blijven, doch dat de vlas teelt voor uitbreiding vatbaar is. Wat de tabaksteelt betreft, ver klaart de Minister verschillende maatregelen te hebben bestudeerd om deze teelt te steunen, doch wei nige blijken hem doelmatig te zijn. De oorzaak van de moeilijke toe stand waarin deze teelt verkeert is de daling van de tolrechten op de invoer van vreemde tabak voort spruitende uit de tolovereenkomst met Nederland. De productiepre mie die verleden jaar aan de plan ters werd verleend vindt de Minis ter niet doelmatig. De tabaksteelt kan enkel worden beschermd door selectie en teeltverbetering, tenein de soorten voort te brengen die door de nationale tabaksnijverheid kunnen verwerkt worden of in de smaak vallen van de rokers. De Mi nister heeft met dit doel een kre diet van 5 millioen frank op zijn be groting doen inschrijven. (Zie vervolg 5e bladz. 3e kolom.) I. Een paar weken geleden ver scheen in de pers een mededeling van het Ministerie van Koloniën, waarin werd bekend gemaakt dat 200 landbouwersgezinnen werden gevraagd voor vestiging in de ko lonie. Ten einde onze lezers hiervan beter op de hoogte te kunnen bren gen hebben wij aan de bevoegde diensten verdere inlichtingen ge vraagd, waarvan wij hieronder de volledige tekst laten volgen. MIJNHEER, Naar aanleiding van Uw brief van 12.11.1954 aangaande de vestigings mogelijkheden die de streek der Washali Mokoto biedt, vestig ik er Uwe aan dacht op dat het hier NIET gaat over uitbatingen die kant en klaar liggen, noch over gesalarieerde betrekkingen, maar wel over vestigingen op eigen re kening. De candidaten staat het vrij zich in dit gebied te vestigen hetzij rechtstreeks als onafhankelijke kolonisten, hetzij na met goed gevolg de cursussen van een der officiële schoolhoeven in Congo ge volgd te hebben. Hierbij ingesloten een nota over het stelsel van deze inrichtingen. Er dient gemeld te worden dat aan diegene der candidaten die zich direct op eigen rekening willen vestigen, maar die over een onvoldoende kapitaal be schikken, een financiële hulp kan ver leend worden door de; Kredietmaat schappij voor het Kolonaat en de Nij verheid indien ze de voorwaarden be paald in het Reglement der Verrichtin gen van deze Maatschappij vervullen. Een exemplaar van dit Reglement is hierbij gevoegd. De Kolonisatiedienst, 12, Grote Hert straat, te Brussel, kan U alle verdere bijkomende inl chtingen verschaffen in dien U een bezoek wenst te brengen aan deze dienst. De kantoren zijn geopend alle dagen van 8,30 u. tot 11 u.en van 13 u. tot 16 u., behalve de Zaterdagnamiddag. Hoogdachtend, Het hoofd van de Kolonisatiedienst, G. Derkinderen. Ten einde het vestigen vaneen groter aantal landbouwkolonisten in Congo te bevorderen, heeft de Regering, in het kader van het Tienjarenplan, beslist de Belgische plattelandsjeugd bij haar vestiging als landbouwkolonist in de kolonie, te helpen. Met dit doel werden de Schoolhoeven opgericht. Om zekere voordelen te kunnen genieten, moet de candidaat-land- bouwkoloriist vooraf een stage doen op een van deze scholen. De proeftijd is op één jaar vast gesteld. Hij heeft ten doel, aan onze toe komstige koloniale landbouwers en veefokkers een flinke vorming te bezorgen die hen in staat zal stel len van het begin af aan een zelf standige onderneming uit te bou wen en deze te doen renderen met de grootste kans op welslagen. Om op afdoende wijze hun taak te kunnen verwezenlijken, zullen zij een onderricht ontvangen waar in de theorie dagelijks, op het veld, haar toepassing zal vinden. Dit onderricht omvat al hetgene zij hoeven te kennen omtrent de voor naamste cultures die zij zullen moe ten aanvangen in de streek waar ze zich na de proeftijd vestigen. Men zal hen de Congolese werk krachten leren begrijpen en leiden daar zij dit later voor eigen reke ning zullen moeten doen ten einde van deze arbeiders een rationeel en dus optimaal rendement te be komen. Men zal hen ten slotte de onontbeerlijke begrippen bijbren gen van arbeidswetgeving, sociale zekerheid en hygiëne. Na afloop van deze proeftijd moet de candidaat-kolonist in staat zijn een eigen onderneming op ra tionele wijze in te richten, moet hij kunnen ontginnen, planten, zijn aanplanting onderhouden, de op brengst oogsten en behandelen. Het spreekt vanzelf dat de proef tijd op de Schoolhoeven van Bel gisch Congo niet als een liefheb berij mag beschouwd worden. De stagedoende kolonist zal daar ker^ nis maken met strenge arbeidstucht welke hem moet harden voor de zware taak die hem te wachten staat voordat zijn exploitatie tot normale produktie komt. Reglement van orde. Alle schikkingen die het werk, de tucht en het leven op de school- hoeve regelen, zijn bepaald in een reglement van orde. Zo zijn, onder andere, de dienst uren als volgt vastgesteld van 7 tot 12 uur. van 14 tot 17 uur. Telkens als het bestuur het nut tig acht kan overwerk geëist wor den (bijvoorbeeld in de oogsttijd). Dan krijgt ieder zijn beurt zoals het past. (Zie vervolg 2* bladz. 3' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Ministerie van Koloniën 4.L.2, Colonisatie.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1