2 DE KOORNBLOEM 18 Dec. 1954 BINNENLAND. Toelage voor fokberen. Het Koninklijk besluit van 26 Juni 1954 (Stsbl. 8 December) bepaalt dat de Minister van Landbouw, bin nen de perken van de begrotings kredieten waarover hij beschikt, over de negen erkende provinciale verbonden der syndikaten voor varkensfokkerij, een som van 500 duizend fr. kan verdelen om de aankoop van uitgelezen fokberen aan te moedigen. Deze som wordt op de volgende wijze verdeeld Aan de fokker kan een toelage worden verleend ten bedrage van 25 t.h. van de koopprijs van elke beer waarvan de eigenschappen van uitgelezen fokdier erkend zijn door een commissie bestaande uit twee leden aangewezen door het provinciaal verbond en een vee teeltconsulent aangewezen door de Minister van Landbouw. Deze toelage kan echter niet meer dan 4.000 fr. bedragen. Toelage van het melkverbruik. Het verbruik van melk neemt gestadig toe, wat een verheugend feit is. Tijdens de eerste drie kwar tden van 1954 werd er, naar de voorlopige gegevens waarover men beschikt, 15.259.589 liter meer mel- kerijmelk verkocht dan in de over eenstemmende periode van vorig jaar, hetzij 5,9 °/o. De verhoging van de verkoop van consumptiemelk is hoofdzakelijk ten goede gekomen aan de gesterilliseerde melk. De omzet ervan is inderdaad gestegen met 13.861.011 liter, hetzij 16,75 °/0. Vermindering op het spoor voor grote gezinnen. De houders van erkenningskaar- ten voor kinderen van grote gezin nen dragende het jaartal 1954, worden er aan herinnerd dat de kaarten hernieuwd worden vóór 15 Januari 1955. De titularissen worden verzocht te dien einde zich te wenden tot de plaatselijke secretaris van de Bond der Grote gezinnen van België van hun woonplaats. BUITENLAND. DENEMARKEN. Uitbreiding van de coöperatie ve vleeswarenfabrieken. Negen coöperatieve slachthui zen die zoals men weet aan de veehouders behoren hebben zich gegroepeerd om een nieuw vlees- warenfabriek op te richten. Deze fabriek waarvan de waarde 750.000 dollar zal bereiken, zal bij machte zijn 10.000 ton vlees per jaar te verwerken. Men vermoedt dat deze fabriek uitsluitend voor de uitvoer zal werken en dat het grootste gedeelte van de produciie zal bestaan uit geconserveerde hespen bestemd voorde Verenigde Staten en Engeland. Deze fabriek zal 250 arbeiders te werk kunnen stellen. JOEGO-SLAVIË. Verbetering van de veeteelt. In de loop van 1953 en 1954 wer den 540 koeien en stieren uit Zwit serland ingevoerd. Daartegenover voerde de staatsonderneming Vajvodina Koop een hoeveel heid stro naar Zwitserland uit. Op dezelfde wijze zullen nog een 500-tal koeien en stieren uit Zwit serland worden betrokken. Het al dus ingevoerde vee zal worden toegewezen aan inseminatie- en veeartsenijkundige centra, aan staatsboerderijen en landbouwcoö peratieven. Ook werden in de afgelopen twee jaar 1.800 stamboekvarkens, voor namelijk Yorkshire, ingevoerd. Het ligt in de bedoeling dat gaande weg Yorkshire-varkens de plaatse lijke rassen zullen vervangen. Uit Frankrijk zullen 500 Merinos en caraculschapen voor kruising met zuidslavische schapenrassen wor den ingevoerd. Tevens werden 20 volbloedhengsten uit Frankrijk in gevoerd. Uit Nederland werd een groot aantal hanen ingevoerd ter verbe tering van de pluimveeteelt. Vol gend jaar zullen enige tienduizen den broedeieren worden inge voerd die zullen verdeeld worden onder landbouwcoöperatieven en pluimveeteeltbedrijven. Aankoop van Amerikaanse surplusgoederen. Het Amerikaans Ministerie van Landbouw heeft besloten een hoe veelheid tarwe en katoen uit de surplusvoorraden aan Zuid-Slavië te verkopen. Met deze verkoop zal een bedrag gemoeid zijn van 13 millioen dollar, welk bedrag in di nars zal kunnen worden betaald. Veevoederfabricage. Te Ljubljana zal binnen kort een veevoederfabriek met de produc tie beginnen. Deze fabriek welke gebouwd werd door de Central Coöperatieve Association of Slove nië, is de eerste van dit soort in Zuid-Slavië. Als grondstoffen zullen suikerbieten en zonnebloemzaden worden gebruikt. De jaarlijkse pro ductie wordt op 32.000 ton veevoe der en ongeveer 600 ton zouten ge schat. CANADA. Ongunstige oogst in 1954. In 1954 gaf de graanoogst in Ca nada de laagste productie sedert 1945. Volgens de jongste ramingen zal deze oogst 190.500 ton bedra gen, hetzij 19 t.h. minder dan verle den jaar. VENEZUELA. Oprichting van een melkpoederfabriek. De Lavenqa C.A. (Lacteos de Venezuela C.A.) zal in December de installaties inhuldigen, welke zij thans te Quebrada Arriba, District Torres, staat Lara, monteert in deze installaties zullen dagelijks 100.000 liter verse melk worden ge- deshydrateerd en omgezet in melk poeder, kaas en boter. Deze onderneming welke een maatschappelijk kapitaal van 700 honderdduizend bolivar heeft, ont ving van de Corporacion Vene- zolana de Fomento een lening van 1,5 millioen bolivar welke be nut werd voor de aankoop van ul tramodern gereedschap. Bij de in- bedrijfneming zal de fabriek van Lavenca o.m. over volgend ma terieel beschikken 2 kleine electrische centrales van 148 Kw ieder 1 kleine electrische hulpcen trale van 48 Kw 2 met petroleum gestookte mul- titubulaire stoomketels met een stoomontwikkeling van 1.635 kg per uur Speciale reservoirs voor het conserveren van melk, met een vermogen van 7.000 liter; 3 artesische putten met een vermogen van respectielijk 60.000, 25.000 en 15.000 liter water per uur. (Zie vervolg 3e kolom hierneven.) (Vervolg van le bladzijde) Zonder bijzondere toelating mo gen de leerlingen de landerijen der hoeve niet verlaten. Wacht op Zon- en Feestdagen. Een wachtrol wordt opgemaakt om, op Zondagen en Feestdagen, de onontbeerlijke werken op de hoevete verrichten. Uitvoering der werken. De leerlingen moeten alle wer ken uitvoeren welke het schoolbe stuur oplegt. Een geest van tucht en professionneel plichtsbesef moet hen bezielen. Zowel als het perso neel van de hoeve zijn ook de leerlingen door de dienstbevelen gebonden. Ligging en programma van de Schoolhoeven. In het Tienjarenplan komen vier dergelijke inrichtingen voor Thans bestaan reeds 1. De Schoolhoeve van Mushweshwe. Gelegen op ongeveer 40 km ten Zuid-Westen van Bukavu, hoofd plaats van de provincie Kivu. PROGRAMMA: a) onderricht betreffende de door Europeanen gewoonlijk in hoogge legen gebieden beoefende cultu res, zoals Arabica-koffie, thee, reuk- planten, enz. b) al wat het fokken van groot vee betreft. 2. - De Schoolhoeve van Lula. Gelegen op de linkeroever van de Congostroom, op ongeveer ze ven kilometer van Stanleystad. PROGRAMMA a) aanleren van de cultuurme thodes welke de Europeanen door gaans in de laag gelegen streken aanwenden (vooral in de districten Stanleystad en Uele vindt men vele laaglanden) Robusta koffie, hevea (rubberboom) -cacaocultures, enz. b) al wat het fokken van groot vee betreft. 3. - De Schoolhoeve van Loda. Gelegen inOpper-Ituri, tussen de centra Djugu en Nioka. Het eerste schooljaar wordt in 1954 geopend. PROGRAMMA a) beoogt vooral melkveefokkerij en zuivelindustrie. b) aanleren van de cultuurme thodes welke in hoog gelegen en in de op middelmatige hoogte ge legen streken worden aangewend. Het onderricht is theoretisch en practisch. De cursussen duren twaalf maanden en worden beslo ten met een theoretisch en prac tisch examen. Over de uitslag van dit examen wordt door de Directeur van de school aan de leerlingen een ge tuigschrift afgegeven. Het slagen in de examens stelt de candidaat-kolonisten in de mo gelijkheid van het Gouvernement de nodige steun te bekomen, om zich te vestigen. Hieronder worden enkele inlich tingen gegeven betreffende deze bijzondere steun. Benevens de installaties voor de fabricage van melkpoeder, uitge rust voor de behandeling van 10.000 liter verse melk per uur, heeft de fabriek eveneens 1) een afdeling voor de vervaar diging van kaas uitgerust voor de behandeling van 4.000 liter melk per uur en L Aannemings- voorwaarden. Om tot de proeftijd in één der schoolhoeven van Belgisch-Congo te worden toegelaten, moeten alle candidaat-leerlingen aan de vol gende voorwaarden voldoen 1. van Belgische of Luxem burgse nationaliteit zijn 2. - van onberispelijk gedrag zijn 3. politieke- en burgerrechten genieten 4. - voldaan hebben aan de militieverplichtingen 5. door twee geneesheren, aan genomen door het Departement, lichamelijk geschikt verklaard wor den om in de kolonie te verblijven. Twee categoriëen leerlingen worden tot de proeftijd in de school hoeven toegelaten. A. De leerlingen die koste loos op de schoolhoeven wor den toegelaten. Om van dit voorrecht te kunnen genieten, moeten zij, behalve aan voormelde basisvoorwaarden, nog aan volgende voorwaarden vol doen 1. - uit een plattelandsmilieu af komstig zijn, dus zonen van land bouwers. 2. ten minste 23 jaar en ten hoogste 30 jaar oud zijn, leeftijds grens die tot 35 jaar wordt ver meerderd ten gunste van oudstrij ders of gelijkgestelden. 3. niet beschikken over een persoonlijk vermogen van meer dan 200.000 fr. 4. - een bewijs voorleggen waar uit blijkt dat zij gedurende ten min ste 5 jaar op een landbouw-exploi- tatie gewerkt hebben en dat hun werkgever over hen tevreden was - of gedurende een zelfde periode voor eigen rekening gewerkt heb ben als landbouwer of veefokker. Om definitief door de Minister van Koloniën aangenomen te wor den, moeten de candidaten dezer categorie bovendien met gunstig gevolg ondergaan a) een proef over hun kennis van de landbouw zoals die in België beoefend wordt b) een psycho technische test ten einde na te gaan of zij de vereiste verstands-, temperament en karaktereigenschappen bezit ten om een goed ondernemingslei der te worden. Indien deze test on gunstig is, mogen zij zich voor een tweede test aanbieden op voor waarde de kosten er van te dragen en dat zij voor de landbouw-proef hebben voldaan. B. De leerlingen die moeten betalen voor hun verblijf in de instelling. Hun aantal is beperkt tot een vierde van de beschikbare plaat sen. Zij betalen tweeduizend vijf honderd frank per maand als schoolgeld waarin voeding en huisvesting begrepen zijn. Van betalende candidaten wordt geen enkele bijzondere qualificatie vereist maar op de dag van hun aanneming mogen zij de leeftijds grens van 40 jaar niet overschre den hebben. (Wordt voortgezet) 2) een afdeling voor de fabricage van boter, uitgerust voor de behan deling van 2.500 liter melk per uur. De technische diensten van de onderneming beschikken over een geperfectionneerde uitrusting, ter wijl alles in het werk worden ge steld om de klanten kwaliteitspro ducten te kunnen aanbieden.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 2