Vrede aan de mensen van goede wil. De toestand van onze landbouw in 1954. Lezeressen en Lezers Zalig en Vredevol KERSTFEEST Weekblad ui Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Aan al onze een Rechtskundige Dienst AALST 25 DECEMBER 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1647 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Een mens moet in zijn leven een goede wil aan de dag leggen. Ook een boer. Vooral een boer. Ge zijt getrouwd enge woont op een hof heer en meester. Ge denkt: nu kan ik mijne wil nekeer doordrijven. Zo en niet anders. En opeens staat ge voor uw eigen vrouw en ge stelt vast dat daar ook een willeken in steekt. Ge denktbreken. Maar ge eindigt met toe te geven of op zijn minst water - en vermits het uw eigen vrouw is veel water in uwe wijn te doen. Ge zijt niet wrokkig omdat ge hebt moeten toegeven, maar eerder tevreden. De kerk bleef immers in'tmidden van tdorp. Ge hebt geploegd, geëgd, ge zaaid, gewied, gepikt en gestuikt. Nu moet alleen de zon nog wat feite en kracht geven. En ge denkt: ik ben er bovenop. Ik heb met mijn kracht en mijne wil de grond be dwongen en bevolen. Maar opeens steekt daar een vlaag op en 't re gent weken aan één stuk. Ge hebt met moeite uw glorieuze oogst tus sen de vlagen door kunnen schuren. Uw wil is efkens gebroken. Ge be seft dat de natuurelementen of be ter ons Heer ook nog een willeken heeft. Ge onderwerpt u en ge zegt wij zullen ons Heer zijn ogen niet uitsteken. Ge hebt daar een zeug zitten-met een dozijn viggeren, een lust om zien. De prijs zit goed. Maar als het moment van verkopen aanbreekt., krijgt 't varkenvlees een krak en al uw hoop en verlangens vallen in duigen. Ge verkoopt niettemin. Maar ge hebt een stuk van uw ster ke wil moeten meeverkopen. En vermits ge geen krebbebijter zijt, laat ge Gods regen over Gods ak kerken vloeien en 't leven gaat voort. Ge zijt door deze en vele andere scherpe kanten van 't leven op de duur gelouterd geworden, ten min ste zo zou ik het menen en hopen, bezadigd, een man met doorzicht, met mate, met toegeving, met... goede wil. De mensen bewonderen u en houden van u. Er komt vrede in u en in uw omgeving. Goedheid fonkelt uit uw zachte ogen en uit uw vrijgevige handen. Uw hof baadt mede in die vrede. En alles gaat goed. Zelfs als er tegenslag komt en dood, gaat alles nog goed. Want ge staat boven al het kra- makkige van deze wereld als een mens van goede wil. Ziet ge, goede wil moet men gaan neerleggen aan de voeten van het Kerstekind en datzelfde Kind zal u vrede schenken. Dat is de betekenis van Kerstmis. En als we die les vandaag willen van buiten leren en een gans jaar zo goed en zo kwaad mogelijk wil len toepassen dan kan niets ons deren, noch duvel noch hel. Daarom wensen wij U vandaag veel goede wil, dat gij ten allen tijd veel water in uw wijn zoudt doen, de kerk in 't midden van 't dorp zoudt laten, toegeeflijk zoudt zijn, goed, goedjonstig, goedher- tig, goed van inborst, goed van aannemen. Dan zal de vrede van Kerstmis neerdalen in uw hart, in uw gezin, over uw hof en uw be drijf. De definitieve uitkomsten van de landbouwtelling van 15 Mei 1.1. werden onlangs bekend gemaakt door het Nationaal Instituut voor Statistiek. Uit deze gegevens kun nen volgende vaststellingen wor den afgeleid Vermindering van de beteelde oppervlakte en van het aantal landbouwbedrijven. Bij de landbouwtelling van 15 Mei 1954 werden 248.237 aangiften ingezameld met een totale opper vlakte van 1.649.474 ha. tegen 258 duizend 33 aangiften en 1.662.632 ha. in 1953. Dit wijst op een vermin dering van 9.796 aangiften, hetzij 3,9 °/o en van 13.158 ha hetzij 0,8 tegenover 1953. Deze afname van de cultuur gronden is te wijten aan de uit breiding van de banen van groot verkeer, de onteigingen voor het aanleggen van vliegvelden en mi litaire kampen, herbebossing, ur banisatie en zelfs de landvlucht in bepaalde streken zoals Limburg en de Kempen, zijn ook oorzaken van deze vermindering. Alhoewel bedoelde vermindering voorkomt in al de provinciën, is zij het sterkst in Limburg met 3.380 ha. in Brabant met 3.049 ha., in Luxem burg met 1.741 ha. en Antwerpen met 995 ha. De toestand der teelten. Bij de graan- en meelgewassen stelt men voor de broodgranen een tUjl mTiiii'jaiii nnïïiL ilIWc^XlÏ teeltuitbreiding vast van circa 15 duizend ha., hetzij 5,9 °/0. De win tertarwe die op 1 Januari 1954 een oppervlakte besloeg van 180.173 ha. bereikt slechts 121,119 ha. Dit wijst op een vernietiging van 59 duizend ha. door de strenge vorst bij het bein van het jaar. In ver band hiermede kan worden opge merkt, dat volgens de raming op 31 Maart 1954 de vernieling door vorstschade 76.000 ha bedroeg. De belangrijkste schade werd onder gaan in de provincies Brabant, Luik en Namen (ongeveer 13.000 ha. per provincie). Ten opzichte van de toestand op 15 Mei 1953 bedraagt de verminde ring ongeveer 25.000 ha., waarvan circa 8.000 ha. in Brabant, ongeveer 7.000 ha. in de provincie Luik en circa 8.000 ha. in de provincie Na men. De toeneming van de teelt der broodgranen is te wijten aan de wissel- en zomertarwe waarvan de bezaaide oppervlakte is toege nomen met ongeveer 39.000 ha. De rogge, in weerwil van de vooruitzichten (geraamde verliezen op 31 Maart 1954: 7.115 ha.) heeft nagenoeg niet geleden. Spelt en masteluin bleven op hetzelfde peil van verleden jaar. Bij de andere graangewassen noteren wij integendeel een achter uitgang van ongeveer 25.000 ha., hetzij 10 °/o. Wintergerst heeft on geveer 14.000 ha. verloren tussen 1 Januari en 15 Mei (raming der schade op 31 Maart 19.000 ha.). Ten opzichte van 1953 nam de haver af met 9.000 ha. De ander graangewassen blijven ongeveer op hetzelfde peil. Voor de winter- bezaaiingen uitgevoerd vóór 1 Ja nuari, mag men de schade veroor zaakt door de vorst schatten op circa 73.000 ha. Bij de nijverheidsgewassen werd ten opzichte van de stand van 15 Mei 1953 een vermindering vast gesteld van 1.035 ha 1,1 °/0).Deze vermindering is te wijten aan een daling van de oppervlakte gewijd aan de teelt van suikerbieten met 2.100 ha. Daarentegen neemt de teelt van koffiecichorei toe met 1.900 ha (+250%). Deze teelt is bijna uitsluitend verbouwd in West-Vlaanderen waar de opper vlakte in 1953 708 ha bedroeg, en in 1954 2.552 ha (hetzij 1.844 ha). (Zie vervolg 4e bladz. Ie kolom.) Onze rechtskundig houdt zijn zitdag op Zondag 26 Dec. tussen 10 en 12,30u., in het lokaal «De Koornbloem %Grote Markt, Aalst. mammam De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, nVM Ifflïjl JllUJuiil

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1