Dc vestiging van Landbouwers in Kongo. 'n Simpel Kerst liedeken DE KOORNBLOLM 25 Dec. 1954 II. II. Reiskosten. l^' Voor de niet-betalende leerlin gen vallen de reiskosten en reis- vergoedingen, vanal hun vertrek tot op de plaats van bestemming, ten laste van de Kolonie, volgens de modaliteiten bepaald voor het personeel onder statuut. De leerlingen van de tweede ca tegorie betalen zelf het volledig bedrag der reiskosten en ontvan gen geen vergoedingen. III. Voeding, huisvesting en geneeskundige zorgen. Voor de niet-betalende leerlin gen zijn voeding, huisvesting en was, kosteloos. Geneeskundige en heelkundige zorgen, evenals de geneesmidde len worden kosteloos verstrekt bin nen de grenzen bepaald voor be- stuurspersoneel onder statuut. Deze bepalingen zijn op de beta lende leden niet toepasselijk. IV. Zakgeld en gezinsvergoedingen. De niet-betalende leerlingen ontvangen een maandelijks zak geld van 750 fr., betaalbaar op voorhand. Hun echtgenote en kinderen ten laste genieten een maandelijkse toelage van 2.500 fr. voor de echt genote en 500 fr. per kind. Deze toelagen worden hun verleend volgens de modaliteiten bepaald voor het personeel onder statuut van de Kolonie en rechtstreeks ge stort door bemiddeling van de Directeur der Schoolhoeve. Geen enkele van deze bepalin gen is van toepassing op de beta lende leerlingen. V. Lichamelijke of morele ongeschiktheid. De niet-betalende leerlingen die lichamelijk ongeschikt werden be vonden door een commissie van twee door de Kolonie erkende ge neesheren, worden gerepatrieerd op kosten van de Schatkist volgens de modaliteiten bepaald ten gun ste van het Bestuurspersoneel in Afrika van lagere graad. Een dergelijke maatregel wordt getroffen voor de leerlingen van deze categorie wier morele of pro fessionele ongeschiktheid, op ver slag van de Directeur der School hoeve wordt vastgesteld door een Commissie samengesteld uit leden aangewezen door de Provincie gouverneur. De Kolonie draagt de repatrië- ringskosten niet van de betalende leerlingen die lichamelijk of moreel ongeschikt werden bevonden vol gens voormelde procedure. VI. Repatriëring. De niet-betalende leerlingen, die in hun eindexamen mislukt zijn, kunnen op kosten van de Kolonie gerepatrieerd worden. Het recht op repatriëring ver valt na een periode van twee jaar te rekenen van de dag na deze waarop de leerlingen de School hoeve hebben verlaten. Deze bepalingen gelden niet voor de betalende leerlingen. Het is van belang niet uit het oog te verliezen dat de niet-beta lende leerling die met vrucht het examen heeft afgelegd dat plaats heeft op het einde van de proeftijd, maar die zijn loopbaan inBelgisch- Congo opgeeft en repatriëring aanvraagt, de kosten van deze re patriëring zal dragen. Hij kan er bovendien toe verplicht worden alle uitgaven terug te betalen die de Kolonie gedragen heeft vanaf zijn vertrek uit België tot op het einde van de proeftijd. VII. Arbeidsongevallen. De schadevergoeding voor de arbeidsongevallen die de leerlin gen zouden kunnen overkomen gedurende hun verblijf op de schoolhoeven, wordt verzekerd volgens de bepalingen van het de creet van 20 December 1945, dat de schadevergoeding regelt van de arbeidsongevallen aan niet inlan ders overkomen. De betalende leerlingen zullen te dien einde hun bijdragen storten aan het Koloniaal Invaliditeitsfonds. Aanwerving. Het jaarlijks contingent leerlin gen dat dient aangeworven voor elke schoolhoeve, wordt door de Gouverneur-Generaal vastgesteld. Het contingent mag voor de helft worden aangeworven in Bel gië, voor de helftin Belgisch-Congo en Ruanda-Urundi. Als hoger bepaald wordt de aan werving van betalende leerlingen beperkt tot het vierde van het jaar lijks vastgestelde contingent. Deze verhouding mag echter ge wijzigd worden, met inachtneming van het aantal en de aard der ont vangen candidaturen. Het gezin van de aangenomen leerlingen-stagiaires. De candidaat-kolonist welke door de Minister is aangenomen om zijn proeftijd door te maken in een schoolhoeve in Belgisch-Congo als niet-betalend leerling mag zich niet laten vergezellen van zijn echt genote, noch eventueel van zijn kinderen. Indien de candidaat evenwel, met vrucht, een algemene proef aflegt over de stof onderwezen ge durende de 3 eerste maanden van de proeftijd mag zijn gezin (even tueel zijn verloofde met het oog op het onmiddellijk huwelijk) zich bij hem op de Schoolhoeve gaan voe gen dit is dus 4 a 5 maanden na dat hij zijn proeftijd heeft begon nen. Er wordt aan herinnerd dat de echtgenote en de kinderen van de leerling in afwachting van die machtiging een maandelijkse steun- vergoeding ontvangen. Het gezin van de betalende leer ling mag zich, in principe enkel bij het einde van de proeftijd bij hem gaan voegen. Voordelen van de proeftijd in een schoolhoeve. 1. Vóór-dat de leerling zijn proeftijd heeft beëindigd kan hij de grond bekomen welke nodig is voor het vestigen van zijn land- bouw-exploitatie. Te dien einde gaan de leerlin gen, onder het geleide van een lid van het onderwijzend personeel der Hoeve, op zoek naar de ge wenste concessie in de streek waaraan zij de voorkeur geven. 2. FINANCIËLE HULP. Eens dat zij de hun voorbehou den grond kennen, maken de leer lingen, met de raadgevingen van het bestuur der school, een pro gramma op voor het productief maken van hun concessie. Het is op grondslag van dit door de bevoegde overheid behoorlijk goedgekeurd programma dat de leerlingen een krediet mogen aan vragen om de verwezenlijking er van te verzekeren. Alleen de niet-betalende leerlin gen kunnen een door de Kolonie verleend notariëteitskrediet genie ten indien zij met vrucht het eind examen van de proeftijd hebben afgelegd. Het bedrag van dit kre diet kan een millioen frank berei ken. Wat de betalende leerlingen be treft die een financiële hulp wen sen te bekomen, deze zullen zich, in^ principe tot de Kredietmaat schappij voor de Kolonisten en de Nijverheid wenden. De Kolonie kan evenwel aan sommigen onder hen, op advies van de examen commissie, een notariëteitskrediet verlenen zoals aan de niet-beta lende leerling. Te dien einde moe ten zij twee voorwaarden vervul len 1. van Belgische of Luxemburgse nationaliteit zijn 2. beschikken over een persoon lijk kapitaal van ten minste twee honderd duizend frank dat voor hun eerste beleggingen dient aan gewend 3. technische hulp. De kolonisten die hun proeftijd in een schoolhoeve hebben door gemaakt zijn er van verzekerd hun onderneming op rationele wijze te kunnen exploiteren met de meeste kansen op welslagen dank zij de raadgevingen van de technici van het Provinciaal Bureau der Land bouwproducten en van de ambte naar van de Provinciale landbouw- dienst die gelast is hun op gestelde tijden te bezoeken. Indien het thans van kracht zijn de stelsel der schoolhoeven door sommige nieuwe bepalingen moest worden gewijzigd, zullen de can- didaten die hun aannemingsaan- vraag ingediend hebben voor-dat het nieuwe stelsel van toepassing is evenwel moeten aanvaarden te vertrekken onder het stelsel van dit laatste. Moesten zij zulks wei geren dan zou hun candidatuur niet meer in aanmerking worden genomen. F=1 :k Ik heb een Kind gevonden, Dat mij zozeer bemint. M'n leven wordt zo zonnig Door 't lachen van dat Kind. Ik wil het minnen meer en meer Het is m'n Lieve Heer Dat Kind is als n blomme, Zó zacht, zó teer, zó goed. Zn mooie, blauwe oogjes Ontsteken liefdegloed. Ik wil het minnen meer en meer Het is m'n Lieve Heer 't Is goed bij Hem te zitten, En heel, heel stil te zijn. Dan streelt dat kleine handje Het hart vol stille pijn. Ik wil het minnen meer en meer Het is m'n Lieve Heer Nu zal ik nooit meer henengaan Van mijne Lieve Heer, En eenmaal wil ik sterven ook Van godd'lijk liefdezeer. Ik wil het minnen meer en meer M'n lieve Lieve Heer Piet van Domburg,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 3