LANDBOUWBERICH TE N. CURSUSSEN VAN DE HAK OP DE TAK. I Huidgenezing E §nuif en wrijf LJ Uitvoermogelijkheden voor land- en tuinbouwproducten naar West-Duitsland. Blijkens bericht nr 2928 opgeno men in de Bundesanzeiger van 10 December 1.1. werden 90.000 DM beschikbaar gesteld voor de in voer uit de Belgisch-Luxemburgse Unie van boomkwekerijproducten behalve van appelbomen onder al le vormen gegriffeld op zaailingen, van appelzaailingen en van serre- planten. Ook werd een contingent van 1.000.000 DM vrij gegeven 11.900.000 B.Fr.) voor de invoer in West-Duits land van azalea's zonder bloemen of knoppen, en groene planten be halve palmen, laurier en boomkwe kerijproducten. De aanvragen voor invoerver gunningen moeten door ae Duitse invoerders ingediend worden van 13-12-54 af tot uitputting van het contingent, doch uiterlijk tot 15 Ju ni 1955. Ook werd door West-Duits land een contingent van 50.000 DM voor de invoer uit ons land van trekpaarden. De invoerver gunningen dienen door de Duitse invoerders aangevraagd van 17-12 1954 af tot uitputting van het con tingent, doch uiterlijk tot 15 Juni 1955. Premiën voor bapaalde zuivel producten voor December. Het ministerieel besluit van 1 December 1.1. (Stsbl. 15 December) bepaalt de premiën die voor de maand December worden toege kend aan de instellingen die uit Belgische melk bepaalde kazen, melkpoeder, ingedikte melk en ca seïne vervaardigen. Hoever staat het met de verwe zenlijking van het Groene Plan? Op een vraag dienaangaande gesteld in de Senaatscommissie heeft de Minister van Landbouw volgend antwoord verstrekt Sinds Juli 1954 trachten de be langhebbende landen een aanne melijke formule te vinden om het Groene Plan (anders gezegd de Europese landbouwgemeenschap) in de organisatie voor Europese Economische Samenwerking op te nemen. De conferentie betreffende de organisatie van de Europese land bouwmarkten, die van 6 tot 13 Juli 1954 te Parijs gehouden werd, heeft bijzondere moeizame besprekin gen gekend en dreigde op een be paald moment in het slop te gera ken. Er stonden immers twee ogen schijnlijk onverzoenbare stellingen tegenover elkander. Sommige lan den stonden de eenvoudige opne ming voor van de organisatie van het Groene plan in de O.E.E.S. Een andere groep, die overigens even belangrijk was, sprak de wens uit dat de werkzaamheden van het Groene plan zouden wor den voortgezet in een geheel zelf standig lichaam. De bezwaren van deze landen groep tegen de O.E.E.S. bleken zeer groot. Ze waren trouwens tweeërlei 1° De eenvoudige overdracht van de organisatie van het Groene Plan aan de O.E.E.S. zou blijkbaar leiden tot ondergeschiktheid en zelfs tot verdwijning van de beslis singsbevoegdheid van de verant woordelijke ministers van Land bouw, aangezien de Raad van Mi nisters van de O.E.E.S. tot dusverre steeds samengesteld was uit de Ministers van Buitenlandse Zaken 2° De huidige administratieve structuur van de O.E.E.S. beant- woordt niet aan het belang van de Europese landbouwvraagstukken die'normaal moesten worden opge lost. Ten slotte is' een compromis'ge- vonden in deze zin dat de over dracht van de organisatie van het Groene Plan onder ogen kan wor den gezien, maar slechts onder een geheel van voorwaarden die de conferentie behoort te bepalen. Deze voorwaarden zijn 1° Instelling van een Comité van Ministers van Landbouw met vol macht in landbouwzaken. (De ge mengde problemen worden' be handeld in samenwerking met de Raad van Ministers van de O.E.E.S) 2° Vergadering van dit Comité ten minste twee maal per jaar 3° Instelling van een Comité van Plaatsvervangers 4° Reorganisatie van de Land- bouwdiensten van de O.E.E.S., waarvan het leidingsgevend per soneel in overeenstemming met het Comité van de Ministers van Land bouw dient benoemd te worden. Thans voert het bureau van de Conferentie, dat de afgevaardig den van een beperkt aantal lan den omvat, besprekingen met de O.E.E.S. Mocht het uiteindelijk antwoord van de O.E.E.S. op de voorwaarden die haar door de Conferentie over de Organisatie der Europese land bouwmarkten zijn medegedeeld onaanneemlijk blijken, dan zou een nieuwe conferentie van Ministers van Landbouw plaats hebben met het oog op de eventuele instelling van een zelfstandig lichaam. Bij dit antwoord dient nochtans melding gemaakt van een paar recente gebeurtenissen Vooreerst de verklaringen afgelegd door de heer Lübke, minister van landbouw van de Duitse Bondsrepubliek, op een belangrijke vergadering te Es sen. De Minister drukte er als zijn mening uit dat de kwestie der Eu- ropeselandbouwgemeenschap niet meer gesteld wordt. Duitsland zal zich, zegde hij, nooit aansluiten bij een afzonderlijke integratie van de Europese landbouw, omdat het Duitse Bondsparlement zoiets niet zou goedkeuren. Een afzonderlijke landbouwintegratie zou de Duitse markt open stellen voor de land bouwproducten van landen die in gunstiger voorwaarden produce ren dan Duitsland. De Duitse mini ster voegde er aan toe dat men een landbouwgemeenschap enkel mag zien in het raam vaneen algemene economische eenheid van Europa. Ook in Frankrijk blijkt men thans ook minder te voelen voor een Eu ropese landbouwgemeenschap, al hoewel het plan hiertoe van Franse herkomst is. Dit is nu eenmaal het geval met de meeste plannen voor Europese samenwerking die allen uitgaan van Franse staatslieden, doch die door hunne opvolgers zon der veel aarzeling in de steek wor den gelaten wanneer zij hun uit voering naderen. Op het ogenblik blijkt Frankrijk meer te voelen voor een tweezijdig accoord met Duitsland dan voor veelzijdige overeenkomsten met een heel stel Europese landen. Deze houding bezorgt echter kommer aan de Europese landen die West- Duitsland als normale afnemer hebben voor hun land- en tuin bouwproducten, temeer dat Frank rijk het niet nauwj, neemt met de middelen tot bevordering van zijn uitvoer. Dit probleem dient alles zins ook door onze regering van dichtbij gevolgd. Kerstdag 1954. Vandaag zullen over de hele wereld, van noord naar zuid, van oost naar west, we derzijdse boodschappen gestuurd worden. Boodschappen van vrede voor alle mensen die van qoed wil zijn. Vrede? Goede wil? Meer dan ooit is de wereld verdeeld in twee vijandige kampen die mekaar naar het leven staan. Het is beschamend te moeten vaststellen dat, niette genstaande alle volkeren het be houd van de vrede wensen en wil len, er zoveel oorlogsrumoer kan zijn. Gelukkiglijk dat de bestaande oorlog nog altijd koud is, het is te hopen dat hij nooit meer "warm,, wordt. Hoe is het dan mogelijk dat er dan zoveel onrust heerst? Dat komt door het feit dat de massa willoos overgeleverd is aan de machtswel lust van enkele tientallen mensen die het wel en het wee van de gan se wereld in handen hebben. Meer dan ooit heeft de mensheid vrede en goede wil nodig. Meer dan ooit is het nodig dat de men sen, en vooral de politiekers en de militairen, leren leven en handelen naar het voorbeeld fvan Hem die nu, bijna twee duizend jaar gele den, in een nederige stal van Beth lehem het levenslicht zag. Alleen dan zullen zij tot de be vinding komen dat de vrede op aarde zó gemakkelijk te'verwezen lijken is als er maar een klein beetje goede wil aanwezig is. Dat is onze Kerstboodschap. Gaston Dominici, de man die in Frankrijk ter dood veroordeeld werd wegens de drievoudige moord op een Engels gezin, heeft in de ge vangenis van Marseille, waar hij op de uitvoering van het vonnis wacht, naar het schijnt ophefma kende onthullingen gedaan, die van aard zouden kunnen zijn een nieuw licht te werpen op deze duis tere en weerzinwekkende slachting. Hoe dan ook, de Franse Minister van Justicie heeft een nieuw on derzoek in de zaak bevolen. Men is algemeen van oordeel dat de zaak een verrassende wending zou kunnen nemen en misschien wel een met een politiek staartje. Men moet weten dat de communistische artij in die streek aldaar veel aan- angers telt. In het tijdperk van de moord werd overal in West-Euro pa door de communisten een felle anti-Amerikaanse herrie geschopt. Het staat nu vast dat de avond van de moord in de pachthoeve van het gezin Dominici, die als he vige aanhangers van de commu nisten bekend staan, een verga dering van rode militanten plaats had waarop, meer dan nodig, veel wijn gedronken werd.^ IJHet gerecht acht het helemaal niet uitgesloten dat de communisten het gezin Drummond voor Ameri kanen gehouden hebben en, ver hit door de drank, de moord zou den gepleegd hebben. Het is te hopen, voor alle partijen dat volledige klaarheid in deze duistere zaak kan gebracht worden n Ondanks het feit dat de maand December.op zijn einde loopt, kan men nog niet zeggen dat de winter veilig en wel achter de rug is. Win ter hebben wij nog niet gehad maar het is helemaal niet uitgeslo ten dat deze nog komen kan. Er zijn genoeg voorbeelden uit het verleden om ons aan te zetten niet te vroeg victorie te kraaien. Er zijn mensen die er een liefheb berij op nahouden om aan de hand van allerlei tekens en gebeurtenis sen in de vrije natuur zich te wa gen aan weervoorspellingen op lange termijn. Deze liefhebberij is zo oud als de straat en, wij, moeten het eerlijk bekennen, niet altijd hebben deze mensen ongelijk ge had, we zouden bijna zeggen in tegendeel. Vorige week kwamen in het Zwin, de verzande streek achter Brugge en een groot natuurpark, ganse zwermen van noordelijke vogels neergestreken. De eeuwen oude overlevering wil dat, wan neer deze vogels van uit het barre Noorden naar onze mildere klima ten overkomen, zulks het voorte ken is van een heel strenge winter die opkomst is. Daar wij geen specialisten in het vak zijn, zullen wij ons wijselijk be palen met af te wachten. ft De Engelsen ondervinden veel moeilijkheden. De strijd in Kenya tegen de wilde Maou-Maou wil maar niet eindigen. De koppige bewoners van Ierland willen maar steeds naar het Ierse moederland terug en schrikken er niet voor te rug met ganse ladingen wapens (Engelse) aan de haal te gaan die moeten dienen om hun eisen meer kracht bij te zetten. Het Grieke krooneiland Cyprus wil op zijn beurt met Albion bre ken en terug gaan naar Grieken land. Reeds zijn de eerste slacht offers gevallen in de strijd. Hoe zal het eindigen Een geleerde uit Stockholm (Zwe den) heeft een wonderpil uitge vonden. Zij is zo groot als een graankorrel, heefteen groene kleur en begint te werken zodra zij met iets vloeibaars in contact komt. Bij bier bijvoorbeeld kan zij, naar believen, de meest verscheidene smaak brengen die van een citroen, van een druif of van tomatensap... Op uw gezondheid MERCURIUS Apeldoorn. Drukkerij De Koornbloem Zeebergkaai, 5, Aalst. DE KOORNBLOEM 25 Dec. 1954 Uw valling van neus, keel, of borst weg met De bekende schriftelijke cursussen land bouw, tuinbouw, veeteelt, en pluimveeteelt, van het Instituut Mercurius te Apeldoorn, Holland, het Grootste Speciaal Instituut voor schriftelijk land- en tuinbouwonderwijs in Nederland beginnen weer. Betaling in Belgische frs. Vraagt ons gratis prospectus met 162 cursussen of ons gratis Speciaal Pluimvee prospectus. Akkerbouw Bemesting Scheikunde Aardappelteelt Bedrijfsleider Rentmees ter Varkensfokkerij Rund veeteelt Paardenfokkerij Kippenfokkerij Selec teur Kuikenbroeder Pluimveeteelt Veevoederdeskundige Zaadkennis Ma chinaal Melken Melkontroleur Land- bouwboekhouden Motoren en Tractoren Plantkunde Depothouder Veevoe ding Natuurkunde Tuintekenen Tuin architectuur Dierkunde Bloembollenteelt Aanl. en ondh. v. Tuinen Engels Groen teteelt Fruitteelt Organisatie en Tech niek van de Handel Groothandelaar Bloe nisterij.

De Koornbloem | 1954 | | pagina 5