met GEDROOGDE BEETPULP VOEDSELVOORRAAD I DE IN D RINGER Stel niet uit tot morgen**** droge pulp is een seizoenprodukt Koopt heden uw voorraad DE KOORNBLOEM 25 Dec. 1954 Landbouwers die om de ene of de andere reden de bemesting van hun weiden en weilanden tot nu toe hebben verwaarloosd, kunnen de zachte winterdagen, waarvan wij nu genieten, zeer voordelig gebrui ken om dit verzuim te herstellen. De bemesting der weiden en weilanden op het einde van de Herfst of in het begin van de Winter toegediend geeft immers de hoog ste opbrengsten. Daarenboven zal de hoedanig heid van het gras er veel bij winnen en de ontwikkeling der vlinderbloe migen zal des te beter zijn. Het is aan te raden geen dag langer meer uit te stellen om de fosfoor- en potasbemesting toe te dienen daar de grond de gewenste tijd moet hebben om deze meststof fen tot voedsel voor de grasplan ten om te werken. Laten we dus van de uiterst gun stige weersomstandigheden ge bruik maken om 800 tot 1.000 kg sylviniet 17 °/0 of 300 tot 400 kg chloorpotas 40 °/0 gemengd met 300 kg fertiphos per ha op onze weiden enweilandenuitte strooien. Kon. Vlaamse Schouwburg Brussel. Het heilig Experiment en Baby Hamilton Zondag 26 Dec. te 15 en te 20 u., gaan in de K.V.S., te Brussel, nog twee vertoningen van Het heilig Experiment het aangrijpend spel van F. Hochwalder, inde regie van H. van Hellem, vertolkt doorB. Struys, R. Peeters, K. Betz, J. van Eetvelde, R. Coorens, enz. Laatste voorstelling van Het heilig Experiment Maandag 27 Dec. te 20 uur. Donderdag 30'[December"en'de daaropvolgende dagen, komt op het programma van de K.V.S. het vermakelijke blijspel Baby Hamil ton van A. Hart'en M. Bradell, in de nederlandse vertaling van Lode Vandeput. De regie is van N. Buyl en de vertolkers zijn N. Buyl, J. van Eetvelde, J. Puissant, R. Ver- schueren,[C. van Gent, C. Weenen. K. Betz, R.{Coorens, L. Lee, G. van den Branden, H. van Hellem, J. De Backer, M.";Vervaeke, J. Gorissen. Vertoningen van Baby Hamil ton Dond. 30 Dec. en Zat. 1 Jan. telkens 20 u. 'Zond. 2 Jan. te 15[& 20 u. 2,00 d 2,30 fr. GEMEENTE KRUISHOUTEM Eiermarkt 21 Dec. 1954 De prijzen worden vastgesteld a.v. Producentenmarkt 60 gr. - 2,45 a 2,55 fr. -j- 50 gr. 60 gr. Prijs op tournée -4 55 gr. - 2,15 fr. 50/55 gr. - 1,95 fr. ofwel een gemiddelde prijs 2,05 fr. Marktbeschouwingen prijshou dend bij onmiddellijke levering. Aangevoerde hoeveelheden 1.025.000 eieren. Botermarkt935 kg. - 84 a 86 fr. GELDLENINGEN voor alle zaken en aan de voorde ligste interesten. Schattingen voor verkavelingen, meten van eigen dommen. Kopen en verkopen van eigendommen. Inlichtingen koste loos Wendt U in volle vertrouwen tot S. HAENTJENS, Meuleschettestraat, 15i Aalst Telefoon 221.74 rpr Fï voor iedereen, kleine in- VÏXkL/L/ trest, Zakenkantoor Adh. Van den Eeckhout, Landgoed« De Etting», Erondegem. Tel. Aalst 25191 vormt men een KOSTBARE en ONMISBARE voor het vee vooral voor de dagen van schaarste IN DE WINTER bij zware vorst. IN DE LENTE bij schraal weer als het gras achterwege blijft. IN DE ZOMER bij grote droogte. IN DE NAZOMER als de weiden kaal worden. Enkele balen droge pulp op zolder zijn een VERZEKERINGSPOLIS die elke veehouder moet ondertekenen. Op bepaalde ogenblikken wil iedereen gedroogde pulp kopen, maar dat is niet altijd mogelijk want Daarom zal het Wenselijk zijn op tijd te bestellen. voor de komende winter en ook voor de lente. U zult veel geld besparen. 28door Leo Tien minuten later is paterken op weg voor zijn eerste berechting. Op zijn nog fel blozend gelaat ligt nu de waardige ernst die past bij zijn verheven taak. De jongens, zijn speelmaatjes van daareven, knielen devoot in de sneeuw langs de weg, kijken beschroomd naar hem op en naar Jan, de koster. Koster-Jan, zeggen de mensen. Hij is lang en smal en heeft een hoge rug. Hij is ook al vele jaren koster en heeft veel moeten gaan in dienst van de kerk en van zijn pastoor. Koster-Jan gaat voorop met de kaarslantaarn en de bel. Ting-ting- ling!... doet Koster-Jan bij zijn gang langs de huizen. Altijd op dezelfde manier, zijn hand staat er naar. Waar ze voorbijgaan, komen de mensen in het deurgat knielen en dan vallen ze aan 't fluisteren over dat zo jonge paterken en waar ze wel naar toe zouden gaan met Ons Heer. De eerste berechting van 't pa terken. Hij voelt er de gewichtig heid van, nu ze buiten de huizen zijn en helemaal alleen op het hard getreden wegeltje midden het wijde, witte veld. Koster-Jan heeft de bel in zijn broekzak gestoken en zijn ene hand ook. Ze horen al leen het kraken van de sneeuw onder hun voeten. En de hoge he mel kijkt stil en grauw op hen neer. Daar staat een enkel hoeveken langs de weg. Ting-tingling, doet Koster-Jan, een enkele keer. De boer, zo'n man in de volle kracht OP DE BEECK van zijn jaren, knielt in de deur, de boerin achter hem en een jongen en een meisje duwen hun neusje plat tegen de vensteruit. Brave mensen allemaal, denkt paterken en hij is haast blij om wat hij nu doen mag. Ze zijn het hoeveken net voorbij of daar komt ergens van achter een schuurken een wit hondeken nijdig aankeffen, recht naar die lange benen van de koster. "Hier, Foks!... Hier... roept de boer nog, met een in de helft door gebeten vloek daarachter. Koster-Jan kijkt er niet eens voor om. Hij kent dat en is er steeds op voorbereid. Eén zwaai met zijn lang been en zijn zware schoen doet het hondeken meters ver over de sneeuw vliegen, waar het driemaal rondtuimelt eer het weer zijn poten vindt en er jankend vandoor gaat. Foks... En nu bijt de boer zijn vloek niet meer door. Mensen blijven toch maar men sen, denkt^paterken. En dan hebben ze daar de Donk, een stevige doening midden een ring lindebomen, die er nu als zwarte spoken omheenstaan. De massieve gebouwen, fors oprijzend uit het vlakke sneeuwland, maken indruk op paterken. En plots voelt hij zich heel wat minder op zijn ge mak. Zijn eerste berechting... Dat het nu juist bij zulk volk moet zijn. Bij de draaiboom staat Mon van de Donk. Hij neemt aarzelend zijn klak af en vergeet haast te knielen, zo heeft hii dat jonge, vreemde pater ken te bekijken. De deur wordt door iemand te voren opengedaan. Koster-Jan laat paterken eerst binnengaan, 'tls een ruime, ouderwetse hoerenkamer, met zware zolderbalken en rood stenen vloer. De boerin en een half dozijn volwassen zoons en doch ters zijn daar vergaderd. Ze blijven allemaal recht staan en kijken domweg naar paterken, die daar erg verlegen staat en helemaal niet meer weet hoe hij daar beginnen moet. De boer komt ook in huis en het lijkt of hij de deur wel wat te hard dichtslaat. En dan blijft hij achter paterken staan, groot en donker. Ja, mensen... aarzelt Koster- Jan, die dadelijk gewaar wordt dat er iets niet in orde is, zo zijn wij dan maar gekomen... En dan moet hij wat hoesten. Hij is ook niet meer van de jongsten, die Koster-Jan, en met die scherpe winterlucht daarbuiten... De boerin schuift de gordijn weg voor de alkoof naast de haard. Vader, zegt ze, ze zijn er, Koster-Jan en... Van uit de alkoof komt een groot benig hoofd onder een grijswollen slaapmuts de kamer inkijken. Dat is Jacob, de „oude boer van de Donk. Eenpaar weken geledenwerd hij negentig jaar. Maar zijn stem heeft nog die volle, zware klank, eigenwaan de^Donkeboeren. JZ.Koster-Jan,^dat zie ik...^en wie nog En zijnj'ogen gaan groot open, kijken verwonderd naar paterken, dan boos naar Koster-Jan. Koster-Jan, wie hebt ge daar meegebracht? Dat is Pater Lucas, boer. Ja, we zijn gekomen, zoals ge het ons hebt laten vragen. Koster-Jan let goed op zijn woor den. 't Is goed volk daar op de Donk en ze zijn er mild met het kosterskoren, maar ze laten zich niet op hun tenen trappen. Weer kijkt de oude Jacob naar paterken, monstert hem van het hoofd tot de voeten. Midden dat grote, grove boerenvolk ziet pater ken er nog jonger uit. 't Lijkt wel of hij zo uit een processie is qaan lopen. En achter zijn rug bromt Mon van de Donk We hebben mijnheer pastoor laten vragen. Ons vader is alleman niet. 't Is wat schoons, springt de boerin hem bij, voor die ene keer dat vader hem nodig heeft... Het hoofd in de alkoof gaat op en neer. Ge hoort het, Koster-Jan. De pastoor en geen ander. En met een zware zucht laat hij zich neer in de put van het dikke hoofdkussen. Paterken staat nog in zijn zelfde houding, devoot en blozend. Mijnheer pastoor is ziek, ik ben zijn plaatsvervanger. Zacht, als van een echte jongen nog, klinken zijn woorden in de plotse stilte. Hm, doet Mon van de Donk. En de oude Jacob komt weer overeind. Ze kijken nu allemaal naar Koster-Jan. (Wordt voortgezet) r Wjtw -.1»*: mmÊBMè

De Koornbloem | 1954 | | pagina 6