De landbouw en wijnbouw in het Groot-Hertogdom Luxemburg. De valorisatie van de inlandse tarwe. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 7 JANUARI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1700 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de Lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage en slot). Aan de hand van de interessante bijdrage gepubliceerd door de heer J. P. Buchler, landbouwingenieur en adviseur der Luxemburgse re gering, in het decembernummer van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxem burg, hebben wij achtereenvolgens in onze vorige bijdrage behan deld de plaats van land- en wijn bouw in het economisch en sociaal leven van het Groot-Hertogdom, de structuur van de Luxemburgse landbouw, en de landbouwpolitiek. Thans wensen wij stil te staan bij de uitslagen dezer landbouwpoli tiek. Uitslagen der Luxemburgse landbouwpolitiek. Zoals vermeld in ons vorig num mer is de Luxemburgse landbouw- produktie in hoofdzaak gericht op de voorziening der binnenlandse markt In aanmerking nemende de behoeften aan levensmiddelen die in het land niet worden voortge bracht zoals suiker, plantaardige vetten, rijst, vis, bepaalde vruchten en groenten, is de Luxemburgse landbouw er in geslaagd 87 der binnenlandse behoeften te vol doen. Dit beduidt dat hij geheel de binnenlandse behoeften dekt aan brood, vlees, melk, boter, aardap pelen en gedeeltelijk de behoeften aan fruit, groenten, eieren, kaas en Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 8 Jan. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. kalfsvlees. Voor bepaalde van de belangrijkste producten, zoals bo ter, rund- en varkensvlees is er zelfs een overschot aan productie. Hoewel deze nog gering is, zal het bestaan ervan en de toename een nieuw element vormen waarmede de landbouwpolitiek rekening zal moeten houden. Alhoewel, zoals aangetoond in onze vorige bijdrage, de binnen landse markt ingevolge haar ge ringe omvang enkel een beperkte afzet biedt, neemt deze laatste toe als gevolg van de hoge levens standaard van de Luxemburgse bevolking. In verband hiermede dient genoteerd dat het jaarlijks verbruik per hoofd der bevolking 12,5 kg bedraagt voor boter, 72 kg voor vlees, 27 kg voor suiker, 5 kg voor margarine en 26 liters voor wijn. Deze opvallende welvaart is hoofdzakelijk te danken aan de grote bloei welke de ijzer- en staal- nijverheid sedert jaren kent. De land- en wijnbouw profiteren na tuurlijk van deze gunstige econo mische ontwikkeling. De buitenlandse handel in landbouw- en wijnbouwproducten en in grond stoften voor deze bedrijfstakken. De omvang van de jaarlijkse behoeften aan voedingsproducten, wijn inbegrepen, bedraagt onge veer 345.000 ton, waarvan 45.000 ton worden ingevoerd. Van deze invoer worden 32.000 ton geleverd door Europese landen, waarvan 21.000 ton door België en 6.000 ton door Nederland. Het overige is af komstig uit de overzeese landen. Wat betreft de invoer van land bouwgrondstoffen voert Luxem burg per jaar 20.000 tot 25.000 ton in aan voedergranen en lijnkoeken herkomstig uit overzeese landen, 5.000 ton aan pootaardappelen en zaden afkomstig uit België, Neder land en Duitsland, 16.000 ton stik stofmeststoffen uit België en 7.000 t. potasmeststoffen uit Frankrijk. De landbouwmachines benuttigd door de Luxemburgse landbouw wor den hoofdzakelijk geleverd door Duitsland, België, Frankrijk en En geland. Het toenemend gebruik van mo derne landbouwmachines wordt uitgewezen door het stijgend aan tal bezitters van tractoren. In 1938 bedroeg hun aantal enkel 40, thans meer dan 4.000. Een ander beteke nisvol cijfer is dat van de oogst- bindmachines. Hoewel de aan wending van deze machines eer der moeiliijk is op de bergachtige Zie vervolg onderaan hierneven). Reeds herhaalde malen heeft de heer Osterrieth, voorzitter van de Antwerpse Kamer van Koophandel, protest uitgebracht tegen de verplichte inmenging van inlandse tarwe in het broodgraan, omdat zij de importhandel van vreemde tarwe vermindert en aldus insgelijks de mogelijkheid tot afzet van industriële producten in de landen die belangrijke uitvoerders van tarwe zijn, inkrimpt. Verder betoogt de heer Osterrieth ook dat de vreemde tarwe veel goedkoper is dan de inlandse De «Libre Belgique» antwoordt hierop terechtDe Verenigde Staten betalen de tarwe aan hun eigen boeren tegen 418,61 fr. de 100 kg. Voegt men hierbij de vervoerkosten, 63 fr., dan moet de Ame rikaanse tarwe te Antwerpen geleverd 481,61 fr. kosten of 50 fr. meer dan de prijs aan de Belgische landbouwers betaald, voor de inlandse tarwe. Als de Amerikaanse tarwe te Antwerpen minder kost, dan is het omdat de Amerikaaase staat, die 418,61 fr. betaalt aan zijn eigen boeren, deze tarwe verkoopt aan het buitenland tegen 296 fr. de 100 kg, dit wil zeggen dat de Amerikaanse staat een toelage bij uit voer verleent van 122 fr. de 100 kg. De Belgische boeren zijn dus gerechtigd in deze voorwaarden beschermingsmaatregelen te eisen en de Kamer van Koophandel van Antwerpen zou er beter aan doen, als zij over dit vraagstuk handelt, alle elementen van dit vraagstuk te geven, zelfs, indien dit geen ge noegen doet aan zekere landen, zelfs bevriende Tot daar de «Libre Belgique». Dit zijn nagels met koppen. Wij kunnen er bijvoegen dat de valorisatie der inlandse tarwe, die naar onze mening hoogst dringend moet worden aangevuld met deze van de andere inlandse granen, een noodzakelijke maatregel is tot behoud van het evenwicht in de landbouwproduktie en van, de rendabiliteit van de landbouw op ietswat behoorlijk peil. Onze nijverheid zou inzake afzet zwaarder getroffen worden door de verarming van de landbouwbevolking welke een aanzienlijk aantal verbruikers vertegenwoordigt op de binnenlandse markt, dan door de vermindering van haar uitvoer naar bepaalde tarwevoortbrengende landen die dan nog dikwerf een onzeker afzetgebied uitmaken. Of denkt de heer Osterrieth dat de boeren geen recht hebben op een behoorlijk bestaan gronden van het land, heeft de landbouw er binnen 3 jaar toch 33 in gebruik gesteld. Deze gegevens betreffende de aanschaffing van grondstoffen en machines door de landbouw on derstrepen enerzijds de wil van land- en wijnbouw hun produktie te ontwikkelen met moderne mid delen en anderzijds hun belang als afnemers van industriële goe deren. De uitvoer van landbouwproduc ten door Luxemburg is eerder be scheiden. Hij omvat regelmatige overschotten boter (500 tot 600 ton per jaar), pootaardappelen (500 tot 1.000 ton), klaverzaden (200 tot 300 ton), rozestruiken, evenals seizoen overschotten van vette varkens, ei gen gekweekt rundvee en appelen. De voornaamste kopers van deze overschotten zijn België, Neder land (slachtvee) en Duitsland. De wijnoverschotten zijn belangrijk. Zij bedragen tegenwoordig onge veer 4 tot 5 miljoen liters per jaar en vinden afzet in België, Neder land en Duitsland. De voortduren de verbetering van de kwaliteit heeft de verkopen opgevoerd voor al in België, dat thans alleen reeds 4 miljoen liter per jaar afneemt, hoofdzakelijk wijn voor courant gebruik. De heer Buchler besloot zijn bij drage met volgende beschouwin gen Als men ziet dat het doel der economische politiek van de Luxemburgse regering is aan de Luxemburgse landbouwer en wijn bouwer een billijke vergoeding te verzekeren voor hun arbeid om hen in staat te stellen een levens standaard te voeren, die overeen komt met de rol, die aan de land bouw en de wijnbouw in de natio nale economie is toegevallen en deze beide takken, welke 25% van de werkzame bevolking van het land aan het werk houden, er slechts in slagen zich 10 tot 12 van het nationale inkomen te ver zekeren toont dit duidelijk de om vang van de taak die nog op de landbouw- en wijnbouwpolitiek rust om[de rationalisering van de productie en de verlaging van de productiekosten te bevorderen. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. SS- Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1