Het voorkeurrecht tot aankoop van landeigendommen door de pachters. PLANTAARD APPELEN en EETAARDAPPELEN Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De wetgeving in het Buitenland. VOORUITZICHTEN VOOR AALST 14 JANUARI 1956. Verschijnt iedere zaterdag Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (lste bijdrage) In De Koornbloem van 2 en 9 oktober 1954 hebben wij het wets voorstel toegelicht ingediend bij de Kamer van Volksvertegenwoor digers door de heer Chalmet en consoorten tot regeling van het verkrijgen bij voorkeur van land eigendom door de landbouwers. In ons nummer van 24 December 1.1. hebben wij het wetsvoorstel uiteengezet ingediend bij de Ka mer door de heer J. Van den Eynde en collega's met hetzelfde doel. Het zal onze lezers voorzeker belang inboezemen te vernemen wat er op dit gebied door de wet gever werd verwezenlijkt in het buitenland. Desbetreffende vinden wij inte ressante gegevens in de studie die gepubliceerd werd door de heer F. Vanden Abeele, juridisch advi seur en directeur-generaal bij het Ministerie van Landbouw, in het novembernummer 1955 van het Landbouwtijdschrift De heer Van den Abeele behandelt achtereen volgens de Franse en Nederlandse wetgeving. De auteur omschrijft vooreerst het voorwerp van zijn bijdrage nl. het recht verleend aan de land bouwers de voorkeur te hebben boven alle kopers in geval van ver koop van een landeigendom, al dan niet gebouwd. Hij betitelt het voor keurrecht tot aankoop als recht van voorkoop bij verkoop van een landeigendom I. DE FRANSE WETGEVING A) Voorwerp van het recht van verkoop. In Frankrijk maakt het recht van verkoop deel uit van het pachtsta- tuut (verordening van 17 oktober 1945, gewijzigd door de wet' van 13 april 1946 en door andere wetten van latere datum). De bepalingen desbetreffende werden overgeno men in het nieuw Landelijk Wet boek, verschenen in het Journal Officiel van 19 april 1955, waar van zij de artikels 790 tot 801 vor men. 1. Welke goederen zijn onderworpen aan het recht van verkoop De goederen onderworpen aan het pachtstatuut nl. alle onroeren de goederen bestemd voorde land bouw, te weten de grond gebruikt voor de teelten en de hoevegebou wen. Wat de percelen betreft, bestaat evenwel geen recht van voorkoop wanneer het gaat om goederen waarvan de pacht is vrijgesteld van de geschreven vorm Hierdoor worden bedoeld de percelen die geen hoofddeel of geen essentiële delen van een landbouwbedrijf vor men Deze percelen worden be paald bij besluit van de prefect van het goed. 2. De pacht en draagwijdte van het recht van de verkoop. Enkel de verpachte goederen zijn vatbaar voor het recht van voor koop. Geven dus aanleiding tot het recht van voorkoop de eigenlijke pachtovereen komst - de deelpacht (verhuring op halve oogst). De huurder mag maar zijn voor keurrecht inroepen voor de goe deren die hij pacht. Wanneer de te verkopen eigendom uit meerde re, onderscheiden bedrijven be staat moet de verpachter ze af zonderlijk te koop stellen en de huurder kan enkel zijn voor keurrecht doen gelden op het deel door hem gehuurd. Heeft de verkoop of vervreem ding waartoe door de verpachter besloten werd, enkel betrekking op een deel van het verhuurde goed, dan behoudt de huurder zijn voorkeurrecht op het te koop ge stelde deel. B) Rechthebbenden. 1. De exploitant-huurder. De pachter die het goed uitbaat heeft het voorkeurrecht tot aan koop. De onderhuurder bezit enkel dit recht op voorwaarde dat de pacht hem werd overgedragen met in stemming of in overeenstemming met de verpachter. 2. De medehuurders. Bij overlijden van de pachter wordt het recht van voorkoop in de volgorde overgedragen op de echtgenote, de afstammelingen van minstens 16 jaar oud, op voor waarde dat zij effectief op het goed werken of bewijs leveren van kennis in zake landbouw. Het geval van onverdeeldheid bij overeenkomst, d. w. z. van een pachtovereenkomst gesloten met meerdere personen (man en vrouw b. v. die het pachtcontract samen gemeenschappelijk en solidair on dertekenden) werd niet geregeld door de Frar :e wet. (Zie vervolg 4' bladz. le kolom), De aflevering van het plantgoed in de verleden herfst heeft veel moeite gekost, en dit was groten deels de schuld van de traagheid en besluiteloosheid van de aan vragers. In October waren er nog tal van boeren die niet wisten of ze wel dan niet plantgoed nodig hadden, zodat we de Hollanders moesten vragen om de gegeven verzen dingsorders met vertraging uit te voeren. In Denemarken was de oogst zeer slecht gelukt en hadden we last om de nodige planters in han den te krijgen. De inlandse vraag naar eetaardappelen was aldaar groot, en de oogst zeer klein, zodat men vanaf 35 mm doorsnee voor de tafel verkocht en aan goede prijzen. Vandaar hadden de Deense boe ren weinig lust om te sorteren voor de plant en waren de verhan delingen en verzendingen zeer loom. Gelukkig komt er een oplossing, zelfs in de grootste moeilijkheden, en kunnen we heden verklaren dat alle planters binnen zijn gekomen en aan de aanvragers verdeeld. Wat voorziet men voor de Lente Het is altijd moeilijk de profeet te spelen en we zullen dan ook maar ons eigen gedacht neerpen nen, er bijvoegende dat niemand de toekomst kan voorzien. Toch zijn er enkele aanduidin gen die v/ijzen in een zekere rich ting en die ons doen besluiten dat er voor de lente een goede vraag voor veredeld plantgoed moet wor den verwacht. Vooreerst kunnen we verklaren dat de meeste boeren afkerig wa ren gewordenvan de verbouw om dat de eetaardappelen in 1954 zo slecht verkocht werden en voor de kwekers een grote verliespost be tekenden. Vandaar de grote aarzeling om dit jaar aankopen te doen van plantgoed voor het volgend jaar. Er is evenwel een ganse omme keer gekomen in de redenering van onze boeren wanneer ze on dervonden dat de aardappeloogst van dit jaar, niettegenstaande de goede opbrengst, aan goede prij zen van de hand ging. Ze kwamen weer tot de overtui ging dat de meest opbrengende axkervrucht nog wel de aardap pel is. Vandaar kwam er tot op het ein de van de herfst belangstelling en hebben we nog dagelijks vraag naar plantgoed. Het is onze mening dat we voor de lente een grote vraag naar veredelde planters moeten voor zien. Wij besluiten. De landbouwers die planters voor de lente begeren hebben er alle belang bij niet uit te stellen. In Holland zijn voor sommige soorten de voorraden klein en wat Denemarken betreft hebben we veel vrees dat niets meer zal gele verd worden na de winter. Wat ons doet besluiten de land bouwers aan te raden zonder ver wijl een beslissing te nemen voor hun oogstregeling en indien plan ters nodig zijn dezelve nu te be stellen. Zullen de prijzen voor eet aardappelen nog stijgen Deze vraag werd ons de laatste dagen meermaals gesteld. Wanneer ons dit in October werd gevraagd hebben we zonder aar zelen ja geantwoord. We wisten toen reeds dat aan kopen werden gedaan voor leve ring februari en maart aan veel hoger prijzen en dat het buiten land koper bleef. Stilaan zijn de dagprijzen zich gaan aanpassen, en als we weten dat men heden 1,60 tot 1,75 fr. per kilo aan de boer betaalt voor on middellijke levering moeten we het antwoord schuldig blijven op hogergemelde vraag. We weten dat verschillende lan den merkelijke tekorten zullen ken nen van eetaardappelen en dat Engeland, Zweden en meer landen nog wekelijks omaardappelen vra gen. Maar er zijn grenzen aan ieder daling en stijging van de prijzen, en wanneer de prijs op enkele we ken van 1,10 fr. tot 1,75 fr. oploopt durven we niet zeggen wat de kwe kers moeten doen. Niemand kan weten wat de toekomst bieden zal en ieder moet voor zichzelf de knoop doorhakken en het besluit nemen. Hier zou profeet spelen meer dan gewaagd zijn en hoogst ondank baar. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER e—ra«» mi De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1