Het voorkeurrecht tot aankoop van landeigendommen door de pachters. Belevenissen langs de Weg. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t De wetgeving in het Buitenland. AALST 21 JANUARI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1702 BeheerZeehergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage) Ter vergelijking met de wets voorstellen die bij onze wetgeven de Kamers werden neergelegd om aan de pachter een zeker voorkeur recht te geven voor aankoop van de landeigendom door hem ge huurd, hebben wij aan de hand van een interessante studie gepubli ceerd door de heer F. Vanden Abeele, juridisch adviseur en Di recteur-generaal bij het Ministerie van Landbouw, in het landbouw- tijdschrift van november 1955, in ons vorig nummer de Franse wet betreffende dit voorkeurrecht ge deeltelijk toegelicht inzonderheid wat betreft volgende punten Het voorwerp van het recht van voorkoop nlde goederen welke onderworpen zijn aan het voor keurrecht van de pachter, de pacht en de draagwijdte van het voor keurrecht de rechthebbenden op het voorkeurrechtde voorwaar den tot uitoefening van het voor keurrecht; de vervreemdingen die aanleiding geven tot het recht van voorkeur. Er blijft ons voor Frankrijk te han delen over de pleegvormen welke dienen vervuld tot uitoefening van het voorkeurrecht voor aankoop door de pachter. D) Toepassing van het recht van voorkoop bij verkoop uit de hand. 1) Mededeling van de verkoopsvoorwaarden. De eigenaar die wil overgaan tot de verkoop van het verpachte goed, moet, bij aangetekende brief met ontvangstbewijs, de rechtheb bende pachter twee maand vóór de datum van verkoop kennis ge ven van de prijs en van de ge vraagde voorwaarden, alsook van de ontworpen verkoopsmodalitei ten. Deze kennisgeving geldt als verkoopsaanbod tegen de aange geven prijs en voorwaarden, waar op art. 1589, eerste lid van het Bur gerlijk wetboek van toepassing is. De kennisgeving bij deurwaarders exploot wordt ook aangenomen en zelfs de mededeling bij gewone brief, indiende pachter erkent hem te hebben ontvangen. De eigenaar verpachter moet evenwel geen mededeling doen van een volledig ontwerp van verkoopakte. De verhuurder mag de prijs en voorwaarden bepalen die hij ver langt. Doch het is hem verboden van de landbouwer voorwaarden te eisen "die er toe strekken deze laatste te beletten van te kopen 2) Optierecht van de pachter. De pachter beschikt over een maand van de datum af der ken nisgeving om de eigenaar te laten weten dat hij aanneemt of weigert te kopen. a) Aanvaarding der voorwaarden. De pachter die aanneemt moet er de eigenaar binnen de maand kennis van geven bij aangetekend schrijven met ontvangstbewijs. b) Bespreking van de prijs en van de voorwaarden. In geval de gevraagde prijs en de gestelde verkoopsvoorwaarden overdreven zijn, kan de pachter zich richten tot de paritaire recht bank om door deze laatste, na on derzoek en schatting, de verkoop prijs en voorwaarden te doen vast stellen. Hij moet de zaak bij deze recht bank aanhangig maken binnen de maand die hem verleend is om zijn voorkeurrecht uit te oefenen en hij moet de verpachter zijn voorwaar delijke aanvaarding mededelen. c) Verzaking aan het recht van voor koop. De pachter kan binnen de maand der kennisgeving van het verkoop aanbod zijn weigering meedelen bij aangetekend schrijven. Doch zijn stilzwijgen stemt ook overeen meteen weigering. Verzaking op voorhand in de pachtovereenkomst is van geen waarde. Doch een uit drukkelijke verzaking, tijdens de pacht gedaan met kennis van za ken, dit wil zeggen met de juiste kennis van de verkoopsvoorwaar den, wordt als geldig aanvaard. Aldus mag de pachter het verlij den der verkoopakte bijwonen die zijn verzaking vaststelt en deze akte ondertekenen. 3) Voorkeurrecht van de beroepslandbouwers. In geval de rechthebbende van zijn voorkeurrecht tot aankoop geen gebruik maakt binnen de voorziene termijn, kunnen enkel als koper optreden, na toelating afge leverd bij bevelschrift door de voorzitter van de paritaire recht bank personen die van de land bouw een beroep maken (landbou wers-exploitanten, landbouwwerk- lieden of alle andere personen die de verbintenis aangaan het ge huurde goed uit te baten bij het verstrijken der lopende pacht). Zij moeten van dit recht gebruik ma ken binnen de twee maand. (Zie vervolg 2\bladz. 4'' kolom). In de laatste weken heb ik mis schien wel meer dan 100 pluimvee- bedrijven bezocht, ten einde mij een gedacht te kunnen vormen over de hoedanigheid van de pluimveestapel, alsmede van de huisvesting ervan, met het oog op de fokkerij. Want het was de be doeling van deze bedrijven, althans van deze die er voor in aanmer king kwamen, voor het aanstaande broedseizoen de nodige broedeie- ren te betrekken. Een licht werk is dat zeker niet, want de meeste pluimveehouders wonen nu eenmaal niet langs de grote baan. Veelal moeten ze op gezocht worden langs een doolhof van sukkelstraten, terwijl de hok ken dan dikwijls ver uiteen staan en slechts te bereiken langs wei den of over sloten, zonder dan nog te spreken over de modder, waar ge moet doorploeteren. Wanneer men zo'n aanzienlijk aantal bedrijven bezoekt, komt men vanzelfsprekend nog al wat tegen goed en slecht door elkaar. Over 't algemeen kan ik wel zeggen dat ik van de nieuwigheden, als bv. potstallen en volop kunstverlich ting van de jonge hennen, niet erg verrukt ben. Ik betwijfel zelf ern stig of dat op de duur wel zo zal kunnen blijven doorgaan. De potstal is in vele gevallen on taard tot een grote smeerboel, wat daarom niet aan het systeem zelf ligt, maar uitsluitend aan de men sen, die het op een verkeerde wijze toepassen. Trouwens ik heb bedrij ven gezien waar het heel goed ging. Vele hokken blijken er eci.tsr totaal ongeschikt voor te zijn, door dat ze te klein of te laag zijn, zo "lat er te weinig luchtruimte voor het aantal kippen voorhanden is. Ligt daarenboven de bodem te laag en geeft hij vocht op, dan is het een voudig niet aan te zien. Alles in zo 'n hok koekt en plakt aaneen, de bodem lijkt wel een grote mest hoop. De voederbak zit er duimen dik onder en rond de drinkbakken is het een ware modderpoel. Soms is er een mestvloer onder de zitstokken, die in geen weken is schoongemaakt, andere hebben een mestbak, min of meer doorge zakt, eveneens met het mest van weken er in. Ook valt het voor dat er noch mestvloer, noch mestbak aanwezig is, en dan valt de mest eenvoudig zo maar onder de zit stokken, blijft daar liggen en vormt dan een ontzettende vuilhoop. Dit is geen overdreven beeld van die Amerikaanse manier van kip pen houden, waarvoor zoveel pro paganda is gemaakt na de oorlog. De kippen worden daarenboven veelal de gehele winter binnen ge houden, terwijl in die hokken het licht brandt tot 's avonds 8 a 9 uur en 's morgens weer vanaf 4 of 5 u. Desondanks leggen de kippen nog wel eieren, maar zelden meer dan 50 °/0. De kleur en de bevede- I ring van de dieren is in vele geval len ellendig kale kippen, kale halzen, kale ruggen. En de veren, die er nog overblijven zijn groese- lig en vuil, de kopversierselen bleek roze en de poten dikwijls krijtwit. Vele dieren z.jn bovendien praktisch zonder spieren. Een kippenbestand in zulke toe stand zou dan geschikt moeten zijn voor de fokkerij. Het is nog ver wonderlijk dat van zulke bedrijven, en dat is dan grotendeels te dan ken aan de goede voedersamen stelling die gebruiktwordt, nog re delijke kuikens voortkomen. Per soonlijk heb ik ze toch liever van kippen die er helder en fris uitzien en die met een mooi verenpak en rode kammen rondlopen. De tomen, die uitsluitend kunst korrels kregen, d. i. het klassieke legmeel met het graan door elkaar gemalen en geperst, en die dus geen afzonderlijk graan kregen, hadden de minste veren en onder hen kwam de meeste verenpikkerij voor. De staartveren waren daar dan ook vrijwel verdwenen. Gelukkiglijk treft men niet alleen zulke bedrijven aan als ik hierbo ven heb beschreven. Het meren deel zijn goede pluimveehouders die weten hoe kippen moeten ver zorgd worden. Die droge hokken hebben met een goede verluchting en die hun fokdieren, al is het dan nu precies niet gans de dag, dan toch een deel er van laten buiten lopen. Het hanenmateriaal viel over het geheel niet tegen. Natuurlijk waren er ook wel tussen van min dere kwaliteit (bleek, mager en spierloos). Maar de hanen zagen er, de ongunstige omstandigheden in aanmerking genomen, beter uit dan de kippen. Wat ziekten aangaat kwam snot vrij veel voor, vooral onder de tomen Hampshire, Reds Australorps. Dat was voornamelijk het geval, wan neer de zitstokken op het gaas van de mestbak of van de mestvloer waren gelegd en niet op een 20 cm daarboven. Worden de stokken rechtstreeks op het gaas gelegd dan komt er te weinig lucht onder de kippen. De verluchting onder en tussen de dieren wordt te veel af gesloten, omdat ze te dicht bij ei kaar zitten. De temperatuur wordt dan, tussen en onder de kippen, te (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr* 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1