Het voorkeurrecht tot aankoop van landeigendommen door de pachters. Weekblad HET OPRUIMEN VAN MINDERWAARDIGE LEGHENNEN. Voor en door de Landbouwers Arbeid adeit De wetgeving in het Buitenland. Rechtskundige Dienst AALST 28 JANUARI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1703 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (3de bijdrage) In onze twee vorige bijdragen hebben wij aan de hand van de studie gepubliceerd door de heer F. Vanden Abeele, juridisch advi seur en directeur generaal bij het Ministerie van Landbouw, in het Lanabouwtijdschrift van november 1955, een beknopt overzicht gege ven van de wettelijke bepalingen betreffende voormelde aangele genheid in Frankrijk. Ook de Ne derlandse wetgever heeft zich met het probleem bezig gehouden. Hieronder geven wij dan een sa menvatting van de voornaamste Nederlandse wetsbepalingen des betreffende. A) Voorwerp van het voor keurrecht voor ce pachter in Nederland. Dit voorkeurrecht werd in Ne- derland ingesteld en geregeld in het kader der wet van 7 augustus i 1953 betreffende de vervreemding van landbouwgronden. Elke over eenkomst behelzende vervreem ding van een landbouwgrond moet vooraf goedgekeurd worden door de Grondkamer. In de benaming landbouwgrond zijn volgens de wettelijke bepaling ook de hoevegebouwen, met inbe grip van de woning van de land bouwer, inbegrepen. De grondkamer is een college, bestaande uit een voorzitter en een zeker aantal leden (van 4 tot 14) en secretaris, aangesteld bij konink lijk besluit en waarvan de zetel en het ambtgebied bepaald worden bij koninklijk besluit. De Grondkamers zijn o.m., krach tens de pachtwetgeving belast met het goedkeuren van de huurover eenkomsten van landbouweigen- dommen en van d.e wijzigingen aan dergel ij ke overeenkomsten. Krachtens de wet betreffende de vervreemding van landbouwgron den zijn zij bovendien belast met de goedkeuring van de overeen komsten van vervreemding van landeigendommen en van vaststel ling van zakelijke rechten op der gelijke eigendommen (vruchtge bruik, erfpacht). Nochtans is de Grondkamer geen rechtsprekend lichaam. Voor de geschillen betreffende pachtcontracten blijft de kanton rechter bevoegd, doch voor deze geschillen wordt de rechter bijge staan door twee bijzitters, (pacht- kamer). De Grondkamer past voor- al in het kader van de Nederland, se economische politiek van prijs. beheersing. De rol van de Grond kamer bestaat er vooral in na te gaan of de overeengekomen ver koopprijs niet hoger is dan het wet telijk maximum. Een koninklijk be sluit van 18 december 1953 bepaalt normen tot vaststelling van dit maximum. Doch, benevens deze hoofdop dracht, is de Grondkamer ook be last na te gaan of de pachter de gelegenheid gehad heeft eigenaar te worden, tenzij de eigenaar een ernstige reden kan doen gelden om de pachter uit te sluiten. Het is dus langs een omweg, en dank zij de tussenkomst der Grond kamers, dat het voorkeurrecht van aankoop door de pachter in de Nederlandse wetgeving ingesteld wordt. B) Goederen onderworden aan het voorkeurrecht. Het voorkeurrecht voor de pach ter is enkel toepasselijk op land bouwgronden, erinbegrepen de hoevegebouwen. Onder landbouwgrond verstaat men alle grond waarop enige vorm van landbouw (akkergrond, hooiland, weiland, veeteelt tuin bouw enz. met uitzondering van bosbouw) uitgeoefend wordt, of on middellijk kan uitgeoefend wor den. (Zie vervolg 2' bladz. 3e kolom). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 29 jan. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Door het regelmatig verwijderen van slechte legsters blijkt het op veel landbouwbedrijven mogelijk te zijn tot een grote voederbespa ring te komen. Het is nochtans noodzakelijk dat dit werk uitge voerd wordt met kennis van zaken, opdat dieren die wel tijdelijk uit conditie zijn, doch later nog vol doende zouden kunnen renderen, niet zouden verloren gaan. Verschillende punten dienen im mers in acht genomen te worden, alvorens er een juist oordeel kan gegeven worden over de waarde der dieren. Wanneer bv. de voe ding en de verzorging niet in orde waren, dan hebben de hennen werkelijk hun kans niet gehad om voldoende te produceren, en zaï er wel veel bereikt worden door het toepassen van een evenwichtige voeding en een doelmatige ver zorging. Verder zal er rekening gehouden worden met mogelijke aantastingen van parasieten en ziekten, als het vroeg- oflaatbroed- hennen zijn, in welke voorwaai den zij werden opgekweekt, op welke leeftijd de leg begon, als er kunstmatige belichting werd toe gepast, enz. Al deze factoren kunnen een in vloed gehad hebben op het lichaamsgewicht, de pigmentering, de tijdelijke rui en ander kenmer ken van belang voor de selectie. Fiet doel is dus alleen de slechte legsters op te ruimen, en niet dege ne die door ongunstige milieu in vloeden benadeligd werden. Hier bij volgt dan een kort overzicht om dit werk te vergemakkelijken. Fen goede hen is krachtig ge bouwd en gezond, hetgeen aange duid wordt door klare schitterende ogen, een goed ontwikkelde bouw en een actieve houding. Zij is ge woonlijk beter handelbaar, dus minder schuw dan een slechte leg hen. De erfelijke eigenschappen of de aanleg om veel eieren te leg gen blijven natuurlijk van het groot ste belang. Aangaande de kop, de lichaams grootte en vorm kunnen de volgen de punten vermeld worden De kop moet goed gevormd en even wichtig zijn, van middelmatige lengte en diepte, breed en vlak aan de top van de schedel, en de breedte gelijkvormig vergrotende van aan de punt van de bek tot aan een punt onmiddellijk achter het oog gelegen. De ogen groot, schitterend en uitstekend. De kop regelmatig aan de nek gehecht zonder neiging tot te dikke keel Hoofdgebreken die men moet mijden zijn ondermeer dikke ka ken, nauwe schedels, smalle of ge zakte ogen, overhangende wenk brauwen, kammen met zeer nauwe tanden. De rug van een goede hen moet wijd zijn over de ganse leng te en geen vast vet bevatten. De ribben komen uit waarbij er veel plaats voor hart en longen verkre gen wordt. Het bekkengebied zal breed zijn. De ruglijn bij benade ring recht, en de onderlijn van het lichaam nagenoeg evenwijdig er mee, of dieper aan de achterkant als de hen legt. De borst zal vol zijn, diep, en uitstekend. De nek cort en goed aangezet. De lede maten van een middelmatige leng te, de loopbenen eerder vlak dan rond langs de zijde,jsn het kiel- aeen lang en recht. Tenslotte zal het lichaam altijd diep zijn. Bij het leggen doen er zich ver schillende lichaamsveranderingen voor. Een leggende hen heeft een brede en vochtige cloaca. Het ach terlijf is zacht, plooibaar en ver breed. De bekkenboog is uitge spreid en het borstbeen is naar be neden geduwd. Hoemeer een hen de volgende week zal leggen, hoe breder haar achterlijf zal zijn. Er is een verband tussen het aantal ge legde eieren, de huidkwaliteit en de dikte der legbeentjes Hoe meer vet op de legbeentjes en hoe groter de ophoping van hard vet in de buikholte hoe lager de produktie geweest is, of hoe langer de tijd sinds de produktie ophield. Een sterke legster heeft een zacht flu weelachtig vel, daar er veel vet door een hoge produktie uit het lichaam verwijderd wordt. Als de hen goed legt zijn de kam, de lellen en de oorlobben uitgezet, vol, recht opstaand, glad en wasachtig, Wan neer de kam slap is, is het mogelijk dat de hen legt, wanneer de kam echter opgedroogd is niet. Een war me kam is een aanwijzing dat de hen legt of in produktie komt. Voor geelpotige rassen ontkleuren de verschillende delen van 't lichaam volgens de lengte van de legperio- de. De gele kleur van de cloaca ver andert zeer vlug, wanneer de pro duktie begint, tot wit of rose wit. De oogring verbleekt trager dan de cloaca en bij leghorns de oor lobben trager dan de oogringen, zodat een ontkleurde oorlob wel wijst op een iets wat grotere of lan gere produktie, dan een ontkleur de cloaca of oogring. De bek ver liest zijn kleur eerst aan de onder kant. Een gans verbleekte bek kan op een produktie duiden van 6 tot 8 weken. De poten verliezen laatst hun kleur. Totaal verbleekte poten (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). -iSftGKaff kéR**w*«É«BSS 1 'W |P'W 1 *-***' De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER spE^^jt^aaaEïïajasaaaas -j -v-irsw De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1