De begroting van het ie van Landbouw. Moeten wij nog verder de Armoede in Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 11 FEBRUARI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1705 Beheer Zeehergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Rond het verslag der Kamercommissie van Landbouw. (2de bijdrage) Ter aanvulling van de bijdrage in ons vorig nummer geven wij hieronder de beknopte samenvat ting van de voornaamste gegevens uit het verslag namens de commis sie van landbouw uitgebracht door de heer volksvertegenwoordiger Masquelier De verslaggever wijdde ook en kele beschouwingen aan de ont wikkeling van de slachtveestapel. Hij deelt mede dat in 1954 het aan tal geslachte dieien over het land 3.038.484 stuks bedroeg en dringt aan op een scherper toezicht aan onze noordergrens om de sluikin- voer van vee te verhinderen. Deze sluikinvoer is zeer nadelig voor de Belgische veehouders omdat hij de prijzen drukt, bovendien veroor zaakt het ingevoerd vee niet zel den besmettingen en aanzienlijke verliezen onder het inlands vee. Na deze inleiding brengt de heer Masquelier verslag uit over de be sprekingen in de schoot der commissie en onder meer over de gestelde vragen en de antwoorden van de Minister van Landbouw. Landbouwpolitiek der regering in 1955-1956. Een commissielid vro -g welke de landbouwpolitiek van de regering was in 1955 en welke deze van 1956 zijn zal. De Minister van Landhouw ant woordde dat de begroting merke lijk meer bedraagt dan die van het vorige jaar (9 '1 miljoen tegenover 704) ofschoon aan de begroting van 1955 bijkredieten worden toege voegd. Bij het bedrag van de gewone begroting komen verder de be schikbare gelden van het Land bouwfonds, die einde 1956 onge veer 265 miljoen zullen belopen. Het oogmerk was oplossingen te vinden voor de dringende vraag stukken en voorde aanpassing van onze landbouw aan de nieuwe problemen (produktiekosten, vee ziekten- mond en klauwzeer, var kenspest, enz.). Bij het beleid moet men zich voortdurend door de in ternationale factoren laten leiden. In internationaal verband zijn er drie grote problem n. 1) Benelux, geen feitelijke wijzi ging; 2) E.O.E.S. liberalitatie van de produkten. Op de jongste Benelux- vergadering hebben wij een ge meenschappelijke lijst opgemaakt. Wij hebben gezegd dat, indien het referentiejaar niet wordt veran derd, wij geen 75 °/0 zullen liberali- seren. 3) G.A.T.T. - Op het einde de jongste G.A.T.T. - bijeenkomst (Maart 1955) werden door dat or ganisme belangrijke resoluties goedgekeurd, waardoor o.m. de landen leden verplicht worden on verwijld de kwantitatieve beper kingen die op het stuk van het in ternationaal handelsverkeer nog van kracht zijn, op te heffen. De meeste landen van West- Europa, Nederland inbegrepen, hebben moeilijkheden op het ge bied van de betalingsbalans aan gevoerd en blijven zodoende voor lopig vrij van die nieuwe verplich tingen. Op dergelijke moeilijkhe den heeft België zich niet kunnen beroepen en het heeft begin Octo ber bij de G..A.T.T. stappen moeten doen om een algemene ontheffing te bekomen voor de landbouwsec tor. Na bijzonder moeizame onder handelingen, wist België uitstel te bekomen voor de landbouwsector, waardoor het over een termijn van zeven jaar beschikt om zijn verbin tenissen ten opzichte van de G.A.T.T. na te komen. (Zie vervola 3' bladz. 1' kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 12 leb. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. De behandeling van de land bouwbegroting in de wetgevende kamers is een jaarlijkse terugko mende ceremonie, waarbij de mi nister van landbouw, goed gedo- kumenteerd, zoals het een minister past, aan de hand van vele cijfers, aantoont wat de huidige toestand van de Belgische landbouw wel is, welke bijdrage zijn departement daarbij heeft geleverd, welke de plannen zijn voor het volgend jaar, enz. enz. Die ministerële rede is dan ge woonlijk ook de inleiding vo r de gevechten (gelukkiglijk doorgaans alleen met woorden) die zich dan tussen de vertegenwoordigers van de verschillende politieke partijen afspelen. Sommigen onder die ver tegenwoordigers hebben ofwel zul ke drukke bezigheden, ofwel vin den die historie van de landbouw zulke flauwe kost, dat ze maar lie ver van de zitting wegblijven. An deren, die niets beters te doen heb ben zijn ambtshalve tegenwoor dig en slechts enkel uitzonderingen hebben zich de moeite getroost om de zaak eens wat dieper in te stu deren, zodat ze ten minste met ken nis van zaken kunnen spreken over die vraagstukken, die ons. als land bouwers, wel nauw aan het hart liggen. Dat bleek nu weer onlangs bij de bespreking van de begroting van landbouw voor de Kamers. Volks vertegenwoordiger Jan Van den Eynde, die een ernstige studie had gemaakt, hield een rede over de huidige toestand van de landbouw, die een diepe indruk heeft nagela ten en waarvan we hier verder en kele gedachten weergeven Te pas en te onpas iezen wij over de economische welvaart van ons land, die een nog nooit gekende vlucht neemt. Het nationaal inko men is met zus en zoveel miljoen verhoogd, de produktiviteit stijgt, zodat wij het mogen wagen met de veel besproken 5-dagenweek te beginnen, onze uitvoer bereikt re kordcijfers, enz. enz. Waar wij echter bitter weinig over horen is over het feit dat niet alle bevolkingsgroepen in die wel vaart deel hebben. Dat er zelfs groepen zijn die helemaal buiten die welvaart gesloten blijven. En dat is 't geval met de boerenstand, die in plaats van welvaart, de ar moede voor de deur ziet staan. Met cijfers, die hem verstrekt werden door het ministerie van fi nanciën, toonde dhr Van den Eyn de op overtuigende wijze, hoe on ze landbouwers stelselmatig ver stoken blijven van de zo hoog ge prezen welvaart, erger nog dat de toestand van jaar tot jaar verslecht. Volgens de zo juist genoemde bron, die terzake zeker wel h etrouwbaar zijn is, zijn er in België momenteel een 26(.(X0 aangifen van land bouwinkomsten. Van die 260x00 zijn er 91.000 die helemaal geen belasting moeten betalen. Niet omdat ze door een vrijgevige fiscus zo maar ontslagen worden hun deel aan belasting af te staan, maar alleen omdat de aangegeven ver diensten niet boven het vrij jestelde minimum komen. Één derde van de boerenfamilies verdient •'us niet genoeg opdat ze bij de belastingbetalers zouden val len. En dat in een land dat langs alle hoeken van de wereld zijn onge kende welvaart rondbazuint. Maar die 96.000 armoelijders, waarvan zelfs de fiscus inziet dat ge een kei 'tvel niet kunt afs ropen, zijn nog niet alles. Want naast die 91.000 zijn er nog een goede 96.000 van wie de inkomsten minder dan 50.000 fr. bedragen, m.a.w. die niet eens 4.000fr in de maand verdienenl Van een totaal van 260.000 aan giften, die toch wel zullen overeen stemmen met eenzelfde getal be drijven, zijn er dus meer dan 187X00 (dat is zo maar eventjes 2 op 3 gezinnen) die armoede hebben of daaromtrent. En dat men dat nu niet direct aan de boeren kan zien bewijst hele maal niets. Als er iemand zijn mise rie weet weg te stoppen dan is het zeker wel een boer. De eerste boer moet zeker nog wel gevonden wor den die zijn armoede op straat legt. En ook is er tot nu toe nog geen enkel syndicaat geweest dat de ar moede van de boeren als argument gebruikt heeft om een verbetering in hun levensomstandigheden af te dwingen. Nu kan men gemakkelijk bewe ren dat die inkomstenaangiften nog niet veel zeggen. Daar kunt ge nu toch opzetten wat ge wilt I In sommige beroepen is dat mis schien mogelijk. En dat de laaste cent er bij de boeren ook niet op staat kunnen wij wel aannemen. Maar in de grond kunnen ze eigen lijk zeer weinig aan hun aangiften scharrelen. Een boer is voor zijn aangifte, als hij ten minste geen boekhouding houdt (en wie onder de boeren doet zulks onderwor pen aan een forfaitaire aanslag van zus en zoveel per hectare land, per koe, varken enz. Niets is ge makkelijker na te gaan voor de fiscus dan de aangifte van een landbouwer en van een vervalste opgave van het inkomen zal dus weinig in huis komen. (Zie veivolg 2' bladz. 1' kolom), '-''tl *1h< .IT iniW "lHin-lf--1r 1T- De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. .li l»H' 'f-iMft-ML l&MMNUki STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1