De begroting van het van Landbouw. Belgisch-N ederlandse Landbouwontmoeting te Gent Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 18 FEBRUARI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1706 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Rond het verslag der Kamercommissie van Landbouw. (3de bijdrage) In aansluiting op onze vorige bijdrage, verstrekken wij hieron der nog enkele interessante gege vens betreflende bepaalde land bouwvraagstukken die voorkomen in de antwoorden gegeven door de Minister van Landbouw op vragen om inlichtingen gesteld door de leden der commissie. Aanwending van het Fonds van de Coöperatie. Antwoordende op een vraag, heeft de Minister verklaard dat het Fonds van de Coöperatie ten be drage van 100 millioen frank thans nagenoeg opgebruikt is, doch dat bijna alle aanvragen werden inge willigd. Hij deelde mede dat de dorsma chines niet in aanmerking komen onder delandbouwmachines waar voor een staatstoelage verleend wordt aan de landbouwcoöpera tieven, omdat de aanwending van een dorsmachine voor het uitslui tend gebruik van een coöperatief niet renderend genoeg is. Hetzelf de kan niet gezegd van de pikdors- machines waarmede het graan te vens kan geoogst worden. Verdeling van de kredieten voor bodemonderzoek. Desaangaande verklaarde de Minister dat de kredieten voor de Waalse gewesten, die niet volledig opgebruikt worden, voor de Vlaam se gewesten zullen kunnen aange wend worden. Zulks neemt niets weg van het ernstig bezwaar dat wij v orheen in ons blad hebben uitgebracht tegen de vermindering dezer kredieten en de toekenning bij gelijke delen aan de twee lands gedeelten, daar het aantal bodem onderzoeken gevraagd door onze Vlaamse landbouwers aanzienlijk het aantal aanvragen uit Wallonië overtreft. Verbetering van de kwaliteit der inlandse broodtarwe. Naar de minister verklaarde, werd de aandacht van onze op- zoekings- en selectiediensten op deze aangelegenheid gevestigd. Zij zullen zich onmiddellijk bezig houden met het opzoeken van va riëteiten die beier geschikt zijn als broodgraan. De financiële middelen van het Landbouwfonds. Hierover werden twee vragen gesteld aan de Minister van Land bouw. Het eerste antwoord luidt dat nog geen beslissing getroffen werd betreffende het overschrijven van de economische toelagen die in de begroting van landbouw voorko men. Daar er tot heden geen ver gunningstaks werd gelegd op in gevoerde landbouwprodukten, be schikt het Landbouwfonds alleen lijk over de volgende inkomsten 1° het aandeel van België in de heffingen toegepast door de Ne derlandse Overheid. Dit aandeel wordt geraamd op 100 miljoen voor het jaar 1955 en op 90 miljoen voor het saldo van het jaar 1954. 2° Het vierde deel van de op brengst der forfaitaire taks op het slachten van mestvee. Dit vierde deel wordt geraamd op 150miljoen fr. voorhet jaar 1955. Hetlandbouw- fonds ontvangt enkel een deel van de taks op het slachten vanaf 13 juni 1955. Vooralsnog is het niet mogelijk het krediet nauwkeurig te bepalen waarover het Landbouwfonds be schikt. In afwachting van de slui ting van het dienstjaar 1955, heeft de Belgisch Luxemburgse admini stratieve commissie evenwel reeds enkele voorschotten uitgekeerd. (Z.ie vervolg1 2' bladz. 1' kolom1, Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 leb. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Verleden zaterdag en zondag had er te Gent, in de lokalen van de Rijkslandbouwhogeschool een ontmoeting plaats tussen de verte genwoordigers van de Belgische en Nederlandse landbouwwereld. Deze ontmoeting, die geo gani- seerd werd door de Stichting Lode- wijk de Raet, kende een verdiende bijval. Van Nederlandse zijde had den ruim een vijftigtal deelnemers, niettegenstaande de bittere koude, de verre reis gewaagd, waaruit wel blijkt de zeer grote belang stelling van Nederlandse zijde voor dergelijke bijeenkomsten. Die be langstelling is des te begrijpelijker, als men weet dat deze ontmoeting (wij zouden bijna zeggen van zelfsprekend stond in het teken van Benelux. Volgende onderwerpen stonden op het programma 1) Onderzoek naar de mogelijk heden tot coördinatie tussen de Beneluxlanden op het gebied van Landbouwwetenschap, landbouw onderzoek en landbouwvoorlich ting door prof. Martin, van de Gent se Rijkslandbouwhogeschool. 2) Toestand van de landbouw, door oud minister senator De Boodt, met daarop het Nederlandse com mentaar door dhr Manders. 3) West-Europese samenwerking, door Mr. Dr. Linthorst-Homan, met commentaar door dhr. Verkinde ren, werkleider van het Rijkssta tion voor Landbouweconomie te Gent. Uit de Beneluxsamenkomsten, die reeds vroeger op landbouwter- rein hadden plaats gehad, was ge bleken dat de Nederlanders er nog niet in gelukt waren door te drin gen door, wat één onder hennoem- de het ijzeren gordijn van de Belgische geesteshoudingten o-er- staan van de Beneluxgedachte. Persoonlijk zouden wij spreken 1 over een rookgordijn, een gordijn dus, dat opzettelijk wordt aange bracht om de ware bedoelingen te kamoefleren. Wij hadden de indruk dat de verwachtingen van de Nederlan ders hoog gespannen waren, want deze keer meenden ze tot meer inzicht en klaarheid te komen in een voor hen onbegrijpelijk-ver- warde toestand. Om maar één voor beeld te noemen ze kunnen onmo gelijk begrijpen waarom de meest represei tatieve boerenorganisatie uit ons land nog nooit deel heeft genomen aan de Beneluxsamen komsten als deze. Te oordelen naar wat wij te ho ren kregen na de vergaderingen zijn ze in die richting geen cent wijzer geworden. In alle geval ze ker niet aan de hand van de ge- hou en referaten. We moeten dan ook vaststellen dat de toenadering, door de Stichting Lodewijk de Raet beoogd, weinig vorderingen heeft gemaakt, althans op het zakelijke terrein en misschien uitzondering gemaakt voor het gebied dat prof. Martin behandelde, nl. de samen werking tussen Nederlandse en Belgische wetenschapsmensen. Wij menen hier een aansluiting te vinden om tot de kern van heel de zaak te komen. Van Nederland se, zowel als van Belgische zijde bestond een grote eensgezindheid betreffende wederzijdse samen werking op gebied van onderzoek en wederzijdse voorlichting. Daar voor zijn het ook wetenschapsmen sen, die gewoonlijk en gelukkig maar) bij hun eigen zaken blijven en dan doorgaans ook recht op hun doel afgaan. De andere vormen van samen werking, o.a. deze op het gebied van de land- en tuinbouwproduk- tie en -verkoop, zal zeker niet zo vlot van stapel lopen, omdat daar andere zaken mee gemoeid zijn dan alleen deze van land- en tuin bouw. Hier komen politieke invloe den hun rol spelen. En het is eerder zeldzaam dat politiek recht op het doel afgaat, of dat althans openlijk doet. Dat bleek al gauw uit de uiteen zetting van sen. De Boodt. Deze i iteenzetting, die gestaafd werd door tal van cijfers en statis tieken (zij het ook van ietwat voor bije jaren) kunnen wij als volgt samenvatten De Belgische landbouwers heb ben steeds met wantrouwen de on derhandelingen gevolgd tussen de Beneluxpartners, om reden van het grote verschil der productie- voorwaarden in beide landen. Daar ligt o. m. de aanleiding tot de toevoeging van het landbouw- protokool van 1947. De Belgische Landbouw heeft principieel geen bezwaren tegen de Beneluxak- koorden en heeft steeds de hoop gekoesterd dat de zo verscheidene Landbouwekonomieën naar me kaar zouden toegroeien. Dat is echter niet gebeurd. In België heeft men sedert de be vrijding een Landbouwpolitiek ge volgd die gesteund was op de grootst mogelijke vrijheid met minimum Staatstussenkomst. Zjie vervolg 6' bladz. 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. MMMBa WWWBWMM1 -K-r>'v - HhSCSSU STICHTER EN BESTUURDER dessCfleSHnsnMMMHMBflHMMB na&s&m «asNMBSSBMIMn* De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen new*ra»*? Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1