BEVROREN PLANTERS Weekblad Het voorkeurrecht tot aankoop van landeigendommen door de pachters* Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt OPGELET VOOR DE AALST 25 FEBRUARI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1707 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRGN. Het wetsontwerp van de regering. Wij hebben onze lezers regelma tig op de hoogte gehouden van de initiatieven welke door leden van het parlement werden genomen om aan de pachters het voorkeur recht te verlenen tot verwerving van de landeigendommen door hen gehuurd bij verkoop van deze eigendommen. Aldus kunnen wij verwijzen naar onze nummers van 2 en 9 oktober 1954 voor de uiteen zetting van het wetsvoorstel inge diend door de heren volksvertegen woordiger Chaimet en consoorten, naar De Koornbloem van 24 de cember l.l. voor de toelichting van het wetsvoorstel neergelegd door de heren volksvertegenwoordiger J. Van den Eynde en collega's. In onze nummers van 14, 21 en 28 januari 1.1. hebben wij een overzicht gegeven van de Franse en Neder landse wetgeving op dit voorkeur recht. Onlangs heelt ook de Minis ter van Landbouw, op zijn beurt, namens de regering een wetsont werp neergelegd bij de Kamer van Volkvertegenwoordigers tot in stelling van een voorkeurrecht ten voordele van de pachters voor aan koop van de landeigendommen door hen uitgebaat. Dit -wetsontwerp ingediend op 25 januari 19-6 draagt als titel: wetsontwerp betreffende het recht van voorkoop ten gunste van huur ders van landeigendommen». Het ontwerp is voorafgegaan van een vrij. lange memorie van toelichting waarin melding wordt gemaakt van de voorstellen van parlemen taire zijde en waarin ook een be knopt overzicht wordt gegeven van de Franse en Nederlande wetge ving. Onze vorige bijdragen over het onderwerp ontslaan ons ervan hierbij stilte staan. De memorie van toelichting ver meldt, dat bij het onderzoek van het voorstel Chaimet in de Kamer commissie voor Landbouw, de meeste leden blijkbaar gunstig ge stamd waren ten opzichte van het recht van voorkeur ten behoeve van de pachter, op voorwaarde dat de uitoefening van dit recht zou worüen omringd met alle gewens te waai borgen en dat de nodige afwijkingen zouden worden voor zien. Anderzijds, wat betreft het veral gemeend beginsel van het voorbe houden van de landeigendom voor de landbouwers met uitsluiting van de andere sociale klassen, stuitte het ontwerp Chaimet op ernstige opwerpingen. Niet alleen zagen zekere commissieleden daarin een niet te verantwoorden aanslag op het eigendomsrecht en op de vrij heid van transacties, maar zij vrees den, enerzijds, het gevaar van uit drijving van min begoede landbou wers waarvan de grond door meer kapitaalkrachtige landbouweis zou opgekocht worden, en anderzijds, de moeilijkheid de uitoefening van dergelijk recht van juiidisch oog punt uit, op doeltreffende wijze te organiseren en te sanctioneren. In die omstandigheden stelde de Minister van Landbouw voor het vraagstuk ter studie te nemen en een wetsontwerp klaar te maken dat, na raadpleging van de betrok ken landbouwmiddens, de instem ming van een grote meerderheid zou hebben verkregen. De commis sie sloot zich eenparig bij dit voor stel aan De regering, zo betoogt de me morie van toelichting, heeft ook niet de bedoel ng met onderhavig wetsontwerp partij te kiezen ten voordele van éne of andere vorm van landbouwexploitatie.nl. de ex ploitatie door de eigenaar of door de pachter. Elk van beide uitba tingswijzen biedt voor- en nadelen. In bepaalde gevallen kan huren voordeliger zijn dan de eigendom; in andere gevallen zal de exploi tatie van de grond door de eige naar meer voordelen bieden dan de exploitatie door een pachter. Seaert de jongste hervorming van het pachtstatuut is de afstand tussen eigendom en huur van een landei endom gevoelig ingekrom pen. De pachter geniet thans van een statuut dat hem, inzake veilig heid en bewegingsvrijheid, in een toestand plaatst welke grotendeels gelijkwaardig is met deze van de eigenaar. Bovendien is de pacht prijs over het algemeen veel lager dan de kapitaallast welke de land bouwer zou te dragen hebben in geval hij de grond en de hoeve aankoopt. Het verschil tussen het bedrag van de pachtprijs en het bedrag van de intrest op het ka pitaal kan op voordelige wijze in het bedrijf belegd worden onder de vorm van meststoffen, gekeurd zaaizaad, veevoeder, veestapel, landbouwmachines, grondverbete ringen enz. Waar de geldschieter de plaats inneemt van de veipach ter doet de boer dus niet nooazake- lijkerwijze een goede zaak. Ander zijds dient nochtans vast gesteld, oat geen enkel pechsstotuut, hoe gunstig ook, bij machte zijn zal om aan de boer een zo totale veilig heid en onafhankelijkheid te ver schaffen als de eigendom. Vervolg 2e bladz. onderaan 4' kolom.) Naar we van alle kanten verne men zijn zowat op ieder hofstede een deel van de gekochte planters bevroren. Niemand kan de juistheid bepa len, maar zeker wordt het een zeer erg geval, waarvan de schade nog niet te schatten is. De vorst trad zo onverwachts op en was zo hevig dat de beste voor zorgen nietshebben vermocht. Het kwik daalde op één nacht tot 17 graden en meer onder nul, de snij dende wind drong overal door, en vernietigde de best beschutte goe deren. Ziehier de raad welke we kunnen geven Wanneer de dooi ingetreden is mceten de planters onaangeroerd blijven tot de dag dat ze volkomen ontdooidt zijn en men gemakkelijk de ongeraakte kan afzonderen. Deze ongeraakte die bijna allen belopen zijn en veel kou heb ben doorstaan zullen altijd als plantgoed minder wa rde hebben en het zal in veel gevallen verkies lijk zijn dezelve als veevoeder te gebruiken. Indien men van een partij poot goed toch een deel voor de plant wil bewaren zal een strenge uitle zing in verschillende keren gebo den zijn. Vooral zal men vóór het planten goed moeten toezien of de kiemen sterk genoeg zijn en de knollen volledig gezond. Slechte Oogsten. We willen de aandacht trekken van de leden dat het mogelijk en zelfs hoogstwaarschijnlijk is dat de partij met genoemde planters bezet een ellenaig voorkomen heeft en dat het zelfs een totale mislukking wordt. In dit geval willen we tot alle boe ren zeggen: geeft geen verklaring voor uw slecnte oogst als zou de leveraar van het pootgoed de schuld hebben. We weten te goed hoe het gaat en we weten ook wat reeds in het verleden gebeurde de schuldige van de mislukking zal de leveran cier zijn, want gewoonlijk vergeet men te zeggen aat de planters aoor de vorst werden beschadigd. Het is ook best op het huidig ogenblik de toestand te zien zoals hij is en geen valse schaamte te hebben voor het ongeluk dat de vriezeman heeft gebracht. Niemand heeft er schuld aan en het moet de getroffenen niet te- neerslaan. Alleenlijk moeten ze het als een dure les voor de toekomst onthouüen. Goed Bewaren. We moeten hier nogmaals de nadruk leggen op het groot belang van een goede bewaring. Te veel boeren doen dit glad verkeerd, al hoewel het vrij eenvoudig is om de poters goed te houden. Vooreerst moet worden gezorgd in huis of stal een plaatsken voor te behouden dat niet aileen vorst- vrij is maar waar men in geval van ongewone koude eenkachelofeen vuur kan aansteken. Wanneer de planters in kiem- bakken worden bewaard, welke opeengestapeld worden tot aan de zoldering, kan men in een plaats ken of kamer van 3X3 meters ver schillende duizende kilo's plant goed vorstvrij en kiemvrij bewaren. Hoe dikwijls hebben we reeds vermaand voor een ordentelijke verzorging van het plantgoed? Het is een feit dat vele landbou wers geen of weinig zorg aan hun poters besteden. Het ligt ofwel te warm, ofwel te koud, en beide toe standen zijn evenslecht. Wat kosten nu toch enkele tien tallen kiembakken en hoe gemak kelijk kan men op ieder bedrijf een plaatsken vinden om ze op te sta pelen Onkosten zijn er om zo te zeggen niet mee gemoeid en het is enkel een regeling als een ander die bij ieder landbouwbedrijf thuis hoort. Zullen onze boeren gehoor ge ven aan onze oproep en onze raad gevingen volgen Laat het ons hopen, want het gaat enkel om hun eigen belan gen. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 teb. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn ven zijn cbonnementskwijting op «De Kooinbloem», zoniet zal Lij, zo als de niet-lecen, het bedrag van een jaarebonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145 STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen arrmsm*** .WMEMWflWiW'liM n iiin—imbWi Wiif HUWJIIW Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1