Kuikens Opfokken. Weekblad ¥oor en door de Landbouwers Arbeid adelt Het voorkeurrecht tot aankoop van landeigendommen door de pachters* AALST 3 MAART 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1708 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het wetsontwerp van de regering. (2de bijdrage). In onze vorige bijdrage hebben wij de bijzonderste beschouwingen samengevat welke voorkomen in de memorie van toelichting van het wetsontwerp ingediend bij de Ka mer van Volksvertegenwoordigers door de heer Lefebvre, Minister van Landbouw, betreflende het recht van voorkoop ten gunste van de huurders van landeigendom men. Thans wensen wij de bepalingen van dit ontwerp even toe te lichten. Het ontwerp bevat meerdere aanvullingen van het burgerlijk wetboek tot regeling van het voor keurrecht tot aankoop van landei gendommen door de pachters. Artikel 1778 bis behelst het be ginsel krachtens hetwelk de huur der van een landeigendom van het recht van voorkoop geniet bij ver koop van dit goed. Het voorkeurrecht ten bate van de pachter is alleen toepasselijk in geval van verkoop. Vervreemdin gen ten kosteloze of ten bezwaren de titel welke geen verkopingen zijn, zoals ruilingen, verdelingen, inbreng in vennootschap, onder houdscontracten, geven geen aan leiding tot het recht van voorkoop. Bovendien moet de verkoop de ei gendom van het verhuurde goed tot voorwerp hebben. Instelling van een recht van vruchtgebruik ofvan een recht van erfpacht op het ver huurde goed geeft ook geen aan leiding tot het recht van voorkoop. Voorwaarden en pleegvormen tot uitoefening van het recht van voorkoop. De eigenaar van een landeigen dom mag deze niet verkopen dan na de pachter kennis te hebben ge geven van het ontwerp van de ver koopakte, waarin de prijs en de voorwaarden van de verkoop ver meld zijn. Deze kennisgeving geldt als verkoopaanbod. De pachter zal de vernietiging kunnen eisen van de verkoop aan een andere gedaan, indien hij vast stelt dat de prijs en de voorwaar den waarvan hij kennis heeft ge kregen, niet in die akte werden op genomen. Om de gegrondheid van derge lijke eiste beoordelen zal de rech ter moeten nagaan of, in feite, de aan de pachter meegedeelde prijs en voorwaarden meer bezwarend waren dan deze waartegen met de derde werd overeengekomen. De kennisgeving aan de pachter mag ook, in naam van de eigenaar, door de notaris gedaan worden. Indien de huurder het aanbod aanvaardt, moet hij daarvan, op straffe van verval, aan de eigenaar kennis geven binnen een maand na de ontvangst van voormelde ken nisgeving. Overeenkomstig artikel 1583 B.W. is de verkoop tussen partijen vol trokken en heeft de pachter ten opzichte van de eigenaarde eigen dom van het gehuurde goed zodra de aanvaarding bij de eigenaar is ingekomen. Het zal niet zelden voorkomen dat de pachter, hoewel hij verlangt te kopen, de prijs of andere voor waarden overdreven vindt. In dit geval kunnen onderhandelingen tussen beide partijen plaats vinden om tot overeenstemming te komen. Doch wanneer de termijn van één maand verlopen is, zal het de eige naar vrij staan af te zien van de verkoop ofwel aan een ander te verkopen. In dit laatste geval nochtans, zal hij de prijs of de voorwaarden wel ke aan de pachter werden mede gedeeld niet mogen wijzigen der wijze dat zij ten voordele van de derde koper minder zwaar zouden zijn. Indien hij de prijs zou verlagen of de voorwaarden zou verlichten, zou hij zich bloot stellen aan een eis tot vernietiging vanwege de benadeelde huurder. Aan dit risico zou hij enkel kunnen ontsnappen door, vooraf aan de pachter een nieuw aanbod in de vereiste vorm te doen. Indien het goed door verschei dene pachters gehuurd wordt, moet de eigenaar aan ieder van hen ken nis geven van het aanbod. De pach ters moeten zich onderling verstaan om één van hen aan te wijzen die het recht zal hebben om te kopen. De eigenaar kan er inderdaad niet toe gedwongen worden het goed te verdelen in zoveel kavels als er medehuurders zijn. Indien de pach ters het niet eens worden over de aanwijzing van degene onder hen die het recht van voorkoop zal uit oefenen, geldt hun onenigheid als weigering van het aanbod. Indien het goed aan verschillen de eigenaars toebehoort, is de pachter verplicht aan alle mede eigenaars kennis te geven van zijn aanvaarding, tenzij een van de medeeigenaars in het aanbod werd aangeduid of als lasthebber werd aangesteld. (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). Zij die er hun voordeel in zien vroeg in het jaar kuikens te fok ken, hebben dit jaar wel onder vonden, dat er naast voordelen ook wel eens nadelen kunnen aanvast zitten. Niet dat bij vorst en zelfs bij strenge vorst de kuikens het niet goed kunnen doen. Daarvan heb ben wij voorbeelden genoeg ge zien. Maar in zulke omstandighe den komt er toch heel wat meer kijken bij de opfok. Het hok moet goed zijn, vooral niet te groot, maar ook de kunst moeder moet goed in orde zijn. Zoniet gaat het verkeerd met stren ge vorst. De kwekers moeten boven dien vol zorg zijn voor hun kuikens, want als dat niet zo is dan helpt geen goed hok en ook geen goede kunstmoeder. De laatste weken hebben wij enige bedrijven bezocht, die reeds kuikens bij de kunstmoe er had den en wij moeten zeggen het ging betrekkelijk goed, niettegen staande de abnormale koude. Wij hadden ook de gelegenheid een nieuw soort kunstmoeder te zien, nl. gestookt met olie. Wij zagen twee verschillende fabrikaten, de ene belangrijk goedkoper dan de andere. Afgaande op het uitzicht van de kuikens gaven ze allebei wel voldoening, hoewel de duur ste van de twee ons toch de beste leek. Het gaat hier om gewone schermkunstmoeders met een kachel. Maar in plaats van met ko len, wordt er met olie gestookt. De voordelen van het gebruik van olie zijn bekendveel centrale ver warmingen, die vroeger met kolen werden gevoed, zijn veranderd op olie, omdat hiermee minder werk is gemoeid, minder bergruimte en minder vervoer. Bovendien is de warmte gemakkelijker en nauw keuriger te regelen. Diezelfde voordelen gelden na tuurlijk ook voor de met olie ge stookte kunstmoeders, ten minste wanneer men de goede wijze van verwarmen onder de knie heeft. De fokkers, die deze kachels ge bruikten, vertelden dat ze de eer ste nachten een paar keer waren gaan zien hoe de kuikens het maakten. Beiden hadden gemerkt dat de temperatuur vanwege de strenge vorst te veel was ge aald, maar toen ze eenmaal wisten hoe de verwarming moest afgesteld worden, was verder toezicht zelfs niet meer nodig geweest. De kuikens waren 14 dagen oud toen wij ze zagen. De sterfte was gering en de veertjes kwamen er goed door. Het leek ons een groot voordeel dat het scherm een flink eind boven de grond was opge haald. Want bij kachelkunstmoe- ders zien wij nog al dikwijls, dat de rand van het scherm nauwe lijks 10 cm boven de vloer komt, wat ons inziens niet goed is. Die afstand hoeft minstens 20 cm te zijn en bij warm weder nog meer. Op de vraag of de fabrikant van de installatie zulke hoge stand had voorgeschreven, kregen wij als antwoord, dat zulks niet het ge val was. De kwekers hadden zelf het goed gedacht gehadhetscherm zo hoog op te schuiven. Alleen 's nachts lieten ze het wat lager zakken. Geen van beide kwekers ge bruikten een kartonnen rand rond de kunstmoeder, zoals doorgaans wel wordt aangeraden. Maar in deze twee gevallen was het hok niet groot ongeveer 12 tot 14 m2 oppervlaktezodat te ver afdwa len van de kunstmoeder niet mo gelijk was. In grotere hokken ach ten wij die kartonnen rand wel nut tig, zeker bij zulke strenge koude als wij gehad hebben. De ze rand dient nochtans op voldoen de afstand van de kachel geplaatst, want de kuikens moeten voldoen de weg kunnen voor het geval de verwarming te hard zou gestookt worden. De ene, en dat was de minst goe de vakman van de twee hogerver- melde kwekers, was in de wolken over zijn nieuwe kunstmoeder. Met zo 'n installatie was het, althans vo'gens zijn mening, geen kunst om kuikens te fokken. Wij hebben er de man toch op moeten wijzen dat met de gewone kachelkunstmoe- der en ook met de electrische even- goede resultaten worden bekomen, ten minste met deze die goed ge maakt zijn, en dat een goede vak man er ook prachtkuikens kan on der grootbrengen. Natuurlijk zijn er tal van kuikenfokkers, die er telkens mislukkingen mee hebben, omdat ze niet voldoende rekening houden met de wisselende omstan digheden. Zo moet bij warmer we der ook de verwarming met de kunstmoeder worden aangepast. Zo hebben wij heel wat kuikenfok kers gekend, speciaal piepkuiken fokkers, die, zolang het koud we der was, beste slachtkuikens afle verden, maar die de gemaakte wins+ voor een deel weer kwijt raakten aan de latere broedsels, begin maart tot april geboren. De oorzaak hiervan was dan bijna al tijd geen rekening gehouden met het warmere weder. (Zte vervolg 2' bladz. 3' kolom), s De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER «flUAMn JKsflfctiS De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1