Na de vorstschade in land- en tuinbouw. MESTPLU1MVEE Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 10 MAART 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1709 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De strenge vorst, welke zo pas een einde nam, heeft enorme scha de veroorzaakt aan het winter graan en in de tuinbouw. Volgens de eerste voorzichtige ramingen zou en van de 194.000 ha 60.000 tot 70.000 ha volledig vernield zijn, terwijl duizenden ha beschadigd zijn, zodat de opbrengst er sterk zal onder lijden. Welke juist de schade is zal maar binnen enkele dagen kunnen be paald worden. Alleszins staat vast dat de schade aanzienlijk is. Volgens de landbouwkundigen wordt de bevriezing der tarwe niet vastgesteld door het vergelen of bruin worden der bladeren, doch dient nagegaan of het hart van de plant niet bevroren is. Het hart is het gedeelte van de stengel gele gen tussen de gezaaide graankor rel en het vlak of de plaats waar de tarwe uitstoelt. Is de stengel beschadigd dan zal de plant waarschijnlijk afsterven, daar de plant dan geen voedsel meer kan opnemen. Heeft de sten gel integendeel nog een gezond uitzicht dan zal toediening van stik stof, na het drogen van de grond, de groei herstellen. Het herzaaien De vernielde percelen winter graan dienen herzaaid. Wintergerst kan zonder groot nadeel vervan gen worden door zomergerst die in goede jaren bijna evenveel op brengt. Wat de tarwe betreft, zal het in de meeste gevallen te laat zijn om wisseltarwe te zaaien, daar deze voor half maart dient gezaaid en het te voorzien is dat de grond vóór deze datum niet zal kunnen klaar gemaakt worden voor de be zaaiing. Er blijft dan ook niets over dan zomervariëteiten te zaaien waar onder kunnen vermeld Phoebus, Fylgia, Fylby, Alfy, Jufy I, Jufy II, Bié d'Avril die kunnen gezaaid wor den tot 15 ja zelfs tot 20 april. Pro gress en de uitzonderlijk toegelaten zomervariëteiten zoals Peko, Strü- bes 10.022, Pondus en Koga II, Attle, worden best gezaaid vóór 5 april. Er wordt zomertarwe betrokken uit landen waar deze veel gezaaid wordt nl: Zweden, Engeland en zelfs uit Nederland. In de meeste gevallen betreft het echter niet uit gelezen zaad, doch dit jaar moet men zich behelpen met wat men kan krijgen. Het verdient aanbeveling tijdig de bestelling te doen van zomer tarwe en er op te waken dat men U zaad van echte zomertarwe le- vere. Als men geen betrouwbaar tarwezaad kan bekomen, doet men beter zomergerst of haver te zaaien ter vervanging van de vernielde percelen. Schade in de tuinbouw De groententeelten in open lucht zijn grotendeels verloren. Dit is ook het geval voor de teelten onder niet verwarmde kassen. In de ver warmde serren had de vorst voor gevolg dat veel grotere hoeveel heden kolen werden verbruikt, wat de productiekosten merkelijk heeft verhoogd. De vroege groen ten zuilen dit jaar later op de markt komen. Doch ook in de zuiderlanden (Ita lië, Spanje en Erankrijk) heeft de vorst aanzienlijke schade aange richt aan vroege groenten, fruit en bloemen. Het is te voorzien dat de produkten uit de zuiderlanden dit jaar ook later op de markt zullen komen en op hetzelfde tijdstip als onze productie. Het zal dus gebo den zijn dat men het invoerkalen- der met de nodige strengheid toe past. Staatshulp Het is een plicht voor de gemeen schap onze landbouw hulp te ver schaffen in de zware ramp die hem heeft getroffen. De volksvertegenwoordigers Van den Eynde, Steps en collega's heb ben bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend waardoor een uitzonder lijk krediet van 200 miljoen fr. ter beschikking wordt gesteld van de Minister van Landbouw om hulp te verlenen aan de landbouwers en tuiniers die buitengewone schade hebben geleden door de vorst. De dringende behandeling door het parlement werd gevraagd voor dit voorstel. Op verzoek van de Minis ter van Landbouw werd door de Kabinetsraad besloten hulp te bie den aan de geteisterde landbou wers zodra een voldoende over zicht van de omvang der schade zal bekomen zijn. Waarin deze hulp zal bestaan is op het ogenblik dat wij deze bijdrage schrijven nog niet bekend. Wij spreken de verwach ting uit dat zij doelmatig zijn zal. Men spreekt van een premie per ha voor de bevroren wintergewassen. Vorstschade en belastingen Alhoewel kan verwacht worden, dat bij 't vaststellen der forfaitaire barema's voor de bedrijfswinsten van het jaar 1956 in land- en tuin bouw zal rekening gehouden wor den met de algemene vorstschade, geven wij aan de land- en tuinbou wers die uitzonderlijke schade heb ben geleden de raad deze schade tijdig te doen vaststellen. Wat de vorstschade betreft aan winter graan dient deze vaststelling ge- (Zie vervolg onderaan hierneven I. De landbouwbedrijven in onze streek zijn overwegend zo klein dat op de meeste van deze bedrij ven moet uitgezien worden naar enige bijverdienste om ten minste nog iet of wat leefbaar te blijven. Niet iedereen wenst de weg van de fabriek of het stempellokaal op te gaan en velen zoeken dan ook een uitkomst in bloemen- of groen- tenteelt of enige andere gespecia liseerde teelten, die op kleine op pervlakten door intensieve arbeid iets kunnen opbrengen. Andere proberen hetzelfde te doen met varkens of kippen. De laatste tijd zien we ook in onze streek meer en meer belang stelling komen voor het kweken van slachtkuikens. Er worden ons dan ook dagelijks over deze pluim- veetak allerhande vragen gesteld en vooral dan de vraag die alles overheerst of er aan die mestkui- kens wel iets te verdienen is We mogen daarop wel antwoor den dat er ongetwijfeld iets aan vast zit op voorwaarde, en dit geldt toch voor alle bedrijfstakken, dat het gedaan wordt zoals het hoort. Om mestkuikens op te fokken zoals het hoort is zeker heel wat daan door de tellingskommissie in opdracht van de burgemeester op iniatief van de rijkslandbouwkun- dige. Waar deze commissie zou in gebreke blijven, geven wij de be trokken landbouwers raad hun schade bij aangetekend schrijven omstandig aan te geven aan de kontroleur der rech streekse be lastingen van hun omschrijving en het dubbel van deze aangifte neer te leggen bij het gemeentebestuur tegen aflevering van een bewijs dat later bij de belastingsaangifte kan worden gevoegd. Wat de schade aan groenten en bloemen betreft, is het aan te ra den bij aangetekend schrijven een omstandige aangifte te doen der geleden schade aan de kontroleur der belastingen. Het volstaat aan gifte te doen van de geteiserde op pervlakte met raming eventueel van het procent der productie dat nog verkoopbaar blijft. Deze aan gifte dient tijdig te geschieden, zo dat debelastingsdiensten indien zij dit wensen de geleden schadezou- den kunnen vaststellen. Het is dus niet nodig het verlies op de pro ductie in geld aan te geven, noch in aantal bussels, doch enkel de vernielde oppervlakte met eventu eel het procent der productie dat nog verkoopbaar is. vakkennis vereist. Te oordelen naar hetgeen we dagelijks te zien krij gen blijkt er echter aan deze ken nis nog heel wat te ontbreken, vooral dan bij diegenen die zo een plotse bevlieging krijgen er ook eens mede te beginnen. Na de eer ste koppel hebben die mensen dan veelal reeds terdege ondervonden dat goede en voordeelbrengende mestkuikens opkweken zo maar niet vanzelf gaat. Dit heeft ons er toe gebracht be trekkelijk uitvoerig over dit onder werp te schrijven en in een reeks artikelen het voornaamste van de mestkuikenopfok duidelijk te maken. Welk Ras Een eerste bekommernis voor wie slachtkuikens wil opfokken is wel deze welk ras of welke kruising moeten we ons aanschaffen We willen daarop een zeer duidelijk antwoord geven. Ontleden we in de eerste plaats de vereisten welke aan een goed slachtkuiken moeten ge steld worden door de kweker zelf. Iedereen begrijpt dat een slachtdier goed snel moet groeien, wil het voordelig zijn, veel vlees moet aanzetten en dit vlees moet produceren met zo weinig mogelijk voeder, dus het opgenomen voeder zo goed mogelijk moet benutten voor het opbouwen van vlees. Het moet daarbij gemakkelijk in de ve ren komen zodat het op slachtrijpe leeftijd zeker helemaal in de plui men zit. Van belang is ook, onge twijfeld, dat de dieren weerstand biedend zijn tegen ziekten. Ten tweede moeten we rekening houden met de eisen gesteld door de verbruiker. Dit mogen we ze ker niet veronachtzamen, want ten slotte is het de vraag van de ver bruiker die onze prijzen bepaalt. De grootte van deze vraag zal zeker ook verband houden met de kwali teit van het produkt dat wij kunnen aanbieden. Ookhier weerom goe de kwaliteit wordt het duurst be taald. De verbruikers vragen niet alleen een kuiken met brede, diepe borst (dus veel vlees) en goed be- vleesde dijen, doch ook, althans in ons land is dit het geval, geeft men in de eerste plaats de voorkeur aan die slachtkuikens die een zo licht mogelijk gekleurde stoppel heb ben, witvlezig en witbenig zijn. Voor andere landen ligt dit soms anders. Zo bv. voor Italië waar men meer liefhebber is voor slachtkui kens met geel vel en gele poten. Zie vervolg 2C bladz. 1* kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. ;».i»n8fc w wiïiiiirinmrMi Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1