Voor een gezonde huisvesting van Land- en Tuinbouwers. MESTPLUIMVEE Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 17 MAART 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1701 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wie onze sociale wetgeving en meer bijzonder de wetten tot be vordering van een gezonde huis vesting voor de min begoeden overschouwt, stelt vast dat van overheidswege schier uitsluitend maatregelen, welke uitgaven mee brachten van ettelijke miljarden, werden getroffen ten bate van de loon- en weddetrekkenden. Aan onze kleine boeren werd hierbij niet gedacht, alhoewel hun bestaansmiddelen veelal deze van de gewone arbeider niet bereiken. Verklaarde onlangs de Minister van Financiën niet, dat niet minder dan 91.000 landbouwersgezinnen werden vrijgesteld van de inkom stenbelasting omdat hun inkomen bleef onder het minimum bepaald door de wet De ;tuitsluiting der kleine landbouwers is voorzeker ook niet gemotiveerd door het feit dat zij allen over een gezonde wo ning beschikken. Het is niet moeilijk in de meeste onzer landelijke gemeenten hoe ven aan te wijzen die werkelijk als ouderwets en ongezond kunnen worden bestempeld. De heer volksvertegenwoordiger J. Van den Eynde heeft dan ook verdienstelijk werk gedaan, door met enkele collega 's bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers een wetsvoorstel in te dienen tot instel ling van een Nationaal Fonds ▼oor huisvesting van land- en tuinbouwers. In de toelichting van dit voorstel wijst de heer Van den Eynde er op dat nog talrijke landbouwerswo ningen niet voldoen aan de vereis ten van de gezondheid en mini mum confort. De oplossing van het woningvraagstuk mag niet alleen geschieden ten voordele van de loontrekkenden doch moet ten goede komen aan alle standen van de bevolking. Het gevaar voor de proletarisering van een gedeelte der landbouwbevolking moet wor den voorkomen. Dezelfde redenen van zedelijke, sociale en sociolo gische aard, die pleiten voor een gezonde huisvesting ten bate van de loontrekkenden, gelden ook voor gezonde woningen ten voor dele van de kleine landbouwers. Hierbij wensen de indieners van het voorstel twee bedenkingen te voegen de schamele landbou werswoningen moeten doorgaans kroostrijke gezinnen onderdak ver lenen en de karige inkomsten waarover de kleine boeren be schikken laten hen niet toe zelf de oprichting van een behoorlijke wo aing te bekostigen. Met de aandacht te vragen voor het huisvestingsvraagstuk der landbouwers, willen de indieners van het voorstel niet alleen de el lende verjagen uit de betrokken gezinnen maar streven zij ook naar de beperking van de landvlucht. Voor ieder gezin moet de moge lijkheid bestaan om over een ge zonde woning te beschikken. Om dit doel in de landbouwsector te bereiken dient in hoofdzaak de kwalitatieve woningnood opgelost. De toelichting vervolgt Ten overstaan van dit sociaal initiatief kan de regering het geijkte finan cieel argument laten gelden -. wie uitgaven voorstelt zorge voor de inkomsten Deze eis mag echter niet gesteld worden wanneer het handelt om de morele en physische gezond heid van onze gezinnen die door eigen middelen hun armoedige huisvesting niet kunnen verbete ren. Deze eis werd niet gesteld waar het gaat over de premiën die ver leend werden voor wat men ge woon weg noemt de goedkope wo ningen. Hij werd niet gesteld waar het gaat om toelagen voor de ziek tebestrijding. Deze eis werd ook niet gesteld waar het gaat om de financiële hulp aan de marginale koolmijnen Nog meer andere pre cedenten liggen voor de hand. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 18 maart tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. II. In een vorige bijdrage hebben we reeds de nadruk er op gelegd dat het opfokken van mestkuikens heel wat vakkennis vereist. Sommi ge mensen menen dat het volstaat de kachel heet te stoken, de dieren volte proppen met voeder en het drinkwater af en toe te verversen om met goed resultaat een koppel kuikens voor de slacht op te kwe ken. Wie er zo over denkt vergist zich schromelijk en zal al vlug tot zijn schade moeten vaststellen dat er eigenlijk nog met veel andere zaken dient rekening gehouden te worden. Dit zal wel blijken uit hetgene in de loop van deze uiteenzetting zal worden duidelijk gemaakt. Een zeer belangrijk punt is de Huisvesting. We beweren niet dat iedereen die wil mestkuikens opfokken er moet toe overgaan een modern en duur hok te bouwen. Op vele van onze landbouwbedrijven zijn wel ruimten te vinden die met geringe kosten geschikt te maken zijn voor het onderbrengen van mestkuikens. In de meeste gevallen is het in derdaad mogelijk door het aan brengen van ventilatiemogelijkhe- denen lichtvoorziening de bestaan de gebouwen zodanig in te richten dat er een gezonde en goede huis vesting voor de kuikens ter be schikking komt. Vooral de ventilatie (voorziening van verse lucht) is van groot be lang. Dit is het geval voor alle pluimvee, doch vooral willen we daarop bijzonder nadruk leggen in verband met het opfokken van mestkuikens. Het is wel zo dat men bij het kweken van mestkuikens al heel gemakkelijk in de verleiding komt in een kleine ruimte veel die ren bij mekaar te houden. Dit ware nu nog niet zo een grote fout als men daarbij maar zou zorgen voor een extra toevoer van verse lucht. Ieder dier, om gezond te blijven en zeker dan om goed te groeien, heeft behoefte aan zoveel mogelijk verse lucht. Men dient er dus voor te zorgen dat de verbruikte en be dorven lucht gemakkelijk kan weg gevoerd worden en dat verse lucht in voldoende mate het hok kan binnendringen zonder schadelijke tocht te veroorzaken. Hoe dit alles moet gebeuren is moeilijk te beschrijven daar de mogelijkheden verschillen naarge lang de omstandigheden in de be staande gebouwen. Daarom is het zozeer wenselijk dat ieder die met het kweken van mestkuikens een begin wil maken zich vooraf goed inlichte en dit het best doet bij mensen die in deze zaken onder vinding hebben, liever dan zich een of ander te laten wijsmaken door een gebuur die er wellicht even weinig van afweet als hij zelf. Ook wat de huisvesting betreft is onze technische dienst steeds be reid onze mensen bij te staan voor het bouwen van nieuwe hokken of het omvormen van bestaande ge bouwen. Wat de huisvesting betreft menen we toch te moeten waarschuwen, ook bij het opfokken van mestkui kens, tegen een te grote overbe volking. Voor het opkweken op de grond zien we voor de eerste vijf weken liefst niet meer dan 15 kui kens per vierkante meter bodem oppervlakte waarbij dan best ook gezorgd worde dat ieder kuiken een vijfde kubieke meter luchtin- houd ter beschikking heeft. Wanneer de dieren ouder wor den dienen ze dan ook meer ruim te te hebben. We zouden er dan maar liefst niet meer dan 7 per vier kante meter steken met ongeveer een halve kubieke meter lucht in houd per kuiken. Men kan er ook meer houden, doch dan is het ab soluut noodzakelijk voor extra toe voer van lucht te zorgen en nog meer aandacht te besteden aan het bodemstrooisel, voldoende eetbak ken en drinkgelegenheid dan dit anders reeds het geval is. Verwarming. Wat de verwarming van de kui kens betreft worden er nog steeds veel fouten gemaakt zowel in de opfok voorde leg en wellicht nog meer in de t pf >k van slachtkuikens. Men beoogt bij slachtkuikens een goece en snelle vleesaanzet en, wat het uiterlijk betreft, een voor treffelijke inpluiming van de dieren. Dit is ten enenmale onmogelijk wanneer te warm of te lang ge ste o t wordt. De eerste dagen dienen de kui- ksrs het behoorlijk warm te heb ben zonder hierin te overdrijven. Een temperatuur in het hok van 30°C bv. is zeker te hoog. Dit vol staat wel met 22 a 23°C. En na die eerste dagen gaat men geleidelijk die temperatuur verminderen tot de kuikens naargelang de weers omstandigheden op 3 a 5 weken ouderdom kunnen koud gezet wor den. Op die manier komt men ertoe kuikens te hebben die flink vlees aanzetten, best in de veren komen, goed afgehard zijn, en tevens wei nig geld kosten aan verwarming. (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (Zie vervolg 2e bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1