De landbouwbegroting voor de Senaat. MESTPLUIMVEE Weekblad WIE GAAT ER MEE Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 24 MAART 1956. 35ste JAARGANG Nr 1711 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 1 Orgaan van de Voor de Omwikkeling en de Landbouwersvereniging Standsverdediging van de Landbouwers j REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Uit het verslag der senaatscommissie voor Landbouw In De Koornbloem van 4, 11 en 18 februari hebben wij een sa menvatting gegeven van de voor naamste gegevens en inlichtingen voorkomende in het verslag der Kamercommissie voor Landbouw belast met het onderzoek der be groting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1956. Het verslag der senaatscommis sie voor landbouw dat opgemaakt werd door de heer Vreven bevat insgelijks interessante beschouwin gen en inlichtingen waarop wij het nuttig achten de aandacht van onze lezers te vestigen. Onder hoofding algemene be schouwingen betoogt dhr Vre ven dat onze regering ten opzichte van de landbouw een politiek van werkelijkheidszin moet volgen. Meerdere sectoren van land- en tuinbouw hebben met zulke grote moeilijkheden te kampen dat het onontbeerlijk is ze te beschermen. De verslaggever aanvaardt een zekere bescherming op voorwaar de dat de voortbrenger zich de moeite getroost om zijn bedrijf ver der te rationaliseren, teneinde de productie op te voeren en de be drijfskosten te verminderen. De Belgische landbouwer heeft op dit gebied zijn plicht gedaan. Hij be hoort tot de besten van de wereld de productie van plantaardige- en dierlijke producten is sterk toege nomen, doch de landbouwer wacht tevergeefs op een rechtmatige en billijke vergoeding voor het beleg de kapitaal en voor zijn vaak slo pende arbeid, doordat de een heidsprijzen der landbouwproduc ten verder afbrokkelden. Welke ook de inspanningen van onze landbouwers wezen, zou het wegvallen van elke bescherming in de huidige omstandigheden voor de groter-e landbouwbedrijven onoverkomelijke moeilijkheden scheppen, de kleine boer ten on der brengen en de landvlucht be vorderen. De verdwijning van ISO.OcO kleine boeren zou op maat schappelijk gebied een ramp bete kenen. Oorzaken der moeilijkheden voor onze landbouw. Volgens de heer Vreven zijn de zwaarste moeilijkheden van de landbouw te wijten aan de inter nationale verbintenissen van ons land. Hij neemt deze vluchtig in ogenschouw a) de O.E.E.S. (Europese Orga nisatie voor Economische Samen werking) welke aan België de ver plichting oplegde op 1 juli 1955 10 t.h. van de nog gecontingenteer- do handel vrij te geven voor de drie reeksen van goederen, nl. landbouwproducten, grondstoffen en afgewerkte producten. Deze inspanning moest ook door de andere Beneluxlanden gedaan worden, daar in 1955 een gemeen schappelijke Beneluxiijst te Parijs werd ingediend en sindsdien door de raad van de O.E.E.S. aanvaard. In werkelijkheid kon het aan deelvan België in de aanvullende vrijgave van landbouwproducten beperkt blijven tot 0,4 door de libe ralisatie van de invoer van ossen welke trouwens aan een vergun ningstaks werd onderworpen. België stond ook voor de ver plichting op 1 Oktober 1955 75 °/0 van het handelsverkeer vrij te ge ven in elk der drie reeksen: land bouw, grondstoffen en afgewerkte producten. Ons land heeft echter onomwonden verklaard dat 75 t.h. op landbouwgebied niet te berei ken is, indien het referentiejaar niet wordt gewijzigd. b) Benelux De overeenkomst van 3 mei 1955 had voor gevolg dat de landbouwprotocollen van 1947 en 1950 niet onmiddellijk moesten worden prijsgegeven. Bovendien werden de nodige instellingen tot stand gebracht voor de harmonise- IZie vervolo 2e bladz. 2' kolom) III. JEUGDVERENIGING REDT U ZELVEN naar Antwerpen op 2 april e.k. (PAASMAANDAG). PROGRAMMA In de voormiddag Bezoek aan de 2de BLOEMENTENTOON STELLING welke doorgaat in het Antwerpse Sportpaleis. Het gaat hier niet over het opstellen van Bloemenstanden of het in kompetitie stellen van kwekers, maar wel over het aanleggen van een reusachtige tuin waarin al de Sportpaleisgebouwen als het ware zullen vergaan onder één miljoen PARADIJSBLOEMEN en SIERAADPLANTEN, met WATERFONTEINEN en levende VOGELS en allerlei DIEREN, die in het vrije leven in dit Bloemenparadijs. Dit is werkelijk iets enigs en mag niemand van ons missen. In de namiddag Bezoek aan de Dierentuin. Om al de LEDEN in de gelegenheid te stellen deze uitzonderlijk mooie tentoonstelling te kunnen bezoeken, heeft het bestuur der Jeugd vereniging besloten het grootste gedeelte der reis- en ingangskosten zelf te dragen en vragen we enkel een kleine tegemoetkoming in de onkosten van 50 fr. per deelnemend lid (te betalen bij inschrijving). Vertrek te 8,30 uur stipt aan ons lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Terug 9,30 uur. Deelname in de onkosten 50 fr. Inschrijvingen tot en met maandag 26 maart, bij de bestuurs- De laatste jaren maakt de mest- pluimveefokkerij een merkwaardi ge ontwikkeling door, waarbij er in de eerste plaats naar gestreefd wordt de rentabiliteit te verhogen door de produktiekosten van het geproduceerde vlees zo laag mo gelijk te houden. Het ziet er naar uit dat men in ons land niet geneigd is de Ameri kaanse methode in deze slaafs na te volgen. Daar is men er toe geko men in grote ruimten duizende en soms tienduizende kuikens op de grond op te fokken voor de slacht Er wordt dan gekweekt op potstal strooisel en drinkwater- en voe dervoorziening worden zoveel mo gelijk gemekanizeerd, waardoo het arbeidsloon voor de verzorging tot een minimum per kilogram kui kenvlees wordt herleid De omstandigheden zijn bij ons niet dezelfde te noemen als in Ame rika en vooralsnog heeft deze me thode waarover we niet verder uit weiden-bij ons weinig navolging gevonden, tenzij misschien hier en van daar een schuchtere poging die ver op een dergelijke methode wil gelijken. In ons land bemerken we wel een steeds groter wordende ten- denz mestkuikens op te fokken op leden Caudron Frederik, Land van Aalststraat, 8, Moorsel. Hespeels Mxchel, Onegem, 53, Erpe. De Winne Frans, Eeckhoutstraat, 20, Hofstade. Van de Wijngaerde Jef, Ploegstraat, 63, Aalst. Callaert^Stany, Sint Apoloniastraat, Aalst. De Batterij. De bedoeling is ook hier, zoals gezegd, het streven naar lagere produktiekosten. Met de batterij wil men bereiken het opfokken van meer kuikens per oppervlakte ruimte en arbeidsbe sparing door gemakkelijker verzor ging van de kuikens, waardoor met hetzelfde personeel meer kuikens kunnen opgefokt worden dan bij de gewone opfok op de grond. Daarbij beoogt men ook een lager voederverbruik en een geringer ziektenrisico. Theoretisch blijkt alles helemaal te kloppen, doch in de praktijk ko men een reeks moeilijkheden te voorschijn. Enkele van de voor naamste problemen hieromtrent willen we eens nader bekijken. Waar sprake over de gewone op fok op de grond hebben we heel bijzonder aandacht gevraagd voor de ventilatie. Des te meer nadruk willen we nog leggen op de verse- luchtvoorziening bij de opfok op de batterij wanneer we weten dat bij dezemethodein eengelijke ruim te minstens drie maal zoveel kui kens worden samengebracht. Dit beduidt dan ook dat ieder hok zo maar niet geschikt is om een bat terij in onder te brengen. Men dient zich vooraf goed er van te vergewissen of er mogelijk heid voor handen is de luchttoe voer zodanig te regelen dat in alle omstandigheden en bij eender wel ke temperatuur het hok van zuive re lucht is te voorzien. Daarbij aansluitend wijzen we ook op de warmteregeling. Bij de batterij opfok is het allereerst nood zakelijk twee ruimten te voorzien een voor de verwarmde batterij tij dens de eerste drie a vier weken en een voor de koude kooien later. Dit is zonder meer begrijpelijk. Men zorge eveneens voor een goe de isolatie van de hokken, wat weer nut heeft bij de warmterege ling. Vooral van belang in de hete zomermaanden. Is het hok zeifin de eerste plaats geschikt te maken voor een goede ventilatie en warmteregeling, even zo belangrijk in dit verband is de konstruktie van de batterijkooien en de plaatsing ervan in het hok. Men dient er voor te zorgen dat de in het hok aanwezige frisse lucht zo goed mogelijk de kooien kan binnendringen. De batterijen zijn daarvoor het best helemaal uit draad gekonstrueerd. Men plaatse ook liefst niet teveel kooien boven elkaar. Wanneer de kooien (bij de koude batterijen bv.) tegen de (Zie vervolg 2e bladzijde 1' kolom) IWM1—m— -4W^ïi3KA.\ ORiIn I De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. - mouam. STICHTER EN BESTUURDER ■.r£* mssommmm De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1