De landbouwbegroting voor de Senaat. REDT U ZELVEN Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt van dc jaarlijkse Algemene Vergadering AALST 7 APRIL 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1713 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stondsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Uit het verslag der senaatscommissie voor Landbouw (3de bijdrage) Benevens de punten waarvan wij melding maakten in onze twee vo rige bijdragen, wijdde dhr Vreven, verslaggever, ook interessante be schouwingen aan de politiek, ge voerd door het Ministerie van Land bouw, ter bestrijding van de besmet telijke veeziekten Wij vatten de bijzonderste dezer beschouwingen beknopt samen ten behoeve onzer lezers. Strijd tegen de rundertuberculose. Sommige leden der senaatscom missie voor landbouw betreurden dat de premies ter bestrijding van de rundertuberculose gelei elijk afnemen en bovendien veel te laat worden uitgekeerd. De verslagge ver verstrekt dan ook een tabel be treffende de uitgetrokken kredieten en een tweede tabel betreffende de uitgekeerde kredieten voor de uit betaling der premies. Deze laatste biedt het meeste belang. Zij ziet er uit als volgt Uitgekeerde kredieten, in 1950 19.389.665,07 fr 1951 33 248.439,15 1952 62.542.584,33 1953 77.455.726,51 1954 106.882.969,- 1955 277.998.115,- Toegeposte bestrijdingsmetode Over deze metode verstrekt de verslaggever volgende inlichtin gen De metode welke in België wordt toegepast is deze van de Deen Bang. Zij is gebaseerd op 1) de opsporing van de zieke die ren door tubercul natie 2) de af zondering van de besmette dieren 3) de onmiddellijke slachting van gevaarlijke dieren aangetast door clinische tuberculose4) de afzon dering van de kalveren bij de ge boorte en het opkweken van de jonge dieren buiten het bereik van de besmetting 5) de algemene jaarlijkse tuberculinatie van de ge hele veestapel op de hoeve; 6) de zo snel mogelijke verwijdering van de reagerende dieren. Vergoedingen voor het afma ken van reagerende dieren. Deze vergoedingen bedragen of zullen bedragen 1° bij de volledi ge zuivering van de staltot 30 9-56, 30 t.h. van de waarde van het dier met een maximum van 3.500 fr. Na die datum wordt de vergoeding verminderd tot 25 t.h. met een ma ximum van 3.000 fr; 2° bij afmaking vandoor clinische tuberculose aan getaste dieren a) voor leden van verenigingen voor bestrijding der rundertuberculose tot 30 9 1956, 20 t.h. met 'n maximum van 2.500 fr. Na die datum, 15 t.h. met een maxi mum van 2.000 fr. b) voor niet-le- den tot 30-9 195915 t.h. met een mcximum van 2.C00 fr. Na die da tum, IC t.h. met een maximum van 1.000 fr. Ter informatie in Frankrijk be draagt de vergoeding 75 t.h. van de geleden schade met een maxi mum van 30 0C0 Franse frank, dit is circa 3.800 Belg frank. In Neder land: 150 gulden, dit is ongeveer 1.950 Bel. fr. In Duitsland: 100 Duitse mark, d.i. ongeveer 1.170 Belg. fr. In Denemarken 100 kronen, d.i. zo wat 700 Belg. fr. Bereikte uitslagen. De tijdens het dienstjaar 1954-55 verkregen resultaten zijn vermeld in een uitvoerige tabel gevoegd bij het verslag. Dit dienstjaar werd ge sloten op30Juni 1955. De gegevens van deze tabel samenvattend kan worden gezegd dat op het totaal aantal runderen dat voor gans het land 2.203.957 bedroeg, 84,40 °/0 on der controle stond en dat op 213.353 veehouders 73,59 °/0 ingeschreven waren bij een vereniging voor be strijding der rundertuberculose. Wat de toestand in de andere landen betreftde Noorderlanden (Finland, Zweden, Noorwegen) zijn geheel vrij van rundertuberculose. Nederland zal vrij zijn op 1 Mei 1966. Zwitserland hoopt tegen 1958 een uitgezuiverde veestapel te be zitten. In de Duitse Bondsrepubliek is een volledige gezondmaking van de veestapel binnen weinige jaren te voorzien. In Frankrijk is de veestapel van de grote natuurlijke streken, waar aan veeteelt wordt gedaan zoals Normandië, prcctisch vrij. Alhoe wel de officiële bestrijding eerst on langs werd ingezet, wordt verwacht dat de Franse veestapel in minder dan tien jaar volledig gezond zijn zal. In Engeland liggen de geheel tuberculosevrije gebieden in het Zuid-westen en het midden van het land van Wales, in Argyll, in de He- briden, het Centrum en het Zuid westen van Schotland. In het Groot hertogdom Luxemburg heeft de wet van 9 april 1955 de verplichte be strijding voor het gehele land inge voerd. De strijd tegen de varkenspest. Deze ziekte is onrustbarend. Zij neemt nog uitbreiding en de grote moeilijkheid is dat men niet over doelmatige voorbehoeds- en ge neesmiddelen beschikt. De gezond heidsmaatregelen voorgeschreven bij Koninklijk Besluit van 27 april 1933 en het Ministerieel Besluit van 20 oktober 1936 bestaan hoofdzake lijk in de- afzondering van de var kens inde haarden, het verbod van (Zie vervolg 3e bladz. 1kolom VERSLAG van de Samenwerkende Maatschappij gehouden te Aalst in ons lokaal De Koornbloem op 25 maart. De opkomst van de aandeelhou ders was zeer goed en al de leden van de raad van beheer en van de toezichtsraad, met uitzondering van de heer Grauwels wegens ziekte belet, waren op post. De vergadering werd geopend met een welkomwoord van de heer Emiel Baeten, Voorzitter. Hij dankte de aanwezigen, en zegde fier en gelukkig te zijn op 88 jarigen ouderdom nog het ambt van voorzitter te kunnen waar nemen. De Voorzitter werd door de ver gadering uitbundig toegejuicht. Onze afgevaardigde beheerder de heer Frans Wynant las vervol gens het verslag van de beheer raad dat we verder zullen weerge ven. De heer Wynant werd eveneens warm toegejuicht. Wegens de toezichtsraad gaf de heer Gerard Van de Velde lezing van het verslag en tevens van de bilan der Vennootschap afgeslo ten op 31-12-55. De algemene Vergadering keur de met algemeenheid van stem men de Verslagen van Beheer- en Toezichtsraad goed en gaf bij af zonderlijke stemming ontlasting aan Beheerders en Toezieners. De bilan, de winst- en verliesre kening evenals de verdeling der winsten werden met algemene stemmen goedgekeurd. Drie uittredende beheerders, de heren Possemiers, Schollaert en Van den Haute werden met alge meenheid van stemmen herkozen Voor de vervanging van de hee Adolf Van Hauwermeiren, overle den beheerder,werd onder hand geklap de heer René Moens, toe ziener, gekozen. De heren Alex Grauwels en Gerard Van de Velde werden met algemene stemmen herkozen als toezieners van de Vennootschap. Een toeziener diende benoemd in vervanging van de heer Moens, die als beheerder werd gekozen. Dit mandaat van toeziener werd met handgeklap toevertrouwd aan de heer Fiorent Goeman,schoon zoon van de overleden beheerder. Alvorens werd overgegaan tot de uitbetaling van de winstaande len werd het woord genomen door de heer O. Caudron, stichter en bestuurder van Redt U Zeiven. De heer Caudron bracht op zijn beurt hulde aan de nagedachtenis van de heer Van Hauwermeiren en hernieuwde)' zijn rouwbeklag aan de mevrouw weduwe van Hauwermeiren die in de zaal aan wezig was. Hij verontschuldigde vervolgens de heer Grauwels, wegens ziekte belet, met een woord van waarde ring voor de trouw van deze ver dienstelijke Redt U Zeiver en een wens vcor vlug herstel. Hij vroeg van de vergadering een speciale eregroet door hand geklap voor onze kranige Voor zitter aan wie hij een sterke ge zondheid wenste tot de ouderdom van minstens 100 jaar. De heer Caudron ging verder met het bespreken van het verslag van de beheerraad waarvan hij de bijzonderste punten toelichtte en uitdiepte. Hij wees op de rol van Redt U Zeiven en van ons weekblad De Koornbloem als verdedigers van de landbouwbelangen en uitte de wens dat men eindelijk in ons land zou inzien dat ook de landbouwers recht hebben op een deftig be staan en een redelijk loon voor hun arbeid. Hij onderlijnde hoe Redt U Zei ven zijn rol vervult als aankoper en verdeler van alles wat op de hof stede nodig is. Niemand kan beter, zoals terecht in het verslag van de beheerraad wordt vermeld. Hij wees in dit verband op de plicht van al de leden en in de eerste plaats van de aandeelhou ders. De goede uitslag van het boek jaar hangt natuurlijk af van de verhandelingen en indien de aan deelhouders ieder jaar een goede winstverdeling wensen, moeten ze volledig meewerken, door eigen aankopen endoor propaganda,om dat doel te bereiken. Vervolgens werd door onze be stuurder de rol van de zaakvoer ders en hun verhouding tot de le den besproken. Waar Redt U Zeiven een flinke zaakvoerder bezit gaat alles opper best. Hij haalde voorbeelden aan van gemeenten waar het laatste jaar de zaakvoerder werd vervan gen en waar de omzet op enkele maanden vervierdubbeld is. Tenslotte deed hij beroep op alle leden, en vooral op alle aandeel houders om hun plicht te verstaan en hand in hand te werken ten bate van aide leden en van de vereni ging. (Zie vervolg 2'] bladz. le kolom) oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. s jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1