DE INDEX OP 102,9 HET OPFOKKEN VAN KALVEREN. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 28 APRIL 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1716 Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcrndsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Staan wij voor de wedloop tussen prijzen en lonen Onder hoofding Het vat der te genstrijdigheden hebben wij in De Koornbloem van 30 juli 1955 de nadelige gevolgen aangetoond voor de levensduurte, enerzijds van bepaalde fiscale en sociale maatregelen genomen door de re gering nl verhoging van de over drachttaks en de met het zegel ge lijkgestelde taksen met één tiende, de verdriedubbeling der slachttaks, de verhoging met 1 °/0 van de werk geversbijdrage voor de ziekte en invaliditeitsverzekering, en ander zijds van de overdreven eisen der syndikaten inzonderheid de alge mene invoering van de 45 uren week met betaling van een loon voor 48 u. Wij zegden letterlijk de verho ging van bedoelde taksen bete kent voor het bedrijfsleven een bij komende last van meer dan 2 mil jard fr., de vermeerdering met 1 °/0 der werkgeversbijdrage voor de ziekte- en invalideteitsverzekering betekent voor het bedrijfsleven een nieuwe last van 750 miljoen frank. Deze verhoogde lasten zullen fa taal het indexcijfer der kleinhan delsprijzen opvoeren, dien volgens ook een ongunstige terugslag heb ben op de lonen en het concuren- tievermogen van de Belgische on dernemingen verzwakken ten op zichte van het buitenland. Over de invloed van de verkorte arbeids duur op de productiekosten onzer bedrijven zullen wij het verder hebben. De gebeurtenissen hebben, spij tig genoeg, onze ongunstige voor spellingen inzake de invloed van de aangeklaagde maatregelen op de levensduurte sneller verwezen lijkt dan verwacht. Voor maart 1.1. heeft het index cijfer der kleinhandelsprijzen 102,9 punt bereikt op basis van het jaar 1953 vertegenwoordigd door het cijfer 100. Dit komt overeen met 430,9 punt op basis van het jaar 1936/1938 100. Deze sterke stijging van het in dexcijfer biedt voor 's lands econo mische en financiële toestand zwa re nadelen. Inderdaad heeft zij voor gevolg dat de wedden der ambtenaren en beambten van de openbare besturen met 5 °/0 dienen verhoogd. Deze verhoging verte genwoordigt voor de staat een meer uitgave van ongeveer 2 1/2 miljard frank. Deze meeruitgave zal grotendeels de opbrengst op slorpen van de verhoging der met het zeqel qelijkgestelde taksen met 10 p.h. Wat het bedrijfsleven betreft, zul len de lonen in belangrijke nijver heidstakken zoals de kolenmijnen, de ijzer- en staalnijverheid, de me taalbewerking, de scheikundige nijverheid, de electriciteitsbedrij- ven en de gasnijverheid dienen vermeerderd met 2,5 °/0 indien het gemiddelde van de indexcijfers der laatste twee maanden 102,7 zou bereiken. Dit nu zal zeer zeker het geval zijn bij de publicatie van het indexcijfer van april e.k. Het hoeft geen lang betoog om uit te maken dat deze loonsverho gingen zullen leiden bij de staats- en de openbare besturen tot ver zwaring der fiscale lasten die reeds zo zeer drukken op onze bedrijven, en in voormelde nijverheden tot opvoering van de voortbrengst- kosten en dus ook van de verkoop prijzen welke dan op hunne beurt zullen bijdragen tot een verhoging van het indexcijfer der kleinhan delsprijzen waaraan de lonen ge koppeld zijn. Deze zullen aldus op nieuw naar een hoger peil worden gestuwd. Op die wijze komt ons land door een onverantwoord beleid terecht in de noodlottige spiraal van prij zen- en loonsverhogingen of in de wedloop tussen prijzen en lonen die uitloopt op inflatie en muntont- waarding 1 Men hoort soms beweren, dat de huidige hoogconjunctuur moest leiden tot een verhoging van de prijzen en van de lonen en men verwijst in verband hiermede naar de voortdurende stijging tijdens de jongste maanden van de index der groothandelsprijzen. Wij willen deze stijgende bewe ging der prijzen niet ontkennen, doch de statistieken wijzen uit dat de toename van de indexder groot handelsprijzen en ook van de klein handelsprijzen zich geleidelijk en in matig tempo volti ok. Ten over staan van deze tendens tot stijging was het zeker onverantwoord van wege onze regeerders maatregelen te treffen die deze stijging sterk versnelden. En hier dient gezegd, dat de ver hoging met IC °/o van de met het zegel gelijkstelde taksen en van de slachttaks hetindexcijfer der klein handelsprijzen met 1,6 punt hebben doen toenemen. Trekt deze 1,6 punt af van de 102,9 punten van de in dex voor maart 1.1. en U bekomt 101,3 punt, wat toch nog een ruime afstand biedt tot het fatale punt van 102,7. (Zie vervolo 2e bladz. 1' kolom) (3de bijdrage) De zo gevreesde diarrhee. De grote oorzaak van spijsverte ringsstoornissen is overvoeding, zo- wei met melk als met meel en hier op zal een opmerkzaam kalveren- kweker onmiddellijk reageren door een sterke vermindering van de voeding. Zodra de ontlasting der kalveren maar iets zuur riekt, moet de voe ding verminderd worden en bij diarrhee is het vaak nodig een paar dagen niets anders te geven dan wat lauw gekookt water met twee eetlepels houtskoolpoeder per liter water. Overvoeding, spijsverterings stoornissen en diarrhee kunnen zo wel voorkomen bij een verstrekking van droogmeel als bij de verstrek king van het meel in de melk. Bij droogmeelvoedering zal dit minder de schuld van 't meel zijn, omdat de kalveren er de eerste tijd slechts weinig van opnemen. Het meel in de melk zal er echter ook dan maar de oorzaak van zijn, als er op te jonge leeftijd te veel van gegeven wordt. Een veel groter oorzaak van diarrhee is te veel en vooral on gezonde, rottende melk die jon ge kalveren en ook biggen ziek maakt en oorzaak van een snelle dood kan zijn. Een kalverenkweker, die zijn ver stand en neus gebruikt, zal deze enigszins dikke rottende ondermelk direct onderscheiden en niet ver warren met gezonde zure onder- melk. Zolang er aan de melkfabrieken minder goede melk wordt geleverd zal er slechte ondermelk terugko men. De kwaal kan maar voorkomen worden door aflevering aan de fabriek van gezonde frisse melk en door directe aanzuring aldaar van de ondermelk. Pasteurisatie van slechte onder melk heft het verrottingsproces en daarmede het gevaar voor zieke kalveren en biggen niet op. Tenslotte kan de gewone dia- rrhée het gevolg zijn van te veel en vooral te koud drinken, plotselinge verandering van voeding en een te hoog vetgehalte in de melk. Ook de overgang van stal- naar weidevoedering moet geleidelijk geschieden en de eerste tijd in de weide moet voor opname van hooi gezorad worden evenals een ge leidelijk vervangen van eiwitrijk voeder door havermeel. Daarom zal men vermijden uit sluitend volle melk te geven met een zeer hoog vetgehalte (boven 35°), evenmin mag men plotseling over gaan van volle melk op ondermelk noch van zoete op zure melk. Enkele ernstige waarschuwingen. Alle veranderingen inde voeding moeten geleidelijk plaats hebben. Het opnemen van te veel koud drinken, zowel melk als water, kan de kalveren nog voor andere moei lijkheden plaatsen Door de afkoeling van de inge wanden kunnen koliekverschijnse len optreden waardoor de kalve ren met de achterbenen- naar de buik slaan, neervallen en opsprin gen en bloed in de urine krijgen. Geef daarom nooit in de eerste 3-4 maanden aan de kalveren koud te drinken maar altijd lauw, en dit geldt zowel voor de melk die ze krijgen als voor het water dat ter hunner beschikking staat. Behalve het besprokene, dreigen voor de groei en gezondheid der kalveren vele andere gevaren kouvatten, longontsteking, long wormen, besmettelijk diarrhée, enz. enz. doch dit ligt op het terrein van de veearts. De algemene verzor ging nochtans ligt bij de kweker. Hij zal bedenken dat een degelij ke huisvesting, met zon en licht on misbaar zijn; dat beweging onont beerlijk is voor een harmonische ontwikkeling en dat een goede huidverpleging (borstelen) de ge zondheid verhoogt, en voeder be spaart. Een goede kalverenkweker moet zijn stiel en zijn dieren kennen, en zal in staat zijn om veel kwaad te voorkomen. Indien nodig kan hij hulp inroepen van de veearts bij ziekten en van de voedingsspecia list bij voedingsmoeilijkheden. Hij zal beide echter weinig nodig hebben als hij het bekende spreek woord in toepassing brengt Het alziende vakmans-oog doet het kalf gedijen. Slechts een zorgzame kweker zal waardevolle productiedieren voortbrengen. Wij geven U het goede voedsel en zoo nodig alle gewenste voor lichting. Zorgt gij voor de rest en het re sultaat zal zijn prachtige, ontwik kelde en belofterijke fok- en pro ductiedieren. In een volgende bijdrage zullen we een uitgebreide gebruiksaan- wijzin g geven van onze verschillen de kalvermelen, zodat het in ieders bereik zal liggen goede en voorde lige fok- en mestkalvers te kweken. imi.iiw inn i iwnrnu'wi mwwinn—wwii'iiih»i iihi ii whbhk3& ru -na/minim'"."Titfm-irr-- r-•■'-rt-f - ««- De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1