De Amerikaanse landbouwpolitiek Allmashvoeder voor Leghennen. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 2 JUNI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1721 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stands verdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het moeilijkste landbouwpro bleem dat zich deze jongste jaren met toenemende scherpte stelt voor de regering der Verenigde- Staten is dit van de afzet van de enorme productieoverschotten waarin honderden miljoenen dol lar der schatkist bevroren zijn. Dit vraagstuk interesseert trouwens niet alleen de Verenigde-Staten, doch ook talrijke landen in Europa en elders. Inderdaad, moesten de Verenig de Staten deze landbouwoverschot ten op de markt brengen tegen prij zen die merkelijk lager liggen dan deze der wereldmarkt, dan zou zulks leiden tot de ineenstorting van de prijzen der landbouwpro- dukten in de andere landen en tot een zware landbouwcrisis. Ander zijds zou een sterke afname der koopkracht van de landbouwbe volking in de Verenigde-Staten onvermijdelijk een nadelige terug slag hebben op de toestand van de Amerikaanse industrie en van de economie in het algemeen. De ge volgen hiervan, zoals het verleden het reeds uitwees, zouden onver mijdelijk nadelig zijn voor de wel vaart der andere landen. De Amerikaanse regering en in zonderheid President Eisenhower spaart dan ook geen moeite om aan dit vraagsfuk een oplossing te ge ven. De bestaande toestand is im mers dusdanig dat hij dringend een oplossing vraagt. De regering heeft voor ongeveer 8,75 miljard dollar gestoken in landbouwprodukten, hetzij in voorraden, hetzij in bele ningen. Op het eerste gezicht lijkt het pa radoxaal dat het inkomen van de Amerikaanse boer is gedaald in de huidige periode van hoogconjunc tuur voor de nijverheid en de an dere bedrijfstakken. Op 9 januari 1.1. heeft President Eisenhower zijn landbouwprogram ma bekend gemaakt. Van de ver schillende punten van dit program ma trekt hetz.g. Soil-Bank „-plan sterk de aandacht. Het bestaat uit twee delen. Het eerste deel, waar aan de naam Acreage Reserve Program wordt gegeven, heeft een vrijwillige vermindering door de boer van het toegewezen are aal voor tarwe, katoen, maïs en rijst, met circa 20 ten doel. Als vergelding voor deze vermindering ontvangt hij hiervoor certificaten, die recht geven op een bepaalde percentage van de waarde van de oogst, die hij normaal op de niet voor dit doel gebruikte grond zou verbouwen. Het percentage zal voldoende hoog moeten zijn om dit deel van het programma te bevorderen. De vergoeding kan geschieden in na ture (uit de overschotten) of in geld. De beperkingen onder dit program ma zouden drie of vier jaren van kracht moeten blijven om de over tollige voorraden gevoelig te kun nen verminderen. Voor tarwe zou den de voorgestelde beperkingen op ongeveer 12 miljoen acres en voor katoen op circa 3 miljoen acres neerkomen. Het tweede deel van het plan bevat de instelling van een z.g. Conservation Reserve Hierme de wordt de vrijwillige onttrekking op lange termijn beoogd van 25 miljoen acres grond, die herstel of verbetering nodig heeft. De land bouwers ontvangen daarvoor recht streekse subsidies. De kosten wor den voor 1956 op 250 miljoen dollar geraamd en op 1 miljard dollar voor de volgende drie jaar. Om het afstoten van overschot ten te vergemakkelijken, wil Eisen hower deze op de binnenlandse markt tegen lagere prijzen doen verkopen en de uitvoer er van niet langer tot bevriende volkeren be perken. Bijzondere maatregelen. De voorstellen var* de President omvatten bovendien bijzondere maatregelen voor tarwe, maïs, ka toen, rijst, grondnoten en suiker. (/Lie vervolg 2e bladzijde 3e kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 3 juni tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bew*ijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Verscheidene voederfabrikanten hebben de laatste tijd allmashvoe- dersvoor leghennen gepropageerd en hier en daar worden kippen houders aangetroffen die deze nieuwigheid met entoesiasme heb ben begroet. Door Allmash wordt verstaan een zulkdanige meelsamenstelling, die volledig is, ttz. waar geen graan dient bijgevoederd te worden. Of, met andere woorden het graan dat anders afzonderlijk wordt ge geven is gemalen en onder het legmeel gemengd. Als voordelen van deze voeder- metode worden genoemd in de eerste plaats arbeidsbesparing door het wegvallen van het werk dat het afzonderlijk graan geven meebrengt. Beweerd wordt ook dat door die metode toe te passen men de zekerheid zou hebben dat alle hennen graan opnemen, wat wel eens betwijfeld wordt bij de meto de van het afzonderlijk graan ge ven. Enkel de vlugste, zegt men, zouden met de grootste hoeveel heid graan weglopen en in ver houding dus teveel krijgen. Bij de minder vlugge zouden er zijn die weinig of helemaal geen graan naar binnen krijgen. We menen dat dit de hele opsom ming is van de voordelen die aan de allmashvoedering verbonden zijn. In hetgeen voigt willen we ech ter ook iets zeggen over de nade len, die zoals aan ieder systeem ook aan dit vastkleven. We zullen dan ook afwegen waar volgens ons het meeste voordeel zit voor de kip penhouder. Wat het voordeel van de arbeids besparing betreft menen we te mo gen vooropzetten dat dit argument niet erg doorweegt op de door gaans kleine bedrijven in onze streek. En onder kleine bedrijven mogen dan nog verstaan worden deze waar 500, 1000 en zelfs meer kippen worden gehouden. Die ar beidsbesparing is ons inziens enkel belangrijk te noemen op grotere bedrijven, laat ons zeggen van meer dan 5.000 dieren, waar met vreemde werkkrachten moet ge werkt worden. We menen dat dit zonder meer duidelijk is. Wat de kwestie betreft van de hennen die bij de afzonderlijke- graanvoedering weinig of geen graan zouden opnemen mogen we zeggen dat daarin wellicht wel een gedeelte waarheid schuilt, doch dat we daarin niet mogen overdrijven. Het is toch algemeen zo dat de minder vlugge dieren die vernoemd worden (en in een goede koppel treft men zulke die ren weinig aan) over 't algemeen ook wel de minst produktieve zul len zijn waaruit volgt dat ze niet I alleen minderbehoefte hebben aan eiwitrijk voeder, doch ook minder behoefte aan graanvoeder. Wat de voeding van de legkip pen betreft mogen we deze sche matisch indelen in eiwitvoorzie ning voor de produktie en zetmeel- voorziening voor het in standhou den van de konditie. Door konditie verstaan we dan het op peil zijn van het gewicht en het regelmatig aangevuld worden van die stoffen die door het funktionneren van de leg- en spijsverteringsorganen zijn verbruikt geworden. Het staat in derdaad vast dat bij de hoge leg- prestaties die heden van de kip pen verwacht worden zeer hoge eisen gesteld worden aan het or ganisme van de kip, waardoor dit tot zeer intensieve arbeid wordt genoopt. Het presteren van ar beid vraagt zetmeel. Naarmate de leg stijgende is wordt dus niet alleen gevraagd dat eiwit beschikbaar komt voor de vorming van de eieren, ook de zet- meelvoorziening dient verhoogd te worden opdat de dieren dergelijke hoge prestaties zouden kunnen blijven bolwerken. Vandaar dat we het zo belangrijk vinden dat de kippenhouder zelf de zetmeelvoor- ziening in de hand heeft door het afzonderlijk graan geven. Bij deze metode volgt de hoeveelheid graan voeder de produktie of is de pro duktie liefst nog iets vóór wanneer cijfers bereikt worden van 70, 80 en meer °/0 eieren, door de graan- gift regelmatig te corrigeren op dit legpercentage. Wij raden over t algemeen aan zoveel grammen of zelfs nog iets meer per dag en per dier te verstrekken als het cij fer van het legpercentage groot is. Bij een legcijfer van 60 °/0 bv. ver strekt men 60 a 65 gr. gemengd graan. Dit lijkt ons nog altijd de be ste metode te zijn. Voorstanders van de allmash voedering beweren wel dat naar mate de produktie stijgt de opname van het voeder ook hoger wordt en derhalve door een hoger opname van het allmashvoeder automatisch ook meer zetmeel wordt opgeno men aangezien het in dit meel ook aanwezig is. Bij de afzonderlijke graanvoede- ring heeft men echter steeds meer kontrole, niet alleen over de hoe veelheid die wordt opgenomen, doch ook over de samenstelling. In de allmashvoeders wordt dit voor alle kippen door de fabrikant gelijk gemaakt. Het komt nu echter heel (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER Jnacatvammr De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1