De harmonisatie van de landbouwpolitiek in Benelux. De oorzaken van Biggendiarree. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 30 JUNI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1725 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Zoals wij destijds aan onze le zers meedeelden, werd op de Be- neluxconferentie van 3 mei 1955 door de Belgische regering aan de Nederlandse de toezegging ge daan het Benelux-landbouwproto- col binnen een termijn van zeven jaren af te schaffen. Daarentegen zouden beide regeringen hun land bouwpolitiek harmoniseren. Met dit doel werd een harmonisatie commissie ingesteld om na onder zoek voorstellen te doen betreffen de de landbouwharmonisatie en het vrijmaken van de handel in landbouwprodukten tussen de twee landen. Op 31 mei 1.1. is de ministeriële werkgroep voor de harmonisatie van de landbouwpolitiek in Den Haag bijeen gekomen om na te gaan hoever het werk van de har monisatiecommissie gevorderd is en om eventueel nieuwe richtlijnen te geven aan deze kommissie. Van Belgische zijde werd geen commentaar bekend gemaakt over deze besprekingen. Wij laten hier dan ook ongewij zigd de tekst van het Nederlands communiqué volgen zoals het werd opgenomen in Economische Voor lichting, het gekende Nederlands economisch tijdschrift, van 8 juni 1956. De ministeriële werkgroep voor de harmonisatie van de landbouw politiek uit het Benelux-ministerco- mité is op 31 mei 1956 in Den Haag bijeen geweest om kennis te nemen van de vorderingen van de rechts- streeks onder haar staande harmo nisatiecommissie. Aan de besprekingen namen deelvoor België de ministers La- rock (Buitenlandse handel), Rey (Economische Zaken) en Lefebvre (Landbouw)voor Luxemburg de ministers Rasquin (Economische Za ken) en Collings (Landbouw)voor Nederland de ministers Zylstra (Economische Zaken) en Mansholt (Landbouw). Op 3 mei 1955 werd bij besluit van het Benelux ministercomité vastgesteld, dat de landbouwpoli tiek binnen zeven jaar zal worden geharmoniseerd. Aan de harmoni satiecommissie is opgedragen aan de hand van richtlijnen van de ministeriële werkgroep voorstellen te doen betreffende de landbouw harmonisatie en het vrij maken van de handel in agrarische producten in het Benelux-kader. De Minis teriële werkgroep heeft geconsta- teerd dat de vorderingen in het afgelopen jaar niet zo groot zijn geweest. De harmonisatiecommissie is tot dusverre slechs tot overeenstem ming kunnen komen over een rap port, behelzende een documentatie van de belangrijkste vraagstukken welke een gemeenschappelijke landbouwpolitiek in de weg staan. Besloten is aan de harmonisatie commissie op te dragen op korte termijn concrete voorstellen te doen, welke kunnen leiden tot de oplossing van enkele der vraag stukken, met name liggende op het terrein van grondgebruik en marktpolitiek. Voorts heeft de harmonisatie commissie aandacht geschonken aan het vrijmaken van het han delsverkeer van enkele produkten. Met name is daarbij aandacht ge wijd aan de consumptieaardappe len, terwijl het produkt eieren in studie is. De ministeriële werkgroep heeft aan de harmonisatiecommissie op dracht gegeven vóór 15 september a.s. concrete voorstellen te doen, welke kunnen leiden tot een libe ralisatie van de consumptieaard appelen in het Beneluxverkeer en tevens de noodzakelijkheid onder schreven, dat enkele andere pro dukten spoedig moeten volgen. Besloten is verder de samenwer king op wetenschappelijk en tech nisch terrein te verinnigen. Te dien einde is opdracht gegeven een werkgroep in te stellen, welke voorstellen zal moeten ontwerpen om tot deze nauwe samenwerking op dit terrein te geraken. Tenslotte heeft de ministeriële werkgroep de redactie nader ge specificeerd van het in de bijeen komst van ministers van februari 1956 genomen besluit, waarbij met betrekking tot de gecondenseerde melk een contingent voor de invoer in België van 5.000 ton per jaar, als minimum, voorlopig voor de eerste drie komende jaren is bepaald Dit communique der Nederland se regering geeft ons aanleiding tot volgende beschouwingen. De werking tot harmonisatie der land bouwpolitiek heeft tot heden maar magere uitslagen gegeven. Het kan naar onze mening moeilijk an ders. Vooreerst zou dienen uitgemaakt wat door harmonisatie juist wordt bedoeld. In het Nederlands zou men duidelijker zeggen de land bouwpolitiek der drie landen op elkander afstemmen of nog in overeenstemming brengen. (Zie vervolg 2e bldz. 3e kolom In ons vorig nummer gaven wij de aanvang van deze artikel, uit het maandblad Ons Vee Daar in werd een overzicht gegeven van verschillende faktoren die bij het optreden van biggendiarree een rol kunnen spelen. Zo werden achtereenvolgens behandeld 1) Het verband tussen de zeug en biggendiarree. 2) De verkeerde voedermetode voor de zeug en de daarmee ver bonden gevaren voor de biggen. 3) Verkeerd, dus aangepast, voe der voor de zeug, met de weerslag hiervan op de biggen. Nu geven we de andere faktoren die in aanmerking komen. 4. Kalkvoorziening en biggendiarree. Hoewel in een mengsel voor een zeug het vereiste percentage kalk aanwezig is, kan het dier tijdens de drachtigheid hier niet mee toeko men. Dit komt daardoor, dat het dier maar weinig meel krijgt en daarnaast veel ruwvoeder, zoals bieten en dergelijke. In dergelijke ruwvoeders is maar weinig kalk aanwezig. Daarom is het noodza kelijk in de winter de drachtige zeug per dag 1-2 eetlepels minera len te verstrekken. Veel biggen- sterfte zou te voorkomen zijn, als er aan de mineralenvoorziening beter gedacht werd. De storing in de kalkvoorziening kan namelijk oorzaak zijn van grote verliezen bij de biggen, vooral in de eerste le vensweken. 5. Carotine, vitamine A—D3 en biggendiarree. Carotine (pro-vitamine A) en vi tamine A zelf beschermen de slijm vliezen der darmen tegen aantas ting door ziektekiemen. Een dose ring van een krachtvoeder voor zeugen met een vitamine A-D3 pre paraat op de optimale hoogte is dan ook zeer gewenst. 's Zomers weidegang en 's win ters per dag 1 kg rode wortelen kunnen onmisbaar genoemd wor den voor een goed nageslacht. Naast darmstoornissen zien we ook de andere verschijnselen van vitaminegebrek optreden, zoals slechte groei en spierdegeneratie. Ter gelegenheid van Aalst- Kermis en het betaald verlof, zal ons blad, toekomende week, 7 juli niet verschijnen. 6. Sporenelementen en biggendiarree. Hier denken wij (^hoofdzakelijk aan verbindingen van jodium, ijzer, koper, cobalt en misschien man gaan. In de behoefte van deze stof fen wordt reeds voldoende voor zien, als men het advies opvolgt betreffende de voorziening met kalk, dus als men de dieren vol doende varkensmineralen ver strekt. In dit mineralenmengsel zijn namelijk sulfaten en andere ver bindingen van de genoemde ele menten aanwezig. In dezelfde rich ting werkt de goede gewoonte om bij de jonge biggen zwarte aarde in het hok te brengen. 7. Te veel eiwit en biggendiarree. Bij een te hoog eiwitgehalte van het voeder kan bij het moederdier gemakkelijk een stofwisselingsto ring optreden, vooral, wanneer het meel te sterk geconcentreerd is, waardoor dan in de bloedbanen een overvoeding optreedt: het bloed bevat meer voedingsstoffen dan het lichaam nodig heeft. Hier door neemt de melkproductie toe en nu komt het gevaar voor zwak ke biggen weer naar voren, daar deze door te veel melk van streek raken. Het eiwit van haringmeel of vis meel wordt beter verdragen dan dat van melkprodukten. Nu de wei zo goedkoop is, willen we in dit verband vooral waar schuwen tegen overmatige giften wei aan een zeug, die biggen heeft of die vlak voor het werpen staat. 8. Grote tomen en biggendiarree In normale gevallen zuigen de biggen bijna ieder uur gedurende een korte tijd. Hierin komt veran dering, wanneer de toom zo groot is, dat de diertjes niet alle tegelij kertijd bij de zeug gelaten kunnen worden. Dan moet er veel werk aan besteed worden. De kleintjes zullen minstens acht maal per dag en drie maal per nacht bij de zeug gelegd moeten worden. De kunstmatige zeugenmelk, waarop wij in dit arti kel niet nader zullen ingaan, kan hier uitkomst brengen. Onregelmatigheden in de voer- tijden moeten beslist vermeden worden, daar als gevolg daarvan de ingewanden van streek raken, hetgeen onvermijdelijk tot diarree zal leiden. 9. Verzorgingsfouten en biggendiarree In het£voorafgaande hebben wij gewezen op de eigenschappen, die een goed voeder bezitten moet. (Zie vervolg 2' bladz. 1kolom), De s Koornbloem xmnementsprijs 72 fr. 's jaars en kan zich abonneren op de tkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Mm*

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1