De Nieuwe Amerikaanse ïandbouwwet. Het Koelen van de Melk Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 14 JULI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1726 BeheerZeebergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (lste bijdrage) Onder hoofding de Amerikaan se landbouwpolitiek hebben wij in ons nummer van 2 juni 1.1. vrij uitvoerig relaas gegeven over het programma van president Eisen hower tot verdere steunverlening aan de landbouw en over het ont haal dat aan dit programma door het parlement werd voorbehouden. Met de ondertekening van een nieuwe Ïandbouwwet op 28 mei 1.1. is aan de politieke strijd rond dit heftig omstreden onderwerp een einde gekomen. Over een voorgaand door het Amerikaans Congres goedgekeurd wetsontwerp had de President, zo als wij meedeelden in ons nummer voormeld, zijn veto uitgesproken, voornamelijk omdat het bepalin gen bevatte, die ten doel hadden de hoge starre prijssteun van 90 0/o van de pariteit op vijf belangrijke landbouwprodukten te herstellen. De pariteit is een formule of stel sel dat de boer een redelijke prijs moet geven voor wat hij verkoopt in verhouding tot de productie kosten. In de nieuwe wet neemt, evenals in het eerste ontwerp, de bodem- bank een centrale plaats in. Voor het onttrekken van bepaalde gron den aan de productie, teneinde een vermindering van de landbouw overschotten mogelijk te maken of de bodem te verbeteren, zullen de boeren voortaan betalingen ont vangen, waarvoor een bedrag van 1250 miljoen dollar is uitgetrokken. Geheel bevredigen doet de nieuwe wet de Amerikaanse re gering nochtans niet. Aldus staat de President kritisch tegenover be palingen over katoen voor zover zij de buitenlandse handel betref fen. Deze bepalingen vereisen in derdaad de verkoop van ongeveer 5 miljoen balen uit overtollige re- geringsvoorraden tegen de note ring van maximum 25 of 26 dollar cent per pound. De oorspronkelijke prijs waarte gen de regering deze overschotten heeft gekocht was 32 dollarcent of meer. Ook ligt deze notering lager dan de prijs die voor een belang rijk gedeelte van de internationaal verhandelde katoen wordt betaald. De Amerikaanse regering is door deze bepalingen gedwongen een niet flexibel of strak uitvoerpro gramma voor katoen te volgen dat onvoldoende rekening houdt met de kosten en de vergaande eco nomische consekwenties in binnen- en buitenland. Zij is ook geen voorstander van de invoerbeper kingen op langvezelig katoen. Evenmin acht zij het een verbe tering, dat aan de President de be voegdheid is toegekend om over eenkomsten af te sluiten, die de in voer van landbouwprodukten be perken. De regering heeft bovendien be zwaren tegen het bevriezen van de areaaltoewijzingen voor rijst en katoen in 1957 en 1958, op het peil van dit jaar. Hierdoor wordt haar de mogelijkheid ontnomen het areaal in de komende jaren verder te beperken. De bevoegdheid tot invoering van een twee prijzen-stelsel brengt ernstige problemen mede, die nauwkeurig dienen afgewogen voor dat een dergelijk plan kan worden doorgevoerd. Met het nagenoeg verplicht stel len van de prijssteun voor voeder- granen kan de regering zich wel verenigen, hoewel de steun dit jaar met 76 van de pariteit ho ger uitkomt dan zij had gewenst. Tegen de door de Amerikaanse regering gevolgde koers druist eveneens in de bepaling volgens welke de bestaande berekening van de pariteitsprijs voor tarwe, maïs en grondnoten ook voor 1957 wordt gehandhaafd. Zonder deze bepaling zou deze pariteit in dat jaar met 5 zijn verlaagd. De nieuwe wet voorziet niet in de betaling der voorschotten die de regering had willen geven aan boeren die hadden toegezegd aan de bodembank te zullen deelne- nemen. Inmiddels wil de Amerikaanse regering overgaan tot een versnel de opruiming der boteroverschot- ten. Zij heeft vóór enkele tijd de ver tegenwoordigers van Nieuw-Zee- land, Denemarken, Canada, Ne derland en Zweden ervan in kennis gesteld dat nieuwe stappen zullen worden ondernomen voor een ver snelde afzet dezer overschotten. Reeds einde vorig jaar werd meer dan 7 miljoen kg kaas en vóór enkele tijd 4,5 miljoen kg bo ter op konkurrende prijsbasis op de wereldmarkt aangeboden. Aan West-Duitsland werd 2.720 ton bo ter toegezegd aan de helft van de kostprijs van het produkt in Ameri ka. In de andere uitvoerende lan- (Zie vervolg onderaan hierneven). Het zal onze veehouders al op gevallen zijn dat de laatste tijd re gelmatig in de kranten propagan da wordt gemaakt voor een groter melkverbruik in ons land. Maar indachtig het spreekwoord Goede waar prijst zichzelf moe ten wij er ons rekenschap van ge ven dat het beste propagandamid del nog steeds is het afleveren van melk, waarop niets te zeggen valt. Hoe beter wij onze waar kunnen verzorgen hoe beter zij de weg zal vinden naar de verbruiker. Een van de maatregelen, tot het bekomen van prima melk is het koelen van de melk. Hierover lezen wij in De Landbouwgids 1956 een leerrijke bijdrage, die wij hier laten volgen Waarom de melk koelen Melk is een volledig voedsel, d.w.z. dat het alle stoffen bevat, die voor ons leven onontbeerlijk zijn. Het is dit echter helaas ook voorde bacteriën in de melk. Dit betekent dus, dat de bacte riën in de melk alles vinden, wat ze voor hun leven en voor hun ver meerdering nodig hebben.Daaraan kunnen we niets veranderen. Daar naast is er echter nog een andere factor, die van grote invloed is op het voortbestaan en de groei van deze kleine wezens en dat is de temperatuur. Hoge temperaturen n.l. kunnen de bacteriën doden, la ge evenwel niet. Zelfs zeer lage tot vele graden onder het nulpunt zijn daartoe niet in staat. De bacterie wordt evenwel door lage tempera turen geremd in haar groei, het- den staat men ietwat verbouwe reerd over deze nieuwe afzetmeto- de der Verenigde Staten. Waar er reeds in die landen te veel export-boter voorhanden is, dreigt immers nog een ander ge vaar nl. de toenemende concur rentie der margarine welke aan gewakkerd wordt door de produc tiestijging van haar grondstoffen. Want evenals de wereldsoyabo- nenoogst is ook de wereldgrond- notenoogst volgens desbetreffende berichten zeer hoog. De grootste productiestijging had plaats in de Verenigde-Staten met ongeveer 70 De beteelde oppervlakte was in 1955 ongeveer een vijfde groter en de opbrengst per hectare was heel hoog, ongeveer 1175 kg. Wanneer zulks terzelfdertijd een verlaging van de margarineprijs zou in de hand werken, zou hier door de rentabiliteit van de melk veehouderij kunnen in het gedrang komen. geen betekent, dat er geen ver meerdering plaats heeft. En dit laat ste nu is heel belangrijk. Door het toepassen van lage temperaturen hebben we het in de hand het oor spronkelijke in de melk aanwezige aantal bacteriën practisch op het zelfde peil te houden. Zo kunnen we bederf of zuur worden van de melk voorkomen. Het komt er dus maar op aan, melk te winnen onder zo hygiënisch mogelijke omstandig heden, zodat het aantal bacteriën dat in de melk terecht komt, zo laag mogelijk is, om daarna de melk zo vlug en diep als mogelijk is af te koelen en aldus te bewaren tot het moment, dat ze aan de fabriek wordt afgeleverd. Direct na het melken wordt de melk dus afgekoeld en des te die per we koelen, des te beter voor de duurzaamheid van de melk. Een ding mogen we daarbij ech ter nooit vergeten, nl. dat voorop moet staan het winnen van zinde lijke melk, melk derhalve met een gering aantal bacteriën en dat men het koelen van de melk nimmer mag beschouwen als een middel om de kwaliteit te verbeteren, want dat is niet mogelijk. De kwaliteit van de melk wordt bepaald door de meer of mindere zorg, die aan de winning is besteed. Het doel van het koelen mag dus alleen zijn goed gewonnen melk langer in goede toestand te houden. Wan neer men er van uit gaat, dat, wan neer men maar goed koelt, de melk- winning er minder toe doet, dan spant men het paard achter de wa gen en is het middel erger dan de kwaal. Het koelen van de avondmelk. Zindelijk gewonnen melk houdt het ook zonder koelen zeer lang uit. Om deze laatste reden is het in wezen ook helemaal niet noodza kelijk om de melk te koelen, wan neer ze tweemaal per dag door de fabriek wordt afgehaald, de melk niet al te lang aan de weg staat en ze op een redelijke tijd aan de fa briek aankomt, d.w.z. niet later dan b.v. 10 a 11 uur 's morgens. Het koelen van de melk beperkt zich dus tot de avondmelk, doch alleen voor het geval deze niet nog diezelfde avond wordt opgehaald. Velen zijn nog steeds van mening, dat de avondmelk niet behoeft te worden gekoeld gedurende het koude jaargetijde en zelfs ook niet in de herfst en het vroege voor jaar, wanneer de nachten behoor lijk lage temperaturen vertonen. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. - iCMMSKaifefc STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen mms**7-# Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1