De economische ontwikkeling van Zuid-Italië ABORTUS BIJ KOEIEN Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 28 JULI 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1728 BeheerZeebergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In vorige bijdragen hebben wij onze lezers reeds een en ander meegedeeld over de herverdeling der gronden welke overwegend in Zuid-Italië wordt doorgevoerd om de kleine boeren en landarbeiders uit hunne zwarte armoede te hei gen. Wij willen er bijvoegen dat in 1951 in Zuid-Italië en op de eilanden Sicilië en Sardinië begon nen werd met de uitvoering van een groot 12 jarenplan dat de eco nomische en maatschappelijke sa nering of valorisatie beoogt van deze eeuwenlang achtergeble ven gebieden. Grote projecten zijn opgesteld aan welker uitvoe ring door de Italiaanse regering reeds tientallen miljarden lires zijn besteed, om moerassen droog te leggen, stuwdammen te bouwen zowel voor de elektriciteitsvoorzie ning als voor de bevloeiing van uitgestrekte velden, boerderijen en landbouwdorpen te bouwen. Het uitzicht van Zuid-Italië is bezig te veranderen, wat voor de economie van het gehele land van grote be tekenis zal kunnen worden. De omvangrijkheid van de valo risatiewerkzaamheden zal o.m. blijken uit het feit, dat het te sane ren gebied 40 van de oppervlak te van Italië omvat en 37 °l0 van de totale bevolking, welke hier zo snel toeneemt dat over een tiental jaren laatst genoemd percentage eveneens 40 zal bedragen. Dit Mezzogorno, zoals deze streken worden genoemd, was in econo misch opzicht niet slechts een on derontwikkeld doch zelfs een nog nauwelijks tot ontwikkeling gekomen gebied. Een kwart van de bevolking b.v. kan er noch le zen noch schrijven. De grote tegenstelling met noord-Italië Onderstaande tabel geeft een beeld van aanzienlijk verschil in levenspeil tussen noord en zuid- Italië. Investeringen in 1954 (miljard lire) Bruto nationaal inkomen 1953 Vleesverbruik (kg) per hoofd en jaar Suikerverbruik (kg) per hoofd en jaar Melkverbruik (kg) per hoofd en jaar Radiotoestellen 1 per Telefoontoestellen per 100 inwoners Landbouwtractoren1 per Landbouwopbrengst per ha (1 lire) Het gemiddeldd inkomen per hoofd der bevolking bedraagt in zuid-Italië nauwelijks de helft van dat van het landsgemiddelde. De oorzaak van deze hoge achter stand van dit deel van Italië dient gezocht in het eeuwenlang daar geheerst hebbende groot grond bezit, waardoor de inkomsten die het land opleverde voor een groot deel naar elders afvloeiden, ter wijl voor de economische ontwik keling van het overwegend land bouwgebied vrijwel niets gedaan werd. Voor de snel aangroeiende bevolking kon daardoor geen vol doende werkgelegenheid worden gevonden. Het gevolg was dat ve len uitweken. Zij die bleven ver keerden grotendeels in zwarte ar moede en leefden onder in econo misch en sociaal opzicht moeilijke omstandigheden. Het Twaalf jarenplan Werd reeds vóór de oorlog tot het inzicht gekomen, dat hier maat regelen moesten worden geno men, de gevolgen van de langdu rige strijd na de landing van de verbonden legers in de jongste we reldoorlog op Sicilië en in Zuid- Italië maakten een ingrijpen nog 1863 545 20 °/o 19,3 10,1 17,4 7 178,1 52,4 36 inwoners 84 inwoners 26 5 50 acres 150 acres 144 84 meer noodzakelijk. Door de krachtdadige bestrij ding van de malaria, ernstige plaag van dat moerasrijke gebied, door de verbonden militairen kon den reeds uitgebreide oppervlak ten in cultuur worden gebracht. Sedert 1951 wordt dit werk krach- tig en op grote schaal voortgezet, waarvoor een 12-jarenplan werd opgesteld. De financiering der wer ken geschiedt door de Cassa per il Mezzogiorno die de benodigde gelden ontvangt van de staat en verder dat reeds enkel langlopen de leningen een bedrag van 90 miljoen dollar heeft gekregen van de Wereldbank een verdere le- ning van 70 miljoen dollar staat op het punt te worden afgesloten. De eerste opzet van bedoeld plan is een landbouwhervorming, gepaard gaande uiteraard met omvangrijke sociale voorzieningen (scholen ziekenhuizen, drinkwa tervoorziening enz) Het door on teigening beschikbaar gekomen land wordt, nadat het door bevloei- ing, drainering en andere werken voor bebouwing geschikt is ge maakt, verdeeld in boerderijen van 3 tot 8 ha. (Zie vervolg 2' bldz. 2C kolom) In de regel wordt, wanneer men spreekt van abortus bij koeien, direct gedacht aan het verwerpen veroorzaakt door de abortus-bacil J van Bang, dus besmettelijk verwer pen. Er dient echter op gewezen, dat niet altijd abortus door bacte riën wordt veroorzaakt, maar dat er ook andere omstandigheden zijn, die kalfverwerpen tot gevolg kunnen hebben. In de praktijk moeten wij dus on derscheiden het besmettelijk ver- j werpen door ziektekiemen en het niet-besmettelijk verwerpen bij koeien door toevallige omstandig heden, zoals a) oververmoeidheid. b) het voeren van bevroren voedsel. c) plotselinge schrik. (Waar schijnlijk zullen de hier en daar op tredende gevallen van abortus 11a inenting ook een gevolg zijn van schrik en niet van het serum of van de entstof). d) inwerking van een uitwendig geweld, zoals stoten of schokken tijdens het vervoer, stoten door an dere dieren en dergelijke. Natuurlijk is het van het grootste belang direct vast te kunnen stel len, of men met een toevallig geval van abortus te doen heeft dan wel met het echte besmettelijke ver werpen. Daar uit de aard der zaak de besmettelijke abortus ons veel meer zorg baart dan de abortus, door toevallige omstandigheden, zullen wij in dit artikel verder al leen spreken over het besmettelijk verwerpen bij koeien, veroorzaakt door de abortus-bacil van Bang. Het besmettelijk verwerpen bij koeien komt in geheel West-Europa voor en breidt zich de laatste jaren sterk uit. De ziekte richt, ook in ons land, jaarlijks een enorme schade onde: de veehouderij aan, zodat het no dig was een georganiseerde abor tus-bestrijding door de gezond heidsdiensten voor vee in de ver schillende provincies te doen in stellen. De besmettelijke abortus wordt veroorzaakt door een bacil, naar de ontdekker genoemd de abortus bacil van Bang, onder de micros coop gezien een klein staafje. De bacillen komen voor in de baarmoederwand, de vruchtvlie zen en de vruchten en blijven na het verwerpen nog meerdere maan den in de baarmoeder leven. De bacillen zijn zeer ongevoelig voor uitwendige invloeden een besmetting met de abortus-Bang- bacil is dus moeilijk te bestrijden. Wanneer de bacillen in de be vruchte baarmoeder zijn gedron gen, veroorzaken zij hier een lichte catarre (ontsteking), waardoor de verbinding tussen baarmoeder en vruchtvliezen wordt losgemaak en het kalf de baarmoeder zal ver laten. Omtrent de manier van besmet ting van het rund door de bacil weten wij, dat er twee wegen open staan, namelijk 1) een besmetting door de sche de, via de baarmoedermond, naar de baarmoeder. Hoewel op het eerste gezicht deze besmettings- wijze logisch lijkt, schijnt zij toch niet de meest gebruikelijke te zijn. Immers, onder normale omstandig heden is de baarmoedermond ook voor bacteriën hermetisch afge sloten en zal deze infectieweg al leen kunnen worden gevolgd on der omstandigheden, waardoor de baarmoedermond geopend wordt (tochtigheid). Dit neemt echter niet weg, dat bij de bestrijding van abortus het noodzakelijk is, de kling van de koe met omgeving geregeld met een ontsmettende stof schoon te houden. 2) een besmetting vanuit het lichaam. De meest voorkomende wijze van besmetting is namelijk de zogenaamde bloedinfectie, waarbij de smetstof door het voed sel (of door likken) wordt opgeno men, via de maag in de bloedbaan komt, en dan dus gemakkelijk de baarmoeder kan bereiken. Met deze wijze van besmetting voor ogen, is het duidelijk, mede gezien het grote weerstandsvermo gen van de bacil van Bang, dat een besmettingshaard in de veestapel, zowel in de zomer als in de winter, in korte tijd de gehele koppel kan besmetten, want niet alleen door direct contact, maar ook door smet stofdragers, waaronder wij ook stalgereedschap kunnen rekenen, wordt de infectie overgebracht. Verschijnselen. De koeien kunnen 4 maanden besmet zijn, alvorens de ziekte merkbaar wordt (incubatietijd). Ge durende deze incubatietijd neemt men geen afwijkingen waar. Bij voorkeur verwerpen de koei en na een drachtigheid van 4 1/2-5 maanden of van 7 maanden. Heel vaak verwerpen de koeien de eer ste keer na 4 1/2-5 maanden dracht, de tweede keer na een drachtig- heidsduur van 7 maanden, terwijl zij de derde keer kalven na een dracht van amper 9 maanden. Natuurlijk wordt bij deze rede nering verondersteld, dat een koe, die verworpen heeft, daarna weer Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. noord-Italië zuid-Italië 80

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1