De ontwikkeling van de Coöperatieve Zuivelindustrie in België. De Stoppelbekalking Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 4 OOGST 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1729 SBiaaiS'Piiin www mm mmmÊmmÊmmÊmmmmmKmomummm Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Heren A. De Winter en C. Tambuyzer, secretarissen van ad ministratie bij het Bestuur van Eco nomische Zaken van het Ministe rie van Landbouw, hebben in het landbouwtijdschrift nr. 4 van april 1956 een interessante studie gepu bliceerd onder de titel de evolu tie van de Coöperatieve Zuivelin dustrie in België. Wij achten het nuttig ten behoeve onzer lezers een beknopte samenvatting te ge ven der voornaamste gedeelten dezer bijdrage. De auteurs behandelen achter eenvolgens drie periodes in de ont wikkeling der coöperatieve zuivel industrie in ons land de periode van wording die gaat van 1879 tot 1887 de periode van ontplooiing van 1887 tot 1914 de periode van aanpassing van 1918 tot 1937 de periode van centralisatie van 1937 tot heden. I De periode van wording (1879-1887) Vóór 1887 gebeurde de verwer king van de melk op de hoeve en op industriële wijze. De boter werd bewerkt en bereid op de wijze die elke melkveehouder de beste leek en die gewoonlijk deze van de tra ditie was. Het gebruikte materieel was zeer eenvoudig ja zelfs primi tief. Het bestond uit een karn of kroeg, een tobbe en enkele af- roomteilen. Vaak zelfs werd de melk niet afgeroomd de volle melk diende dan urenlang te wor den geschud in een stootkan Op sommige plaatsen werd ge bruik gemaakt van een bijzonder karntoestel, bestaande uit een melkvat met schudstel doorheen de buitenmuur verbonden met een vertikaal houten wiel, dubbelwan dig en met handvormige binnen- vloer waarin een rennende hond de draaiende beweging verzeker de. Dergelijke toestellen, die thans tot het domein der folklore beho ren, kon men een twintig jaren te rug nog aantreffen op sommige oude Vlaamse hoeven. Het hoeft geen betoog dat in die voorwaarden, zowel wat betreft het rendement als de hoedanig heid van het eindprodukt, de uit slagen van het ontromen en van het karnen veel te wensen lieten. Daarbij tevens in de onmogelijk heid verkerend door het spel van vraag en aanbod op de markt een normale prijs voor de boter te be dingen, waren dej producenten meestal aangewezen op de ver koop aan de leurders-handelaars die hun machtspositie te baat na men om slechts de laagste prijzen te betalen. Niettemin genoot de naar het buitenland uitgevoerde boter lan ge jaren een gunstige faam en was o.a. de Vlaanderense boter op de Londense markt gegeerd. Het was slechts wanneer vele pro ducenten en handelaars hun toe vlucht namen tot vervalsing om door inmenging van de inmiddels door de scheikundige nijverheid op de markt gebrachte kunstvetten zoals margarine, of door toevoe ging van water en zout, dat de Belgische boter haar buitenlandse goede naam verloor. Het was enkel in 1879 bij de op komst van de eerste centrifugale ontromers, die het mogelijk maak ten het ontromingsproces aanzien lijk te versnellen en die de oplos sing brachten voor de ontroming van grote hoeveelheden, dat de eerste stemmen zich deden gelden voor een industriële melkverwer- king. Van toen af won deze gedach te geleidelijk veld onder impuls van de Centrale landbouwmaat- schappij (Société Centrale d'Agri- culture) en van verdienstelijke pioniers, waaronder bijzonder die nen vermeldt Proffesor Proost, al gemeen landbouwinspecteur van de Regering en baron Peers van Oostkamp. Op 9 januari 1882 wijdde de So ciété centrale de 1' agricuture een bijzondere vergadering aan de be spreking van het vraagstuk. Enke le vooraanstaande leden spraken zich uit voor de nieuwe gedachte, verwijzend naar de voordelige perspectieven van de industriële melkverweiking, en stuurden aan op de oprichting onder de boeren van samenwerkende zuivelfabriek- jes. Andere integendeel maakten de lof van de vroegere private me thodes. Uiteindelijk werd beslist een commissie in te stellen en deze te belasten met een grondig onder zoek van het gestelde probleem. Deze commissie leverde goed werk. Reizen werden gedaan naar het buitenlandse en de melkver- werking aldaar bestudeerd. Uit eindelijk kon de commissie, aan de hand van haar bevindingen, een verslag indienen en het be sluit formuleren dat de oprichting van zuivelverenigingen onder de boeren„ zonder voorbehoud dien de te worden aanbevolen. Zie vervolg 3' bldz. kolom) Wanneer men zo van dichtbij de gang van zaken op een boerderij nagaat dan komt men voor meer dere gevallen te staan, waar be paalde werkzaamheden nauw ver bonden zijn met bepaalde gewoon ten die in de streek heersen. Men kan terecht in de landbouw spre ken van een zekere mode. Spreekt men bv. een landbouwer over het bekalken van zijn gron den dan zal hij bijna steeds den ken aan de winterbekalking. Wij zien in de praktijk dan ook in de meeste gevallen de kalk uitsprei den in het diepe na jaar, in de winter en in 't vroege voorjaar. Waarop deze doenwijze berust?In veruit de meeste gevallen op het gebruik in de streek, op de ge woonte, omdat het zo mode is. Op de keper beschouwd zitten er aan een winterbekalking heel wat moeilijkheden vast. Daar is vooreerst de aanvoer van de kalk. Wie goedkoop wil werken ge bruikt liefst brokkenkalk. Wanneer deze in open wagons wordt ver zonden loopt men in de wintertijd toch altijd meer kans een natte brei te zien toekomen, dan in de zomer. Nu regent het tegenwoor dig in onze zomers ook wel, mis schien wel meer dan wenselijk is. Maar het risico is in de winter in alle geval toch heel wat groter. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 5 oogst tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbioem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden, leder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbioem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbioem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vc nz jnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Daarbij komt het vrij veel voor, dat landbouwers, die de bedoeling hadden te kalken, dit hebben moe ten uitstellen omdat ze niet op hun land konden wegens te grote voch tigheid van de grond. Daarom konden wij wel de vraag stellen is er geen middel te kal ken op een veel gunstiger ogen blik In dit verband lazen wij in De Nieuwe Veldbode een leerrijke bijdrage over het kalken op de graanstoppel. Dit vooraanstaand Nederlands landbouwblad geeft de volgende Praktische wenken. 1. Alleen grondonderzoek kan inlichten, of een grond kalkbehoef- tig is en over de hoeveelheid kalk die gebruikt moet worden. Kalken in het wilde weg kan leiden tot schade, die niet gemakkelijk is op te heffen. 2. Bekalken kan geschieden op meerdere tijdstippen, zelfs tot kort vóór het zaaien. 3. Bekalken in de zomer, dus op de stoppel van 't bouwland, ver dient echter meestal de voorkeur. Een goed uitgevoerde bekalking in de zomer rendeert beter dan één, die slecht uitgevoerd is in het voor jaar (hetzij door slecht weer, natte grond of door gebrek aan tijd wordt dan vaak slecht gestrooid). 4. Bekalk niet korte tijd vóór het diepploegen, want dan wordt de kalk begraven en heeft men er wei nig meer aan. 5. Bekalk enkel bij droog weer op zo droog mogelijke grond. Werk de gestrooide kalk op bouwland direkt na het strooien in met een vleugelegge, cultivator of schijven- egge, (liefst tot een diepte van 10-15cm.) Ondiep stoppelploegen (schillen) is ook een mogelijkheid om de kalk door de grond te ver delen. 6. Verdeel de kalk zo gelijkmatig mogelijk over het land. Ophopin gen geven aanleiding tot moeilijk heden (plaatselijk te hoge pH, ter wijl plekken, die te weinig krijgen, ook last geven, omdat deze te zuur blijven. Machinaal uitstrooien met een geschikte kunstmeststrooier geeft een goede gelijkmatige ver deling. Schuimaarde kan zeer goed met een mestverspreider verdeeld worden. 7. Strooi bij voorkeur, voor zover het geen schuimaarde betreft, dro ge kalkmeststoffen van behoorlijke fijnheid. Deze geven de zekerheid (Zie vervolg 2C bladz. 1' kolom), De Koornbioem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn I Het overnemen van artikelen zonder verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. WMBMMMVmManM xN&mae ism,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1