De ruilverkaveling van landeigendommen uit kracht van de wet. Verliezen bij het bewaren van Aardappelen. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 25 OOGST 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1732 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In De Koornbloem van 1,8, 15 en 22 januari 1955 hebben wij het wetsontwerp toegelicht dat door de regering bij de wetgevende ka mers werd ingediend op de verka veling van landeigendommen uit kracht van de wet, of korter ge zegd de wettelijke ruilverkaveling. Dit wetsontwerp werd na vrij lan ge besprekingen en mits talrijke amendementen aangenomen door het parlement. De wet gedagte kend 25 juli 1956 werd bekend ge maakt door het Staatsblad van 9 10 juli 1956. Zij beslaat meerdere blad zijden van het Staatsblad. Hare uitvoering zal enkel geleidelijk kunnen geschieden en vergt een grondige voorbereiding o.m. de inrichting van de vereiste adminis tratieve diensten, zodat voorzien wordt dat eerst begin 1957 met de toepassing der wet zal kunnen be gonnen worden. Een noodzakelijk onderscheid. Er dient een onderscheid ge maakt tussen de ruilverkaveling en de gewone ruiling. De ruilver kaveling heeft als doel de hergroe pering van talrijke kleinere ver spreide percelen tot een blok aan mekaar palende eigendommen van regelmatige vorm die meestal dich ter gelegen zijn bij de hoeve en een grotere oppervlakte hebben, zodat hunne bebouwing op doel matige wijze kan geschieden. De ruilverkaveling kan gespaard gaan met de uitvoering van bepaalde werken van openbaar nut zoals het aanleggen van wegen, het graven van grachten, of het draineren voor een behoorlijke afwatering enz. De gewone ruiling is de verwis seling tussen twee eigenaars van afzonderlijke percelen. Deze rui ling moet bij notariële akte geschie- d3n. Zij wordt aangemoedigd door fiscale voordelen in bepaalde voor waarden. Inderdaad wordt door de wet van 26 juli 1952 het regis tratierecht verminderd tot het vast recht van 40 fr bij gelijke waarde en prijs der geruilde percelen en tot 11 °/o of 6 °/0 op het waardever schil tussen de geruilde percelen, naargelang dit laatste al dan niet 1/4 overtreft van de verkoop waarde van het minst belangrijke lot. Ook wordt het ereloon van de notaris verminderd op de ruilakte tot de helft van het gewone tarief. Als voorwaarde tot het bekomen van het verminderd registratie recht en ereloon van notaris wordt gesteld dat de verkoopwaarde van elk perceel, voorwerp der ruiling, niet hoger mag zijn dan 600 maal het kadastraal inkomen (250 maal na de aanstaande kadastrale pe rekwestie). Een uittreksel uit de ka dastrale legger der te ruilen per celen dient vóór de registratie ge voegd bij de akte. Het komt ons voor dat onze boe ren niet genoeg van deze fiscale voordelen genieten. Ook dient ge noteerd dat de wet van 4 mei 1949 (Stsbl. 2 juni 1949) de vrijwillige ruilverkaveling regelt en hiervoor bepaalde voordelen biedt. Doch, zoals wij het voorzagen, heeft de ze wet practisch geen resultaten opleverd. De verplichte ruilverka veling was dan ook nodig. Zij wordt ingevoerd door de wet van 25 juni 1956 waarvan wij in deze en volgende bijdragen de voornaam ste bepalingen zullen uiteenzetten. Doel der nieuwe wet. Artikel 1 omschrijft dit doel als volgttot een betere economische bebouwing van landeigendommen komen door het vormen van aan eensluitende en regelmatige ka vels met eigen uitweg die zo dicht mogelijk bij de bedrijfszetel gele gen zijn. Ruilverkaveling kan ge paard gaan met aanleg en verbe tering van wegen en afwateringen en met grondverbeteringswerken, zoals werken van drooglegging, gelijkleggen of egalisatie en ont ginning. Volgende eigendommen mogen niet in een ruilverkaveling wor den opgenomen 1) gebouwen, behoudens alleen staande gebouwen die meegaan met de grond waarop zij staan (b.v. veldgebouwen zoals hangars, schuilhokken enz.) 2) eigendommen die behoren tot het openbaar domein met uitzon dering van buiten gebruik gestel de wegen en waterlopen en daar bij behorende kunstwerken, die in het geheel aan de te verkavelen gronden worden opgenomen 3) de wegens natuurschoon ge klasseerde landschappen, behou dens toelating van de Koninklijke Commissie voor monumenten en landschappen; 4) de onroerende goederen wel ke door de Minister van Landbouw uit de ruilverkaveling worden ge weerd hetzij dat hun gebruik of bestemming ze ongeschikt maakt om als landbouwgrond te worden gebruikt, hetzij dat dit gebruik en kel als voorlopig moet worden be schouwd (b.v. industriegronden, gronden die gezien hun ligging eerstdaags zullen worden ontei gend voor werken van openbaar nutbouwterreinen, enz.). (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom), Als wij onze velden beplanten met aardappelen, dan is dat wel met de bedoeling een zo groot mo gelijke opbrengst te krijgen. Hoe meer hoe liever dus. En als wij die gewonnen aardap pelen in de kuil of in de kelder leg gen dan is dat wel met de hoop in t voorjaar er zoveel mogelijk ge zonde en goed bewaarde aardap pelen uit te halen. Benevens het hoe meer hoe liever is het hier dus ook hoe beter hoe liever Want of het nu gaat om eetaard- appelen voor eigen gebruik of voor de verkoop, of het gaat om aard appelen voor de dierenvoeding, de hoedanigheid en de voedings waarde spelen toch altijd een grote rol. Het is een reeds lang bekende zaak dat aardappelen gedurende hun bewaring aan min of meer gro te verliezen blootstaan, verliezen niet alleen wat het gewicht aan gaat, maar ook wat de hoedanig heid betreft. Als oorzaken van de dikwijls om vangrijke verliezen geeft men aan: 1) De ademhaling. 2) De processen, die leiden tot de vorming van suikers, waardoor de hoedanigheid achteruit gaat. 3) De verdamping. 4) Het optreden van micro-orga nismen (die een rol spelen in het Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 oogst tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. rotten van de knollen). 5) De vorming van scheuten. 6) Processen, die leiden tot het verlies van waardevolle vitaminen. In deze oorzaken komen, zoals iTi0n kan zien, er dus voor die na- delig werken op het gewicht (ademhaling, verdamping, scheu ten), andere die nadelig werken op de hoedanigheid (vorming van suikers, micro-organismen en het verlies van vitaminen). Hoewel wij in de huidige tijd, die stelselmatig streeft naar steeds maar beter, heel wat meer aan dacht zouden moeten besteden aan het vraagstuk van de hoedanig heid, toch stellen wij vast dat onze landbouwers veel gevoeliger zijn voor de verhezen aan gewicht, die met de bewaring gepaard gaan In onze uiteenzetting zullen wij dan ook daar de nadruk op leg gen hoewel, wij herhalen het nog maals, het vraagstuk van een goe de kwaliteit niet mag onderschat worden. De ademhaling. Dat de aardappel gerooid is wil nog niet zeggen dat hij niet meer leeft. In t voorjaar schiet hij weer om uit, wat wel bewijst dat hij niet dood was. Dit leven nu, zoals trou wens alle leven, gaat gepaard met ademhalen. Bij de aardappel be staat die ademhaling in de afbraak van het zetmeel tot koolzuur en water. Bij deze afbraak komt ener gie vrij die nodig is voor het on derhoud van de levensverrichtin gen (van daar de stijging van de temperatuur bij opgeslagen aard appelen). Door de ademhaling gaat er een deel van het zetmeel verloren het koolzuur gaat over in de lucht en het water verdampt. Hier ligt dus de grond van het verlies door de ademhaling. De sterkte van de afbraak van het zetmeel is afhankelijk van tal van faktoren, zoals het ras, de temperatuur gedurende de bewa ring, de rooidatum (te vroeg ge rooide aardappelen bv. geven een ver^es)> verwondingen, enz. De verliezen kunnen dus sterk uiteenlopen al naargelang één of meerdere van de genoemde fakto- ren een rol spelen. Er kan dus moei lijk een vast cijfer aangegeven worden voor de verliezen die kun nen optreden. Wel staat vast, en dat is uit proeven voldoende ge bleken, dat in normale gevallen een vrij groot deel van het zetmeel kan verloren gaan. Het grootste cijfer dat wij hebben tegen geko- (Zie vervolg 2bldz. J'^kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER -v. awmttiaaanaiMMp cnaM» De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1