De ruilverkaveling van landeigendommen uit kracht van de wet. Het scheutvrij bewaren van Aardappelen. Weekblad Yoor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 1 SEPTEMBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1733 BeheerZeebergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93 O. CAUDRON. (2de bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij reeds enkele belangrijke bepalin gen van de wet van 25 juni 1956 toegelicht betreffende de verplich te ruilverkaveling nl. het doel van de nieuwe wet en de eerste fase van de procedure der wettelijke ruil verkaveling omvattende de aan vraag en het onderzoek, en de goedkeuring van het voorstel. In deze bijdrage handelen wij over de verdere pleegvormen van de ruilverkaveling. Uitvoering van de ruilverkaveling. 1) aanstelling van het uitvoeringscomifé Wanneer het voorstel tot ruilver kaveling door de algemene verga dering aanvaard is op de wijze uit eengezet in onze vorige bijdrage, wordt de ruilverkaveling opgelegd bij koninklijk besluit en wordt voor de uitvoering ervan een comité aangesteld bestaande uit zeven le den benoemd bij Koninklijk besluit. Twee leden worden aangesteld op voordracht van de minister van landbouw, één lid op voordracht van de minister van Financiën, twee leden worden aangewezen door de groep der eigenaars en vruchtgebruikers en twee leden door de groep der gebruikers op de wijze vermeld in onze vorige bijdrage. Op dezelfde wijze wor den plaatsvervangende leden aan gewezen. Een der leden aange steld op voordracht van de minis ter van landbouw is voorzitter van het comité, de secretaris wordt aangeduid door de Nationale Maatschappij van de Kleine land eigendom. Het Comité heeft rechtspersoon lijkheid. Het vestigt zijn zetel in de gemeente op wier grondgebied het grootste gedeelte van de te verka velen gronden gelegen is. Het co mité beraadslaagt en beslist over alles wat verband houdt met de uitvoering van het ontwerp van ruilverkaveling. Het kan enkel gel dig beslissen wanneer de meerder heid van de leden, eventueel ver vangen door hun plaatsvervangers, aanwezig zijn. Bij staking van stem men is deze van de voorzitter be slissend. Elk van de leden onderscheiden lijk aangewezen door de eigenaars en door de gebruikers kan bij de minister van landbouw beroep in stellen tegen de uitvoering van el ke beslissing van het comité. Een zelfde beroep jjkan ingesteld wor den door elk lid benoemd door de Koning, bij de minister waarvan het afhangt. Het beroep dient ingesteld door een verklaring, hetzij mondeling ter vergadering zelf, hetzij bij aan getekend schrijven binnen vijftien dagen na de beslissing de minis ter moet zijn verzet doen kennen binnen vijftien dagen na de datum van het beroep. Zijn voormelde ter mijnen verlopen, dan wordt de be slissing definitief. De voorzitter en de secretaris moeten de genomen beslissingen uitvoeren en het co mité vertegenwoordigen in alle ak ten en rechtsvorderingen. De dag vaardingen en kennisgevingen voor het comité worden geldig ge daan aan de voorzitter, aan de secretaris of aan de Nationale Maatschappij voor de Kleine land- eigendom. Deze maatschappij fi nanciert de werkzaamheden van het comité en verstrekt de nodige kredieten voor de uitvoering van de ruilverkaveling. 2) De kommissie van advies. Behoudens vrijstelling door de minister van landbouw, wordt het comité bijgestaan door een com missie van advies bestaande uit ten minste drie en ten hoogste vijf leden gekozen door de minister van landbouw onder de personen van de gemeente of de streek die in landbouwaangelegenheden bevoegd zijn. De commissie van advies vergadert op verzoek en onder het voorzitterschap van de voorzitter van het comité of zijn ge machtigde. Behoudens voor bijzondere pres taties, worden de leden van het comité en van de commissie van advies niet vergoed voor hunne werkzaamheden. 3) Werking van het Comité. a) Classificatie en schatting. Na het oordeel van de commis sie van advies te hebben ingewon nen, gaat het comité over: 1 tot de classificatie van de gron den volgens hun cultuur- en be- drijfswaarde door middel van een plan waarop de bestaande verka veling is aangegeven. Op dit plan worden de waardezones, gevormd door groepering van gronden van dezelfde klasse, in tekening ge bracht. Deze zones worden op het terrein afgebakend. 2° tot het opmaken van een lijst waarop tegenover elke kavel van het verkavelingsplan de naam van de eigenaar, eventueel van de vruchtgebruiker, en van de gebrui ker, de oppervlakten in elke waar- dezone, de globale oppervlakte en de overeenstemmende waarden; (Zie vervolg 3' bladz. 3' kolom). II. In een vorige bijdrage bespra ken wij de processen, die zich bij aardappelen gedurende de bewa ring afspelen, en die aanleiding geven tot allerlei verliezen, waar van de ene hun weerslag hebben op het gewicht en de andere op de hoedanigheid van de knollen. Het is wellicht overbodig er nog eens op te wijzen hoe aanzienlijk die verschillende verliezen wel kun nen zijn. Trouwens onze landbou wers weten zelf uit ondervinding dat een scheutvrij bewaren van de aardappelen een absolute winst betekent. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat wij stelselmatig gaan naar een veralgemeend gebruik van kiemremmende middelen. Maar ook hier zal het gaan zoals op andere terreinen de ene land bouwer zal onmiddellijk begrijpen waar zijn voordeel ligt en niet wachten met de toepassing er van, terwijl de andere de kat uit de boom zal kijken en zichzelf, door allerlei ingebeelde bezwaren, be roven van het profijt dat aan het gebruik er van vast zit. Welke voordelen geven scheutvrij bewaarde aardappelen 1) Gewichtsbesparing het ligt voor de hand dat het gewicht van de scheuten een zuiver verlies be tekent. Bovendien wordt, wanneer de aardappelen behandeld zijn te gen het kiemen, de ademhaling voor een groot deel vertraagd, met als gevolg een mindere omzetting van zetmeelachtige stoffen in water en koolzuur, wat dus weer een be perking meebrengt van gewichts verlies. 2) Behoud van een goede hoe danigheid wanneer men twee aardappelen vergelijkt, die ene die normaal is geschoten en de andere, die door het toepassen van een kiemremmend middel geen enkele scheut vertoont, dan voelt deze laat ste veel vaster en steviger aan en vertoont een veel frisser uitzicht. Deze met scheuten is rimpelig en slap, heeft een vuiler uitzicht, kortom is heel wat minder in kwaliteit en ziet er verre van sma kelijk uit. Het is zelfs zo dat wij, op het ogenblik als iedereen reeds nieuwe aardappelen eet ons nog liefst houden aan goed be waarde oude aardappelen, die minstens even smakelijk zijn als die verse nieuwe, wat wel een bewijs is hoe goed de hoedanigheid van de behandelde aardappelen wel gebleven is. 3) Gemakkelijker verkoop het spreekt vanzelf dat iemand, die zijn aardappelen aan een hande laar ofwel rechtstreeks aan verbrui ker moet verkopen, er alle belang bij heeft waar te leveren met een onberispelijk uitzicht. In de praktijk stelt men dan ook vast dat scheut vrij bewaarde aardappelen door de handelaars fel worden gezocht en doorgaans dan ook een merke lijke hogere prijs bekomen. Die ho gere prijs dekt dan meermaals de kosten die voor de behandeling werden gemaakt. 4) Werkbesparing hoewel wel eens beweerd wordt dat onze boe ren niet opzien tegen een beetje extra werk, toch heeft iedereen een broertje dood aan 't ontkeesten van aardappelen. Hoe kan het ook an ders. Dit afdoen van de scheuten is een tijdrovend werk dat niets op brengt en dat daarenboven het ge wicht van de opgeslagen aardap pelen aanzienlijk vermindert. Men zal dan ook wel niemand vinden, die niet van dit karweitje zou wil len verlost zijn. Maar niet alleen betekent een goed bewaarde aardappel een tijdsbesparing voor de boer, maar eveneens voor de huisvrouw, die de aardappelen moet schillen. Wanneer men te doen heeft met gerimpelde vijgen dan wordt het schillen een lastig werk, waarbij, door het dikke schillen een groot gedeelte van de aardappel verlo ren gaat. Het is dan ook niet te verwonderen dat de huisvrouwen liever een paar centen meer uitge ven voor frisse aardappelen, die veel aangenamer en gemakkelijker te verwerken zijn. En het is ook niet verwonderlijk dat ze de voorkeur geven aan ingevoerde nieuwe aardappelen dan aan die onoog lijke vijgen. Wij kunnen ons moeilijk voor stellen dat, nu wij de zaken zo dui delijk uiteen hebben gezet, er nog landbouwers zouden zijn die niet de voorkeur zouden geven aan een scheutvrije bewaring van hun aardappelen. En het past helemaal niet dat ze nu nog vragen maar bestaat er wel een afdoende mid del voor Dit middel kennen wij immers al enkele jaren en wanneer men als landbouwer op de hoogte wil blijven van zijn vak, moet men ook daar weten welke mogelijkhe den er zijn. Niettegenstaande dat zullen er van verschillende zijde toch nog opwerpingen worden ge maakt. Er zijn immers altijd mensen die graag tegen wind in zeilen. (Zie vervolg 2e bldz. le kolom) «Hl IJKf- De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1