De ruilverkaveling van landeigendommen uit kracht van de wet. Het Noodweer en de Hoppekwekers. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 8 SEPTEMBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1734 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de ^landsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. (3de bijdrage) In onze twee vorige nummers hebben wij achtereenvolgens de volgende bepalingen der wet van 25 juni 1956 beknopt toegelichthet doel van de wet, en de volgende fasen van de procedure der wette lijke ruilverkaveling de vooraf gaande procedure omvattende de aanvraag en het onderzoek alsook de goedkeuring van het voorstel de uitvoering van de ruilverkave ling behelzende de aanstelling van het uitvoeringscomité en van de kommissie van advies de werking van het comité omvattende de schatting en classificatie der perce len begrepen in de ruilverkaveling en de bijkomende werken. In deze bijdrage behandelen wij de verdere fasen van de procedure. De herkaveling en toebedeling van de kavels. Na de classificatie en schatting van de gronden en het opstellen eventueel van het plan der bijko mende werken waarvan sprake in ons vorig nummer, gaat het comité, bijgestaan door de kommissie van advies, over tot het opmaken van het herverkavelingsplan met aan duiding van de waardezones. Be knopt samengevat geschiedt dit als volgt 1) Toebedeling van de nieuwe kavels aan de eigenaars. Deze toebedeling aan de eige naars en aan de vruchtgebruikers geschiedt derwijze, dat zoveel mo gelijk de globale waarde van de nieuwe percelen die hun worden toegekend gelijk is aan de waarde van de percelen welke zij vóór de ruilverkaveling bezaten ;met inacht neming evenwel van de waarde der gronden die van de massa van de te herkavelen percelen werden afgenomen voor het aanleggen van nieuwe wegen, het uitvoeren van afwateringen en daarbij beho rende kunstwerken alsook van de waarde van in dezelfde massa op genomen gronden die voortkomen van buiten gebruik gestelde wegen, afwateringenen daarbij behoren de kunstwerken. Indien het niet mogelijk is tot be doelde gelijke waarde te komen, kan een opleggeld verschuldigd zijn van hoogstens 5 t.h. van de waarde van de te bekomen perce len ingevolge de herkaveling. Het comité verdeelt ook de kos ten van het ontwerp over de nieu we kavels in verhouding van hun waarde en in zoverre deze kosten niet ten laste komen van de staat. Van deze maatstaf wordt afgewe ken, indien bepaalde kavels mer kelijk meer dan andere voordeel halen uit de naar aanleiding van de ruilverkaveling uitgevoerde werken, zoals grondverbeterings- werken, aanleg van nieuwe wegen en waterlopen. 2) Toebedeling van de nieuwe kavels aan de pachters. Deze toebedeling geschiedt der wijze dat aan ieder gebruiker zo veel mogelijk gronden worden toe bedeeld aan dezelfde hoedanig heid, met dezelfde oppervlakte en geschikt voor dezelfde bebouwing. Een vergoeding wegens gebruiks- verlies is verschuldigd aan de pach ter, wanneer de globale waarde van de hem toebedeelde kavels naar verhouding kleiner is dan de globale waarde van zijn vroegere kavels. Er dient ook betracht het aantal verpachters voor eenzelfde huurder te verminderen. Het comi- 1 té kan dan ook aan de huurder een nieuwe verpachter aanwijzen, al dan niet eigenaar van de gronden voorheen door de pachter bewerkt. In dit geval dient een nieuw pacht- J kontrakt opgemaakt. Indien geen overeenkomst bereikt wordt be treffende de nieuwe pachtvoor- waarden, wordt het geschil door de vrederechter beslecht. 3) Publiciteitsmaatregelen tot vrijwaring van de rechten der betrokken eigenaars en gebruikers. Met dit doel voorziet de wet vol gende maatregelen Het comité moet volgende lijsten opmaken 1° een lijst waarop, naast elke nieuwe kavel aangegeven worden, de naam van de eigenaar, de naam van de gebruiker, de oppervlakten in elke waardezone, de globale oppervlakte, de overeenstemmen de waarden, de bijdrage van de eigenaar en van de vruchtgebrui ker in de kosten, de vergoedingen voor meer- of minderwaarde 2° een lijst waarop, naast elke eigenaar en elke vruchtgebruiker, aangegeven worden de hem toe bedeelde kavels, de oppervlakten in elke waardezone, de globale oppervlakten en de overeenstem mende waarden, de opleg, de ver goedingen voor meer- of minder waarden en de kosten, evenals het actief of passiefsaldo van opleg, vergoedingen en kosten 3° een lijst waarop, naast elke ge bruiker, aangegeven worden de hem toebedeelde kavels, de opper vlakten in elke waardezone, de glo bale oppervlakten, de overeenstem mende waarden en, eventueel, de vergoeding voor gebruiksverlies (Zie vervolg 2e bldz. le kolom) Het ellendig weer der laatste maanden bracht bij onze boeren zoveel rampspoed dat het nodig is hierover te spreken. We willen niet jammeren, dit telt ten andere voor niets, maar toch moeten we hier verklaren dat het noodweer bij al onze boeren op te genslag en ellende aanstuurt. Vooreerst kregen al de aardap pelvelden de zo gevreesde plaag. Sproeien bracht weinig aarde aan de dijk, want de regenvlagen zorg den ervoor dat alles te niet werd gedaan. Ingevolge deze ziekte zul len de opbrengsten klein zijn en voor een groot deel van de oogst bestaat er gevaar dat er nog veel zieke knollen komen in de kuilen. De graanoogsten leden en lijden nog meer. Regen en nog eens re gen hield de handen tegen. De oogsten zijn nog grotendeels in 't veld - zelfs nog niet gepikt. En wanneer krijgen we verbetering van 't weer dat aan de boeren zal toelaten om hun graanoogsten te schuren De hopkwekers kregen eveneens hun deel en hier geven we enkele uittreksels van Het Nieuwsblad die ons hierover enkele bijzonder heden meedeelt Het slechte weer en de storm van de jongste weken hebben grote schade toegebracht aan de hop teelt. Een hopboer uit de streek van Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 9 sept. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is oor onze leden. lede r lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Asse schatte dat de produktie 25 ten honderd minder zal bedragen dan vorig jaar. Op het Hopinstituut te Asse bevestigde men dit, maar men voegde er aan toe dat er nog iets kan gered worden indien men de volgende dagen, mooi, zacht weerkrijgt. Het ziet er echter niet naar uit dat die wens verhoord wordt... Vorig jaar was men in West Era- bant reeds op 26 augustus aan de pluk. Normaal begint men altijd omstreeks 1 september de bellen van de ranken te halen. Dit jaar is daar geen sprake van. Als men bin- j nen een tiental dagen de hand aan het werk zal kunnen slaan, zal het goed zijn. De bellen staan er maar bleekjes voor, zij zijn klein en hebben geen aroma. Dat heeft de langdurige regenperiode gedaan. Hop mag niet te veel droogte heb ben, maar zeker niet te veel nat Een dag of tien zon zou de bellen nog wat kunnen doen heropleven en de opbrengst doen stijgen. De Hopduvel. Alsof het regenweder nog niet genoeg schade had aangericht, is de hopduvel twee keer op scha- bouwlijke wijze door de lochtingen gevaren. De stormwind, die de hopboeren sinds jaar en dag vre zen als een woeste duivel, heeft een drietal weken geleden voor de eer ste keer zijn perten gespeeld, waar na hij enkele dagen geleden nog eens is teruggekeerd. In de streek van Asse-Aalst, zo vertelde ons ir. Ellesocht, van het hopinstituut, zijn een drietal loch tingen door de hopduvel vernield, in het Poperingse zijn een achttien tal lochtingen tegen de vlakte ge slagen en in de Ardennen (waar te Rondenne een hopcentrum is op gericht) is één van de tien be plante hektoren verloren. Bovendien zijn talrijke planten die nog recht gebleven zijn, aan de kop gehavend. En er is schade te melden uit de (gelukkig niet meer zo talrijke) lochtingen waar de hop nog aan staken geplant wordt. Sta ken hebben vanzelfsprekend altijd meer te lijden van de hopduvel, omdat zij niet zo vast staan als het draadsysteem. In sommige van der gelijke lochtingen is de helft van de planten omgeworpen. (Een lezer uit Poperinge schrijft ons dat men voorheen waarschijnlijk nooit zo 'n schade heeft gekend.) De schade is kortom zo groot, dat men, zonder mogelijke verbe tering, inderdaad moet rekenen met een minder-opbrengst van één (Zie vervolg 3' bladz. 4* kolom). ümimii Ti TT>niimii»rn iiia»«iiHinii«i mmiwwiiriiM»iii. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1