Wijzigingen aan de wet op de kinderbijslagen voor zelfstandigen. België, land van intensieve Landbouw. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t 35ste JAARGANG Nr 1738 BeheerZeebergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Een Koninklijk Besluit van 24 juli 1956, afgekondigd door het Staats blad van 1 augustus 1.1., brengt aanzienlijke wijzigingen aan het vorig regime der gezinsbijslagen voor zelfstandigen, waaronder dus ook de landbouwers. Wij beperken ons in deze bijdra ge bij de wijzigingen die belang kunnen bieden voor onze boeren. Deze zijn van kracht geworden op 1 juli 1956. Kinderbijslagen voor wezen. De bijslagen voor de weduwen (en de gelijkgestelden) van zelf standigen worden op hetzelfde be drag gebracht als voor de loon- trekkenden 1.015 fr. voor het eerste kind 1.015 fr. voor het tweede kind 1.040 fr. voor het derde en ieder der volgende kinderen. De voorwaarden waaronder deze verhoogde toeslag wordt verleend zijn ongewijzigd. Dit beduidt dat de moeder dus enkel de huishou ding mag doen en geen eigen be roepsinkomsten mag hebben. Bijdragen. Wordt niet meer als helpster be schouwd en is dus geen bijdrage meer verschuldigd 1) de echtgenote wier gezin ten minste twee kinderen onder de 18 jaar telt 2) de echtgenote van de bijdra- geplichtige die niet behoort tot de eerste twee kategorieën van bij- drageplichtigen 3) de gewezen zelfstandigen blij ven onderworpen aan de bijdrage plicht, doch de voorwaarden om als gewezen zelfstandige te wor den beschouwd worden merkelijk verruimd. Voortaan zullen als dus danig enkel worden beschouwd de personen die in België werkge ver waren of een onafhankelijk be roep gedurende 40 jaar hebben uitgeoefend, minstens 18 dagen per jaar achtereenvolgend of niet. Voorheen was de duur tijdens dewelke men als zelfstandige werk zaam moet geweest zijn enkel 10 jaar. Deze wijziging van 10 tot 40 jaar brengt mee dat heel wat ge wezen zelfstandigen niet meer zul len moeten storten. Wie minstens 10 jaar en minder dan 40 jaar als zelfstandige werk zaam was, moet niet meer bijdra gen, maar zal toch genieten van de kinderbijslagen onder dezelfde voorwaarden als vroeger. 4) Zijn eveneens van bijdrage vrijgesteld de helpers of helpsters van weduwen-zelfstandigen (of ge lijkgestelden) die vallen in de twee laagste reeksen van bijdrageplich- tigen, alsook de helpers en help sters van de personen vermeld on der 5 en 6 hieronder 5) Er zullen geen bijdragen meer dienen gestort door de bejaarde zelfstandigen (mannelijke hoofd onderworpenen van 65 jaar en meer, vrouwelijke hoofdonderwor penen van 60 jaar en meer) met een bescheiden inkomen. De normen tot bepaling van dit bescheiden inkomen zijn deze voorzien bij de wet op het pensioen der zelfstandigen. Daar echter de uitvoeringsbesluiten van deze wet nog niet verschenen zijn, kan men dit artikel nog niet toepassen. De ten onrechte geïnde bedragen zullen, bij publicatie van deze uit voeringsbesluiten moeten terugbe taald worden. Voormelde bejaarde personen moeten genieten hetzijvan een ouderdomspensioen krachtens de wetten betreffende de verplichte verzekering tegen ouderdom en vroegtijdig overlijden, of van een ouderdomspensioen der zelfstandi ge arbeiders of van een ouderdoms pensioen ten laste van de staat, een provincie, een gemeente of de Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen. 6) Moeten ook geen bijdrage be talen de buiten dienstverband staande arbeiders of er mee gelijk gestelden, die genieten van - een ouderdomspensioen krach tens de wetten betreffende de ver plichte verzekering tegen ouder dom en vroegtijdig overlijden - een rustpensioen ten laste van de staat, een provincie, een ge meente of de N.M.B S. en daarbij behoren tot de laatste of voorlaat ste reeksen van bijdrageplichtin- gen -of wanneer zij rondtrekkende zijn en gewoonlijk een woonwa gen betrekken. Andere wijzigingen. 1° De bezitters van een auto, zul len voortaan niet meer bij de hoog ste bijdragecategorie worden on dergebracht, enkel omdat zij die auto bezitten. (Zie vervolg onderaan hierneven) II. In princiep is de landbouwer niet gekant tegen internationale over eenkomsten, zoals Benelux en de Gemeenschappelijke Europese markt, op voorwaarde dat de land- bouwpolitieken in de verschillende staten dezelfde zijn, en debescher mingsmaatregelen der onderschei dene regeringen niet in één rich ting genomen worden. Zich beroe- 1 pen op Benelux wanneer men er voordeel bij heeft, maar beper kingsmaatregelen treffen wanneer men er nadeel bij ondervindt is niet gezond, en het is toch dat wat maar al te dikwijls gebeurt. Wanneer de Belgische landbouw moet toezien dat de Belgische markt overstroomd wordt met buitenlandse produkten tegen prijzen, waartegen zij niet konkurreren kan, en van de ande re kant de grenzen gesloten vindt wanneer zij een overschot van voortbrengst zou kunnen uitvoe ren, dan is dat een ongezonde toe stand in een z.g. gemeenschappe lijke markt. Opdat er van gemeenschappe lijke markt en van Benelux oprecht sprake zou kunnen zijn, moeten de ekonomische systemen in de be trokken landen dezelfde zijn, en niet zoals het nu is, een vrije eko- nomie in ons land, en een geleide en gereglementeerde ekonomie, open of bedekt, in een naburig land. Een land dat zijn ekonomie opbouwt in vrijheid, en een land dat zijn voorspoed tracht te verze keren door reglementering en on dersteuning, kunnen moeilijk met gelijke kansen een gemeenschap pelijke markt opbouwen. Naast deze algemene moeilijk heden, die sinds jaren op onze 2° De termijn voor de aanvraag van kinderbijslagen en geboorte toeslagen zal voortaan drie jaar bedragen zoals voor de gezinsver- vergoedingen der loontrekkenden. 3° Wanneer de kinderen van loontrekkenden onbekwaam zijn een beroep uit te oefenen, wordt dit bevestigd door de vrederechter van de plaats waar ze worden op gevoed. Door het nieuwe besluit werd een gelijkaardige regeling ingevoerd voor de kinderen van zelfstandigen die onbekwaam zijn een beroep uit te oefenen. Het toezicht. Voortaan zal de periodieke kon- trole van de personen onderwor pen aan de wet op de kinderbijsla gen voor zelfstandigen verricht worden door de Rijksdienst voor (Vervolg 3e bladz. onderaan 1' kolom) landbouw drukken, zijn er dit jaar gans speciale bijgekomen, omwille van de uiterst slechte oogst. Men rekent met een minderopbrengst van 1.000 fr. per ha, wat voor de 1.700.000 ha landbouwgrond van ons land, een verlies van circa 2 miljard fr. betekentwat de graan gewassen betreft spreekt men zelfs van een schade van 3.000 fr. per ha. Ongeveer de helft van dezeschade zal waarschijnlijk door de Staat vergoed worden, maar de andere helft drukt toch op de schouder van de boer. Men mag dan ook zeggen dat de toestand van vele boeren dit jaar niet schitterend is, en dat velen het moeilijk zullen hebben om einde jaar hun pacht te betalen. Het is dan ook niet te verwonde ren dat vele boerenzoons het land vluchten. Moet deze vlucht voort duren dan stelt zij voor het land een allergevaarlijkst vraagstuk. Tijdens de oorlog hebben de boe ren (en niet alleen de boeren wellicht een schone cent verdiend, maar die tijd behoort sinds lang tot het verleden, en in menig boeren gezin wordt op dit ogenblik niet breed geleefd. Dat kan misschien sommige stedelingen verwonderen, wanneer zij de prijzen nagaan die ze voor landbouwprodukten beta len moeten. Dat ze echter hierbij niet vergeten dat deze prijzen niet de boer, maar vooral verschillende tussenpersonen ten goede komen. Over het algemeen houdt de boer niet van spektakulaire mani festaties, van veel geroep en van stakingendat ligt niet in zijn na tuur. Dat men daarom echter niet het ernstige van onze landbouw vraagstukken uit het oog verlieze. Niemand heeft er wat bij te winnen dat de boerenstand in miserie zou ten ondergaan. Een krisis in de landbouw zal zijn weerslag doen gevoelen in alle andere sektoren van onze ekonomie. Het ware wenselijk dat de re gering deze toestand niet uit het oog zou verliezen. Wij hebben er niets tegen dat ze maatregelen treffen om het lot der arbeiders te verbeteren, en dat ze een gevoelig oor heeft voor de arbeiderssyndi- katenwe zouden echter wensen dat ze even gevoelig zou zijn voor de moeilijkheden waarmede onze boeren te kampen hebben. Het is niet omdat er uit deze hoek geen stakingsbewegingen te vrezen zijn, dat men de noodzakelijke maatre gelen zo maar op de lange baan zou schuiven. Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1