De fatale wedloop prijzen en lonen. BESMETTELIJKE SNOT. Weekblad ¥oor en door de Landbouwers Arbeid adelt Zal de Boer eens te meer de gebroken potten betalen AALST 13 OKTOBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1739 Eeheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de St&ndsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAÜDRON. Het indexcijfer der kleinhandels prijzen, waarvan in ons land de lo nen gekoppeld zijn, stijgt van maand tot maand in vrij snel tem po. Van maart 1956, toen het 102,7 overschreed (op basis van 1953 100) en aanleiding gaf tot een ver hoging met 5 °lo van de wedden der ambtenaren en beambten der openbare besturen en tot een ver meerdering met 2,5 °/0 der lonen in de belangrijke nijverheidstakken, is het in september 11. geklommen tot 104,13. Algemeen wordt ver wacht dat binnen zeer korte tijd het peil van 105,10 zal worden be reikt, waarop, ingevolge de be staande overeenkomsten, een nieuwe verhoging der wedden en lonen van voormelde bedragen zal dienen toegepastWij staan al dus voor de noodlottige kringloop van prijzen en lonen die moet uit lopen op een muntontwaarding. Wij zullen niet ontkennen dat de hoge bloei, welke de meeste nij verheidssectoren, meer bijzonder deze welke uitrustingsgoederen voortbrengen, thans doormaken, heeft bijgedragen tot de stijging der prijzen. Het verschijnsel wordt immers ook waargenomen in de industrielanden van Europa die onze concurrenten zijn op de we reldmarkt. De reden ligt hoofdzakelijk in het feit, dat de gunstige ontwikke ling der zaken in de nijverheid meer geld in omloop heeft gebracht mede ingevolge de loonsverho gingen waardoor de kooplust werd aangewakkerd en de vraag naar goederen te sterk is toegenomen in verhouding tot het aanbod De stijging der prijzen heeft aldus in min of meer sterke mate als oor zaak een monetaire inflatie. Doch deze evolutie, welke reeds sedert ruime tijd merkbaar was, had moeten verhinderen dat de regering en de arbeiderssyndika- ten een gedragslijn hebben ge volgd die de prijsstijging aanzien lijk hebben bevorderd. Wij hebben deze gedragslijn in scherpe bewoordingen aan de kaak gesteld onder hoofding Het vat der tegenstrijdigheden in De Koornbloem van 30 juli 1955 en in een bijdrage getiteld De index op 102,9 in De Koornbloem van 28 april 1956. In eerstgenoemde bijdrage spra ken wij onze afkeuring uit over de verhoging door de Regering van de overdrachttaks en de met het zegel gelijkgestelde taksen met 10 °lo, over de verdubbeling der slachttaks en over de vermeerde ring met 1 °/o van de werkgevers bijdrage voor de ziekte- en inva liditeitsverzekering. Wij namen ook stelling tegen de overdreven eisen der syndicaten en inzonderheid tegen de algeme ne invoering in ons land alleen van de 45 urenweek met betaling van een loon voor 48 uren, wat voor de meeste bedrijven neerkomt op een loonsverhoging van 6 tot 8 °/0. Wij zegden letterlijk deze ver hoogde lasten zullen fataal het in dexcijfer der kleinhandelsprijzen opvoeren, dienvolgens een ongun stige terugslag hebben op de koop kracht der lonen en het concurren tievermogen van de Belgische on dernemingen verzwakken ten op zichte van het buitenland De gebeurtenissen hebben ons snel in het gelijk gesteld en de be zorgdheid om het verloop der prij zen komt allerwege tot uiting. Bijzonder de woordvoerders der syndikaten blazen thans alarm, wat wel enigszins op galgenhumor gelijkt, vermits zij zelf door hun on beredeneerd optreden inzake de verkorting van de arbeidsduur grotendeels hebben bijgedragen tot de toename der levensduurte en thans nog door het eisen van extra conventionele loonsverho gingen in meerdere nijverheden de prijzen opdrijven. Of zij hierdoor de arbeiders die nen is een andere vraag Wat deze aan hoger nominaal loon ontvangen, zullen zij toch aan duurdere prijzen moeten uitge ven. Niet het aantal franks dat de arbeider ontvangt is toch van be lang, maar wel wat hij met zijn loon kan kopen. Men denke in verband hiermede bvb aan de toestand van de arbeiders in Frank rijk en Italië Men werpe ook een blik op het recent verleden in Belgie. De loons verhoging van maart 11. werd aldra gevolgd door een algemene stij ging der prijzen van de producten voor levensonderhoud en door een verhoging der vervoertarieven van treinen en trams met 10 tot 15 (Zie vervolg 2e bldz. 3' kolom Met het ingaan van de herfst krijgen onze hennen, zowel als wij zelf, last van allerlei vormen van verkoudheid. Het is dan ook nuttig hierover iets meer te weten. Te dien einde drukken wij hier een bijdrage af die verscheen in het oktobernummer van het Neder landse tijdschrift over veeziekten en veevoeding Ons Vee SNOT is de verzamelnaam voor 1 verkoudheidsziekten bij kippen. De verschijnselen kunnen variëren van natte neuzen tot afzettin gen van dik slijm, pus of etter in de schedelholten. Hiervan kunnen de gevolgen zijn oedeem of zucht in de kop ("uilekoppen,,), reutelende ademhaling en blind worden. Op vallend zijn, vooral bij witte kip pen, de vuile halskragen, ontstaan door het afvegen van snavel en ogen. Veelal wordt deze ziekte in één adem genoemd met difterie, waar mede ze echter niets te maken heeft, zodat het enten tegen pok ken en difterie in genen dele helpt tegen coryza (snot). Kouvatten kan in het algemeen gesproken wel als voornaamste aanleidende oorzaak worden ge noemd, zodat dientengevolge slecht geventileerde, vochtige hok ken een zeer nadelige invloed kun nen hebben. Huisvestingsfouten en plotselin ge temperatuurschommelingen zijn van grote invloed op het uitbreken van deze ziekte Tijdens het najaar en voorname lijk in overbezette hokken met jon ge hennen blijken de risico's voor het uitbreken van deze ziekte zeer groot te zijn. Indien jonge henne tjes bij ongunstige weersgesteld heid worden overgebracht naar z.g. kolonie- of zomerhokjes, is eveneens het gevaar voor het op treden van snot aanwezig en dit dreigt temeer, indien men niet tij dig heeft gezorgd door z.g. af harden - de jonge hennetjes op hun aanstaande, totaal andere huisvestingsomstandigheden voor te bereiden. Te warme, dus slecht geventileerde hokken kunnen des zomers in één enkele nacht een koppel goed opgegroeide en kern gezonde jonge hennen plotseling hard ziek maken, waarbij de die ren na een warme zomernacht de volgende morgen zozeer in condi tie blijken te zijn teruggezet, dat ze bijna onherkenbaar zijn. Aangezien dus de huisvestings omstandigheden bij het optreden van deze hoenderziekte zo'n bij zondere rol blijken te spelen, ligt het voor de hand, dat anderzijds luchtige, droge en dus goed ge ventileerde stallen het risico voor het uitbreken van deze ziekte gro tendeels kunnen wegnemen. Het spreekt wel vanzelf, dat in aan sluiting op bovenstaande milieu factoren de dichtheid van de hok- bezetting een uiterst belangrijke invloed laat gelden en overbevolk te hokken met jonge hennen bij sterk wisselende dag- ennachttem- peraturen de kansen op plotselin ge uitbraken van deze ziekte doen toenemen. Ziekteverwekker. Dr. Nelson, Rockefeller Institute for Medical Research, Princeton, New Jersey, heeft in de jaren 1933- 1938 omtrent deze ziekte uitvoerige onderzoekingen verricht en in ons land is jarenlang onder leiding van Prof. de Blieck te Utrecht deze ziek te in het middelpunt van de be langstelling der veeartsenijkundige studenten gehouden. Naderhand is één zijner oud-leerlingen, Dr. Kessens, later Hoofd van de Vlees keuringsdienst te Emmen, op dit onderwerp gepromoveerd. Onderscheiden worden veelal drie vormen le. Acute coryza, met een snel ziekteverloop en een korte incu batietijd van 1 - 3 dagen. De ver oorzaker is Haemophilus gallina- rum. Dit is een heel kleine ziekte kiem, een zogenaamde cocce en wel de haemophile cocce. 2e. Chronische coryza, met een langzaam verloop en een incuba tieperiode van 9-27 dagen. De chronische coryza wordt veroor zaakt door de zogenaamde coc- cobacilliforme lichaampjes ook wel genoemd Nelson-lichaam- pjes De Haemophilus gallinarum is nooit aanwezig. Deze vorm van snot heeft een slepend verloop. 3e. Als derde vorm onderscheidt men in Amerika de zogenaamde Mixed coryza de gemengde coryza, door Nelson destijds opge wekt door de dieren met beide bovengenoemde smetstoffen te in fecteren. Deze vorm van snot heeft een korte incubatietijd, doch een langdurig verloop. Ofschoon de huisvestingsom standigheden ook in ons land in de loop der jaren veel zijn verbeterd, kunnen we helaas toch nog niet, gelijk dit in Amerika wel het .geval schijnt te zijn, concluderen, dat de zogenaamde snot bij kippen in ons land de laatste 10 jaar weinig meer,zou hebben te betekenen. Vooral in de herfst en tijdens de winterperiode zien we coryza her haaldelijk optreden, terwijl deze (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom), '«aaauawmiiHWidyf-fSgfr ya. ^tata» n'jn t*h».~ ■p^s'^^Mit2*><i,imitz>iKr*ps<* De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen manman i. on.ai.anunnr—«inxxr.srMxtptmt .-«uw*. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1