Premies tot valorisatie der voedergranen. De Fruitteelt in België. Weekblad Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst Arbeid adel t AALST 20 OKTOBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1740 BeheerZeebergkaai 5, Tel. 24r2.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van da Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Totaal onvoldoende en willekeurige maatregel. Tarweoogst 1957. Ten einde de landbouwers toe te laten zo voordelig mogelijk hun tarwebezaaiingen voor de oogst 1957 te regelen, brengt het Ministe rie van Landbouw ter kennis van de betrokkenen dat het Ministe rieel comité voor economische coör dinatie in zitting van 5 oktober be sloten heeft dat de ganse inlandse tarweoogst zou ingemengd wor den aan de hieronder vermelde voorwaarden 1) De richtprijs zal toegepast worden voor een inmengingston- nemaat van maximum 500.000 ton. Die tonnemaat stemt overeen met een gemiddelde inmenqing van 50 t.h. 2) De hoeveelheden die boven de tonnemaat aan de maalderij zouden aangeboden worden, zul len tegen een mindere prijs betaald worden en dit volgens nog te be palen modaliteiten, daarbij reke- ning houdend met de bijkomende in te mengen hoeveelheden. Dit stelsel wordt ingegeven door het geen reeds bestaat inzake suiker biet. De aandacht van de verbouwers wordt gevestigd op het feit dat, in dien ze tot het maximum toe hun oogst aan de richtprijs willen valo riseren, het wenselijk voorkomt dat ze hun bezaaiingen derwijze rege len, dat ze een normale tarwepro- duktie, in het raam der 500.000 ton aan maalderij te leveren, voort brengen. Wat van deze regeling te denken Zij is totaal onvoldoende en bo vendien willekeurig. A) Totaal onvoldoende. Het betreft hier geen valorisatie der voedergranen doch een gelde lijke steun aan misdeelde land bouwstreken die zo werden geko zen dat zij overwegend in Wallonië liggen. De Boer van 13 october 1.1. publiceert volgende berekeningen die de draagwijdte van de rege ling bepalen Naar schatting zal de totale pre mie voor voedergranen ongeveer 85 miljoen fr. bedragen. Iets meer dan 70.000 ha, zullen van bedoel de steun genieten nl. volgens een ruwe raming 10 van de totale oppervlakte rogge in ons land, 97 van de totale oppervlakte spelt 39 °/0 van de totale oppervlakte zo- mergerst, 9 van de totale op pervlakte wintergerst en 25 °/0 van de totale oppervlakte haver. (Zie vervolg 2e bldz. 3' kolom) Het Ministerie van Landbouw deelt mede wat volgt Met het inzicht hulp te verle nen aan de meest misdeelde ge bieden, bij te dragen tot een bete re rendabiliteit van de voedergra nen en de valorisatie van de tarwe tot een maximum te verzekeren, zal er, ten laste van het Landbouw fonds en voor het jaar 1956, aan elke landbouwer, wiens bedrijf ten minste 1 ha groot is, en verblijven de in de hieronder bepaalde ge bieden, een premie per hectare voedergraan, overgegeven met de telling van 15 mei 1955, toegekend worden. De in aanmerking komende ge bieden zijn die waarvan het semi- bruto inkomen, zoals vastgelegd in gemeen overleg tussen de land- bouwverenigingen en het Ministe rie van Financiën bij het opmaken van de barema's voor de belasting op de inkomsten, minder bedraagt dan 4.500 fr. per hectare. Het zijn de Duinen, de Limburg se Kempen (gedeeltelijk), het Luik se Condroz (categorie C), het He negouwse Condroz, het Naamse Condroz, de weidestreek van de Fagne (categorie B), de Luikse wei destreek (categorie C), de Arden nen, de Hoge Ardennen en de Jurastreek. Het omschrijven van die gebie den zal uitsluitelijk bepaald wor den door toepassing van het be sluit van 24 februari 1951, houden de vaststelling van de grenzen der landbouwstreken zoals gewijzigd door het K.B. van 15 juli 1953. Het bedrag der toegekende pre mie werd bepaald op 1) 1.500 fr. voor het verbouwen van rogge, spelt, wintergerst, zomergerst en masteluin 2) 750 fr. voor het ver bouwen van haver. De datum van 15 mei 1955 werd aangenomen, rekening houdend met het feit dat de toestand van 15 mei 1956 door weersomstandighe den werd omvormd. Daar de bovenvermelde maatre gelen ertoe strekken de teelt der voedergranen te bevorderen, in de gewesten waar de tarweteelt niet bijzonder is aangewezen daar haar rentabiliteit weinig werd verze kerd, wordt van nu af het toeken nen van een premie overwogen voor het jaar 1957 en voor dezelfde voedergranen in dezelfde gewes ten, indien de hierboven vermelde schikkingen de vooropgestelde re sultaten mogen verzekeren. In alle West-Europese landen on dergaat de evolutie van de fruit- cultuur een diepgaande structurele wijziging. Deze evolutie begon reeds in de periode tussen de twee wereldoorlogen en ontwikkelde zich snel na 1945. In België, zoals overigers in de buurlanden, werd de fruitteelt aan vankelijk opgevat als een onder geschikte nevencultuur van de landbouw waarin, afgezien dan van de druiventeelt, niets in de richting van specialisatie onderno men werd. In België werden de fruitbomen meestal in de graswei den geplant. Elders, zoals in Frankrijk en Duits land, vindt men ze ook in de velden verspreid. Om de bewerking van de grond of het weiden van het vee mogelijk te maken werd de hoogstamcultuur vrijwel overal toegepast. Het gevolg hiervan is het feit dat wij in ons land, vooral dan in de veekweekstreken, een zeer groot aantal boomgaarden van het hoogste stamtype ontmoe ten, die op sommige plaatsen zelfs tot 15 a 20 van de landbouwop- pervlakte innemen. In het kanton Aubel (Land van Herve) besloegen de boomgaarden ruim 60 °/0 van het landbouwareaal. Nemen wij de landbouwstatistie- ken van 1945, dan stellen wij vast dat van de 65.009 ha boomgaar den Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 21 okt. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. - 33.000 ha, hetzij meer dan 50 van het totaal, gelegen zijn in de fruitstreek die zich uitstrekt ovei het Land van Herve, het noorden van Luiks Haspengouw, Zuid-Lim- burg en enkele Brabantse cantons; - 18.000 ha. hetzij meer dan 25 van het totaal, in West-Vlaanderen en in de streek ten westen van Brussel. Het overige gedeelte is gelijkma tig over de andere provincies ver deeld, met uitzondering dan van enkele concentraties op minder be langrijke punten, zoals bijvoorbeeld de omgeving van Namen en de vallei van de Maas. Over het algemeen brachten de ze boomgaarden fruitsoorten voort van mindere kwaliteit die konden worden uitgevoerd naar de West- Duitse en Engelse industriële cen tra. De verhoging echter van de koopkracht van de verbruikers als mede de verbetering van het ver voer op lange afstand, waardoor het mogelijk werd deze markten te bevoorraden met fruit van betere kwaliteit afkomstig uit alle delen van de wereld, deed de vraag naar produkten van mindere kwaliteit gevoelig afnemen. Daarenboven dient men reke ning te houden met de hoge kos ten, veroorzaakt door de arbeids lonen en door de toepassing van de noodzakelijke phytosanitaire maatregelen, waardoor de kost prijs van de vruchten uit hoogstam- bedrijven gevoelig wordt opgedre ven in vergelijking met deze laag stamculturen. Daarbij komt nog dat vele soor ten kwaliteitsfruit de aanwending vereisen van griffeldragers en van snoei- en uitdunningstechnieken die onmogelijk of althans toch te kostelijk zijn om in hoogstambedrij- ven te worden toegepast. Deze redenen hadden tot gevolg dat, vooral sedert 1945, de fruitteelt zich in de laagstammige exploita tievorm begon te ontwikkelen. De beplante oppervlakte bedraagt nu reeds ruim 3.0C0 ha en breidde zich in de loop van de laatste jaren uit met 300 ha per jaar. Bij het invoeren van deze exploi tatievorm in België heeft men ruim schoots een beroep kunnen doen op de ervaring van verschillende andere landen die op de weg van. deze evolutie reeds verder waren gevorderd. Heden ten dage mogen de inten sieve culturen van ons land op technisch en economisch gebied (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom), Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER vsmeaanaaaBaaaManu» r i w mum De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1