HET BLOKKEREN DER PRIJZEN EN LONEN. De Veredeling van Planten en Dieren. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De gevolgen voor onze land- en tuinbouw. 35ste JAARGANG Nr 1742 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van da Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O, CAUDRON. II. Beducht voor het geleidelijk stij gen van het indexcijfer boven het fatale punt 105,6, dat aanleiding zou geven tot nieuwe loonaanpas- singen vooreerst voor de ambtena ren en beambten der openbare diensten welke ruim twee miljard frank zouden kosten, en vervolgens tot een nieuwe loonsverhoging met 2,5 °/0 in de belangrijkste nij verheidstakken welke, door een toename der kostprijzen, een nieu we prijsstijging zou veroorzaken met als onvermijdelijk gevolg een stijging van het indexcijfer heeft Eerste Minister Van Acker op 19 october 1.1. maatregelen aange kondigd die een drastisch karak ter vertonen, doch waarvan de doelmatigheid zeer betwistbaar is, zoals wij verder zullen aantonen. Deze maatregelen zijn 1) er zal geen verhoging der prij zen meer toegelaten worden 2) sommige taksen op de over dracht of de verkoop van produc ten, die van essentieel belang zijn voor het levensonderhoud der be volking, zullen worden verminderd met gelijklopende prijsverlaging voor de verbruiker 3) vermindering van de staatsuit gaven tot compensatie van de ver minderde opbrengst voor de Schat kist van de verlaging der taksen vermeld onder 2. 4) toepassing van wettelijke ma ximum-prijzen voor het vlees 5) het invoeren van wettelijke maximum prijzen voor de huisko len en verzekering der bevoorra ding van de binnenlandse markt 6) heffing van 10 op de win sten der bedrijven boven 500.000 fr. en sterilisatie van de opbrengst de zer heffing in de Nationale Bank 7) verbod de lonen te verhogen buiten de bestaande overeenkom sten die gekoppeld zijn aan de in dex, zelfs niet onder de vorm van premiën of anders. Op het eerste gezicht schijnen deze maatregelen kordaat. Doch wanneer men nagaat op welke wijze zij kunnen worden toegepast, zal hunne doelmatigheid zeer ge ring blijken. Nu reeds kan worden vastgesteld, dat de psychologische schok welke door de regering bij het publiek werd beoogd niet ver wekt werd integendeel hebben de maatregelen die door de Eerste Minister werden aangekondigd al de klassen der bevolking tegen de regering in het harnas gejaagd. De algemene prijzenstop kan niet doorgevoerd worden zonder dat voorafgaandelijk voor dit doel een koninklijk besluit met algemeen karakter wordt afgekondigd. Hier voor nu zou de regering zich moe ten beroepen op een besluitwet van 1945, welke werd uitgevaardigd in een periode van schaarste, Welnu, er kan toch niet worden beweerd dat er thans een tekort heerst aan producten op de binnenlandse markt. In ons huidig prijzenstelsel zijn er drie soorten van prijzen Deze onder wettelijke controle die gelden voor bepaalde goede ren van groot verbruik zoals brood, margarine, tabak en sigaretten en, ingevolge onlangs uitgevaardigde besluiten, voor kolen en vlees. De prijzen dezer producten zul len verder door de regering wor den bepaald. Voor een groot aantal andere producten, bestaat de verplichting voor de producent of invoerder de voorgenomen prijsverhoging ter kennis te brengen aan de Minister van Economische Zaken ten minste 21 dagen vóór de datum van toe passing. De Minister kan tegen de ze prijsverhoging bezwaar maken en de producent aanzetten haar niet toe te passen. Doch na het ver strijken van voormelde termijn, kan de prijsvermeerdering worden toe gepast, hetzij de minister niet rea geert op de kennisgeving, hetzij de producent met zijn bezwaren geen rekening meent te kunnen houden. Bij uitvoering van de prijsstop aangekondigd door de Eerste-Mi- nister, zal de Minister van Econo- Zaken een bijzonder besluit moe ten uitvaardigen om een prijsver meerdering te verhinderen van de ze tweede soort van producten, in dien hij de voortbrenger of invoer der niet kan overtuigen van de noodzakelijkheid vrijwillig af te zien van de voorgenomen prijsver hoging. Dit belooft aldus een mas sa van besluiten, indien de rege ring werkelijk een algemene prijs- blokkering op het oog heeft. Een derde reeks van producten zou men kunnen noemen de vrije producten, omdat zij niet vallen onder het stelsel van de wettelijke bepaling of onder het regime der voorafgaande verklaring of aan gifte. (Zie vervolg 2' bldz. 3e kolom Geslachtelijke en ongeslachtelijke vermenigvuldiging. Om aan te tonen, waarin de groei van ieder levend wezend bestaat, gingen wij in onze vorige bijdrage uit van een bevruchte eicel. Van 1 een vrouwelijke eicel dus, die door een mannelijke zaadcel bevrucht was en zo het ontstaan had gege ven aan een nieuw wezen. Omdat hier twee verschillende geslachten mee gemoeid zijn geweest, noemt men deze vorm van voortplanting de geslachtelijke voortplanting. Dat is echter niet de enige ma nier waarop het leven zich voort zet. Er bestaat ook een ongeslach telijke vorm van voortplanting, waarbij de tussenkomst van de twee geslachten niet nodig is. Deze vorm is door onze land- en tuinbouwers voldoende gekend. Wanneer een fruitkweker bv. appelbomen staan heeft, waarvan de vruchten omwille van hun niet- commerciële waarde, niet meer voldoen, dan zal hij die bomen om- enten. Daarvoor neemt hij van een gewenste appelvariëteit enige ge schikte scheuten en plant die over op de bomen die hij wil verbete ren. Uit deze overgeplante scheu ten ontwikkelt zich een nieuw stel takken, dat niet de minste overeen komst vertoont met de boom waar op het nu groeit. Wel vertoont het volledig dezelfde kenmerken als de boom waarvan de scheut afkom stig was. Hier hebben wij dus een vorm van voortplanting zonder tus senkomst van de geslachten. Een landbouwer die zijn plant aardappelen in de grond steekt werkt eveneens volgens de onge slachtelijke vermenigvuldiging. Ge slachtelijke voortplanting heeft im mers plaats bij middel van het zaad, dat ontstaat uit de bevruchte bloemen. Iedereen nu weet dat aardappelzaad niet de minste waarborg biedt in verband met de rasechtheid en dat is dan één der redenen waarom wij aardappelen voorttelen met plantgoed. De groei bij de ongeslachtelijke voortplanting verloopt juist op de zelfde manier als wij vroeger heb ben beschreven voor de geslach telijke. Ook daar komt hij tot stand door een voortdurende celdeling. En dit proces van celdeling ver loopt in allebei de gevallen op vol- komen dezelfde wijze. De Celdeling. In ons inleidende beschouwin gen hebben we reeds vluchtig ver meld hoe de cellen gebouwd zijn. Wij moeten hier even dieper op in gaan, omdat die cellen en hun voortplantingswijze aan de basis liggen van de erfelijkheid. Een cel bestaat in hoofdzaak uit: (zie figuur bladzijde 2). 1) De celwand het buitenste omhulsel bij plantencellen. Bij dier lijke cellen ontbreekt deze wand, hoewel de cellen onderling toch steeds gescheiden blijven. 2) Het celvocht of celplasma: dit vocht dat in de levensverrichtingen van de cel een grote rol speelt, vraagt hier minder onze aandacht, omdat het bij de celdeling een on dergeschikte rol speelt. 3) De celkern, die in het celvocht rondzweeft, zoals de dooier in een ei. Deze kern speelt de hoofdrol in de celdeling, daar het grootste deel van dit proces zich in de kern af speelt. Ook voor de overerving van de erfelijke aanleg is deze kern van het allergrootste belang, daar hij het kernkluwen bevat, waarin wij de kernstaafjes zullen terugvinden. Het zijn nu deze kern staafjes, die eigenlijk de dragers kunnen genoemd worden van de overerving. 4) Het centrosoom een klein lichaampje dat eveneens in het celvocht rondzweeft en dat bij de vorming van de nieuwe dochter cellen een rol speelt. Wanneer de cel op het ogenblik van haar ontwikkeling is gekomen dat ze zich gaat delen, dan doen zich volgende veranderingen voor (aangeduid met de letters die zich onder de afbeeldingen bevinden). A) Boven ligt de kern, met daarin het opgerolde kernkluwen. Onder aan bevindt zich het centrosoom. B) Het centrosoom deelt zich in twee, terwijl het kernkluwen zich ontwart en de vorm aanneemt van een ster. C) Deze ster breekt vervolgens door aan de punten, zodat een ze ker aantal losse staafjes ontstaan, de kernstaafjes. Het aantal van deze kernstaafjes verschilt van soort tot soort. De cellen van de paardespoelworm heeft zo 4 kern staafjes, de tomatenplant heeft er 24, de mens heeft er 48, enz. (Zie vervolg 2' bladz. kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1