De nieuwe wet op het Ouderdomspensioen der Zelfstandigen. De Veredeling van Planten en Dieren. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 17 NOVEMBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1744 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De werking van het Solidariteits- en Waarborgfonds. (lste bijdrage) Terwijl het algemeen reglement tot uitvoering van de pensioenwet voor zelfstandigen nog steeds uit blijft, heeft het Koninklijk Besluit van 30 October 1956, gepubliceerd door het Staatsblad van 2-3 4 no vember, de werkwijze geregeld van het Solidariteits- en Waarborgfonds. Zoals wij hebben uiteengezet in De Koornbloem van 11 augustus 1.1., heeft dit Fonds als taak de so lidariteitsbijdragen bepaald door de pensioenwet der zelfstandigen in te vorderen en de kosteloze toe lagen te betalen aan de zelfstandi gen die de pensioenleeftijd hadden bereikt bij het in werking treden der nieuwe wet alsook tot aanvul ling van het pensioen der personen die, ingevolge hunne leeftijd, de gelegenheid r.iet meer hebben om door hunne stortingen een volledig pensioen te vormen. Deze toelagen worden dan ook enkel verleend mits onderzoek van de bestaans- minder dan 35.000 fr. van 35.000 fr. tot minder dan 50.000 fr. van 50.000 fr. tot minder dan 75.000 fr. van 75.000 fr. tot minder dan 100.000 fr. van 100.000 fr. af en meer geen 300 fr. 600 fr. 900 fr. 1200 fr. De basisbijdrage aan het Solida riteitsfonds is aldus 1200 fr., terwijl voor een netto belastbaar inkomen van minder dan 35.000 fr. geen bij drage verschuldigd is. De solidariteitsbijdrage is betaal baar op 30 november van het jaar waarop zij betrekking heeft en voor de eerste maal op 30 november 1956. Zij is ondeelbaar en geheel verschuldigd voor elk jaar tijdens hetwelk de belanghebbende aan de wet onderworpen was. De bijdrage dient gestort of over geschreven op de postrekening nr. 772.23 van het Solidariteits- of Waarborgfonds, Troonstraat, 51, Brussel, binnen de maand na de vervaldag, hetzij vóór 30 de cember en voor de eerste maal vóór 30 december 1956. Elke aanvraag tot vrijstelling of vermindering van bijdrage moet, vóór het verstrijken van het eerste kwartaal van het jaar waarvoor zij wordt aangevraagd, gericht wor den aan voormeld Fonds en verge zeld zijn van een aangifte overeen komstig het officieel model. Nochtans mogen de verzeke- ringsplichtigen, die hun bedrijf of middelen waarover de verzekerde beschikt op de pensioenleeftijd en op voorwaarde dat deze bestaans middelen de door de wet vastge stelde maxima niet overschrijden. Ffierover zullen wij het hebben in een volgende bijdrage. I) De Solidariteitsbijdragen. Alle personen onderworpen aan de pensioenwet voor zelfstandigen, onverschillig of zij aansluiten bij een wettelijk erkende pensioenkas of de Spaar en Lijfrentekas, of zij een onroerend goed in onderpand stellen tot waarborg van hun pen sioen, of zij gerechtigd zijn met het zelfde doel een levensverzekering aangegaan vóór 1 januari 1956 te doen gelden, zijn verplicht aan het Solidariteits- e n Waarborgfonds een bijdrage te storten, welke be paald is naargelang het belastbaar netto-inkomen van de verzekerings- plichtige zoals blijkt uit onder staande tabel beroep, na het verstrijken van het eerste kwartaal beginnen, hun aanvraag indienen binnen de drie maanden na hun onderwerping aan de wet. Bij overgangsmaatregel moet, wat het jaar 1956 betreft, de aanvraag voor vrijstelling of ver mindering van bijdrage worden in gediend vóór 31 december a.s. Bij niet betaling, betekent het Fonds aan de verzekeringsplichti- ge, in zijn laast gekende woon plaats, uiterlijk de 15 januari na de vervaldag van de bijdrage, en bij ter post aangetekend schrijven, dat hem een laatste termijn wordt ge geven verstrijkende de laatste der lopende maand, om zijn bijdrage te betalen en dat, bij niet nakoming van zijn verplichtingen uiterlijk op deze datum, de Minister van de Middenstand, met alle rechtsmid delen voorzien door de wet, de verschuldigde sommen zal doen invorderen vermeerderd met de verwijlintresten tegen 4,5 t.h. van af de eerste dag der maand na de ingebrekestelling. (Zie vervolg 5' bldz. 3e kolom) IV. over In ons vorige uiteenzettingen het mechanisme, waardoor de erfelijke eigenschappen van de ouders op de nakomelingen wor den overgedragen, beperkten wij ons tot een theoretisch overzicht van de verschillende processen, die zich voordoen bij de groei (ge wone celdeling) de vorming van de verschillende organen, waaronder de geslachtsorganen, de vorming van de geslachtscellen (reductie deling) en de verschillende moge lijkheden, die zich bij de bevruch ting kunnen voordoen. Gewapend met dat theoretisch inzicht, kunnen wij nu nagaan hoe de overdracht van een erfelijke aanleg zich in de praktijk, bij plan ten en dieren voordoet. Wij zullen dat behandelen aan de hand van verschillende voorbeelden, waar bij wij dan telkens een andere vorm van overerving zullen kunnen be studeren. lste Voorbeeld Zwartbonte stier X zwartbonte koe. Zoals wij reeds hebben gezien liggen de erfelijke eigenschappen gebonden aan de genen, die wij terugvinden op de verschillende kernstaafjes uit de cellen. Uit de 30 paar kernstaafjes, die wij bij de runders aantreffen ne men wij er nu slechts deze uit, die voor de overdracht van de haar kleur verantwoordelijk zijn. En dat zijn er twee. Het ene daarvan is afkomstig van de vader, het ande re kernstaafje van de moeder. Op die kernstaafjes ligt er een wel bepaaalde gene, waaraan de haarkleur gebonden is. Stellen wij die twee staafjes voor op schema tische wijze dan hebben wij A A B b C c D d Ieder letter betekent een andere gene, waaraan dus ook een ande re erfelijke aanleg is gebonden. In ons voorbeeld vertoont het staafje van links (afkomstig van de vader) een heel andere erfelijke aanleg dan dat van de moeder (dat van rechts) Alleen de bovenste genen zijn volkomen aan elkaar gelijk. Wij hebben ze daarom met de zelf de letter aangeduid nl. A en A. De andere genen die werden aange duid als B en b, C en c, D en d, zullen misschien de melkgifte be ïnvloeden, of de vorm van de hoor nen, of wat anders, maar ze heb ben in allebei de afzonderlijke kernstaafjes een andere erfelijke aanleg. Zo kan B betekenen ongehoord, terwijl b dan zal betekenen wel gehoornd. Omwille van de ver schillende erfelijke aanleg werden ze dan ook afgebeeld met twee verschillende letters (kleine letter en hoofdletter). Keren wij terug naar de genen die de haarkleur bepalen (A), dan zien wij dus dat ze allebei aange duid zijn door dezelfde letter, wat wil zeggen dat ze allebei dezelfde kleur zullen bepalen, in ons voor beeld dus zwart bont. Wij laten de andere genen hier nu buiten en bepalen ons alleen tot de overer ving van de haarkleur. Wij kunnen de lichaamscel van de zwartbonte dieren dus afbeel den eenvoudig met de twee letters A A, wat dan wil zeggen dat het dier in kwestie de zwart-bonte kleur gekregen heeft van de moeder (A) en van de vader (A). Is de gewone lichaamscel dus AA, bij de reductiedeling, waar de voortplantingscellen worden ge vormd krijgen wij dan volgende schema Stier Koe Lichaamscel AA AA Geslachtscellen (A) (A) (A) (A) Wij zien dus dat de stier en koe allebei de raszuivere aanleg heb ben voor zwart-bont en dat de ge slachtscellen, die er ontstaan of kunnen ontstaan, allen drager zijn vanjdie aanleg. Wat zal nu de bevruchting geven De samensmelting van zaadcel en eicel kan volgende mogelijkheden geven 1) lste zaadcel (A) -|- lste eicel (A) 2) lste zaadcel (A) -j- 2de eicel (A) 3) 2de zaadcel (A) -j- lste eicel (A' 4) 2de zaadcel (A) -j- 2de eicel (A AA AA AA AA De kalvers, die uit de mogelijke koppelingen ontstaan hebben alle de cellen AA, wat wil zeggen dat ze zowel van hun vader als van hun moeder de aanleg hebben ge- erfd voor zwart-bont. Ze zullen dus ook alle zwart-bont zijn. Andere kleuren kunnen er niet te voor schijn komen, omdat er geen ande re kleuren in 't spel zijn. (Zie vervolg 2' bladz, 1' kolom), oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER RgHBBHMHHOMBNHMimBBM* WSti iJMJ—WUiliiUin-. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Belastbaar netto-inkomen onderworpen aan de bedrijfsbelasting volgens bet laatste definitief aangeslagen jaar. Bedrag der jaarlijkse bijdrage.

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1