De nieuwe wet op het Ouderdomspensioen der Zelfstandigen. De Veredeling van Planten en Dieren. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 24 NOVEMBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1745 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. De werking van het Solidariteits- en Waarborgfonds. (2de bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij de voornaamste bepalingen van het koninklijk besluit van 30 octo ber 1956 uiteengezet betreffende de werking van het Solidariteits- en Waarborgfonds nl. het be drag der solidariteitsbijdragen, het tijdstip en de wijze van hunne be taling; het bedrag der verschillen de kosteloze toelagen verleend door voormeld Fonds en beknopt samengevat de bijzonderste pleeg vormen om deze kosteloze voorde len te genieten. Deze pleegvormen zijn: het indienen der aanvraag en, voor de zelfstandigen en helpers die reeds een pensioen ontvangen ingevolge de tijdelijke wet van 11 maart 1954, de aanvraag tot her ziening van hun geval. Zoals wij in onze vorige bijdrage meedeel den zullen wij hieronder deze pleegvormen nader toelichten en verder de voorwaarden uiteenzet ten waaronder er de kosteloze toe lagen of voordelen door het Solida riteits en Waarborgfonds worden verleend. I) Pleegvormen. A) Het indienen van de aanvraag. Zoals gemeld in ons vorig num mer, moeten de zelfstandigen en de helpers die de pensioenleef tijd hebben bereikt, alsook de we duwen die de voordelen wensen te genieten aangeduid in onze vo rige bijdrage persoonlijk een aan vraag indienen bij de ontvanger der staatsbelastingen van hunne werkelijke verblijfplaats. De aanvraag mag ten vroegste worden ingediend de eerste dag der maand tijdens dewelke de aan vrager de leeftijd heeft bereikt be paald door de wet voor het beko men der kosteloze voordelen. De ontvanger is verplicht de aanvragen in ontvangst te nemen -te zijnen kantore, ten minste één dag per week, daartoe spe ciaal vastgesteld -vóór of na de zittingen van in ning der belastingen die hij houdt in de andere gemeenten van zijn ambtsgebied De ontvanger laat in een voor het publiek toegankelijk lokaal van zijn kantoor op blijvende wij ze een bericht aanplakken met ver melding, voor elke gemeente van het ambtsgebied, van het lokaal •n van de dagen en uren waarop de aanvragers zich mogen aan- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 nov. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. V. melden om hun aanvraag in te die nen, alsmede de dagen en uren daartoe gesteld in zijn kantoor. De ontvanger geeft het Fonds kennis van de inhoud van dit be richt. Hetzelfde bericht wordt door toe- i doen van de burgemeester aange plakt op de voor officiële berichten voorbehouden plaats. De aanvrager moet zich persoon lijk bij de ontvanger aanmelden voor het indienen zijner aanvraag. In geval van ziekte of gebrekkig heid behoorlijk vastgesteld bij dok tersattest, kan de aanvrager zich laten vervangen door een lastheb ber die echter meerderjarig moet zijn en houder van een volmacht overeenkomstig officieel model welke u vindt bij het einde van dit artikel op de 5de bladzijde. De aanvrager is gehouden zijn eenzelvigheidskaart voorteleggen en, in voorkomend geval, die van zijn echtgenotezo niet, mag de ontvanger der belastingen de aan vraag niet in ontvangst te nemen. De lasthebber, die de aanvrager vervangt, moet zijn eenzelvigheids- kaart en deze van de aanvrager voorleggen aan de ontvanger. (Zie vervolg 5e bldz. 3e kolom Gewenste en ongewenste eigenschappen. In het voorbeeld van kruising tussen zwart-bonte stier en rood bonte koe, dat wij in een vorige bijdrage voor onze lezers uitwerk ten, ging het om een eigenschap, die economisch voor de kweker van minder belang is. De veredeling van planten en dieren heeft echter ten doel ener zijds de goede eigenschappen voort te planten en anderzijds de minder gewenste eigenschappen te verwijderen. Wanneer men zich wil gaan toe leggen op de verdeling, hetzij van planten, hetzij van dieren, m.a.w. als men een of andere gewenste eigenschap wil bekomen of verbe teren, dan dient men op de eerste plaats te weten of de eigenschap waarom het gaat, wel erfelijk is. Zo hebben wij een treffend voor beeld in de veefokkerij. De liefhebbers zien op een ten toonstelling of prijskamp altijd graag dieren met een mooie rech te rug, met een plat kruis en een bepaalde manier van staartinplan- ting. De kwekers, die met hun die ren naar de tentoonstelling moeten komen zijn daar natuurlijk van op de hoogte en geven hun dieren dan zulkdanige rantsoenen, dat ze in een flinke tentoonstellingscon ditie komen. In de grond is dat het reinste boerenbedrog. Want bij onderzoek naar de erfelijkheid van de ver schillende tentoonstellingspunten is vastgesteld, dat bepaalde dieren met ideale vormen hun uiterlijk voorkomen doorgaans wel door gaven aan hun afstammelingen, terwijl weer andere dieren hun uiterlijk voorkomen helemaal niet doorgaven. Hieruit blijkt dat de er felijkheid van zekere uiterlijke ken merken niet altijd zeker is. Het is dus van het allergrootste belang te weten of bepaalde ken merken die men graag ziet, ja dan neen erfelijk zijn. Zijn ze dat niet, dan hebben zij voor de kweek niet de minste waarde. Nu is het echter niet gemakkelijk over be paalde eigenschappen t e gaan zeggen deze zijn erfelijk en de andere niet. In zulke gevallen kan men zich over de erfelijkheid ervan slechts uitspreken nadat het vader- of moederdier reeds verschillende afstammelingen heeft gegeven. Blijkt bij deze de bedoelde eigen schap steeds terug te komen, dan kan men op grond daarvan beslui ten tot de erfelijkheid. Het is toch wel zo dat veel zaken bij de dieren (eveneens bij de plan ten) een gevolg zijn van levensom standigheden, waarin zij zijn opge groeid. Het is zo, dat eigenschap pen, die de dieren of planten ge durende hun leven, door een spe ciale verzorging, een extra voe ding, enz. hebben verworven, niet erfelijk zijn. Wanneer bij een rund de horens worden afgebrand, dat is dus een eigenschap gedurende het leven verworven, dan zullen de afstammelingen daarvan toch met horens op de wereld komen. Deze verworven eigenschap was dus niet erfelijk. Voor iemand, die onze vorige artikels aandachtig heeft gelezen is dat verstaanbaar. Immers wat men ook moge doen, geen enkele teeltzorg is in staat de samenstelling van de kernstaafjes, waaraan de erfelijkheid toch ge bonden is, te veranderen. In verband met wat wij daar zo pas zegden, nl. dat vele eigen schappen als erfelijk kunnen er kend worden indien reeds verschil lende nakomenlingen hiervan het bewijs hebben geleverd, moeten wij wijzen op zekere opvattingen die zeker met onze inzichten niet overeenkomen. Zo gebeurt het meermaals dat onze veehouders de voorkeur geven aan een jonge stier. Welke voordelen aan het ge bruik van een jong dier ook zou den kunnen verbonden zijn, ze zullen toch nooit opwegen tegen dat ene van de oudere stieren, nl. dat wij an deze hebben kunnen na gaan wat ze waard waren, ttz. dat wij hebben kunnen vaststellen of hun eigenschappen wel degelijk erfelijk waren. Bij jonge dieren weten wij daar practisch weinig of niet af. En het gebruik van jonge dieren voor de kweek blijft dan ook steeds zowat een loterij. Men kan er op zijn, maar ook erneven. Hetzelfde geldt ook voor de vrouwelijke dieren. Het is een feit dat onze koeien door gaans niet oud genoeg worden op dat wij ons een goed oordeel zou den kunnen vormen over hun teelt- waarde. Hiervoor zijn immers een voldoende aantal nakomelingen nodig. Dat is ongetwijfeld een feit dat vele boeren in de praktijk verge ten. Kweekdieren dienen toch op de eerste plaats om waardevolle afstammelingen te krijgen. (Zte vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen „van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1