De nieuwe wet op het Ouderdomspensioen der Zelfstandigen. De Veredeling van Planten en Dieren. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 8 DECEMBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1747 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan vanfde Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN De werking van het Solidariteits- en Waarborgfonds. (4de bijdrage) In onze drie vorige nummers heb ben wij enkele der voornaamste bepalingen toegelicht van het Ko ninklijk Besluit van 30 october 1956 betreffende de werking van het Solidariteits- enWaarborgfonds, nl: het bedrag der solidariteitsbijdra gen alsook het tijdstip en de wijze van betaling het bedrag der ver schillende kosteloze toelagen of voordelen verleend door voormeld Fonds, de pleegvormen die verband houden met het indienen van de aanvraag bij de ontvanger der staatsbelastingen, het onderzoek der bestaansmiddelen van de aan vrager door de controleur der rechtstreekse belastingen en de be slissing in eerste aanleg nopens de aanvraag door het Solidariteits- en Waarborgfonds op advies van de controleur alsmede de betekening dezer beslissing aan de aanvrager. Tegen de beslissing in eerste aan leg van het Fonds kan de aanvra ger in bepaalde voorwaarden en mits bepaalde pleegvormen beroep instellen. Beroep tegen de beslissingen in eerste aanleg van het Fonds. De aanvrager, die geen genoe gen neemt met de beslissing geno men door het Fonds, kan hiertegen binnen de maand na de datum der betekening beroepinstellen bij aan getekend schrijven of deurwaar dersexploot gericht aan de Minis ter van de Middenstand. Het be roep moet met redenen omkleed zijn. Het wordt door de Minister door tussenkomst van het Fonds, overgemaakt aan de voorzitter der bevoegde commissie van beroep. De Minister gelast tevens het Fonds aan deze magistraat binnen de acht dagen het dossier van de eiser in beroep te doen geworden met toevoeging van zijn eventuele op merkingen. De eiser in beroep wordt bij aan getekende brief opgeroepen voor de commissie van beroep. Hij moet persoonlijk verschijnen om zijn be roep te verantwoorden. Nochtans kan hij zich doen bijstaan of verte genwoordigen door een advokaat of een derde persoon drager van een speciale volmacht en aan vaard door de voorzitter. Indien hij niet verschijnt zonder wettige reden, wordt de beslissing in eerste aanleg bevestigd. Even wel kan de eiser in beroep, bij aan getekende brief, verzet doen tegen deze beslissing binnen 15 dagen na hare betekening. De eiser is verplicht aan de com missie van beroep alle hem ge vraagde inlichtingen te verstrek ken. Doet hij zulks niet binnen 15 dagen, dan wacht de commissie niet langer om uitspraak te doen. De commissie van beroep kan rekening houden, niet alleen met de redenen aangevoerd door de eiser in beroep, maar eveneens met alle gegevens welke de over heid die in eerste aanleg heeft be slist niet in overweging heeft geno men of weerhouden. Behoudens wettige verhindering, moet de commissie van beroep uit spraak doen binnen dertig dagen na het indienen van het beroep of van het verzet. De uitspraak van de commissie van beroep, wordt op het dossier van de aanvraag aangetekend. Een afschrift ervan door de secre taris der commissie gewaarmerkt, wordt binnen tien dagen na de uit spraak bij aangetekend schrijven ter kennis gebracht van de aan vrager die het beroep heeft inge steld. Het dossier wordt vervolgens aan het Fonds toegezonden, met de vermelding van de data van ken nisgeving en van verzending. De commissies van beroep zijn samengesteld uit 1) een magistraat of rechter aan geduid door de Minister van Jus titie 2) twee vertegenwoordigers van de zelfstandigen aangewezen door de Minister van de Middenstand 3) een lid gekozen door de Minis tervan de Middenstand en een lid gekozen door de Minister van Fi nanciën. Voor ieder lid wordt een plaatsvervanger aangeduid. De leden der commissie van be roep worden benoemd voor een termijn van drie jaren. De beslis singen der commissies van beroep worden bij meerderheid van stem men genomen. Aanvragen tot herziening. Wanneer hiertoe wettige rede nen bestaan, kunnen dezen die een aanvullende rente of kosteloze toelage genieten van verminderd bedrag en dezen aan wie de aan vullende rente of de toelage vroe- ger is geweigerd, een aanvraag tot herziening indienen bij de ont vanger der belastingen op de wijze en mits nakoming van de pleeg vormen uiteengezet in ons nummer van 24 november 1.1. voor het indie nen der eerste aanvraag. (Zie vervolg 5e bldz. 3e kolom VII. Resultaten in het Plantenrijk. Op het gebied van de veredeling van de huisdieren hebben wij in onze vorige bijdragen reeds enke le voorbeelden gegeven. Wij zullen nu even stilstaan bij het plantenrijk, want juist daar heeft het veredelingswerk zijn grootste vlucht genomen. Wat men op dat gebied reeds gepresteerd heeft zou men het best kunnen be oordelen indien het mogelijk ware de verschillende plantenrassen van vóór een honderdtal jaar uit te zaaien nevens de huidige rassen. Dan pas zou men zich een spre kend beeld kunnen vormen van de vooruitgang, die heeft plaats ge had. Hoe dikwijls horen wij onze land bouwers van een of ander gewas zeggen hoe spijtig dat er dit of dat nog aan ontbreekt. Anders was het een beste gewas. Waaruit j direct blijkt dat zelfs aan de meest 1 interessante cultuurplanten nog im mer ingewenste eigenschappen vastzitten, die de verbouwers liefst zouden zien verdwijnen. Zo hebben wij bv. tarwerassen, die over de ganse lijn voldoen, maar iets te veel gevoelig zijn voor koude. Wij hebben aardappelrassen gekend die door hun opbrengsten op enke le jaren bijzonder gegeerd waren, waar dan zeer snel opnieuw ver dwenen omdat ze gevoelig waren voor een of andere ziekte. De veredeling nu heeft tot doel bepaalde rassen in 't leven te roe pen die enerzijds een aantal goe de eigenschappen in zich vereni gen en waarbij anderzijds de on gewenst eigenschappen worden weggewerkt. Dat is zeker geen eenvoudig werk, omdat goede en minder goe de eigenschappen bij de planten dikwijls innig met elkaar vervloch ten zijn en omdat het zeer moeilijk is ze van elkaar te scheiden. Zo gaat het bv. gemakkelijk in een be paald ras een zekere eigenschap van een ander ras over te kweken, maar bijna altijd worden met de goede eigenschappen ook de min der gewenste mee overgebracht. Kijken wij bv. de rassenlijst der granen even door dan zien wij dat daar als eigenschappen in aanmer king genomen worden Wintervastheid, vatbaarheid voor de verschillende ziekten, groeiwijze, uitstoeling, grondbe- dekking, halm, (stevigheid) aar (kleur,, vorm) korrel (kleur, vorm, bakwaarde), rijpheid, opbrengst, enz. enz. Al deze eigenschappen en daar bij nog verschillende andere die berusten op erfelijke overdracht moeten dus bij de veredeling in het oog worden gehouden. Veredeling van tarwe. Over 't algemeen is het zo dat men in de praktijk over een zeker aantal rassen beschikt, die zich in de loop der tijden hebben ontwik keld en die door een onbewust teeltkeus aangepast zijn geworden aan een bepaalde streek. Dat men ze in die streek aanhoudt, wijst er op dat ze zekere eigenschappen bezitten die hen aantrekkelijk ma ken. Langs de andere kant echter vertonen deze zogezegde landras- sen tal van gebreken, die de ver bouwer dan maar op de koop toe neemt, omdat hij wel niet verder kan. Een treffend voorbeeld daarvan is wel geweest in de streek van Lo keren. Sommige velden waren daar werkelijk rot van knolvoet. Een zeker landras van rapen trok zich echter niets van die knolvoet aan, bleek dus b-stand te zijn. Dat deze rapen onoogelijk klein waren, en per hectare zeer weinig opbrach ten vonden de boeren daar min der erg dan dat hun velden, be zaaid met hoog productieve rapen, door knolvoet werden aangetast en dan helemaal niets opbrachten. Het is dan ook in veel gevallen zo dat de landrassen, die hier en daar zeer interessante eigenschap pen te zien gaven, als uitgangsma teriaal werden gebruikt in het ve redelingswerk. Wanneer wij ons nu bepalen tot de tarwe en voor de opgave staan een bepaald ras, dat over de ganse lijn zeer goede eigenschappen ver toont maar zeer gevoelig is voor de vorst, te veredelen voor die eigenschap dan zal dit ras ge kruist worden met een ander ras dat in hoge mate de eigenschap wintervastheid bezit. Nu mag men zich dat niet te een voudig voorstellen, als zouden nu alle kruislingen die daaruit voort komen alle wintervast zijn, terwijl ze dan ook nog al de goede eigen schappen van de ouders zouden bezitten. Men mag niet vergeten dat de minder gewenste eigen schappen even goed worden overgebracht. De kruislingen zul len dus bestaan uit een mengsel van tamelijk ver uit elkaar lopen de typen met allerlei afwijkingen. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). t^vwj»TOMSttflt *ÊÊltllHS8*ÊtBt*ÊÊt&IBiWfcmBaÊlKtt4MSÊÊiÊiiiMÊUNÊËfin'&\ iiiiMulu* Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's ja ars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER 1 De medewerkers zijn O. CAUDRON. verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1