De nieuwe wet op het Ouderdomspensioen der Zelfstandigen. De Landbouwvraagstukken Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst in de algemene belangstelling. AALST 15 DECEMBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1748 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De werking van het Solidariteits- en Waarborgfonds. (5de bijdrage en slot) In onze vier vorige bijdragen hebben wij volgende bepalingen toegelicht van het Koninklijk Be sluit van 30 october 1956 betreffen de werking van het Solidariteits- en Waarborgfonds: het bedrag der solidariteitsbijdragen alsook het tijdstip en de wijze van betaling, het bedrag der verschillende koste loze toelagen of voordelen ver eend door vermeld Fonds, de pleegvormen die verband houden met het indienen van de aanvraag tot het bekomen van deze toelagen bij de ontvanger der staatsbelastin gen, het onderzoek der bestaans middelen van de aanvrager door de controleur der rechtstreekse be lastingen en de beslissing in eerste aanleg over de aanvraag door het Solidariteits- en Waarborgfonds op advies van de controleur, alsmede de betekening dezer beslissing aan de aanvrager; het beroep tegen deze beslissing in eerste aanleg bij de bevoegde commissie en de aan vragen tot herziening alsook de pleegvormen voor het beroep en de herziening. Er blijven ons nog enkele belang rijke bepalingen van voormeld Ko ninklijk Besluit uit een te zetten. Betaling der rentetoeslagen, de aanvul lende rente en der kosteloze toelagen. De kosteloze voordelen voormeld worden voor rekening van het Fonds uitbetaald door de Nationale Kas voor Rust- en Overlevingspen sioenen, bij middel van postassig- naties betaalbaar ten huize en in handen van de gerechtigde. Wanneer de gerechtigde een ge huwd man is en met zijn echtgeno te samenwoont, wordt de assigna tie op naam van beide echtgeno ten opgesteld. De kosteloze voordelen worden maandelijks verkregen en zijn be taalbaar op het einde van elke maand. Verandering van woning of verblijf. De gerechtigde op kosteloze voordelen die in de gemeente ver huist, is verplicht tezelfdertijd als de aangifte van woonstverande ring zijn pensioenbrevet voor te leggen aan het gemeentebestuur, dat er het nieuwe adres en de da tum van verhuizing op vermeldt. De gerechtigde, die verhuist naar een andere gemeente, is verplicht dezelfde pleegvormen te vervullen in de gemeente waar hij aankomt. Het bestuur van deze gemeente vermeldt dezelfde inlichtingen op het pensioenbrevet. In beide ge vallen geeft het betrokken gemeen tebestuur binnen drie dagen aan het Fonds kennis van de aldus aan gebrachte wijzigingen. Rechten der feitelijk of van tafel en bed gescheiden echtgenote. De feitelijk gescheiden of de van tafel en bed gescheiden vrouw, die in België verblijft, kan de helft van het pensioen van haar man beko men; behoudens wanneer zij van de ouderlijke macht vervallen is verklaard of wanneer zij veroor deeld werd om haar man naar het leven te hebben gestaan, Indien de man afwezig is of na laat zijn recht, zowel op de rente als op de kosteloze voordelen te doen gelden, mag de feitelijk ge scheiden of de van tafel en bed ge scheiden vrouw, in zijn plaats en in dezelfde vorm, de toekenning vra gen van de helft waarop zij recht heeft. Indien de kosteloze voordelen niet meer uitgekeerd worden aan de man omdat hij niet meer in Bel gië verblijft, wordt aan de feitelijk gescheiden of de van tafel en bed gescheiden vrouw het deel verder toegekend waarop zij recht heeft. Indien de man een onroerend goed heeft bestemd tot vestiging van zijn pensioen is hij verplicht, bij het bereiken van de pensioen leeftijd, aan het Solidariteits- en (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 16 dec. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Met genoegen moeten we be- statigen dat de landbouwaangele- genheden meer en meer de alge mene belangstelling genieten van mensen die buiten het bedrijf staan. Meer en meer komt men in be paalde kringen tot de overtuiging dat de landbouwers, die steeds als derderangsburgers worden be schouwd, ook personen zijn die in het leven ener natie een hoofdrol spelen en dan ook recht hebben op een menswaardig bestaan. Als deze princiepen recht krijgen dan zal er voor onze boeren veel gewonnen zijn en kunnen ze reke nen op een betere toekomst en op meer menselijke levensvoorwaar den. We willen hier een verslag laten volgen dat we overnemen uit De Standaard van een rede gehou den door Advokaat Leo Lindemans bij de plechtige opening van het Vlaams Pleitgenootschap te Brus sel. De heer Lindemans drukte zich als volgt uit De meest Europese landen, ken nen sinds lang een ver ontwikkel de landbouwwetgeving. In België komt dit uiterst traag tot stand. Nochtans vergt die bijzondere struktuur van de Belgische land bouw meer dan elders het ingrij pen van de wetgever. Kenmerkend voor de Belgische landbouw is na melijk enerzijds de verspreiding van de kultuurgrond over een on gemeen groot aantal bedrijven en de verbrokkeling van de grond per uitbating in te veel percelen, en anderzijds het groot aantal pachtgoederen. In de vreemde wetgevingen ont moet men maatregelen om hetzij het eerste hetzij het tweede aspekt te beantwoorden. In België zou men aan beide te samen meer aan dacht dienen te besteden. Sinds de pachtwet van 1951 be zit de pachter een ernstige be scherming. Wanneer wij zijn toe stand vergelijken met de pachters in den vreemde, kan ons pachtre- giem op wezenlijke punten niet verbeterd worden, tenzij misschien in het waarborgen van een pacht prijs, die steeds in overeenstem ming blijft met de werkelijke op brengst van het pachtgoed. Het recht van voorkoop, dat in haast alle wetgevingen van Euro pa in één of andere vorm bestaat, biedt voor- en nadelen. Voordelig is, dat de pachter, door het voor uitzicht het gepachte goed te kun nen inkopen aan gunstige voor waarden en bij voorkeur op ieder ander, niet zal aarzelen in zijn be drijf kapitalen te investeren, die de I productiviteit moeten ten goede ko men. Nadelig is dat boeren, ge dreven door de landhonger die hier te lande bestaat, gronden zul len willen verwerven in eigendom boven hun financieel vermogen en ten nadele van de rationele inrich ting van hun bedrijf. Door middel van goedkoop krediet zou dit euvel grotendeels kunnen verme den worden. De verbrokkeling van de bedrijfs- gronden is aanzienlijk. De oplos sing wordt bemoeilijkt door het feit dat dit verschijnsel voorkomt op een dubbel plan, te weten dat van de eigendom, en dat van het bedrijf. Een der oorzaken van de eigen domsverbrokkeling is ongetwijfeld de toepassing van ons erfstelsel, dat berust op het beginsei der ge lijke verdeling in natura. Door erf stellingen over de hand of de fa- kultatieve toepassing van het eer ste geboorterecht kon in de vreem de die verbrokkeling enigszins wor den ingeperkt. Ook door het recht van overneming van een nalaten schap door één der erfgenamen. Onze wet van 1900 is op dit punt gans ontoereikend, daar zij geen enkele waarborg biedt voor het be houd van het overgenomen bedrijf. Wij kennen geen enkele maat regel die het goederenverkeer be perkt. In het buitenland echter be reiken dergelijke maatregelen, dat bedrijven en grondpercelen niet zinloos worden verbrokkeld. De ruilverkaveling bestaat sinds lang in de meeste Europese lan den. Op dat punt zijn wij ongeveer de laatsten. De opvatting van ruil verkaveling, die in Nederland en de Skandinaafse landen gehuldigd wordt, met inbegrip namelijk van de verplaatsing van bedrijfszetels heeft deze van onze wetgeving reeds ver voorbijgestreefd. Wij hebben ook niets voorzien voor de instandhouding van de kuituur- technische werken, en voorname lijk niets voor het behoud van de door de ruilverkaveling te verwe zenlijken hergroepering van de gronden, zowel in eigendom als in pacht. Een werkelijke syntese van onze dubbele landbouwproblematiek treft men nergens aan. Maar zij kan ontworpen worden. De moeilijkheid moet juridisch opge lost worden omdat haar oorzaak van juridische aard is, te weten de onverzoenbaarheid van zakelijke rechten (eigendom) en persoonlij ke rechten (pacht). Erfpacht in een hernieuwe vorm kan hier de oplossing brengen, en samen met eigendom de stevige ju ridische basis vormen voor onver- deelbare en rationele bedrijven. ate* TMiHffiiUWrtWaiBttWiTWiBgMBMWMMMBMWWPjWMa De Koornbloem 'J Uil Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1