KERSTMIS 1956. De Tabakteelt in de Verenigde-Staten. Weekblad Arbeid adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers een Zalig en Vredevol Kerstfeest Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst AALST 22 DECEMBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1749 ;<tsiuu« Beheer Zeebergkacd 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan vanfde Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Na de spektakulaire koerswen- dingen waaraan Rusland ons ge durende de paar laatste jaren ge woon gemaakt had, konden we redelijker wijze verhopen dit jaar het heilig Kerstfeest in een atmos feer van vrede en rust te vieren. Het heeft zo niet mogen zijn. Een volk wordt meedogenloos onder drukt in zijn rechtmatig verlangen naar zelfstandigheid, en in het Midden-Oosten klonk er wapenge kletter waarvan het geweld ieder ogenbik kan heroplaaien. Het is soms zo, dat men zich in waarheid de vraag stellen mag, of de leiders der volkeren nog wel degelijk over hun gezond verstand beschikken, en of althans sommi gen onder hen geen door grenze loze hoogmoed opgezweepte gek ken zijn. Velen onder ons hebben reeds twee wereldoorlogen meegemaakt, en in dien er geen kenteng in de wereld komt, gaan we er vroeg of laat wellicht nog een derde mee maken. God geve dat het niet waar weze, maar toch is de toe stand nu weer zo dat ene of ande re onvoorzichtigheid of dwaasheid, aan de ene of andere zijde, het vuur aan de lont steken kan. In één kort mensenleven zullen we al genoeg oorlog gekend heb ben, jaren van ellende en ontbe ring. Is het niet om te wanhopen aan het mensdom, dat twintig eeu wen christen beschaving niets be ter konden teweeg brengen dan dat. Is het dan toch waar, wat de dichter eens zegde waar mens den mense wolf is en volk den volke vee... waar huilend wie maar golf is wil schuimen boven zee... Over 1956 jaren werd in een heilige stille nacht een Verlos ser voor het mensdom geboren, terwijl engelenkoren zongen Glorie aan God in den Hoge en vrede op aarde aan de mensen die van goede wil zijn In die heilige nacht, die we nu met Kerstmis voor de 1956ste maal opnieuw gedenken, werd ons vrede toegezegd, en opdat deze vrede zou heersen, hebben gedu rende 20 eeuwen, miljoenen men sen de leer van de Verlosser ver kondigd, opdat er vrede en geluk onder de mensen heersen zou... De zitdag van onze Rechtskundi ge welke verleden zondag inge volge ziekte niet kon gehouden worden, zal doorgaan zondag a.s. 23 december, in ons lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst, van 10 tot 12,30 uur. indien ze maar van goede wil wa ren. Maar dat is het juist Vrede op aarde aan de mensen die van goeden wil zijn. En het is die goede wil die ontbreekt, vooral bij de gezagvoerders, wanneer deze geen grens weten te stellen aan hun hoogmoedige eisen. Zouden we ooit een tweede we reldoorlog gekend hebben, indien de vrede-makers van Versailles wat meer van goede wil ge weest waren, dan behept met de obsessie Duitsland, Oostenrijk, Hon garije en Turkije zo klein mogelijk te maken Zouden we ooit een tweede we reldoorlog gekend hebben indien Hitier wat meer van goede wil geweest ware, in plaats van beze ten door het verlangen Duitsland groot te maken, en daarom de hand te leggen op Oostenrijk, Po len, Tsjechoslovakije. Zou de wereld nu niet meer rust kennen, en het gevaar voor een derde wereldoorlog gans doen verdwijnen, moest Rusland wat be zadigder zijn om zijn machtshon ger te stillen. Rusland is met Siberië meester over de helft van Azië, en met Europees Rusland over de helft van Europa. Is dat niet meer dan voldoende om gedurende eeuwen het Russische volk bezig te houden met ontginning en beschaving, en het een welstand te geven die de overige wereld benijden zou. Waarom dan die strijd om steeds meer volkeren en invloedsferen te veroveren Hetzelfde in Egypte. Was het werkelijk nodig de onrust in de wereld te brengen door de natio nalisatie van het Suez-kanaal Binnen 10 jaar zou het kanaal op rechtmatige wijze Egyptische ei gendom geworden zijn. Waarom dan die haast, en al dat geroep en getier rond het Suez-kanaal Nas ser, wanneer hij van goede wil ge weest ware, had even goed kun nen wachten, en er aan denken dat de bouw van dit kanaal toch een onderneming was met een groot risiko, en dat het slechts aan een draadje gehangen heeft, of heel de onderneming mislukte, ne gentig jaar geleden, zodat al de niet-Egyptenaren die er hun geld hadden ingestoken, er berooid zouden uitgekomen zijn. Het was toch maar normaal dat de maatschappij die met het bou wen ook het risiko nam, en er mil jarden goud-franken aan inves teerde, vroeg en verkreeg, dat ze gedurende 100 jaar de exploitatie evan zou verzekeren. Indien Nas ser werkelijk van goede wil ge- (Zie vervolg onderaan hierneven) De Verenigde-Staten worden niet ten onrechte het land ge noemd der onbegrensde mogelijk heden. Zij zijn inderdaad door de natuur zeer rijkelijk begiftigd hun bodem bevat alle grondstoffen die vereist zijn voor de nijverheid, alle teelten kunnen op hun grondge bied worden beoefend. De bevol king is jong, ondernemend en werk lustig. Het politiek regime dat er heerst is er een van verdraagzaam heid en brede democratie. Twee achtereenvolgende oorlogen, waar de Verenigde-Staten de balans naar de overwinnaar deden over hellen, hebben het land van schul denaar tot schuldeiser voor enor me bedragen gemaakt van de meeste landen van de wereld. Onder de talrijke en gevarieerde teelten die de Amerikaanse land bouw voortbrengt bekleedt de ta bak een voorname plaats zowel voor de inlandse verwerkingsin dustrie als voor de uitvoer. Over het ontstaan en de ver spreiding van de tabakteelt ver strekt Nieuws uit Amerikaor gaan van de Amerikaanse voor lichtingsdienst, interessante gege vens welke wij in beknopte vorm weest ware, dan zou hij begrepen hebben en begrijpen, dat al de Europese staten die voor hun be voorrading afhangen van de vrije doortocht in het Suez-kanaal, niet kunnen aanvaarden dat het ge bruik van dit kanaal zou afhangen van de goede of slechte wil van de Egyptische gezagvoerders. Inderdaad, er is geen vrede, om dat er geen ware goede wil is. En er is geen goede wil, omdat de mensen en de volkeren te hebzuch tig zijn. Wie heeft wil nog meer hebben en hij kamoufleert zijn heb zucht onder vorm van een recht Zoals ieder jaar, zal ook dit jaar met Kerstmis een stemming van vrede en rust over de christen we reld gaan. We kunnen slechts ho pen dat de uiting hiervan zo groot en intens zal zijn, dat ze alle gezag voerders zal beinvloeden en hen behoeden voor onverantwoorde daden. Nu meer dan ooit moet Kerstmis een springvloed zijn van vrede die alles overrompelt. Dat ieder van ons daartoe het zijne bij drage door met Kerstmis in zijn kring vrede en liefde te versprei den. ter kennis brengen van onze lezers. Toen Kristoffel Kolumbus in 1492 het anker wierp voor een eiland van het nieuw werelddeel, dat la ter Amerika zou worden genoemd, zag hij niet zonder bewondering een eilandbewoner rook trekken uit een brandende rol bladeren, zulks met blijkbaar genoegen en wellust. Minder dan 100 jaar later, deed de tabak, welke aan boord van de Spaanse schepen naar Euro pa werd gebracht, een triomfante- li ke intrede aan het Koninklijk Hof van Frankrijk, dank zij Jean Nicot, Frans gezant te Lissabon die in 1560 snuifpoeder zond aan Ko ningin Katarina om haar te gene zen van haar hoofdpijnen. Het is naar de naam van deze Nicot dat een derivaat van de takak nicoti ne wordt genoemd. Rond dit tijdstip kreeg de tabak meerdere namen die aanduiden met welk sukses hij werd bejegend onder meer heilig kruid, kruid te gen alle ziekten, Katereins kruid, koninginnekruid, ambassadeurs- kruid, geneeskruid enz. Deze geestdrift verwekte echter weldra een niet minder hevige re actie. In Frankrijk verbood Lode- wyk XIII de verkoop van tabak In Engeland schreef Jakobus I Mis- cannos een werkelijke beschuldi ging tegen de rokers. Paus Urba- nus VIII sprak ten slotte de exkom- municatie uit van de tabakgebrui kers. Niets kon echter de opgang van het nieuwe genotsmiddel remmen. De Franse Minister van Financiën Cebert was behendiger en haalde voordeel uit de steeds uitbreidende mode. Hij stichtte ten bate van de Franse schatkist het tabakmonopolie. De Staat werd al leen handelaar of verkoper van het kostbaar genotsmiddel en dit ta bakmonopolie is in Frankrijk blij ven voortbestaan, trots alle veran deringen van het politiek regime. Intussen was de tabak in de Ve renigde Staten een aanzienlijke bron van rijkdom geworden, en diende zelf als ruilmiddel in de sta ten van het zuiden. John Rolfe, echtgenoot van de legendarische Indiaanse prinses Pocahantes, waarvan verschillende families van Virginia beweren af te stammen, begon de eerste de tabakteelt op commerciële wijze. (Zie vervolg 2? bladz. 1' kolom). 'li—H1IHU iilinM 'T De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER I De medewerkers zijn O. CAUDRON. J verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1