De Tabakteelt in ons land. Dc Nieuwjaarsbrief van Boer Krol. Weekblad Voor en door de Landbouwers V' Arbeid adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar AALST 29 DECEMBER 1956. Verschijnt iedere zaterdag 35ste JAARGANG Nr 1750 s&JïzLjt Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc Orgaan van de Lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Na in ons vorig nummerde hoge bloei te hebben geschetst van de tabakteelt in de Verenigde Staten van Amerika wensen wij thans een blik te werpen op de ontwikkeling van de inlandse tabakteelt tijdens de laatste jaren. Zeggen wij dade lijk dat de toestand benard is en dat onze tabakteelt geleidelijk wegkwijnt. Inderdaad, vóór de eer ste wereldoorlog werden niet min der dan 4.000 ha in België besteed aan de tabakteelt, deze oppervlak te daalde tot 2.000 ha kort vóór de tweede wereldoorlog. In 1945 ble ven er amper 1.900 ha over en sindsdien is de tabakkuituur verder afgenomen. In 1955 viel zij terug tot 1.161 ha. De oorzaak dezer geleidelijke teeltinkrimping is ontegenspreke lijk de zware verliesprijzen waar tegen de inlandse tabak sedert ja ren door de voortbrenger dient verkocht. Men mag immers niet uit het oog verliezen dat de kost prijs voor het winnen van een ha tabak tot 80.000 fr. bedraagt en vijf tot zes maal hoger ligt dan voor de graanteelt. Met de tabakprijzen der jongste jaren die schommelden van 17 tot 20 fr. per kg konden de productiekosten op verre na niet worden gedekt. Anderzijds heeft de tabakteelt een aanzienlijk sociaal belang, daar zij een intensieve en familiale teelt is. Oorzaken der crisis en hulpmiddelen. De vermindering van de afzet van de inlandse tabak is gedeelte lijk te wijten aan een wijziging in de smaak der rokers die meer de voorkeur geven aan de sigaret en de lichte tabakken, doch de hoofd oorzaak ligt in de niet-aanpassing van het Belgisch tolrecht op bui tenlandse tabak bij het tot stand komen van het Benelux-douane tarief. Inderdaad in 1938 bedroeg het Belgisch invoerrecht op ongestrip- te tabak 5 fr. per kg en op gestripte tabak 9 fr. per kg. Volgens het Be- neluxtoltarief bedragen de invoer rechten op tabak sedert 1948 nog enkel 4,13 fr. per kg voor onge- stripte tabak en 5,78 fr. per kg voor gestripte. Niettegenstaande de pro ductiekosten ruim vier maal hoger zijn dan vóór de oorlog, en trots de minderwaarde van onze munt en de stijging der levensduurte, wer den de invoerrechten verminderd waardoor zij totaal hun bescher mend karakter voor de inlandse tabakteelt verloren. Op die wijze heeft men voldoening gegeven aan de Nederlanders die er op stonden de grondstof voor hun uit gebreide tabakindustrie zo goed koop mogelijk uit het buitenland te betrekken. Onder de maatregelen die zich opdringen tot hulp aan onze tabak teelt komt dan ook vooreerst in aanmerking de perekwatie van het tolrecht op vreemde tabak tot 20 fr. het kg., zijnde dus de toepas sing van het verhogingscoefficiënt 4 op het vóóroorlogs recht. Om de terugslag van deze verhoging op het afgewerkt product te milderen, kan een verlaging van het accyns- recht worden toegepast. Dit laatste werd immers aangepast aan de minderwaarde der munt in het Beneluxtoltarief. Indien onze regering van de Nederlandse overheid een rede lijke verhoging van het tolrecht op vreemde tabak niet kan bekomen, beschikt zij over andere middelen om onze inlandse tabakteelt hulp te bieden, nl.het toekennen van een productiepremie van een be hoorlijk bedrag aan de planters die zich gedragen naar de voor schriften van de deskundigen van het Ministerie van Landbouw voor de vcortbrengst der aangeduide tabakvariëteit en mits hunne pro ductie voldoet aan minima-vereis ten van kwaliteit. Deze productiepremie kan wor den uitgekeerd uit het Landbouw fonds Zij kan worden bijgebracht uit de heffing van een vergunnings taks op de invoer van buitenlandse tabak die aan vergunning zou wor den onderworpen, of uit een ge deelte van het accijnsrecht geïnd bij,de fabricage van tabak. Een tweede even onmisbare maat regel is de verplichte verwerking door de Belgische tabakfabrikan ten van de inlandse tabak die aan bepaalde kwaliteitsvereisten vol doet in de afgewerkte tabakspro- dukten. Zulks veronderstelt de teelt van de tabakssoorten die gevraagd worden door de fabrikanten en het behoorlijk drogen en behandelen van de tabak om een voldoende kwaliteit te verzekeren. Het West-Vlaamse Centrum voor Tabakonderzoek opgericht door het Provinciaal Komitee voor Land bouw, waarvan de technische lei ding wordt waargenomen door Prof. Slaats van de Rijkslandbouwhoge school te Gent, voert sedert jaren een zeer verdienstelijke werking om de passende tabaksoorten te vinden die voldoen aan de sigaret- tenfabricage en tevens de meeste rationele metodes voor het drogen van tabak te verspreiden. (Vervolg b' bladz. onderaan 4' kolom) Als ik aan de heer Bestuurder van De Koornbloem vraag om eens mijn boerekrabbels in ons blad te laten verschijnen dan ben ik bijna zeker dat dit zal aangeno men worden. Waarom niet en hoe zouden we anders een boeregazet hebben als het anders was Ik zal dan maar eerst beginnen met mijn klaagbede over het jaar 1956 dat op zijn laatste benen loopt. Dit jaar zal zeker nog lang in ons geheugen blijven. Een inzet met wekenlang hard vorstweer ons tarwe moest er hier en daar aan geloven. In andere landen hadden de wijnvelden, de olijfbo men en de bloemenvelden het hard te verduren. Laat ons zeggen dat de winter slecht en verraderlijk was. En dan een zomerken dat kan tellen met weken en maanden van regen, wind, wolken, vla gen, stormweer. De graanoogsten werden plat gelegd, met al de mi series die er op volgden. Ook de hopduvel heeft zijn volle gangen gegaan, zodat het voor de boeren een jaar is geweest van rampen en tegenspoed. Het jaar liep naar zijn einde toen in Hongarije een heldhaftige volks opstand bloedig werd onderdrukt en duizenden Hongaren de gren zen overschreden. Diezelfde dagen de aanval van Israël op Egypte, bijgesprongen door Frankrijk en Engeland. De Egyptische leider liet in het Kanaal van Suez schepen tot zinken brengen zodat deze vaargeul verstopte. Arabieren lie ten olieleidingen springen. Dat had voor gevolg dat de Europese lan den een schaarste gevoelden aan benzine en mazout. Ondertussen namendeU.N.O.-politiestrijdkrach- ten in het Nabije Oosten de teu gels in handen... Zo kon een we reldbrand vermeden worden. Er zijn nog honderd en een ande re gebeurtenissen Sterfgevallen bij de vleet. Bij voorbeeld in de eigen families. Een arme tante stierf. Er was daar dan ook weinig of geen familie te zien op de begrafenis. Een rijke noenkel, een jonkman, gaf de pijp aan Marten. Een hele hoop familieleden waren van zijn doodsbed niet weg te slaan. Dat gaat zo in 't leven. En geboortes links en rechts de wereld zal nog niet uitsterven. Bij boer Vandaelen een merrie gekreveerd, een spijtig geval. Bij mijn gebuur een tweeling bij een beste koe, en zo gaat het voort Stallingen werden vernieuwd. Schuren vergroot, akkers verbe terd, geldkaskens gevuld. Mij zei ven heb ik nog niet verbeterd, het zal stilaan tijd worden. In 't diepste van mijn eigen hart moet ik bekennen Ons Heer zijn ogen nogal eens uit gestoken, niet altijd geholpen waar 't moest en kon, afgegeven op de pastoors omdat ze zo dikwijls vra gen, de mannen van 't bestuur van de eigen vereniging bekritizeerd, menige keer scheel gekeken naar de schoon vruchten van een ge- buur... In één woord weinig voor uitgang op gebied van 't geeste lijke. En zo liep het jaar ten einde. En zie daar komt Het nieuwe jaar. Vroeger jaren maakte ik als boer nooit een programma op. Wel zo'n beetje van dees jaar hier tarwe, daar patatten, ginder beten. Maar met zo'n simpel middeleeuw se driekoutersschikking kan men de dag van vandaag niet meer vooruit. Er moet overleg zijn, stu die, raad, schikking. Ik doe dat altijd in grote trekken op de nieuwjaarsdagen balans en tegenbalans. En, natuurlijk, de mens, vooral een boer, blijft altijd een stukske dichter hij heeft ook wensen. Hij wenst zichzelf en al zijn ge- buren Goede tarwe en felle pattaten Een goed zwijn en van koeien die [veel melk geven En alleman gezond in 't huishouden. En verder Kinders die uw vreugd uitmaken, Bomen die van fruitoogst kraken Stallen waar schoon koeien staan, Akkers met volwaardig graan Kopers die goei prijzen schenken, Staatslui die uw trots niet krenken Haardvuur dat steeds veilig brandt, Zielsvreugd die bij God belandt. Met de beste nieuwjaarswensen aan het Bestuur van Redt U Zeiven en van ons blad De Koornbloem en aan alle landbouwers van de goeie stempel van Boer Krol. inn TiiiMti iiwiwinmmmmtm i ii i. k iiHttr—nr ir-ir-«ffc*^rnmmmvt*m De JCoornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1956 | | pagina 1